Сообщения без ответовАктивные темы

Paladins of Faerun

Переводы модов для Baldur's Gate, Icewind Dale, Planescape: Torment и Neverwinter Nights от Arcanecoast.ru.

Модераторы: Silent, Commander L, Аэттеррон, Austin

Re: Paladins of Faerun

Сообщение Lord_Draconis » 22 дек 2012, 00:30

Отчёт о проделанной работе на этой неделе
@74884 = ~Как вы уже знаете, я говорю о маге, который уничтожил Кулдахар, и делал он это долгое время, и я знаю, даже сейчас он все еще жив, и находиться в замке к северу от сюда... Ваша задача будет найти его и убить его!~
@74885 = ~Хорошо я найду того мага, который это сделал, а вы разузнаете всё, что можете о встрече. До свидания.~
@74886 = ~74877~
@74887 = ~Нет, у меня нет времени, мне нужно ещё кое-что сделать~
@74888 = ~И что бы это было?~
@74889 = ~Мне нужно, чтобы выяснили, где в городе состоится тайная встреча...~
@74890 = ~Какая встреча?~
@74891 = ~Эльминстера и Ярпена, у меня задание найти и остановить сэра Ярпена.~
@74892 = ~Хорошо, я постараюсь, но чтобы разузнать, на это понадобиться время, так что покамись, вы немогли бы сделать кое-что для меня?~
@74893 = ~Спасибо....~
@74894 = ~Я хотел бы рассказать вам историю, но я вижу, что вы не имеете время, поэтому мы перейдём прямо к делу, мне нужно, чтобы вы добрались до крепости к северу от сюда, в котором находится колдун. Убейте его и принесите мне прядь его волос. Вот карта.~
@74895 = ~Я найду его, и вы узнайте всё о встрече.~
@74896 = ~Ничего не нашли, возвращайтесь когда маг будет мёртв!~
@74897 = ~Вы вернулись, так что вы скажете мне почему вы пришли сюда, незнакомец?~
@74898 = ~Итак каково ваше сообщение для меня, я услышу что-то.~
@74899 = ~Колдунья мертва, но случилось кое-что ещё, на меня напали здесь в городе, когда я возвращался с гор.~
@74900 = ~Да, я видел, что произошло. К счастью, мы поймали одного из тех магов, хотя он был почти мертвым, но использую зелья мы получили от него всю информацию!~
@74901 = ~Это ужасная новость... Если бы они присоединились к Ярпену и Эльминстеру... Слышал твои шпионы оставили Ярпена?~
@74902 = ~Похоже, что колдунья обладала волшебным шаром, очень мощный предмет... Те маги, вероятно искали шар.~
@74903 = ~Только мне непонятно, когда один из них сказал, что направляет Эльминстера, моего друга.~
@74904 = ~Это не совсем правда, якобы послали кого-то из совета волшебников. Но, конечно, я не знал, кто он такой и где это. Но прежде, чем он умер маг сказал нам нечто гораздо более важное. Во время атаки, захватили одного мага, оказывается он был вашим другом, я знаю, где он находится. Я отмечу на вашей карте!~
@74905 = ~Спасибо за все, может когда-то увидимся.~
@74906 = ~Паладины Фаэруна.

