[ПЕРЕВОД ЗАВЕРШЕН] Imoen Romance 3.9

Переводы модов для Baldur's Gate, Icewind Dale, Planescape: Torment и Neverwinter Nights от Arcanecoast.ru.

Модераторы: Silent, Commander L, Аэттеррон, Austin

Austin
Переводчик
Переводчик

Re: [Перевод, В процессе] Imoen Romance

Сообщение Austin » 02 сен 2019, 09:20

Staylos писал(а):
02 сен 2019, 03:41
Таааааак. Ещё 190 строк осилено))
Остался последний файл в папке! Завтра его залью. Хорошая вещь отпуск :vodka:
Спасибо огромное за помощь!! :drinks:
Я еще изменил кодировку файлов на 1251, во вложении )

Беру файл ImoenAerie.tra!
Вложения
SolarFive.tra
(5.71 КБ) 3 скачивания
SolarMelissan.tra
(7.06 КБ) 3 скачивания
SolarPast.tra
(30.82 КБ) 2 скачивания

Staylos
Контактная информация:

Сообщение Staylos » 02 сен 2019, 17:19

фсё.
где ещё помощь нужна?
Вложения
SolarPresent.tra
(9.71 КБ) 3 скачивания
Никто посох Велшаруна не видел?

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin » 02 сен 2019, 19:47

Staylos писал(а):
02 сен 2019, 17:19
фсё.
где ещё помощь нужна?

Ура! Спасибо ))

Если есть еще силы и желание переводить, то осталось всего два файла (не считая того, за который я взялся) - можно брать любой:
1) ToB/PID/PDA.tra (там заигрыванья и немного эротики по инициативе ГГ)
2) ToB/PID/PidTreesQuarrels.tra (там ссоры между Имоен и ГГ - всякие скандалы, интриги, расследования)
Если доделаем их - мод будет закончен )

Staylos
Контактная информация:

Сообщение Staylos » 02 сен 2019, 20:06

канеш есть!)

взяла ToB/PID/PDA.tra
Никто посох Велшаруна не видел?

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin » 04 сен 2019, 23:07

Перевожу потихоньку файл ToB/ImoenAerie.tra. Первый кусок...