Арундел рассказал мне о том, что обсуждалось на совещании, это выглядит плохо, единственная хорошая новость в том, что Эльминстер все еще находится в трущобах города на северо-западе от дома мэра.~
@74907 = ~Вира~
@74908 = ~Прядь волос~
@74909 = ~Пучок волос Виры~
@74910 = ~Эта прядь волос снята с головы злой волшебницы Виры.~
@74911 = ~Кто ты чужак?~
@74912 = ~Я <CHARNAME>, Ты должен был слышать что-то обо мне...~
@74913 = ~Да, ты легендарный спаситель эльминстер из долины ледяного ветра!~
@74914 = ~Да и я здесь, чтобы убить тебя во имя всего плохого, что вы сделали для своего дома Кулдахара...~
@74915 = ~Я не хотел уничтожить город, но не было никакого другого выхода...~
@74916 = ~Так вы дали им сгореть... и убили всех людей! Вы пожалеете об этом маг!~
@74917 = ~Мы увидим!~
@74918 = ~Мне нужна информация...~
@74919 = ~Мой друг рад видеть меня снова, много лет прошло с тех пор как мы виделись в последний раз... Я прав <CHARNAME>?~
@74920 = ~Прости приятель, я здесь с задачей, которую дал мне Элвин, я должен найти и остановить человека по имени Ярпен. Вы встречались с ним вчера, не правда ли?~
@74921 = ~Да вы правы... Но меня беспокоит то, что вы говорите со мной как с врагом.~
@74922 = ~Я знаю, что разговор был об объединении и войне с Аткатлой. Вы хотите связаться с ним?~
@74923 = ~Нет дитя, я здесь потому, что этого хотел совет, пришлось заключить соглашение с ним.~
@74924 = ~И на чьей стороне это ваш Совет?~
@74925 = ~По правде не знаю. Это становится опасным. Мне это не нравится.~
@74926 = ~И совету нужен союз с Ярпеном. Они посадят его в тюрьму, это так?~
@74927 = ~Посадить в тюрьму, не смогут, Ярпен один из основателей культа защитников Фаэруна. Он один из паладинов Фаэруна. Поэтому, пока вы не можете вмешиваться.~
@74928 = ~А что, если вы с ними? Что мне делать, если ты мой враг и весь Совет? (Выберите способ, чтобы завершить этот мод, вы можете ответить на этот вопрос и вы станете против Эльминстера и всего совета, против южной армии с Ярпеном, на вашей стороне будет Элвин, Эллисима, эльфы, Илия, Джон Иреникус)~
@74929 = ~Я не Ваш враг!! Сын Горайона! Как Вы могли сказать это?~
@74930 = ~Говорите мне, зачем вам Ярпен... Я знаю, вам известно, так скажите мне или вы предатель?~
@74931 = ~Сэр Ярпен является членом культа Фаэруна, он лучший военный капитан, который когда-либо жил, поэтому совет хочет сделать его лидером своей армии культа магов для защиты мира в Фаэруне... ~
@74932 = ~Он был членом? Почему же он вторгся в культ и убил его братьев?~
@74933 = ~Мы еще не знаем, но Совет надеется, что Ярпен станет легендарным воином в Совете армии Фаэруна...~
@74934 = ~Если нет?~
@74935 = ~Как он должен быть ликвидирован.....~
@74936 = ~Ты лжешь мне мой старый друг... я чувствую это, я думаю, что вы и ваш жалкий Совет хочет сделать Ярпена лидером и завоевать весь Фаэрун...~
@74937 = ~Я вижу, вы мне не доверяете... Это плохо, вы становитесь опасным для будущего Фаэруна, я должен сообщить об этом в высший совет немедленно,,~
@74938 = ~Опасным? После всех этих лет вы говорите, я представляю ОПАСНОСТЬ для Фаэруна? Эльминстер, что случилось с вами?~
@74939 = ~Вы не доверяете мне, вы не доверяете Совету, так что вы должны быть ликвидированы... Извините мой друг, то же самое случилось с вашим братом...~
@74940 = ~Вы имеете в виду Саревока? Может быть, я убил его даром, может Саревок знал правду о вас Эльминстер... Может быть, вы не такой хороший, как говорил Горайон ~
@74941 = ~Теперь прощай <CHARNAME> Это не последний раз, когда мы говорим друг с другом, скоро я вернусь, но возможно, уже в качестве вашего врага, вы действительно разочаровали сын мой... Теперь я вернусь к Совету в Шар...~
@74942 = ~Паладигы Фаэруна.