Перевод
@0 = ~Имоен?~ [IRAerie]
@1 = ~Да?~
@2 = ~Мы ведь... друзья, да?~
@3 = ~М, да? Ну, я на это надеюсь, по крайней мере. Мы ведь достаточно людей вместе убили. А что такое?~
@4 = ~ Это ... как? Разве это показатель дружбы?~
@5 = ~ (Имоен пожимает плечами.) Некоторые люди вместе обедают. Мы с тобой бросаем огненные шары. В монстров и плохих людей, желательно.~
@6 = ~ Я не вовремя? Ты снова мрачная.~
@7 = ~ Нет, нет, я просто... думаю кое о чем, не обращай внимания. И вообще, что за глупый вопрос, Аэри? Конечно, мы друзья.~
@8 = ~ Это ведь правда? А то вдруг ты меня ненавидишь... ~
@9 = ~ Н-нет, конечно, нет. Совсем наоборот – я к тебе очень хорошо отношусь!~
@10 = ~ О, это очень мило с твоей стороны. И... немного неловко. Что ты пытаешься получить? Ведь не мое печенье, а? Потому что о нем ты можешь забыть.~
@11 = ~ Я просто... думала. У меня никогда не было подруги. *Настоящей* подруги. И я поняла, что ты - первая.~
@12 = ~ Ой, да ладно, это так грустно звучит. Как насчет твоего дяди Квэйла или того, кого ты знала раньше... ну ты понимаешь. *До*.~
@13 = ~ Я люблю дядю Квэйла. Он был добр ко мне, он милый и заботливый, но... он не друг, не совсем друг. Он просто пожалел меня. Как приемный отец.~
@14 = ~ А до того, как меня схватили... Та жизнь мне кажется уже какой-то нереальной. Я была ребенком, и те немногие друзья, что у меня были – это скорее просто напарники в играх. С тобой по-другому.~
@15 = ~ Ага. ~
@16 = ~ Ага? Что ты имеешь в виду под "ага"?~
@17 = ~ Ну, просто, когда мы встретились, я не думала, что твое "У меня нет крыльев, моя жизнь кончена" изменится на "Я чувствую, словно этого никогда и не было".~
@18 = ~ Или, если уж на то пошло, что ты будешь говорить целыми предложениями и не заикаться.~
@19 = ~ Ох. (Аэри на мгновение замолкает.)~
@20 = ~ Да! Да, правда.~
@21 = ~ Я... я думаю... думаю, я просто увидела, с чем ты и <CHARNAME> столкнулись, буквально попав в ад и обратно... и это меня мотивировало, возможно. Дало немного... уверенности?~
@22 = ~ Мы так много сделали. Раньше я чувствовала себя маленькой и беспомощной, но теперь нет. Я... нашла новые крылья, если можно так сказать.~
@23 = ~ Верно! Крылья МАГИИ! Огненные шары в людей! ~
@24 = ~ Д-да, или, может, сильные молитвы, чтобы защитить моих союзников и исцелить раненых?~
@25 = ~ Пфах. Голоса в моей голове не заботятся о таких вещах.~
@26 = ~ Прости? ~
@27 = ~ Что? ~
@28 = ~ Ч-что? ~
@29 = ~ Точно. ~
@30 = ~ Я все время удивляюсь, как ты могла провести в Кэндлкип всю свою молодость, Имоен. Я имею в виду, ты такая, а... как бы это сказать?~ [IRAerie]
@31 = ~ Потрясающая? ~
@32 = ~ Непоседливая.~
@33 = ~ Ты говоришь, что я не потрясающая?~
@34 = ~ Нет, я не это пытаюсь...
@35 = ~ Ты думаешь, что я скучная! О, боже, я чувствую, что меня предали! Я думала, ты моя подруга! ~
@36 = ~ Н-но я никогда не говорила, что ты...~
@37 = ~ Ты думаешь, что я скучная, глупая и безобразная! Думаешь, меня надо сжечь на костре за такое ужасное лицо! Я не переношу боли, а ты ранила меня в самое сердце своими жестокими словами. Я отрекаюсь от тебя, отрекаюсь от тебя навсегда!~
@38 = ~ (Аэри хмурит брови, поджимает губы и с раздражением смотрит на обиженное лицо Имоен.)~
@39 = ~...~
@40 = ~ Ты всегда будешь смеяться, когда я искренне пытаюсь поговорить? ~
@41 = ~ А над тобой всегда будет так легко шутить? Ну правда, когда все просто и нет проблем – это скучно.~
@42 = ~ Почти. ~
@43 = ~ Ну, мы ОБА устаем от твоих постоянных издевательств.~
@44 = ~ Да ладно, я буду сдерживаться, обещаю.~
@45 = ~ (Аэри слегка фыркает.) Теперь уже глупо задавать тот вопрос. Ты только что все испортила.~
@46 = ~ О, давай, "гиперактивный" – вот еще одно слово, которое ты могла бы использовать.~
@47 = ~ Да, очень. Бедные монахи из Кэндлкипа, заключенные в тех же стенах, что и маленький рыжий дьявол. Тебе они, наверное, надоели, но мое сердце обращается к ним.~
@48 = ~ О да, кстати, я играла там в замечательную игру: надо было сосчитать, сколько сердечных приступов я смогу вызвать у старых монахов за один месяц, а потом попробовать побить собственный рекорд. С каждым разом было тяжелее, так как многие умирали из-за меня.~
@49 = ~ Имоен! Это чудовищно! Как ты могла...~
@50 = ~ Я шучу, аааа! Все было не так уж плохо. Хотя они и ненавидели, когда их называли «обезьянами». Я часто забиралась на стены лишь затем, чтобы сбежать от монахов. И еще - <CHARNAME>, моя жертва номер один и сообщник в одном лице. Можно много раз шутить разными способами над одним и тем же человеком.~
@51 = ~ <CHARNAME> не кажется мне человеком, который легко примет твои шутки, Имоен.~
@52 = ~ Чем больше удавалось <PRO_HISHER> разозлить, тем веселее мне было! ~
@53 = ~ <CHARNAME> вряд ли можно так легко одурачить, Имоен.~
@54 = ~ Да, это был вызов. Но чем сложнее, тем веселее!~
@55 = ~ Теперь я понимаю, почему <CHARNAME> справляется с таким количеством проблем и не сдается. После детства с тобой это несложно.~
@56 = ~ Ой, ты меня так обидела! Честно говоря, у меня было особых хлопот. Винтроп научил меня решать проблемы. Хотя... в последнее время я не очень хорошо следую его советам.~
@57 = ~ (Аэри грустно улыбается.) Верно. Но почему Винтроп? Я думала, что твоим наставником был Горайон. ~
@58 = ~ Официально - да. Но мне больше нравилось держаться за старину Толстопуза. Он... он вроде как *принял* меня, понимаешь? Думаю, даже... любил меня. Мне так кажется. По крайней мере, в те моменты, когда он не командовал делать работу по дому. Иногда я замечала краем глаза, как он на меня смотрит... ну, ну, знаешь, с гордостью. Как будто он гордился мной.~
@59 = ~ Я не могу сказать то же про Горайона. Я не думаю, что он когда-нибудь мной гордился. Мистер Г на самом деле отстал от времени. <CHARNAME> - вот его настоящий подопечный; я просто мелькала рядом.~
@60 = ~ Ох.~
@61 = ~ Ой, не переживай, это просто прозвучало хуже, чем я хотела. Он... он, должно быть, знал, что я была потомком Баала. Может, не хотел, чтобы я запуталась в этом бардаке, и лучшее, что он мог сделать для моей защиты – это держаться подальше. В любом случае Винтроп ко мне хорошо относился. Он был скорее другом, чем родителем - ну, если взрослые могут дружить маленькой девочкой. Я скучаю по нему.~
@62 = ~ Он ... он еще жив, да?~
@63 = ~ Насколько знаю, да. Я очень на это надеюсь. Когда все это закончится, я с удовольствием навещу его. Было бы неплохо посетить и могилу Горайона. А то раньше у нас не было шанса сделать это.~
@64 = ~ Я бы хотела пойти с тобой и встретиться с Винтропом, если... если ты не против, конечно.~
@65 = ~ А что, правда? Было бы здорово. Мы можем сходить к нему в гости, конечно. (Она весело улыбается.) Ну, если выживем!~
@66 = ~ Тут мы можем только надеяться.~
@67 = ~ Заткнись, заткнись уже! ~ [IRQUIET]
@68 = ~ (Имоен сильно зажмуривается, словно от внезапной боли. Потом медленно открывает глаза и оглядывается.)~
@69 = ~ Извини. Я не думала, что говорю вслух. ~
@70 = ~ Ты в порядке? ~
@71 = ~ Да, да, я в порядке. Забудь об этом.~
@72 = ~ Это... это Порча? Шепоты?~
@73 = ~ Я не хочу об этом говорить, ладно? Просто оставь меня, все будет в порядке.~
@74 = ~ (Аэри кривит рот и беспокойно морщит брови.) Конечно, Имоен.~
@75 = ~ Эй, Аэри. Извини, что в прошлый раз сорвалась.~ [IRAerie]
@76 = ~ Не за что извиняться. Я знаю, как тебе тяжело.~
@77 = ~ Ну, я не *знаю* точно, хотя и хотела бы. Но знаю, что иногда ты... это не ты.~
@78 = ~ Черт, лучше *не* хотеть этого, поверь. Но ты все точно выразила. Это была не я.~
@79 = ~ Именно это я порой и чувствую. Как будто кто-то... есть внутри, поедающий то, что делает меня *мной*. И в такие моменты я хочу воткнуть нож себе в голову, чтобы его вырвать.~
@80 = ~ Разве не это пытался сделать Айреникус? У него мало что получилось.~
@81 = ~ Ну, да. Я не собираюсь *делать* это, я еще не настолько сошла с ума.~
@82 = ~ (Аэри улыбается.) Но начинаешь?~
@83 = ~ Да. Да, я на пути.~
@84 = ~ Ладно... хочешь знать мое мнение?~
@85 = ~ Как я могу тебя остановить, если ты так вежливо спрашиваешь? ~
@86 = ~ Я думаю, что ты намного сильнее, чем та сила, что на тебя влияет. Ты слишком много пережила и слишком много демонов победила, сдаться перед простым божественным проклятием.~
@87 = ~ Ничто не может тебя сломить, Имоен. И уж точно не мертвый бог.~
@88 = ~ Ха, вау. Прямо вотум доверия. Теперь я чувствую давление и очень надеюсь, что не разочарую тебя.~
@89 = ~ Тебе еще предстоит это сделать, и я не думаю, что скоро. Ты справишься, Имоен.~
@90 = ~ Ого. Я теперь буду обращаться к тебе, когда мне нужно будет поговорить. Ты точно знаешь, что сказать, чтобы я себя почувствовала не так ужасно.~
@91 = ~ Я просто хотела убедиться, что ты не будешь этого ожидать – когда я среди ночи ударю ужасное порождение Баала.~
@92 = ~ (Имоен на мгновение ошеломлена, а потом смеется.) Ты маленькая чертовка! Заставила меня аж потеряться на мгновение, со своим серьезным лицом!~
@93 = ~ (Аэри хихикает и делает книксен.) Я училась у хорошего мастера.~
@94 = ~ Да, неплохо. Когда я сплю, у меня один глаз открыт. Это так, на всякий случай.~
@95 = ~ Так и нужно.~
@96 = ~ <CHARNAME>, есть минутка? Можем поговорить?~ [IRAerie]
@97 = ~ (Имоен почти шепчет. Она явно осторожничает.) ~
@98 = ~ Что такое?~
@99 = ~ Если только быстро. ~
@100 = ~ Извини, у меня нет времени. ~
@101 = ~ Оставь меня. ~
@102 = ~ О, нет, нет, это не настолько важно, не обращай на меня внимания, если спешишь.~
@103 = ~ Отлично. Что такое? ~
@104 = ~ Извини, у меня нет времени. ~
@105 = ~ Отлично. Вперед, к приключениям.~
@106 = ~ Ну, я просто хотела поговорить с тобой про Аэри. Я с ней много общаюсь в последнее время, и хотела убедиться, что ты не против. Чтобы тебе не казалось, что про тебя забыли... ~
@107 = ~ Она твоя подруга, Имоен. Конечно, я не против.~
@108 = ~ Иногда вы меня раздражаете, но я справлюсь.~
@109 = ~ Думаю, ты проводишь с ней слишком много времени.~
@110 = ~ Как раз об этом думаю. Хватит болтать с Аэри. Я ее терпеть не могу.~
@111 = ~ О. (Имоен моргает несколько раз.) Правда? Но...~
@112 = ~ Правда?~
@113 = ~ Каждый раз, когда она открывает рот, хочется ее ударить по лицу.~
@114 = ~ Она слишком глупая. И всех тянет на свой уровень, включая тебя.~
@115 = ~ Она украла тебя у меня. Я хочу, чтобы ты была только моей.~
@116 = ~ Ладно, ладно, делай, что хочешь, только не смотри на меня так.~
@117 = ~ Ха, щенячий взгляд, как всегда, работает. Уф. Хорошо.~
@118 = ~ Мы постараемся теперь помалкивать, раз тебя это раздражает. Я не хотела бы ссориться. Последнее, что я хочу сделать - это выгнать ее... ~
@119 = ~ Ладно, тогда давай перестанем говорить об Аэри и пойдем крушить головы.~
@120 = ~ Пфах, ха-ха! Ты серьезно? Не может быть.~
@121 = ~ Ого, так ты серьезно. Тебе не о чем беспокоиться, тупица! Я бы никогда тебя так не предала, к тому же у нее *нулевой* интерес к девушкам, поверь. Тебя бы удивило, как она комментировала некоторых парней по пути...~
@122 = ~ Не могу поверить, что из всех людей в мире ты завидуешь Аэри. Она безобидная, как приятный милый котенок.~
@123 = ~ Котенок-священник с огненными шарами...~
@124 = ~ Нет. Хватит с ней разговаривать. Это окончательно.~
@125 = ~ Мне это не нравится, Имоен. Пожалуйста. Мне бы хотелось это прекратить.~
@126 = ~ (Имоен поджимает губы. Ее лицо выражает не столько злость, сколько... разочарование.)~
@127 = ~ Отлично, победа за тобой. Я все объясню ей, и теперь мы будем молчать. Я даже не буду обвинять тебя или что-то в этом духе. Хочется сохранить мир и двигаться дальше, потому что на карту многое поставлено и я знаю, что это важнее.~
@128 = ~ Но переживем ли мы все это? Тогда и поговорим. Немного зависти – это понятно, и даже лестно, но... не надо ожидать, что у меня не будет друзей.~
@129 = ~ Ладно, давай просто пойдем дальше, хорошо? ~
@130 = ~ Эй, эй, смотри сюда. Я буду говорить с кем угодно. Это не тебе решать, понимаешь? Я такое не люблю. ~
@131 = ~ Но я все объясню ей и теперь буду молчать. Хочется сохранить мир и двигаться дальше, потому что на карту многое поставлено и я знаю, что это важнее.~
@132 = ~ Пошли дальше?~
@133 = ~ Что? Аэри крутая! Ты все еще думаешь о плаксивой маленькой девочке, которую подобрали в цирке. А она уже стала сильной, выносливой женщиной, которая тихо говорит и заботится о твоих чувствах.~
@134 = ~ Но, если тебе это так важно, мы теперь будем молчать. Хочется сохранить мир и двигаться дальше, потому что на карту многое поставлено и я знаю, что это важнее. ~
@135 = ~Хотя, надеюсь, ты еще передумаешь...~
@136 = ~ Ик! Вот это поворот. Странно, что ты так долго ее держишь рядом, если так к ней относишься... Она слишком полезна, чтобы ее выгнать?~
@137 = ~ Ладно, мы с Аэри будем молчать о своих делах. Хочется сохранить мир и не суетиться по этому поводу, потому что на карту многое поставлено. И я знаю, что она все поймет, потому что при всех ее особенностях Аэри великолепна.~
@138 = ~ Это очень плохо... ~
@139 = ~ О, правда? Я... думаю, что поняла тебя. Сделаю все возможное, чтобы у тебя была своя доля времени с Имоен. Она явно сейчас пользуется большим спросом. (Она подмигивает.)~
@140 = ~ Просто... она мне нравится, понимаешь? И прежде чем ты что-то скажешь, я люблю ее *только* по-дружески. А ты, оказывается, ревнуешь, вот странно.~
@141 = ~ Ну, тогда я не думаю, что тебе понравится следующий вопрос. Видишь ли... ~
@142 = ~ Ха-ха, ну, не могу сказать, что виню тебя. Иногда мы и правда были немного противными. Сделаю все возможное, чтобы у тебя была своя доля времени с Имоен. Она явно сейчас пользуется большим спросом. (Она подмигивает.)~
@143 = ~ О, здорово, что ты так относишься. Ты прямо как сладкая тыквенная булочка. (Она быстро чмокает тебя в нос.)~
@144 = ~ Я очень полюбила ее. И буду рада, если она останется с нами надолго – если захочет, конечно. Как тебе такая идея? Мы втроем путешествуем вместе, долгие годы?~
@145 = ~ Мне нравится Аэри, и нравится видеть тебя счастливой. Пусть путешествует с нами столько, сколько захочет.~
@146 = ~ Ее способности просто неоценимы. Я не смогу без них обходиться.~
@147 = ~ Мне она не очень нравится, но я смирюсь ради тебя.~
@148 = ~ Ты же знаешь, я ее терпеть не могу. Хочу избавиться от нее поскорее. ~
Оригинал
@0 = ~Imoen?~ [IRAerie]
@1 = ~Yeah?~
@2 = ~Are we... are we friends?~
@3 = ~Um, yeah? I should hope so, at any rate. We sure have killed enough people together. Why?~
@4 = ~That's... what? How is that a metric for friendship?~