Так я говорил с Эльминстером и я узнал, что Совет магов в Шааре хочет, привести армию сэра Ярпена. Может быть, против Фаэруна, может быть для защиты Фаэруна, я не знаю это наверняка, но Эльминстер, кажется, мой враг в решении этой задачи, он сказал мне, что он будет говорить со мной, скоро... Так что я могу только ждать...~
@74943 = ~Я не могу вмешиваться? Я дал обещание Элвину, что я найду Ярпена, и остановить прежде, чем он станет кем-то плохим. ~
@74944 = ~Элвин больше не является членом Совета. Слушайте... Ярпен теперь отправился, чтобы посетить совет В Шааре и объяснить, чтобы напасть южной армии на культ. Вы можете присоединиться ко мне и идти вместе в Шаар. В Совете сможете поговорить с Ярпеном и другими.~
@74945 = ~Я пойду с вами и узнаю, что происходит.~
@74946 = ~Паладины Фаэруна.

Эльминстер сказал мне, что он не уверен намерениям совета, таким образом взял меня с собой. Пожалуй вместе, мы всё объясним.~
@74947 = ~Вот он <CHARNAME>, это вход в Верховный Совет магов. Мы должны пойти и поговорить с Верховными магами.~
@74948 = ~Теперь, мы узнаем, что на самом деле происходит.~
@74949 = ~Возможно, совет был прав, и Ярпен возглавит армию, и вместе мы остановим южан.~
@74950 = ~А может и нет... Посмотрим... Иди дальше и объясни о своем прибытии, а я подожду тебя там.~
@74951 = ~Оставайтесь там, где вы стоите, кто вы? Вы не можете так просто пройти в это место.~
@74952 = ~Всё в порядке, я <CHARNAME>, меня послал Элвин, я собираюсь посетить высшего мага, основателя культа Фаэруна .. Пропусти меня.~
@74953 = ~Я боюсь, что архимагу нечего сказать вам. Вы сказали, что ваше имя <CHARNAME>?~
@74954 = ~Верховный маг сказал, что когда вы прийдёте, я должен немедленно убить вас, вы угроза для его плана.~
@74955 = ~Я угроза? Я здесь, чтобы остановить предательство культа паладинов и, таким образом Градака, звы не знаете ничего о нём?~
@74956 = ~Прошлой ночью сюда пришёл воин в доспехах, маги называли его "Сэр Градак". С тех пор изменились приказы. Никто не может войти в Совет, и если группа прибывает во главе с сыном Баала, я должен остановить немедленно. Мне очень жаль <CHARNAME>, но приказ есть приказ!~
@74957 = ~То, что здесь происходит, Градак и является нашим врагом, а не я!~
@74958 = ~Паладины Фаэруна.

Когда мы подошли ко входу в Совета магов, куда нас отправил Элвин, стража остановил нас и сказала о некоторых изменениях в приказах в прошлом месяце. Необходимо уничтожить группу, возглавляемую сыном Баала. Всё начинает как-то осложняться, я даже не знаю, кто с нами и кто не на нашей стороне. Существует только один способ выяснить, нам нужно добраться до основателя культа паладинов Фаэруна.~
@74959 = ~Что вам нужно друзья мои?~
@74960 = ~Сделать, что-то со стражей ворот, как вы слышали, он не хочет нас пропустить....~
@74961 = ~Ano to jsem.~
@74962 = ~<CHARNAME>, JЭто плохо, я не хочу втягивать вас в это но, поскольку вы здесь, вы должны мне помочь.~
@74963 = ~Что случилось?~
@74964 = ~Вчера Градак приехал сюда, я думал он сдасться и поможет нам остановит южан, но напротив, Совет заодно с ним, я пока не знаю точно, почему, но я не приветствую это, они послали меня в Высший савет магов, здесь остались здесь только некоторые из верных ко мне. Я постараюсь узнать немного больше, вы все еще пытаетесь найти моих друзей, безусловно, я помогу вам и, самое главное вы должны добраться до верхнего этажа, где должен быть архимаг, основатель культа, выясните, что произошло! Если он еще жив.~
@74965 = ~Ладно, я попробую. Пока до свидания и оставайтесь моим другом.~
@74966 = ~Может быть он убил стражников, но он не сможет противостоять всем волшебникам в этом Совете!~
@74967 = ~Ты <CHARNAME>, Эльминстер часто говорил о вас. Вы пришли, чтобы спасти меня. Я помогу вам избавиться от этих магов.~
@74968 = ~Хорошо, но у нас нет времени, чтобы пойти с вами....~
@74969 = ~Главный архимаг~
@74970 = ~Архимаг~
@74971 = ~<CHARNAME>, Я знал, что будут осложнения, когда Эльминстер объявил, что приглашает вас на защититу исполнения церемонии.~
@74972 = ~Тассили, вы думаете, что вы, и горстка южан Градака может завоевать весь Фаэрун?~
@74973 = ~Если Градак получить те 3 реликвии и объединит магов, даже горстка может достичь цели.~
@74974 = ~Если я убью тебя сейчас Тасилло, Градаку не с кем будет осуществить его магию.~
@74975 = ~Ты думаешь, я боюсь тебя <CHARNAME>? Я много слышал о вас, но я вижу, что вы не слышали обо мне, так что недооценивай меня, ещё увидимся...~
@74976 = ~Вы заплатите за предательство!~
@74977 = ~Я рад, что застал вас здесь, тем не менее, мы выяснили, что наша проблема это вторая из трех реликвий. Это магический кристальный камень.~
@74978 = ~Мы пока не знаем, попробуйте поискать где-то на западе Фаэруна, мы посмотрим на востоке. Когда найду что-то, я свяжусь с вами.~
@74979 = ~Он твой брат? Почему ты не сказал этого раньше? ~
@74980 = ~Потому, что у нас был план с сэром Ярпеном... Нет времени для сражений Эльминстер...~
@74981 = ~I don't thing so, my friend <CHARNAME> will kill you alone, he don't need my help, but I ensure you that sir Yarpen will not attack the city...~
@74982 = ~Итак, наконец мы встретились сын Горайона... Я вижу, что вы более опытный, чем я думал... Вы убили всех членов совета, и всех моих воинов на этом совете...~
@74983 = ~Да и сейчас я убью вас, сэр Ярпен... Ваш план заканчивается здесь...~
@74984 = ~I don' t think so, I will let you here with my brother, but I don't think you will succed... HAHA~
@74985 = ~Так что теперь я должен идти... возможно когда-нибудь вы бросите вызов мне, когда вы победите моего брата...~
@74986 = ~Стоп ... Я найду тебя Ярпен!!!~
@74987 = ~Вы будете с нами <CHARNAME>~
@74988 = ~Я не верю, я дал чёткий приказ страже, что вы и ваша группа друзей будет убита и не позволит ему умереть в одиночку! Я думаю, что я недооценил вас <CHARNAME>.~
@74989 = ~Да, да Элвин абсолютно прав, ты был моим другом Тассили, хорошим другом, я тебе поверил. Почему ты с объединился с Градаком? Ты боишься его? Страх защитной ауры, который вы дали ему во время церемонии?~
@74990 = ~Нет, я не боюсь, Градак мой сводный брат! Я удивлен, что вы не догадались об этом раньше. Все было спланировано, я просто подумал, что вы, <CHARNAME>, вовлечёте, Графалкона и Элвин подняться в борьбе за защиту культа против южан. Но то, что вы выжили, мешает продолжению нашего плана.~
@74991 = ~План, вы думаете, что сможете уничтожить весь Фаэрун? ~
@74992 = ~Да, мы пойдем от деревни к деревни, от города в город, те кто не вступят в наши ряды, будут сожжены на костре, кто придаст нас будут верно служить нам в качестве рабов! Нашу армию никто не победит~
@74993 = ~Пока я буду среди живых, ни одна армия не посмеет напасть и поработить хоть часть Фаэруна!~
@74994 = ~Но мы можем легко договориться, ваша власть не сможет сравниться с силой защитной магии, которую я дал ему, в сочетании с 3-мя магическими реликвиями...~
@74995 = ~3 реликвии, я никогда не слышал об этом, но я слышал о засаде в темном лесу, когда вы захватили моего друга Элвина, и <CHARNAME> Вы получили магический шар. Я полагаю, это одна из трёх реликвий тех красных магов... ~
@74996 = ~Да Эльминстер, ты умный, но уже слишком поздно, вы знаете, об одной из трёх реликвий, я знаю, где есть и другие. Это только вопрос времени, прежде чем мы заполучим их. Тассили убить их! Я ухожу.~
@74997 = ~Брат! <CHARNAME> слишком сильны даже для меня, победим вместе! Зачем разделяться.~
@74998 = ~Наконец и брат оставил тебя мой старый друг Тасилло, <CHARNAME> ваш. Элвин мне нужно найти ту реликвию, ты должен мне помочь.~
@74999 = ~Где находится Графалкон?~
@75000 = ~Что если все реликвии надут быстро? ~
@75001 = ~Эльминстер уже связался c эльфами с Высокого Леса, и другими, моя задача сейчас, чтобы найти остальных членов культа Фаэруна. Когда найдуться все реликвии, мы будем готовы.~
@75002 = ~Хорошо, увидимся позже. До свидания.~
@75003 = ~Паладины Фаэруна.