@5 = ~(Imoen shrugs.) Some people have lunch together. You and I, we fireball things. Monsters and bad guys, preferably.~
@6 = ~Is this a bad time? You are being needlessly bleak again.~
@7 = ~No, no, I just... I've some stuff in my head, never you mind. Why the silly question, Aerie? Of course we're friends.~
@8 = ~Uh, right? You don't suddenly hate me or nuthin'...~
@9 = ~N- no, of course not. The complete opposite - I think the world of you!~
@10 = ~Aww, that's awful sweet of you. And... somewhat awkward. Whatcha tryin' to get at? It isn't my cookie stash yer after, is it? 'Cause you can forget about that.~
@11 = ~I was just... thinking. I've never had a friend. A *real* friend. I realized you are my first.~
@12 = ~Aw, c'mon, that's such a sad thing to say. How about your Uncle Quayle, or whoever you knew before... y'know. *Before*.~
@13 = ~I love Uncle Quayle. He was nice to me, sweet and caring, but... not a friend, not quite. Just somebody that took pity on me. Adoptive family.~
@14 = ~And my life before I was captured... I don't even see it as real anymore. I was a child, and what few friends I had were little more than play mates. It's different with you.~
@15 = ~Huh.~
@16 = ~Huh? What do you mean, "huh"?~
@17 = ~Well, I just never thought when we met that you'd ever go from "I've got no wings, my life's over" to "I care so little that I feel like it never happened."~
@18 = ~Or that you'd ever go whole sentences without stammering, for that matter.~
@19 = ~Oh. (Aerie falls silent for a moment.)~
@20 = ~Yeah! Huh indeed.~
@21 = ~I- I guess... I guess seeing what you and <CHARNAME> have faced, quite literally going to Hell and back... it gave me a bit of perspective, perhaps. Some... confidence?~
@22 = ~We have done so much. I used to feel small and powerless, but I don't feel that anymore. I've... found new wings, in a way.~
@23 = ~That's right! The wings of MAGIC! To fireball people with!~
@24 = ~Y- yes, or, maybe, you know, powerful prayers to protect my allies and heal the wounded?~
@25 = ~Pfah. The voices in my head don't care about such things.~
@26 = ~I'm sorry?~
@27 = ~What?~
@28 = ~W- What?~
@29 = ~Exactly.~
@30 = ~I keep wondering how could you stand being sheltered inside Candlekeep all of your youth, Imoen. I mean, you are so, ah... what's the word?~ [IRAerie]
@31 = ~Awesome?~
@32 = ~Restless.~
@33 = ~Are you saying I'm not awesome?~
@34 = ~No, it just doesn't have anything to do with what I'm trying to-~
@35 = ~So you think I'm boring! Oh, oh my, I feel so betrayed, and I thought you were my friend!~
@36 = ~B- but I've never said you were-~
@37 = ~You think I'm boring and stupid and ugly! You think I should be burned at the stake for my horrible, horrible face! I can't stand the pain, you've just stabbed my heart with your cruel words. I disown you, I disown you forever!~
@38 = ~(Aerie furrows her brow, pursing her lips and looking at Imoen's hurt face with irritation.)~
@39 = ~...~
@40 = ~Must you always make fun of my honest attempts at conversation?~
@41 = ~Must you always be SO EASY to make fun of? Really, the lack of a challenge makes it almost boring.~
@42 = ~Almost.~
@43 = ~Well that makes TWO of us getting tired of your constant mockery.~
@44 = ~Yeesh, alright, I'll be nice, I promise.~
@45 = ~(Aerie huffs lightly.) It feels stupid now to ask the same question. You just ruined the whole thing.~
@46 = ~Aww, c'mon, "hyperactive" is another word you coulda used.~
@47 = ~Yes, very much so. Those poor Candlekeep monks, imprisoned within the same walls as the little red-haired devil. You must have been so bored, my heart goes out to them.~
@48 = ~Oh boy, speaking of, I used to play this great game: see how many heart attacks I could cause to the older monks in one month, and then see if I could beat my own record. It was harder every time, since a lot of them kept dying on me.~
@49 = ~Imoen! That is monstrous! How could you-~
@50 = ~I'm joking, yeesh! It wasn't that bad. They did hate to be called "monkeys", though. I was always climbing the walls just to drive the monks up them. And well, there was <CHARNAME> too, who was my privileged number one victim and accomplice rolled into one. You can frame the same person of this or that mischief only so many times.~
@51 = ~<CHARNAME> doesn't strike me as someone who would easily make light of your practical jokes, Imoen.~
@52 = ~The more annoyed <PRO_HESHE> was, the more fun I got!~
@53 = ~<CHARNAME> doesn't strike me as someone so easily fooled, Imoen.~
@54 = ~Yer right, it was a challenge, really. But the more difficult, the more fun it is!~
@55 = ~Now I understand why <CHARNAME> can cope with so much and not collapse under the burden. <PRO_HESHE> grew up with you.~
@56 = ~Aw, you hurt me so! I didn't get up to that much trouble, honest. Winthrop taught me well to weasel out of problems. Though... lately I'm not following his advice too well.~
@57 = ~(Aerie smiles sadly.) Right. But Winthrop? I thought your tutor was Gorion.~
@58 = ~Officially, yeah. But I liked to stick with ol' Puffguts more. He... he kinda *got* me, y'know? I think he even... loved me. I think. When he wasn't bossin' me around to do the chores, that is. Sometimes, I caught him looking at me with this strange look in his eyes, like... like, y'know, a proud look. Like he was proud of me.~
@59 = ~I can't say the same for Gorion. I don't think he ever felt anything close to being proud of me. Mister G was distant most of time, really. <CHARNAME> was his true ward; I just stuck around.~
@60 = ~Oh.~
@61 = ~Aw, don't feel bad, that sounded worse than I intended. He... he must've known I was a Bhaalspawn. He probably didn't want me to get tangled up with that whole mess, and keeping his distance was the best he could do to shield me. Anyway, Winthrop was good enough for me. He was more a friend than a parent - well, as friends as an adult can be with a little girl. I miss him.~
@62 = ~He... he's still alive, yes?~
@63 = ~As far as I know, yeah. I sure hope so. When all this ends, I'd love to go see him. It'd be nice to visit Gorion's resting place, too. We never got a chance to do that.~
@64 = ~I'd love to go with you and meet Winthrop, if... if you don't mind, I mean.~
@65 = ~Why, really? That'd be great. We can go visit then, for sure. (She smiles cheerily.) If we're still alive, that is!~
@66 = ~We can only hope.~
@67 = ~Shut up, shut up already!~ [IRQUIET]
@68 = ~(Imoen's eyes are squeezed shut, as if cringed closed after a sudden jolt of pain. Slowly she opens them and looks around.)~
@69 = ~Uh, sorry. Didn't realize I said that out loud.~
@70 = ~Are you well?~
@71 = ~Y- yeah, yeah, I'm fine. Forget about it.~
@72 = ~Is it... is it the Taint? Whispering?~
@73 = ~I don't care to talk about it, okay? Just leave me alone, I'll be fine.~
@74 = ~(Aerie's mouth quirks at the corner, her brow crinkling in an expression of worry.) Of course, Imoen.~
@75 = ~Hey, Aerie. I'm sorry about earlier.~ [IRAerie]
@76 = ~There is nothing to apologize for. I know what you are dealing with.~
@77 = ~Well, I don't *know*, truly - I wish I did. But I know sometimes you are... not yourself.~
@78 = ~Gosh, you really *don't* wish you did, believe me. But that's such an accurate way to put it, though. Not myself.~
@79 = ~That's exactly how I feel sometimes. Like there's this... presence, eatin' away at what makes me *me*. Makes me wanna poke a knife into my head and dig it out.~
@80 = ~Isn't that what Irenicus attempted? He didn't meet with much success.~
@81 = ~Well, d'uh. I'm not gonna *do* it, I'm not that crazy yet.~
@82 = ~(Aerie smiles.) But you are getting there?~
@83 = ~Yeah. Yeah, I'm gettin' there.~
@84 = ~Well... would you like to know my opinion?~
@85 = ~How could I stop ya, when you're so polite about it?~
@86 = ~I think that you are far stronger than whatever power this influence can wield. You have endured far too much and vanquished too many demons to be taken down now by a simple divine curse.~
@87 = ~Nothing can break you, Imoen. Least of all a dead god.~
@88 = ~Hah, wow. That's some vote of confidence right there. I'm feelin' the pressure now, really hope I don't disappoint ya.~
@89 = ~You have yet to do that, and I don't think you will start any time soon. You will get through it, Imoen.~
@90 = ~Boy. I'm coming to you any time I need a pep talk. You sure know what to say to make things feel a little less terrible.~
@91 = ~I am just making sure you don't see it coming when I stab you abominable Bhaalspawn in the middle of the night.~
@92 = ~(Imoen is startled for a moment, then bursts out laughing.) You little imp! You had me going for a moment, you and your perfectly straight face!~
@93 = ~(Aerie giggles and curtsies.) I've learned from the master.~
@94 = ~Yeah, well. I'm sleepin' with one eye open from now on, missy. Just in case.~
@95 = ~As well you should.~
@96 = ~<CHARNAME>, got a moment? Maybe we could talk?~ [IRAerie]
@97 = ~(Imoen is nearly whispering. She clearly wants to be discreet.)~
@98 = ~What's on your mind?~
@99 = ~If you make it quick.~
@100 = ~Sorry, I don't have time.~
@101 = ~Leave me alone.~
@102 = ~Oh, no, no, it's not even important, don't mind me if yer in a hurry right now.~
@103 = ~Fine. What's on your mind?~
@104 = ~Sorry then, I don't have the time.~
@105 = ~That's fine. Onwards to adventure we go.~
@106 = ~Well, I just wanted to discuss Aerie with ya. I've been spendin' a lot of time with her lately, and I wanna make sure yer alright with that. Don't mean to make you feel neglected or nothin'...~
@107 = ~She's your friend, Imoen. Of course I don't mind.~
@108 = ~You two can be annoying at times, but I'll manage.~
@109 = ~I do feel you spend a bit too much time with her.~
@110 = ~I've been meaning to ask you. Stop talking to Aerie. I can't stand her.~
@111 = ~Aw. (Imoen blinks a few times.) Really? But...~
@112 = ~Really?~
@113 = ~Every time she opens her mouth I want to stab her face.~
@114 = ~She's just too feeble-minded. She drags everyone down, including you.~
@115 = ~She's stealing you from me. I want you all for myself.~
@116 = ~Alright, fine, do whatever you please, don't look at me like that.~
@117 = ~Hah, puppy eyes to the rescue. Phew. Alright.~
@118 = ~We can keep things quiet, now that I know it annoys you. I'd rather keep the peace. Last thing I wanna do is get her kicked out...~
@119 = ~Alright then, let's stop talkin' about Aerie and get to bashin' some heads.~
@120 = ~Pfah hah hah! Are you serious? You can't be serious.~
@121 = ~Alright, yer serious. You've nothing to worry about, dummy! I'd never betray you like that, and she's got *zero* interest in girls, believe me. You'd be surprised about the comments she's made on some of the guys we've encountered...~
@122 = ~Can't believe yer jealous of Aerie, of all people. She's harmless like a cuddly-sweet kitten.~
@123 = ~A prayer-wielding, fireball-lobbin' kitten...~
@124 = ~No. Stop talking to her. That's final.~
@125 = ~I don't feel comfortable with it, Imoen. Please, I would like it to stop.~
@126 = ~(Imoen purses her lips at you. The emotion in her features isn't as much anger as it is... disappointment.)~
@127 = ~Fine, you win. I'll explain to her and we'll be quiet from now on. I won't even put the blame on you or anything spiteful like that. I'd rather keep the peace and move along, because I know what's at stake, and I know what's important.~
@128 = ~But if we survive all this? We'll have some words, you and I. A bit of jealousy is understandable, even flattering, but... you can't expect me not to have any friends.~
@129 = ~Anyway, let's just move on, shall we?~
@130 = ~Whoa, hey, watch it. I'll talk to whoever I please. You're not in charge of that, understand? That's not the <PRO_MANWOMAN> I fell in love with.~
@131 = ~That being said, I *will* explain to her and be quiet from now on. I'd rather keep the peace and move along, because I know what's at stake, and I know what's more important.~
@132 = ~So let's move on, shall we?~
@133 = ~What? Aerie's tough! Yer still thinking of the whiny little girl you picked up at the circus. She's become a tough, hardy woman that just so happens to be soft-spoken and really care about yer feelings and whatnot.~
@134 = ~But hey, if you feel that way, we'll just keep things quiet from now on. I'd rather keep the peace and move along, because I know what's at stake, and I know what's more important.~
@135 = ~I sure do wish you'd reconsider, though...~
@136 = ~Yikes! That's some strong feelings right there. I'm surprised you've kept her around this long, if you feel that way... I guess she's just too useful to kick her out?~
@137 = ~Alright, well, Aerie and I can just be quiet about our things from now on. I'd rather keep the peace and not make a fuss about it, I know what's at stake. And I know she'll understand, because, despite yer misguided feelings, Aerie is awesome.~
@138 = ~That's too bad, though...~
@139 = ~Aww, really? I... I guess I can see your point. I'll make extra-sure yer getting your rightful share of Imoen-time, I know it's in high demand nowadays. (She winks at you.)~
@140 = ~I just... I really like her, y'know? And before you say a thing, I like her *strictly* as a friend. Don't you be getting jealous or anything weird like that.~
@141 = ~Well, then, I don't think yer gonna like the next question. Y'see...~
@142 = ~Ha ha, yeah, well, I can't say I blame ya. We've been a bit obnoxious sometimes, guilty as charged. I'll make extra-sure yer getting your rightful share of Imoen-time, I know it's in high demand nowadays. (She winks at you.)~
@143 = ~Aw, it's great that you feel that way. Yer such a sweet pumpkin pie. (She lands a quick peck on your nose.)~
@144 = ~I've grown real fond of her. I'd love it if she sticks around for the long term, if she wants. How wouldja feel about that? Us three, traveling together for years to come?~
@145 = ~I do like Aerie, and I like seeing you happy. She's welcome for as long as she wants to travel with us.~
@146 = ~I find her abilities invaluable. I would never want to do without them.~
@147 = ~I don't like her much, but I'm willing to put up with her for your sake.~
@148 = ~You know I can't stand her, though. I was hoping to get rid of her soon.~