Мы победили всех членов совета магов в главной комнате, где мы столкнулись с Тасиллой, архимагом. Мы узнали, что Градак это его брат, и что все это было спланировано. Он говорил о армии южан и 3-х магических реликвиях. После его смерти, здесь показался Графалкон, он послал меня и мою групу найти одну из тех реликвей на Побережье мечей, мы должны найти ее, прежде чем это сделает Градак.~
@75004 = ~гражданин Врат Балдура~
@75005 = ~Здравствуйте, кто вы? Я Великий герцог Опас.~
@75006 = ~Я <CHARNAME> Причиной моего приезда является один из паладинов, по имени Градак.~
@75007 = ~Градак?~
@75008 = ~Понимаю, имя которое я услышал. Что случилось?~
@75009 = ~Да, я имел честь выступать в качестве паладина, искал священника по имени Маргул... Это была последняя угроза противников безопасного города, это поклонники Саревока, мне кажется, что это имя вам о чём-то говорит. Это был ты, кто тогда его остановил. Единственная цель секты, чтобы найти вас и всех ваших помощников! Как я уже говорил, он мне показался паладином, поэтому я дал ему задание убить Маргула раз и навсегда. Он сказал мне, что это будет тяжело, когда он его друг! Тем не менее, он взялся за выполнение задачи, и я показал ему путь к его офису.~
@75010 = ~Маргул это его друг?~
@75011 = ~Ano, mluvil o tom celkem dlouho.. ale uћ si to celй nepamatuji, proи to vlastnм chceљ vмdмt a proи ho vщbec hledбљ?~
@75012 = ~Градак, член культа паладинов Фаэруна, когда он был избран лидером и наделён магической силой, он отвернулся от культа и стал главой армии южан, варварски показал себя в качестве паладина, напал на членов культа, и почти всех убил! Теперь ищет три магических артефакта, которые дали бы ему непобедимость.~
@75013 = ~Что? А мне чувствовалось, вроде паладин, желающий помочь городу.~
@75014 = ~Это так, я должен достать их из подземли, и остановить, обоих!~
@75015 = ~Да, вы правы, я не доверяю ему, вы должны остановить их, но будьте осторожны <CHARNAME>, Маргул ищет вас уже целую весность... Это будет опасно!~
@75016 = ~Мы можем сделать это, вам нечего боятся. Теперь скажите мне, где я могу найти вход в их место!~
@75017 = ~Да, конечно. Вход в местообитания секты Маргула находится в старом храме в северной части города. В качестве доказательства моей благодарности я пришлю вам 10 из моих лучших людей. Принесите мне его тело! Удачи!~
@75018 = ~Благодарю великий герцог~
@75019 = ~Паладины Фаэруна(1).