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin » 05 сен 2019, 22:14

Еще кусочек...

Перевод
@149 = ~ Имоен... это уж слишком. Я хочу иногда побыть наедине с тобой. Нам не нужен помощник.~
@150 = ~ Посмотрим. Не думаю, что стоит что-то планировать перед Троном Баала.~
@151 = ~ Отлично! Ты ж мое солнышко. Я ей скажу. (Имоен останавливается, как будто резко что-то вспомнила.) Да, кстати, она меня не просила это узнавать. Я просто заранее решила провести небольшой опрос, понимаешь.~
@152 = ~ (Она гладит тебя по руке и хихикает.) Хотя вряд ли стоит далеко планировать. Вдруг она через год от меня устанет и мы начнем швырять друг дружке в голову огненные шары.~
@153 = ~ Хорошие будут времена! С нетерпением жду этого.~
@154 = ~ Верно! Аэри во всем очень могущественна. После нас с тобой, конечно, только не смей ей об этом говорить... Не думаю, что смогу ее победить в открытом бою. У меня уже заклинания кончатся, а она даже не запыхается.~
@155 = ~ В любом случае, звучит великолепно. (Она гладит тебя по руке и хихикает.) Хотя вряд ли стоит далеко планировать. Вдруг она через год от меня устанет и мы начнем швырять друг дружке в голову огненные шары.~
@156 = ~ Эй, может, рядом с тобой она развивается! Говорю же, Аэри уже не та, кем была раньше. Может, ты еще передумаешь.~
@157 = ~ В любом случае, звучит великолепно. (Она гладит тебя по руке и хихикает.) Не волнуйся так – может, мы за год так достанем друг друга, что начнем швыряться огненными шарами.~
@158 = ~Ой, да ладно... Хотела бы я, чтобы ты ее тоже оценил, как и я. Она сильно изменилась. Если бы ты дал ей шанс...~ ~Ой, да ладно... Хотела бы я, чтобы ты ее тоже оценила, как и я. Она сильно изменилась. Если бы ты дала ей шанс...~
@159 = ~ Ой, она не будет помощником, просто подругой! Ну знаешь, как Халид и Джахейра в начале.~
@160 = ~ Но, пожалуй, я понимаю, о чем ты. Не стоит ожидать, что ты, закончив все дела, станешь путешествовать с людьми, которые тебе не нравятся. Мы с Аэри... что-нибудь придумаем.~
@161 = ~ Ну, тогда, думаю, все решено. Можно заняться делами Баала. ~
@162 = ~ Ох. Я ... поняла. Да, поняла. Нет смысла говорить об этом, раз мы можем умереть со дня на день.~
@163 = ~ Ладно, рада, что все решили. Можно заняться делами Баала!~
@164 = ~ <CHARNAME>, есть минутка? Можем поговорить? Это насчет Аэри.~ [IRAerie]
@165 = ~ В чем дело? ~
@166 = ~ О. Ладно. В принципе это не особо важно, переживу.~
@167 = ~ Да, ладно, ладно...~
@168 = ~Хорошо, теперь приготовься, потому что я лично из-за этого сильно нервничаю. Была бы очень признательна, если не будешь на меня удивленно смотреть, ужасаться и тем более смеяться. Готов?~ ~Хорошо, теперь приготовься, потому что я лично из-за этого сильно нервничаю. Была бы очень признательна, если не будешь на меня удивленно смотреть, ужасаться и тем более смеяться. Готова?~
@169 = ~ Гм, как бы это сказать, гм...~
@170 = ~ Что, если у меня появились определенные... чувства... к Аэри?~
@171 = ~ Ну, знаешь. *Чувства*. Романтического плана.~
@172 = ~ Ты серьезно? ~
@173 = ~ Ну, я уже давно это заметил.~ ~ Ну, я уже давно это заметила.~
@174 = ~ (Рассмеялся.)~
@175 = ~ Это не мое дело, Имоен. Делай, что хочешь.~
@176 = ~ (Закричать во всю силу легких.) Ты влюбилась в Аэри? Это так очаровательно! ~
@177 = ~ О, конечно. Я собиралась потянуть время и долго это рожать, но, раз ты торопишься, скажу прямо. Готов?~ ~ О, конечно. Я собиралась потянуть время и долго это рожать, но, раз ты торопишься, скажу прямо. Готова?~
@178 = ~ У меня, похоже, романтические чувства к Аэри. Как думаешь, что мне делать?~
@179 = ~ Вау. Ты серьезно? ~
@180 = ~ (Имоен сперва испуганно застывает, в ее глазах смесь шока и желания убить. Затем она начинает смеяться, как будто ты говоришь какую-то глупость, и при этом оглядывается на Аэри. Эльфийка шутливо поднимает бровь.) ~
@181 = ~ Ну ты и тормоз, если пробуешь так удивить Аэри! С чего ты это вообще взял? Я просто хотела попросить немного перекусить, господи!~ ~ Ну ты и тормоз, если пробуешь так удивить Аэри! С чего ты это вообще взяла? Я просто хотела попросить немного перекусить, господи!~
@182 = ~ Лучше оставлю тебя в покое - кто знает, как ты начнёшь издеваться в следующий раз, когда я попрошу перерыва на туалет...~
@183 = ~(Имоен подходит к Аэри. Ты видишь, как она закатывает глаза и крутит пальцем у виска, словно говоря, что ты совсем сошел с ума.)~ ~(Имоен подходит к Аэри. Ты видишь, как она закатывает глаза и крутит пальцем у виска, словно говоря, что ты совсем сошла с ума.)~
@184 = ~ Да, хорошо. Цени, что я тебе доверяю глубоко личные вещи.~
@185 = ~ Ладно, тогда продолжаем приключение. Я разберусь.~
@186 = ~ (Имоен скрещивает руки и постукивает ногой. По ее взгляду понятно: она была бы рада увидеть, как ты падаешь со скалы.) ~
@187 = ~ Ладно, смейся. Какой же я была глупой, раз надеялась на совет. Справлюсь сама...~
@188 = ~ (Удержать ее.) Нет, нет, подожди. Давай поговорим об этом.~
@189 = ~ (Продолжать смеяться.) ~
@190 = ~ (Она скептически смотрит на тебя, а затем тяжело выдыхает.)~
@191 = ~ (Имоен фыркает и уходит прочь.) ~
@192 = ~(Имоен несколько раз моргает.) Ох. Правда? Думаешь, она тоже знает, раз так? Нет, нет, конечно, нет. Ей это все показалось бы странным. Ты просто видел, как все происходит, потому что мы часто говорим, хихикаем и все такое, конечно, вот ты и подумал...~ ~(Имоен несколько раз моргает.) Ох. Правда? Думаешь, она тоже знает, раз так? Нет, нет, конечно, нет. Ей это все показалось бы странным. Ты просто видела, как все происходит, потому что мы часто говорим, хихикаем и все такое, конечно, вот ты и подумала...~
@193 = ~ (Она останавливается и вздыхает.)~
@194 = ~ (Имоен нервно хихикает.) Я знаю, это очень странно! Думаю, это началось постепенно. А прошлой ночью мы смотрели ее книгу заклинаний – ты в курсе, что на ней единороги и феи? Клянусь, ничего более милого не встречала - и тут меня словно ударило, как... Я была готова поцеловать ее прямо сейчас. Это было так странно.~
Оригинал
@149 = ~Imoen... that's too much. I want to be alone with you at some point. We don't need a sidekick.~
@150 = ~We'll see. I don't think we should plan beyond Bhaal's Throne.~
@151 = ~That's great! You're the sweetest thing. I'll let her know. (Imoen startles as if she just realized something.) Oh, by the way, she didn't put me up to this or anything. I'm just doing some preemptive research, y'see.~
@152 = ~(She pats your arm and chuckles.) Not that the plan matters much. She'll probably get sick of me within a year and we'll end up lobbin' fireballs at each other's heads.~
@153 = ~Good times! Lookin' forward to it.~
@154 = ~That's right! Aerie's all kinds of mighty. Between you and me, and dontcha ever dare tell her... I don't think I could take her in a straight fight. I'll run out of spells before she's even winded.~
@155 = ~Anyway, that sounds great. (She pats your arm and chuckles.) Not that the plan matters much. She'll probably get sick of me within a year and we'll end up lobbin' fireballs at each other's heads.~
@156 = ~Hey, maybe she'll grow on ya! I'm telling you, Aerie's not who she used to be. Maybe you'll change yer mind, eventually.~
@157 = ~Anyway, that sounds great. (She pats your arm and chuckles.) Don't worry too much, probably we'll get sick of each other within a year and end up lobbin' fireballs at each other's heads.~
@158 = ~Aw, c'mon... I wish you'd see her like I do. She's changed so much. If only you'd give her a chance...~
@159 = ~Aw, she wouldn't be a sidekick, just a friend! Y'know, like Khalid and Jaheira when we started.~
@160 = ~But I guess I see your point. I can't expect ya to travel with people you don't like after all this stuff is over. Aerie and I will... figure something out.~
@161 = ~Well, then, I suppose that's settled. Might as well get on with the Bhaal business.~
@162 = ~Oh. I... I see. Yeah, I understand. No point talking about these things when we might be dead in a couple days.~
@163 = ~Well, then, glad that's settled for now. Might as well get on with the Bhaal business!~
@164 = ~<CHARNAME>, got a moment? Maybe we could talk? It's about Aerie.~ [IRAerie]
@165 = ~What's the matter?~
@166 = ~Aw. Alright. It wasn't important anyway, I'll figure it out.~
@167 = ~Yeesh, alright, alright...~
@168 = ~Okay, now, bear with me because I feel pretty spooked about this. I'd really appreciate it if you don't give me weird looks, and don't act all shocked, and *especially* don't burst out laughing. You ready?~
@169 = ~Um, what if I told ya that, um...~
@170 = ~What if I were developing certain... feelings... for Aerie?~
@171 = ~Like, you know. *Feelings*. Of the romantic kind.~
@172 = ~Are you serious?~
@173 = ~Well, I saw that coming from miles away.~
@174 = ~(Burst out laughing.)~
@175 = ~That's none of my business, Imoen. Just do as you please.~
@176 = ~(Yell at the top of your lungs.) You like Aerie romantically? That's fascinating!~
@177 = ~Oh, um, sure. I was gonna dither and dance around the topic, but since yer in a hurry I'll just blurt it out. Ready?~
@178 = ~I might be developing romantic feelings for Aerie. What do you think I should do?~
@179 = ~Whoa. Are you serious?~
@180 = ~(Imoen freezes for a panicked moment, her eyes somehow mixing shock and murderous intent. Then she starts laughing as if you just said the zaniest thing, looking back and forth from you to Aerie. The elf has a quizzical eyebrow raised.)~
@181 = ~Yer such a skid mark, trying to weird out Aerie like that! Where did that even come from? I was only askin' to stop for a bite some time, jeez!~
@182 = ~I better leave you alone now, who knows what kind of madness you'll start spoutin' next time I ask for a pee break...~
@183 = ~(Imoen walks over to Aerie. You can see her rolling her eyes and pointing at her head, twirling her finger as if to say that you are one hundred percent mad.)~
@184 = ~Yeesh, okay. Way to appreciate me trusting ya with deeply personal stuff.~
@185 = ~Fine, then, off to adventure we go. I'll figure things out.~
@186 = ~(Imoen has crossed her arms and is tapping her foot. She's looking at you like she wouldn't mind seeing you fall off a cliff right this moment.)~
@187 = ~Fine, laugh it up. I was such a fool to hope for some advice. I'll just figure it out on my own...~
@188 = ~(Hold it back.) No, no, wait. Let's talk about it.~
@189 = ~(Keep laughing.)~
@190 = ~(She eyes you with skepticism for a moment, then heavily breathes out.)~
@191 = ~(Imoen huffs and stomps away.)~
@192 = ~(Imoen blinks a few times.) Oh. Really? Do ya... d'ya think she knows, then? No, no, of course she doesn't. She'd get all weird. You just saw it coming because we're always talkin' and giggling and stuff, of course you'd get ideas...~
@193 = ~(She stops herself and exhales a sigh.)~
@194 = ~(Imoen gives a nervous chuckle.) I know, it's real weird! It's been building for a while, I think. And then last night, we were poring over her spellbook - didja know it's covered in unicorns and fairies? I swear, it's the cutest thing - and it kinda just hit me, I was like... I could kiss her right now. It was a very strange moment.~

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin » 10 сен 2019, 00:37

Еще кусок ToB/ImoenAerie.tra... Перевел 10 из 15 страниц этого файла.

Перевод
@195 = ~ (Щеки Имоен сильно краснеют. Она проводит рукой по волосам.)~
@196 = ~ Мне тяжело, <CHARNAME>. Я не знаю, что делать. ~
@197 = ~ Если любишь ее, так и скажи ей.~
@198 = ~ Ты же понимаешь, что Аэри не привлекают девушки, да? ~
@199 = ~ Ничего не надо делать. Это просто увлечение, оно пройдет.~
@200 = ~Я аж растерялся. Что ты нашла в Аэри?~ ~Я аж растерялась. Что ты нашла в Аэри?~
@201 = ~ Не знал, что ты любишь женщин.~ ~ Не знала, что ты любишь женщин.~
@202 = ~ Это отвратительно, не хочу больше ни слова об этом слышать. Если увижу какое-нибудь непристойное поведение, меня это сильно разозлит.~
@203 = ~ (Имоен не сразу понимает, о чем ты. Она отступает на шаг, и между вами растет глубокая пропасть.)~
@204 = ~ Хорошо. Извини, что обратилась с этим. ~
@205 = ~ (Она отходит, качая головой.)~
@206 = ~ Я... (Ее щеки краснеют еще больше.) Если честно... некоторые люди мне нравятся независимо от пола. Главное – какой это человек.~
@207 = ~ И еще... живот. У Аэри потрясающий живот.~
@208 = ~ Я сбит с толку. Если не считать живота, что ты нашла в Аэри?~ ~ Я сбита с толку. Если не считать живота, что ты нашла в Аэри?~
@209 = ~ О, знаю, что она тебе не очень нравится, но... я правда надеюсь, что ты передумаешь. Аэри милая, честная, всегда готова помочь, и очень забавная, когда ей достаточно комфортно. (Она пытается сдержать хихиканье.) Она отпускала очень грязные шутки – никогда бы не подумала, что услышу такое из этого маленького обидчивого рта...~
@210 = ~ Ты... ты так думаешь? Может, и так. Я про то, что вряд ли это то самое... Слово на букву Л. Верно? Это так не работает. Не то чтобы я была опытная в этом вопросе...~
@211 = ~ Я знаю, я *знаю* это! Вот почему для меня все так сложно. Может, знаешь... может, она даст этому шанс. Если вспомнить некоторые истории из Кэндлкип, то многие женщины открыты для... ммм. Для всякого.~
@212 = ~ Мне она просто очень нравится, понимаешь? Аэри милая, честная, всегда готова помочь, и очень забавная, когда ей достаточно комфортно. (Она пытается сдержать хихиканье.) Она отпускала очень грязные шутки – никогда бы не подумала, что услышу такое из этого маленького обидчивого рта...~
@213 = ~ (Ее щеки краснеют.) Л-люблю? Я... я не знаю, зайдет ли это так далеко, то есть... это так не работает, верно? Вдруг и сразу любовь? Не то чтобы я была опытная в этом вопросе.~
@214 = ~ О боги. Вот я увлеклась-то, да? ~
@215 = ~ Я очень увлеклась. Это... это может быть хуже, чем я думала.~
@216 = ~ Похоже, тебе нужно поговорить с ней об этом.~
@217 = ~ Звучит так, что тебе лучше держать это при себе. Тебе будет больно, если попробуешь что-то сделать.~
@218 = ~ Соблазни ее, Имоен. Она не будет тебе сопротивляться.~
@219 = ~ Не смей втягивать Аэри в такие отношения. Ты ее испортишь, Имоен.~
@220 = ~ Я правда не знаю, что тебе делать.~
@221 = ~ Как и я. Все в порядке, я и не ожидала другого. Просто хотела поговорить об этом.~
@222 = ~ Большое спасибо, что выслушиваешь мою подростковую драму, <CHARNAME>. Эй, смотри! По крайней мере, перед нами не только вопросы жизни и смерти, а?~
@223 = ~ Думаю, мы просто подождем и посмотрим... ~
@224 = ~ Ой, да ладно. Знаешь, я не так уж плохо влияю. Я ей очень помогла, она мне все время так говорит! Может, я смогу сделать ее счастливой. Может, я именно та, кто ей нужен, откуда *тебе* знать?~
@225 = ~ (Имоен на мгновение делает паузу. Ее оборона сдувается под тяжестью новых мыслей.) А может, я втяну ее во всю свою чушь с Баалом и в конце концов ей это навредит. Или испугаю ее и испорчу нашу дружбу.~
@226 = ~ Может, я смогу просто... преодолеть все это.~
@227 = ~ Спасибо, <CHARNAME>. ~
@228 = ~ Ого, хаха, ладно. Не знаю, смогу ли я это сделать, но спасибо за доверие. Я знала, что могу на тебя рассчитывать и ты поможешь не чувствовать себя так неловко.~
@229 = ~ Может, просто поцелую ее. Это должно решить все проблемы, да...~
@230 = ~ (Она словно сдувается с каждым твоим словом.) ~
@231 = ~Да... да, наверное, ты прав.~ ~Да... да, наверное, ты права.~
@232 = ~ Я с этим справлюсь. Знаю, что смогу преодолеть это. Хотелось бы не чувствовать такого.~
@233 = ~ (Она прикусывает губу.) Я боялась, что ты так и скажешь. Хоть представляешь, как это будет неловко? «Эй, Эйри, ты знала, что я хочу тебя поцеловать? Что скажешь?»~
@234 = ~ Я уже вижу, как она уставится на меня своими огромными голубыми глазами, и я себя почувствую чертовски глупо, а она будет слишком вежлива, чтобы показать свое отвращение.~
@235 = ~ Мне нужно быть очень осторожной. Я не хочу потерять ее как подругу, понимаешь.~
@236 = ~ (Имоен вздыхает.) Большое спасибо, что выслушиваешь мою подростковую драму, <CHARNAME>. Эй, смотри! По крайней мере, перед нами не только вопросы жизни и смерти, а?~
@237 = ~ Пожелай мне удачи, наверное.~
@238 = ~ Что планируешь делать, когда все это закончится, Аэри?~ [IRAerie]
@239 = ~ Что планирую? Я... я не знаю, стоит ли вообще что-то планировать, если честно.~
@240 = ~ Да ладно, надо быть оптимистами! Все будет легко и просто, а мы станем богатыми и знаменитыми. Весь мир станет нашей детской площадкой!~
@241 = ~ А как же твое наследие Баала? И <CHARNAME> с этими правами по рождению? Я не могу себе представить, как эту другую сторону можно сочетать с жаждой приключений. ~
@242 = ~ Что за уныние, Аэри! Разве не ты еще недавно подбадривала *меня*? Ну, вот я и приняла это близко к сердцу, разве не видишь? Все получится. Как и всегда получалось. Даже когда на пути куча пыток и смертей.~
@243 = ~ (Аэри нерешительно смеется.) Меня все еще сбивает с толку, как ты легко говоришь о том, через что прошла. А я еще не могу шутить о... ну, ты знаешь.~
@244 = ~ А ты пробовала? Это очень легко, честно. Так же легко, как заморачиваться и получить травму на всю жизнь!~
@245 = ~ Ну... ну... по крайней мере, теперь мне не о чем беспокоиться... эм.~
@246 = ~ (Аэри задумывается.) Надеюсь, по крайней мере, что какая-нибудь прекрасная старая леди носит мои перья на своей необычной шляпе и они ей нравятся.~
@247 = ~ (Имоен фыркает от смеха.) Еще слабовато, но зато ты попыталась.~
@248 = ~ Я могу лучше! Как насчет... ~
@249 = ~ Я рада, что крылья исчезли. Наконец-то можно лечь и не чувствовать постоянно, как они щекочут.~
@250 = ~ Пффф! ~
@251 = ~ Я собираюсь подстрелить всех птиц, которых вижу, собрать их перья и приклеить их на спину. Как думаешь, это решит мои проблемы с самооценкой?~
@252 = ~ (Эта шутка, наконец, вызывает у Имоен искренний смех. Аэри сдерживает хихиканье.) ~
@253 = ~ Знаешь, что самое лучше в полете? Что можно ходить в туалет прямо торговцам на головы. ~
@254 = ~ Пффхах, ха-ха-ха, ЧТО-ЧТО?~
@255 = ~ Они отрезали мне крылья, Имоен! Садись, чтобы я могла еще четыре часа рассказывать тебе об этом!~
@256 = ~ (Имоен беззаботно смеется.) Уже неплохо, давай...~
@257 = ~ На будущее - ты можешь сразу понять, что я волнуюсь, если обрубки шевелятся.~
@258 = ~ О-хо-хо, это *черный* юмор, Аэри! О боги, что я наделала? Я освободила монстра!~
@259 = ~ Они могли бы посадить меня в клетку на месяцы, но... но зато... (Аэри не может сдержать хихиканье и приступы веселья. Она начинает смеяться и откидывает голову назад, положив руку на грудь. Имоен смотрит на нее, широко улыбаясь.) ~
@260 = ~ О, о, Бэрвар, пожалуйста... (Ее смех затихает, хотя плечи все еще трясутся.) Я не говорю такое вслух.~
@261 = ~ Рада, что нет! А то на мгновение мне уже страшно стало...~
@262 = ~ Это прекрасно! Мне уже полегчало. Как будто... как будто часть меня все это время оставалась в той клетке, и память об этом прошлом отравляла мне жизнь и словно гноилась. (Она улыбается, невинно выгибая брови.) Знаешь, какие у меня были крылья? До того, как их отрубили?~
@263 = ~ Ха! Ладно, ладно, остановись, а то становится жутко...~
@264 = ~ (Аэри просто улыбается, шалость превращается в нежность. Она подходит и обнимает Имоен.)~
@265 = ~ Уууф. А ты слишком сильная для тощей эльфийки, знаешь?~
@266 = ~ Спасибо, Имоен. Ты лучшая подруга, на какую только можно надеяться. Я люблю тебя.~
@267 = ~ О, боже... я сейчас заплачу. ~
@268 = ~ Я тоже тебя люблю, глупышка. ~
@269 = ~ Не могу больше этого выносить. Я собираюсь уйти.~
@270 = ~ Вы не умеете себя вести на публике? Оставьте это для лагеря, хоть там не придется слушать эту глупую чушь!~
@271 = ~ Да, скорее уже, целуйтесь. Сделайте хорошее шоу – чтобы немного разбавить эти чертовы шуры-муры. ~
@272 = ~ Это самая жестокая пытка из всех, что мне довелось пережить.~
@273 = ~ (Аэри глубоко вздыхает, изящно вытирая слезы со щек. На губах у нее слабая улыбка, а глаза сиюят).~
@274 = ~ Они могли бы посадить меня в клетку на месяцы, но... но зато... (Аэри не может сдержать хихиканье и приступы веселья. Она начинает смеяться и откидывает голову назад, положив руку на грудь. Имоен смотрит на нее с обожающей улыбкой.) ~
@275 = ~ (Словно зачарованная, Имоен делает шаг вперед. Аккуратно касается кончиками пальцев волос Аэри, потом - щеки авариэль. Ее рука скользит к затылку. Эльфийка смотрит на подругу, прищурив глаза и все еще веселясь.) ~
@276 = ~ (Имоен наклоняется и соединяет свои губы с ее.)~
@277 = ~ (Глаза Аэри расширяются. Сначала в них замешательство, затем беспокойство. Она кладет руки на плечи Имоен и осторожно, тактично отталкивает ее.)~
@278 = ~ (Имоен, кажется, поражена и делает пару мелких шагов назад. Она встречается с Аэри взглядом и отворачивается.) Э-э-э...~
@279 = ~Имоен? Что...~
@280 = ~ О, во имя Тиморы. (Имоен так растеряна, что не описать.) Этого не должно было случиться. Этого не могло случиться.~
@281 = ~ Имоен, я... прости.~
@282 = ~ О боги. Мне так жаль. (Она отворачивается.) Этого больше не повторится. Пожалуйста, прости.~
@283 = ~ (Аэри протягивает руку, почти касаясь плеча Имоен, но останавливается. Рука опускается.) Имоен... ~
@284 = ~ Это было очень странно, и я очень-очень извиняюсь. Оставляю тебя в покое.~
@285 = ~ Нет, подожди... ~
@286 = ~(Имоен отходит в сторону – так далеко, насколько позволяет расположение группы. Аэри не пробует идти за ней.)~
@287 = ~ (Джахейра качает головой.) Глупая, глупая девчонка.~
@288 = ~ Ну, это было неожиданно... ~
@289 = ~ Вы не умеете себя вести на публике? Оставьте это для лагеря, хоть там не придется видеть эти глупости! ~
@290 = ~ Давай, догони ее продолжайте целоваться. Сделайте хорошее шоу – чтобы немного разбавить эти чертовы шуры-муры.~
@291 = ~ (Лицо Имоен краснеет целиком до кончиков волос. Ее дыхание убыстренное и сбивчивое.)~
@292 = ~ Как п-подругу, а? ~
@293 = ~ (Имоен смотрит по сторонам, потом снова на Аэри. Ее губы сжимаются.) Ладно... Мне надо тебе кое-что сказать. Я хотела сделать это наедине, но все равно смысла нет. Все равно в этой группе секреты никто не хранит.~
@294 = ~ (Имоен смотрит по сторонам, потом снова на Аэри. Ее губы сжимаются.) Ладно... Мне надо тебе кое-что сказать. Я хотела сделать это наедине, но все равно смысла нет. <CHARNAME> уже в курсе, да и все равно <PRO_HESHE> все узнает потом.~
@295 = ~ Но я приготовилась и должна пройти через это, ладно? Если что не так – во всем вини <CHARNAME> - за то, что советует поговорить с тобой.~
@296 = ~ Но я приготовилась и должна пройти через это, ладно? Если что не так – во всем вини <CHARNAME> - за то, что не может дать какой-нибудь полезный совет.~
@297 = ~ Все... хорошо? Мне уже немного страшно. В чем дело?~
@298 = ~ Нет, ничего страшного! Ну, не... не совсем. Ты можешь подумать, что это плохо, но на самом деле это не так, и я бы никогда этого не позволила… (Имоен сбивается на полуслове и смотрит вверх).~
@299 = ~ А ну все это в Ад. Слушай, я.. меня к тебе тянет. И не просто как к подруге. Как ты к этому относишься? Только честно.~
@300 = ~ (Глаза Аэри расширяются. Сначала в них шок, а потом обеспокоенность.) О, Имоен... Я думала... Думала, что мне это показалось. Я боялась, что ты это скажешь... ~
@301 = ~ А. Боялась... ~
@302 = ~ Извини. Я просто... не чувствую такого к женщинам. Может, я и хотела бы. Ты мне нравишься, я очень тебя ценю. Только... не так. Я не могу ответить взаимностью на такое, прости... ~
@303 = ~ М-может, если... если ты попробуешь?~
@304 = ~ Н- нет, нет. Я уверена, точно. Я бы хотела, чтобы было иначе, правда.~
@305 = ~ Хорошо. Это неловко, да уж.~
@306 = ~ (Аэри понижает голос до шепота.) Это... будет теперь стоять между нами?~
@307 = ~ Нет, нет, точно нет! Да, сперва будет очень неловко, но я не хочу портить нашу дружбу. Можем вернуться к нормальной жизни, я точно преодолею это, и мы можем всегда быть счастливыми подругами. Пожалуйста, скажи, что я не разрушила все. Пожалуйста?~
@308 = ~ "Разрушила"? Я... польщена, скорее. Просто мне так грустно, что разочаровываю тебя.~
@309 = ~ Эй, все в порядке, я справлюсь, точно говорю. Все равно ты не такая уж горячая. ~
@310 = ~ (Аэри тихо смеется.) Ты можешь сказать все, что захочешь, я не буду это использовать против тебя.~
@311 = ~ Как всегда, милостива. (Имоен неловко расшаркивается.) Ладно, тогда... тогда, думаю, нам пора.~
@312 = ~ Видишь? Смотри. Вовсе не неловко. ~
@313 = ~ (Аэри трогает Имоен за плечо и уходит. Имоен следует за ней глазами, затем качает головой.)~
@314 = ~ Глупые девки! Оставьте это для лагеря, хоть там не придется видеть эти глупости! ~
@315 = ~ Это было отвратительно. Меня сейчас вырвет.~
@316 = ~ О, даже не поцеловались? Давай, догони ее, девочка. Сделай хорошее шоу – чтобы хоть немного разбавить эти чертовы шуры-муры.~
Оригинал
@195 = ~(Imoen's cheeks are flushed a deep shade of pink. She runs a hand through her hair.)~
@196 = ~This is tough for me, <CHARNAME>. I don't know what to do.~
@197 = ~If you love her, you should tell her.~
@198 = ~You realize Aerie isn't attracted to women, right?~
@199 = ~You shouldn't do a thing about this. It's simple infatuation and it will pass.~
@200 = ~I'm baffled. What could you possibly see in Aerie?~
@201 = ~I didn't even know you liked women.~
@202 = ~This is disgusting and I don't ever want to hear a word about it. I will be majorly aggravated if I see any kind of unseemly behavior.~
@203 = ~(It takes Imoen a moment to understand what you're saying. She takes a step back, and a deep chasm seems to open between you.)~
@204 = ~Alright. Sorry I brought this to you.~
@205 = ~(She steps away, shaking her head.)~
@206 = ~I, uh. (Her cheeks redden further.) I- I guess I do? If I'm perfectly honest... some people I find attractive regardless of gender. It's all about the person.~
@207 = ~And the midriff. Aerie has an amazing midriff.~
@208 = ~I'm baffled. Midriff aside, what could you possibly see in Aerie?~
@209 = ~Aw, I know you don't like her much, but... I really wish you'd reconsider. Aerie is sweet, honest, always eager to help, and real funny if she's comfortable enough. (She tries to restrain a giggle.) She's cracked some real dirty jokes, ya never expect them to come out of that pouty little mouth...~
@210 = ~You... you think so? It could be. I mean, I don't think I'd call this, um. The L word. Right? It doesn't work that way. Not that I have any experience in the matter...~
@211 = ~I know, I *know* that! That's why this is so complicated for me. Maybe, y'know... maybe she'd give it a chance. If you go by some of the stories in Candlekeep, most women are open to... umm. Anyway.~
@212 = ~I just really like her, y'know? Aerie is sweet, honest, she's always eager to help, and real funny if she's comfortable enough. (Imoen tries to restrain a giggle.) She's cracked some real dirty jokes, ya never expect them to come out of that pouty little mouth...~
@213 = ~(Her cheeks redden further.) L- love? I- I don't know if it goes that far, I mean... it doesn't work that way, right? Suddenly, love? Not that I have any experience in the matter.~
@214 = ~Oh Gods. I'm gushing, aren't I?~
@215 = ~I'm positively gushing. This... this might be worse than I thought.~
@216 = ~It sounds like you need to talk about this with her.~
@217 = ~It sounds like you need to keep this to yourself. You'll only get hurt if you try anything.~
@218 = ~Seduce her, Imoen. She won't resist you.~
@219 = ~Don't you dare drag Aerie into that kind of relationship. You will ruin her, Imoen.~
@220 = ~I really don't know what you should do.~
@221 = ~You an' me both, then. It's alright, I didn't expect you to. I just wanted to talk about it.~
@222 = ~Thanks a lot for listening to my teenage drama, <CHARNAME>. Hey, look at that! At least not everything is a life or death dilemma, huh?~
@223 = ~I guess we'll wait and see...~
@224 = ~Whoa, okay. I'm not that bad an influence, you know? I've helped her a lot, she tells me all the time! Maybe I can make her happy like that. Maybe I'm just what she needs, what do *you* know?~
@225 = ~(Imoen pauses for a moment. Her defensive stance deflates under the weight of second thoughts.) Or maybe I'd drag her into all of my Bhaal bullshit and end up hurting her somehow. Or freak her out and throw our friendship in the trash.~
@226 = ~Maybe I can just... get over this whole thing.~
@227 = ~Thanks, <CHARNAME>.~
@228 = ~Whoa, haha, okay. I dunno if I can do *that*, but thanks for the vote of confidence. I knew I could count on ya to make me feel not-so-awkward about this.~
@229 = ~Maybe I'll just up and kiss her. That should solve all my problems, yup...~
@230 = ~(She seems to deflate more with every word you say.)~
@231 = ~Yeah... yeah, you're probably right.~
@232 = ~I'll get over it. I know I can get over it. I wish I didn't feel this way, though.~
@233 = ~(She bites her lip.) I was afraid you'd say that. D'ya know how awkward that's gonna be? "Oh, hey Aerie, did ya know I wanna kiss you? Whatcha think about that?"~
@234 = ~I can see her already, staring with those giant blue eyes, making me feel like a damn fool, way too polite to show she's all grossed out.~
@235 = ~I just need to be real careful about it. I don't wanna lose her as a friend, y'know.~
@236 = ~(Imoen sighs.) Thanks a lot for listening to my teenage drama, <CHARNAME>. Hey, look at that! At least not everything is a life or death dilemma, huh?~
@237 = ~Wish me luck, I guess.~
@238 = ~So what are your plans for when this is all over, Aerie?~ [IRAerie]
@239 = ~Plans? I... I don't know if we should even make them, honestly.~
@240 = ~Oh, c'mon, we should be optimistic! Everything will turn out easy-breezy and we'll come out rich and famous. The world will be our playground!~
@241 = ~But what of your Bhaal heritage? What of <CHARNAME>'s birthright? I can't imagine how we can come out the other end with a lust for adventure.~
@242 = ~Yer such a downer, Aerie! Weren't you encouraging *me* a while ago? Well, I took it to heart, don't you see? Things will work out. They always do. Even when there's a whole bunch of torture and death in-between.~
@243 = ~(Aerie laughs half-heartedly.) It still baffles me that you can make light of everything you went through. I've yet to joke about... well, you know.~
@244 = ~Have ya tried? It's real easy, honest. As easy as getting stabbed in the brain and traumatized for life!~
@245 = ~Well... w- well, at least now I don't have to worry about... um.~
@246 = ~(Aerie thinks for a moment.) I hope at least some posh old lady out there enjoys having my feathers on their fancy bonnet.~
@247 = ~(Imoen snorts a chuckle.) Pretty lame, but that's the spirit.~
@248 = ~I can do better! How about...~
@249 = ~I'm glad my wings are gone. I can finally lie down without getting tickled all the time.~
@250 = ~Pfff!~
@251 = ~I'm going to start shooting down every bird I see, collect all their feathers and glue them to my back. Do you think it will solve my self-esteem issues?~
@252 = ~(The joke finally gets an honest laugh out of Imoen. Aerie's voice is laced with titters.)~
@253 = ~You know what the best part of flying was? Pooping on merchants' heads.~
@254 = ~Pffhah hah hah, WH- WHAT?~
@255 = ~They clipped my wings, Imoen! Sit down so I can spend the next four hours telling you all about it!~
@256 = ~(Imoen laughs lightheartedly.) You weren't *that* bad, c'mon...~
@257 = ~For future reference, you can tell I'm excited whenever my stumps wiggle.~
@258 = ~Who-ho-hoah, that's *dark*, Aerie! Oh Gods, what have I done? I've unleashed a monster!~
@259 = ~They might have caged me for months, but... but at least... (Aerie can't stop giggling, mirth coming in short bursts between quickly drawn breaths. She gives in to the laughter, and soon she's tossed her head back, one hand on her chest. Imoen is simply looking at her, a huge smile on her lips.)~
@260 = ~Oh, oh Baervar, please... (Her laughter dies down, though her shoulders still shake.) I'm not saying that one out loud.~
@261 = ~Kinda glad yer not! That got a bit scary for a moment...~
@262 = ~This feels great! It is so liberating. It's as if- as if part of me was still in that cage all this time, letting the old, rotten memory atrophy and fester. (She grins, eyebrows arching up in sweet innocence.) You know, like my wings did? Before they lopped them off?~
@263 = ~Hah! Alright, okay, you can stop now, it's getting creepy...~
@264 = ~(Aerie simply smiles for a moment, mischief turning to affection. She steps forward and hugs Imoen close.)~
@265 = ~Ooof. You're way too strong for a skinny elf, ya know that?~
@266 = ~Thank you, Imoen. You are the best friend anyone could hope for. I love you.~
@267 = ~Aw, jeeez... yer gonna make me cry now.~
@268 = ~I love you too, Airy-head.~
@269 = ~This is more than I can stand. I am about to retch.~
@270 = ~Have you no concept of what is appropriate to do in public? Save it for camp, where I won't have to listen to this saccharine drivel!~
@271 = ~Aye, 'urry up and get on with the kissin' now, lasses. Put on a good show ta make up fer all this bloody lovey-dovey nonsense.~
@272 = ~This is the most grievous torture I've ever had to endure.~
@273 = ~(Aerie takes a deep breath, daintily wiping tears from her cheeks. There's a faint smile on her lips and a sparkling cheer to her eyes.)~
@274 = ~They might have caged me for months, but... but at least... (Aerie can't stop giggling, laughter coming in short bursts between quickly drawn breaths. She gives in to it, and soon she's tossed her head back, one hand on her chest. Imoen is simply looking at her, an adoring smile on her lips.)~
@275 = ~(As if in a trance, Imoen steps forward. Her fingertips delicately touch Aerie's hair, then graze the Avariel's cheek. Her hand slips behind Aerie's nape. The elf looks at her friend through laugh-squinted eyes, still rapt in mirth.)~
@276 = ~(Imoen leans in and joins her lips to Aerie's.)~
@277 = ~(Aerie's eyes widen. At first there is confusion, then it turns to distress. She places her hands on Imoen's shoulders and gently, tactfully pushes away.)~
@278 = ~(Imoen seems startled, taking a few, tiny steps back. She meets Aerie's eyes, then looks away.) Uh-~
@279 = ~Imoen? What...~
@280 = ~Oh sweet Tymora. (Imoen looks flustered beyond description.) That didn't just happen. This isn't happening.~
@281 = ~Imoen, I'm... I'm sorry.~
@282 = ~Oh Gods. *I'm* so sorry. (She turns away.) It won't happen again. Please forgive me.~
@283 = ~(Aerie's hand reaches out, almost touches Imoen's shoulder, stops. The hand falls limp to her side.) Imoen...~
@284 = ~That was really weird and I'm really, really sorry. I'll leave you alone now.~
@285 = ~No, wait...~
@286 = ~(Imoen walks away, staying as far from Aerie as party dynamics will allow. Aerie doesn't try to follow.)~
@287 = ~(Jaheira is shaking her head.) Foolish, foolish girl.~
@288 = ~Well, *that* went to unexpected places...~
@289 = ~Have you no concept of what is appropriate in public? Save it for camp, where I won't have to bear witness to this foolishness!~
@290 = ~Come on, 'urry up and chase 'er and get on with the kissin' now, lasses. Put on a good show ta make up fer all this bloody nonsense.~
@291 = ~(Imoen's face suddenly flusters all the way to her hairline. Her breath quickens.)~
@292 = ~F- friend, huh?~
@293 = ~(Imoen's gaze darts everywhere but back at Aerie. Her lips press together.) Alright, so... I got something to tell you. I kinda wanted to do it in private, but whatever, there's no point. Nothing stays private for long in this group, anyway.~
@294 = ~(Imoen's gaze darts everywhere but back at Aerie. Her lips press together.) Alright, so... I got something to tell you. I kinda wanted to do it in private, but whatever, there's no point. <CHARNAME> already knows and <PRO_HESHE> has a way of finding things out, anyway.~
@295 = ~But I've got this speech, and I gotta get through it, okay? And if you don't like it, you can blame <CHARNAME>, because <CHARNAME> told me I should tell you.~
@296 = ~But I've got this speech, and I gotta get through it, okay? And if you don't like it, well, you can blame <CHARNAME>, because <CHARNAME> refused to give any useful advice.~
@297 = ~All... right? Th- this is a bit scary. What is it?~
@298 = ~No, it's nothing bad! Well, not... not really. You might think it's bad, but it really is not, and I'd never let it- (Imoen interrupts herself with a cringe and looks up.)~
@299 = ~To Hell with it. Look, I'm... I'm attracted to you. As more than a friend. How do you feel about that? Just be honest.~
@300 = ~(Aerie's eyes widen. Briefly there is confused shock, but soon it turns to distress.) Oh, Imoen... I thought... I thought I was imagining things. I was afraid you would say this...~
@301 = ~Hah. Afraid, huh.~
@302 = ~I'm so sorry. I just... I don't *feel* that way about women. In a way, I- I wish I did. You are everything to me, I think *so* highly of you. Only... not that way. I can't reciprocate that kind of attraction, I'm so, so sorry...~
@303 = ~M- maybe if... if you tried it?~
@304 = ~N- no, no. I'm- I'm certain, believe me. I wish it weren't so, I really do.~
@305 = ~Well. This is awkward, huh.~
@306 = ~(Aerie's voice becomes a fearful whisper.) Is this... going to be a problem between us?~
@307 = ~No, no, absolutely not! Yeah, it'll be really awkward for a while, but I don't ever want to lose your friendship, okay? Everything can go back to normal, I'll totally, definitely get over it, and we can be happy friends forever. Pleeease tell me I didn't just gross you out and throw it all away. Please?~
@308 = ~"Grossed out"? I'm... flattered, if anything. I just feel so bad for... for disappointing you.~
@309 = ~Hey, it's alright, I'll get over it, like I said. Yer not that hot, anyway.~
@310 = ~(Aerie laughs softly.) You can resort to as many lies as you want, I won't hold it against you.~
@311 = ~As gracious as ever. (Imoen shuffles uncomfortably.) Well, alright, then... then I guess we should get going.~
@312 = ~See? Look at that. Not awkward at all.~
@313 = ~(Aerie squeezes Imoen's shoulder and walks past. Imoen follows with her eyes, then shakes her head.)~
@314 = ~Idiot wenches! Save it for camp, where I won't have to bear witness to this foolishness!~
@315 = ~That was revolting. I am about to retch.~
@316 = ~Oi, not even some kissin'? Come on, 'urry up and chase 'er, lass. Put on a good show ta make up fer all this bloody nonsense.~

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin » 10 сен 2019, 23:39

Всё, закончил файл ToB/ImoenAerie/ImoenAerie.tra! Заодно подправил d-файл к нему (сделал ссылки на соответствующие строки в tra)
Осталось всего два файла поменьше (один взяла Staylos, я беру второй, PidTreesQuarrels.tra, где ссоры и скандалы)!
И перевод будет готов!
Вложения
ImoenAerie.rar
(101.29 КБ) 2 скачивания

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin » 13 сен 2019, 23:37

Первый кусок последнего файла - PidTreesQuarrels.tra. Этот файл посвящен ссорам Имоен с ГГ и проработан досконально - почти 400 абзацев разборок. Сразу видно, что у Миррабо (Israel Blargh) в этот период был уже большой опыт семейной жизни, со знанием дела написано )))

Перевод
@0 = ~ (Имоен старается не смотреть в твою сторону, когда ты подходишь.)~ [IRQUIET]
@1 = ~ Я все еще злюсь на тебя.~
@2 = ~ Мне не за что извиняться. Ты слишком остро реагируешь, и я не заслуживаю такого отношения.~
@3 = ~ Нас понесло и мы сказали то, что на самом деле не думаем. Давай друг друга простим и снова будем счастливы. Это выход из ситуации.~
@4 = ~ Пожалуйста, прости, любовь моя. Я просто не знаю, что у меня в голове было. Это больше не повторится.~
@5 = ~ Я не буду сейчас спорить, хорошо? Давай притворимся, что ничего не было.~
@6 = ~ Вот об этом мне и хотелось с тобой поговорить. Так не пойдет. Мы не можем быть вместе, это только делает нас несчастными.~
@7 = ~ Взаимно. Прочь с глаз моих.~
@8 = ~ (Глаза Имоен расширяются от ярости. Она ничего не говорит и отодвигается от тебя, фыркая и отворачиваясь.) ~
@9 = ~ Это все из-за ТЕБЯ так получается! Я никогда не говорила чего-то ради того, чтобы сделать тебе больно, никогда!~
@10 = ~ Но, ладно, если хочешь все разорвать, я справлюсь. Мне стоило предвидеть, что ты себя так проявишь.~
@11 = ~ Разве не видишь, Имоен? Все дело в наших характерах. Мы просто несовместимы.~
@12 = ~ Как всегда, эгоистично. Ты никогда ни в чем не виновата, верно, Имоен? Никогда не видишь ничего, что не совпадает с твоей точкой зрения.~
@13 = ~ Я не хочу спорить о том, кто что сделал. Я хочу, чтобы мы остались друзьями. Не надо было нам доводить отношения до такого.~
@14 = ~Может, ты и права. Может, я не очень старался.~ ~Может, ты и права. Может, я не очень старалась.~
@15 = ~ Да, все кончено. Смирись с этим.~
@16 = ~ (Имоен стискивает зубы и, похоже, готова кричать. Затем ее рот изгибается. В глазах стоят едва сдерживаемые слезы.)~
@17 = ~Сам иди, <CHARNAME>.~ ~ Сама иди, <CHARNAME>.~
@18 = ~ Да, небольшая вероятность такого есть.~
@19 = ~ (На мгновение она смотрит на тебя так, словно оценивает стоимость нового снаряжения.) Думаю, я могу тебя простить. Нам... нужно иногда спорить. Хотя не думаю, что это должно быть односторонним. Иногда ты себя ужасно ведешь, <CHARNAME>. И делаешь больно.~
@20 = ~ Я знаю. Извиняюсь.~
@21 = ~ Иногда все происходящее давит на меня, и я теряю контроль. Буду стараться изо всех сил.~
@22 = ~ Ты должна понять, Имоен. В таких обстоятельствах мне трудно всегда относиться к тебе с той любовью, которую ты заслуживаешь.~
@23 = ~ Да, может, и иногда ты этого заслуживаешь.~
@24 = ~ Что? Нет, это не так. Это *никогда* не может быть нормально – так поступать. Я думала, что ты извиняешься.~
@25 = ~ Так и есть. Я извиняюсь.~
@26 = ~ Я передумал. Ты, кажется, думаешь, что сама никогда не виновата.~
@27 = ~ Забудь об этом! Не хочу больше иметь дело с такими отношениями. Уходи! ~
@28 = ~ Я понимаю, но делать так, как ты – это уж слишком, независимо от обстоятельств. Но я *понимаю*, о чем ты, и именно поэтому я такая милая сейчас.~
@29 = ~ (На ее губах намек на улыбку.) Я имею в виду, что обычно на твоей заднице уже был бы след моего ботинка. Итак, тебе осталось лишь сказать, что ты сожалеешь и такого больше не повторится. Как насчет этого?~
@30 = ~ Мне повезло, что рядом такой человек, как ты, Имоен. Я извиняюсь.~
@31 = ~ Такие разговоры мне не нужны. Уходи.~
@32 = ~ Ты знаешь, что я сожалею, и сделаю все возможное, чтобы больше к тебе так не относиться. Этого достаточно?~
@33 = ~ Как снисходительно. Ты же знаешь, я это ненавижу. ~
@34 = ~ УХ. (Имоен вскидывает руки вверх.) Я сдаюсь! Видимо, ты хочешь просто относиться ко мне как к дерьму и гордиться этим! Я пошла тебе навстречу, понимаешь? Была готова простить, просто так. Но нет, тебе надо обязательно вести себя ПО-ИДИОТСКИ. Ну и ладно! Делай что хочешь. Я устала от этого и от тебя тоже!~
@35 = ~ (Договорив, она поворачивается на каблуках и уходит.)~
@36 = ~ Эх. Думаю, придется согласиться.~
@37 = ~ Я знаю, <CHARNAME>. Лишь поэтому так терпеливо отношусь.~
@38 = ~ Так. (Дразнящая ухмылка кривит ее губы.) Не такая уж это была большая жертва, верно? Иди сюда... (Имоен крепко обнимает тебя, но ее тело все еще немного напряжено.)~
@39 = ~ Давай больше не будем так говорить, хорошо? Мы будем одной из тех пар, которые никогда не спорят и живут душа в душу. (Она целует твою щеку и отходит с улыбкой облегчения.)~
@40 = ~ (Имоен смотрит на тебя широко раскрытыми глазами.) И это все? Это все, что ты можешь сказать после всего дерьма, какое мы пережили в Амне? "Ой, это была ошибка, давай дружить!" Ты, наверное, шутишь! Думаешь, у меня есть какой-то переключатель, чтобы его включать и выключать, когда ты решишь дружить?~
@41 = ~ А что, нет? А мне уже подумалось, что ты робот, раз такая ужасная в постели и все такое.~
@42 = ~Нет, не так. Просто думал, что решим все как взрослые люди.~ ~Нет, не так. Просто думала, что решим все как взрослые люди.~
@43 = ~ Сколько драматизма. Отношения часто заканчиваются. Не такая уж большая проблема.~
@44 = ~ Я не потерплю, чтобы ты так разговаривала со мной.~
@45 = ~ Ой, да успокойся. Мне плевать, можешь хоть вечно расстраиваться.~
@46 = ~ (Она качает головой, на лице отвращение и усталость.) Знаешь что? Меня от тебя тошнит. Сейчас я просто хочу бросить все и сделать вид, что этого никогда не было.~
@47 = ~ Так что давай, иди дальше, чтобы мы могли довести всю эту чертовщину до конца. Чем раньше это закончится, тем раньше я смогу избавиться от твоего дерьма. (Имоен разворачивается и сердито уходит.)~
@48 = ~(Она смотрит на тебя так, словно ты сказал самую нелепую вещь, которую она когда-либо слышала.) Что... о чем ты! Ты вообще себя слышишь? Пытаешься обвинить меня, надеясь, что я засомневаюсь. Это так?~ ~(Она смотрит на тебя так, словно ты сказала самую нелепую вещь, которую она когда-либо слышала.) Что... о чем ты! Ты вообще себя слышишь? Пытаешься обвинить меня, надеясь, что я засомневаюсь. Это так?~
@49 = ~ Именно так. Ты меня насквозь видишь.~
@50 = ~Конечно, нет! Я пытаюсь заставить тебя УВИДЕТЬ, что в отношениях есть двое. Не всегда вопрос в том, насколько я неправ и насколько ты права.~ ~Конечно, нет! Я пытаюсь заставить тебя УВИДЕТЬ, что в отношениях есть двое. Не всегда вопрос в том, насколько я неправа и насколько ты права.~
@51 = ~ Думай, что хочешь, Имоен. Все сказано.~
@52 = ~ По правде говоря, да, именно этого я и хотел. Как-то неловко прозвучало, когда ты это озвучила.~ ~ По правде говоря, да, именно этого я и хотела. Как-то неловко прозвучало, когда ты это озвучила.~
@53 = ~ Ладно, прости. Ты права, я был расстроен и сказал это, чтобы отомстить.~ ~ Ладно, прости. Ты права, я была расстроена и сказала это, чтобы отомстить.~
@54 = ~ (Промолчать.) ~
@55 = ~ Бывает, что я заслуживаю замечание или даже грубый комментарий. И я понимаю, что бываю раздражающей – веришь или нет. Но я *абсолютно* уверена, что сейчас я заслуживаю одного - это извинения, дьявол побери.~
@56 = ~ Так что брось этот высокий, снисходительный, осуждающий тон и пойми, что... (Голос немного ломается, и ей нужно время, чтобы продолжить.) Что ты причинил мне боль. И из-за этого... ты теряешь меня. Мы очень старались, чтобы быть вместе, но от таких вещей все это скоро рухнет.~ ~ Так что брось этот высокий, снисходительный, осуждающий тон и пойми, что... (Голос немного ломается, и ей нужно время, чтобы продолжить.) Что ты причинила мне боль. И из-за этого... ты теряешь меня. Мы очень старались, чтобы быть вместе, но от таких вещей все это скоро рухнет.~
@57 = ~ (Ее слова отрезвляют, ты внезапно чувствуешь наплыв эмоций и понимаешь одно – ты не хочешь, чтобы это закончилось. Обнимаешь Имоен, прижимая ее к груди.) Прости, Имоен. Я так виноват. Но я люблю тебя.~ ~ (Ее слова отрезвляют, ты внезапно чувствуешь наплыв эмоций и понимаешь одно – ты не хочешь, чтобы это закончилось. Обнимаешь Имоен, прижимая ее к груди.) Прости, Имоен. Я так виновата. Но я люблю тебя.~
@58 = ~ (Ты знаешь, что все кончено. Тебе больно от того, что она страдает, но лучше сделать это сейчас и не тянуть.) Мне жаль, что до этого дошло, Имоен. Хотелось бы, чтобы все пошло иначе. Мы просто не созданы друг для друга.~
@59 = ~ (Тебе нравится наблюдать, как она страдает. Минуту молчишь, пытаясь найти слова, которые сделают ей еще больнее.) Именно этого я и хочу. Ты невыносимая обуза, и я мечтаю, чтобы ты ушла. Я тебя уже использовал.~ ~ (Тебе нравится наблюдать, как она страдает. Минуту молчишь, пытаясь найти слова, которые сделают ей еще больнее.) Именно этого я и хочу. Ты невыносимая обуза, и я мечтаю, чтобы ты ушла. Я тебя уже использовала.~
@60 = ~ (Первое мгновение она осознает твои слова. После чего ее глаза с отвращением сужаются, а лицо искажается гримасой отвращения. Кажется, ее больше потрясла твоя неоправданная жестокость, чем сам отказ.)~
@61 = ~ Не могу поверить, что ты говоришь такое, просто чтобы меня позлить (Ее голос кипит от гнева.) Каким надо быть ничтожеством, <CHARNAME>. Мне жаль тебя.~
@62 = ~ (Первое мгновение она осознает твои слова. Потом она медленно закрывает глаза и мягко вздыхает, вся дрожа. Слезы текут по ее щекам. Она едва может говорить, как будто сплетая слова хрупкой и тонкой нитью.)~
@63 = ~ Хорошо... ~
@64 = ~ Мне... мне нужно побыть одной. Прости.~
@65 = ~ (Она крепко обнимает тебя, с невыразимым облегчением. Ты чувствуешь, как она глубоко дышит, остывая от эмоций.)~
@66 = ~ Ненавижу все эти ссоры. Правда. (Она остается в твоих объятиях, а потом осторожно отстраняется и смотрит на тебя.)~
@67 = ~ Давай больше не будем ссориться, ладно? У меня аллергия на это.~
@68 = ~ Хорошо.~
@69 = ~ Не могу ничего обещать.~
@70 = ~ Только если ты согласна на то же самое!~
@71 = ~ А мне нравится. Это сохраняет искру, чтобы иногда встряхнуться.~
@72 = ~ Ты говоришь так, словно это моя вина!~
@73 = ~ Конечно, тут всегда твоя вина. Я никогда ни в чем не виновата. Боги, я-то подумала, что ты извлечешь урок.~
@74 = ~ Ну, я уверена, что со временем ты научишься. Остается лишь надеяться. (Она наклоняется вперед, чтобы поцеловать тебя в щеку, и отходит с улыбкой.)~
@75 = ~ Пш. В следующий раз, когда вы захотите встряхнуться, используй огра, а меня оставь в покое.~
@76 = ~ "Мне нравится", - говорит <PRO_HESHE>. Надо же такое придумать... (Она отходит в сторону, покачивая головой.)~
@77 = ~ Самая простая сделка, что у меня была. (Она наклоняется вперед, чтобы поцеловать тебя в щеку, и отходит с улыбкой.)~
@78 = ~ Ну, тебе лучше постараться, потому что в следующий раз ты так легко не отделаешься. (Она наклоняется вперед, чтобы поцеловать тебя в щеку, и отходит с улыбкой.)~
@79 = ~ Отлично. Рада, что мы договорились. (Она наклоняется вперед, чтобы поцеловать тебя в щеку, и отходит с улыбкой.)~
@80 = ~ Ха! И это все, серьезно? У тебя все так просто – и это после всего, через что мы прошли. «Ой, извини за всю сумасшедшую чушь, чтоот меня исходила - оказывается, мы все-таки несовместимы!» Ну надо же, какой большой сюрприз! Почему, как думаешь, я неохотно на это пошла?~
@81 = ~ Черт возьми! Ты правда думаешь, что я это проглочу? Пожалуйста, скажи, до смерти интересно - видимо, ты думаешь, что у меня есть переключатель, который можно включать и выключать, когда ты решишь стать просто друзьями!~
@82 = ~Я просто надеялся, что мы решим это, как взрослые люди.~ ~Я просто надеялась, что мы решим это, как взрослые люди.~
@83 = ~ Как драматично. Не такая уж это большая проблема.~
@84 = ~ Я не потерплю твоих оскорблений.~
@85 = ~ Ой, да успокойся. Мне плевать, можешь хоть вечно расстраиваться.~
@86 = ~ О, это щедро с твоей стороны. Думаю, теперь ты можешь говорить и делать все, что угодно, и неважно, насколько это неприятно или оскорбительно – просто потом сделаешь вид, что ничего не было.~
@87 = ~ У меня тоже будет такая привилегия? Можно ткнуть тебе пальцем в глаз, а потом ожидать, как ты улыбнешься от этого?~
@88 = ~ Я не прошу забывать о проблеме. Прошу лишь отложить ее пока, потому что прямо сейчас мне нужны твои способности.~
@89 = ~ Слушай, извини, ладно? Может, проехали уже?~
@90 = ~ Ладно, Имоен. Если ты настроена только спорить, я поговорю с тобой позже.~
@91 = ~ Ладно, ладно. Я понимаю, о чем ты. Пожалуйста, прими мои извинения.~
@92 = ~Тебе всегда нужно все раздувать, да? Я уже устал от твоего отношения.~ ~Тебе всегда нужно все раздувать, да? Я уже устала от твоего отношения.~
@93 = ~ (Просто хмуришься и уходишь.)~
Оригинал
@0 = ~(Imoen barely looks in your direction as you approach her.)~ [IRQUIET]
@1 = ~I'm still angry with you.~
@2 = ~I don't have a reason to apologize. You are overreacting and I don't deserve to be treated this way.~
@3 = ~Things got out of control and we said things we didn't really mean. Now is when we forgive each other so we can be happy again. It's just the way it works.~
@4 = ~Please forgive me, my love. I simply don't know what got in my head. It won't happen again.~
@5 = ~I'd rather not argue right now, alright? Let's pretend nothing ever happened.~
@6 = ~That is what I wanted to talk to you about. This just doesn't work. We can't be together, it is only making us unhappy.~
@7 = ~The feeling is mutual. Get out of my sight.~
@8 = ~(Imoen's eyes widen with ire. She says nothing and steps away from you, huffing as she turns around.)~
@9 = ~Well, it's YOU who can't make it work! I've never said anything just to hurt you, never!~
@10 = ~But hey, fine, if you want to break things off, that's fine by me. I should've known you'd be like this.~
@11 = ~Can't you see, Imoen? It is our personalities. We simply are not compatible.~
@12 = ~Always so self-centered. You are never to blame for anything, right Imoen? You never see past your own point of view.~
@13 = ~I don't want to argue about who did what. I want us to remain friends. We should have never taken our relationship to this point.~
@14 = ~Maybe you are right. Maybe I haven't tried hard enough.~
@15 = ~Yes, it's over. Deal with it.~
@16 = ~(Imoen clenches her jaw and appears to be about to start yelling. Then her mouth quirks down at the corner. Her eyes glimmer with held-back tears.)~
@17 = ~Go screw yourself, <CHARNAME>.~
@18 = ~Yeah, maybe that's a remote possibility, how about that.~
@19 = ~(For a moment, she looks at you as if she was thoughtfully evaluating the worth of a piece of new equipment.) I suppose I can maybe forgive you. We... are bound to argue now and then. Though I don't think it should be as one-sided. Sometimes you're *really* mean, <CHARNAME>. It hurts.~
@20 = ~I know. I'm sorry.~
@21 = ~Sometimes everything that's happening gets to me and I lose control. I'll try harder.~
@22 = ~You have to understand, Imoen. In our circumstances, it's hard for me to always treat you with the love you deserve.~
@23 = ~Yes, well, maybe you deserve it sometimes.~
@24 = ~What? No. Not like that. It's *never* okay to do what you did. I thought you were apologizing to me.~
@25 = ~And I am. I'm sorry.~
@26 = ~I changed my mind. You seem to think you are never at fault.~
@27 = ~Forget it! I can't deal with this relationship anymore. Get lost!~
@28 = ~I do understand, but what you did to me was too much, regardless of circumstance. But I *do* understand what you say, and that's why I'm being so nice here.~
@29 = ~(Her lips betray the hint of a smile.) I mean, usually you'd have the shape of my boot printed on your arse already. So, all you gotta do is say you're sorry and that it won't happen again. How about that?~
@30 = ~I'm lucky to have someone like you, Imoen. I'm sorry.~
@31 = ~I don't have to take this kind of talk from you. Get lost.~
@32 = ~You know I'm regretful, and I'll try my best not to treat you like that again. Is that enough?~
@33 = ~You are being condescending now. You know I hate that.~
@34 = ~UGH. (Imoen throws her hands up in the air.) I give up! Apparently you wanna just treat me like crap and be proud of it! I made it really easy for ya, y'know? I was ready to forgive you, just like that. But no, you have to be an IDIOT. So fine! Have it your way. I'm done with this, and I'm done with you!~
@35 = ~(With her final word, she spins on her heel and stalks off away from you.)~
@36 = ~Eh. It'll have to do I guess.~
@37 = ~I know that, <CHARNAME>. It's the only reason why I'm being so patient about this whole thing.~
@38 = ~There. (A teasing smirk curves her lips.) It wasn't that much of a sacrifice, was it? Come here... (Imoen hugs you close, her body still a bit tense.)~
@39 = ~Let's not have this sort of conversation ever again, okay? We'll be one of those couples that never argue and are sugary-sweet all the time from now on. (She kisses your cheek and leaves your side with a relieved smile.)~
@40 = ~(Imoen stares at you with wide eyes.) And that's *it*? That's all you've got, after all the bullshit we went through in Amn? "Oops, it was a mistake, let's be friends!" You *have* to be joking! What, you think I've some kind of switch to flip on or off whenever you decide to just be friends?~
@41 = ~You don't? And here I was thinking you were an automaton, what with you being so terrible in bed and all.~
@42 = ~No, I don't think that. I was just hoping to resolve this like adults.~
@43 = ~You are being so dramatic. Relationships end all the time. It's not such a big deal.~
@44 = ~I won't tolerate you talking to me like this.~
@45 = ~Whoa, calm down. I don't give a damn, be upset forever for all I care.~
@46 = ~(She shakes her head, disgust and sheer exhaustion on her face.) Y'know what? I'm sick of you. At this point I just wanna throw it all into a pit and pretend it was never there.~
@47 = ~So come on, march on so we can see this damn thing through. The sooner it's all over, the earlier I can get away from your stupid crap. (Imoen spins around and angrily stalks off.)~
@48 = ~(She looks at you as if you just said the most ridiculous thing she has ever heard.) What... what are you talking about! Do you even *know* what yer talkin' about? You're just blindly trying to throw the blame on me, hoping to make me doubt myself. Is that it?~
@49 = ~That's exactly it. You have seen right through me.~
@50 = ~No, of course not! I'm trying to make you SEE that there's two people in this relationship. It's not always about how wrong I am and how right you are.~
@51 = ~Think whatever you want, Imoen. I'm done with this.~
@52 = ~Truth be told, yes, that's what I was aiming for. It's sort of embarrassing that you called me out like that.~
@53 = ~Alright, I'm sorry. You're right, I was too upset and said it just to get back at you.~
@54 = ~(Remain silent.)~
@55 = ~There are times when I've deserved a snappy comeback, even a mean comment. I'm aware of how annoying I can get, believe it or not. But I'm *absolutely* sure, no doubt at all, that right now all I deserve is a damn apology.~
@56 = ~So get off your high, condescending, judgmental horse and realize that- that... (Her voice breaks slightly, and she needs a moment to continue.) That you hurt me. That... you're losing me. That we worked real hard to be together like this, and it's all about to come crashing down.~
@57 = ~(Her words strike home, and a sudden rush of emotion tells you how much you don't want this to end. You take Imoen in your arms, squeezing her against your chest.) I'm sorry, Imoen. I'm so sorry. I love you.~
@58 = ~(You know it to be over. It pains you that she must get hurt, but that is simply how break-ups go.) I'm sorry it has come to this, Imoen. I wish things had gone differently. We are simply not made for each other.~
@59 = ~(It gives you pleasure to watch her suffer. You pause to think for a moment, trying to find the words that will hurt her the most.) That is exactly what I want. You are an unbearable burden and I want you gone. I am done using you.~
@60 = ~(Your sentence takes a moment to sink in. Gradually, her eyes narrow in disgust, her face twisting in a grimace of sheer revulsion. She appears to be more appalled by the unwarranted cruelty than the actual rejection.)~
@61 = ~I can't believe you'd say something like that just to spite me. (Her voice seethes with anger.) You're pathetic, <CHARNAME>. I feel sorry for you.~
@62 = ~(Your sentence takes a moment to sink in. Slowly, she closes her eyes and exhales a soft, trembling sigh. Runaway tears lightly streak down her cheeks. Her voice barely gets past her lips, as if only a frail thread is weaving the words together.)~
@63 = ~Alright...~
@64 = ~I... I need to be alone for a while. Excuse me.~
@65 = ~(She squeezes you tightly, relieved beyond measure. You feel her breathe deeply, allowing release to all her pent up emotions.)~
@66 = ~I hate all this drama. I really do. (She stays in your embrace for a while before gently pushing away to look at you.)~
@67 = ~Let's not have any more drama, okay? I'm allergic to it.~
@68 = ~Agreed.~
@69 = ~No promises here.~
@70 = ~Only if you agree to the same!~
@71 = ~I actually like it. It keeps the spark going to shake things up once in a while.~
@72 = ~You say it as if it's all my fault!~
@73 = ~Of course, it's always your fault. I am completely innocent all the time. Jeez, one would think you'd have learned by now.~
@74 = ~Ah well, I'm sure you'll get it eventually. One can only hope. (She leans forward to kiss your cheek, and leaves your side with a smile.)~
@75 = ~Psh. Next time you wanna shake things up, go get manhandled by an ogre and leave me out of it.~
@76 = ~"I like it," <PRO_HESHE> says. The things you come up with... (She leaves your side while shaking her head.)~
@77 = ~Easiest deal I ever made. (She leans forward to kiss your cheek and leaves your side with a smile.)~
@78 = ~Well, ya better try your best, 'cause I won't let you off so easy next time. (She leans forward to kiss your cheek and leaves your side with a smile.)~
@79 = ~Excellent. Glad to know that we have a deal. (She leans forward to kiss your cheek and leaves your side with a smile.)~
@80 = ~Hah! And that's it, right? That's all you've got, after all we've been through. "Oh, sorry about all the crazy crap I put you through, it turns out we're not compatible after all!" Well, what a big fat fucking surprise! Why'd'ya think I was so reluctant in the first place?~
@81 = ~Gosh! How'd you think I'd take this? Please tell me, I'm dying to know - because apparently you think I have a switch I can flip on and off whenever you decide to be just friends!~
@82 = ~I was just hoping we would resolve this like adults.~
@83 = ~You are so dramatic. It's not such a big deal.~
@84 = ~I won't tolerate your insults.~
@85 = ~Whoa, calm down. I don't really give a damn, be upset forever for all I care.~
@86 = ~Oh, that's rich. So I guess now you can say and do anything you please, no matter how obnoxious or insulting, and then pretend it didn't happen.~
@87 = ~Do I get this kind of privilege too? Can I shove a finger in your eye and then expect you to smile about it?~
@88 = ~I'm not asking you to forget about the issue. I'm just asking you to put it aside for a moment because I need your abilities right now.~
@89 = ~Look, I'm sorry, alright? Can we get this out of the way already?~
@90 = ~Whatever, Imoen. If all you want to do is argue, I'll talk to you later.~
@91 = ~Alright, alright. I see what you mean. Please accept my apology.~
@92 = ~You always have to make a huge deal out of things, don't you? I'm tired of your attitude.~
@93 = ~(You simply frown and walk away.)~

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin » 15 сен 2019, 19:21

Продолжаю перевод. Мне тут попалась еще и пасхалка-отсылка к "Терминатору 3" и известной жаргонной фразе:)
В одной из ссор есть вариант ответа, где ГГ одевает темные очки и говорит Имоен:
@270 = ~(Shove your hand in front of her face.) Talk to the hand, bitch.~
@270 = ~ (Протянуть руку к ее лицу.) Поговори с рукой, сучка.~
:lol:

А Имоен такая:
@276 = ~Uuuuurgh! You're impossible sometimes! I'm trying to be serious here!~
@276 = ~ Аааарррррргх! Иногда с тобой просто невозможно! Я тут пытаюсь быть серьезной!~

Ответить