Кажется, что друг Градака, Маргул здесь в своём офисе во Вратах Балдура, тайный вход найду в храме в северной части города.
Я должен принести его тело.~
@75020 = ~Наконец, мы встретимся лицом к лицу <CHARNAME>! Я давно ждал этого момента, наша цель была найти вас и вашу группу и отомстить за смерть своего брата! Кажется, что сегодня наша цель сбывается!~
@75021 = ~Теперь вы знаете, почему я пришел...~
@75022 = ~Конечно, я знаю, что реальная причина вашего прихода Градак, да там была волшебная реликвия, что я дал ему. Его желанием было убить тебя!~
@75023 = ~Если вы скажете мне, где он, тарестуют только вас, а ваших приятелям можно будет спокойно уйти!~
@75024 = ~Никогда не найдёте Градака, даже если убьёшь меня и моих приятелей! Никогда не найдёте то, что ищете <CHARNAME>!! ~
@75025 = ~Ещё посмотрим Маргул...~
@75026 = ~Если вы сможете пройти сквозь моих братьев на другую сторону, вы будете достойны, чтобы драться со мной. Пока прощайте!~
@75027 = ~Вы убегаете от меня? Я последнее, что вы увидите Маргул...~
@75028 = ~Мы были посланы сюда, чтобы прикрыть вас! Так солдаты, защитить <CHARNAME> и его группу!~
@75029 = ~Так в конечном счёте, ты достоин того, чтобы биться со мной <CHARNAME>!~
@75030 = ~Если нехочешь умереть, скажи мне, где я могу найти Градака!~
@75031 = ~Ano, шeknu ti kde mбљ sбl hledat, ikdyћ jsi myslнm, ћe bys to mмl radмji vzdбt neћ bude moc pozdм. Ale neћ ti to prozradim, pшнjmi moji vэzvu, utkбme se my dva!~
@75032 = ~Согласен, теперь скажите мне что вы знаете!~
@75033 = ~Градак недавно пришел ко мне, вернее пришёл за той магической реликвией. Он хотел, чтобы я присоединился к ним и ушёл с ним, но я не согласился, мне хотелось позаботиться о моих учениках...~
@75034 = ~NONE~
@75035 = ~Но сейчас у меня нет учеников, поэтому я буду с вами, прежде чем это произойдет, я отмечу ваше местоположение на вашей карте, где убежище Градака. Вот оно....~
@75036 = ~Спасибо, вы все еще настаиваете на сражение?~
@75037 = ~Да, я настаиваю... Если вы выигрываете, тем лучше!~
@75038 = ~~
@75039 = ~Паладины Фаэруна.

Я обнаружил, где укрылся Градак, сначала я должен вернуться в город и сказать им, что эта группа больше не будет беспокоить.~
@75040 = ~Тело Маргула~
@75041 = ~Где его тело? Возможно он мертв, но я должен увидеть его тело, чтобы быть уверенным, принесите его мне!~
@75042 = ~Отлично друзья, вы нашли и того паладина?~
@75043 = ~Мы его не обнаружили, но я нашёл там моего друга и он сказал мне куда исчез Градак.~
@75044 = ~Ну, э-э, у меня ещё одна просьба к тебе <CHARNAME>.~
@75045 = ~Не сейчас, может быть позже, мне нужно найти Градака!~
@75046 = ~Хорошо, что ещё?~
@75047 = ~Это личное. Я как раз получил письмо, в котором неизвестный мужчина держит плен мою жену и сына. Требует 5000 золотых, встреча запланирована в доках Аткатла. У меня есть судно готовое к плаванию, просто поплывите в Аткатлу и передайте выкуп.~
@75048 = ~Хорошо Великий герцог, доставим эти деньги.~
@75049 = ~Спасибо <CHARNAME>, Возьмите этот магический предмет, держи всегда его при себе, он позволит нам общаться даже на большом расстоянии. Я провожу тебя на корабль.~
@75050 = ~<CHARNAME>, Только что вернулся из Таргу. Армия Градакова высадилась прямо в Таргу. Она разрушает весь город, городская стража сдерживает их последними силами. Вы должны добраться как можно скорее и помочь им! Я обещал им, что я вышлю помощь.~
@75051 = ~Ты опоздал <CHARNAME>, я полагаю, что Маргул показал это место. Но это не имеет значения, несколько минут назад мои слуги обнаружили последнею реликвию, волшебную палочку! Теперь у меня есть всё... проиграли, вы и ваш друг Графалкон. До свидания! Не пытайтесь следовать за мной.~
@75052 = ~Ваш друг Маргул мертв! И все члены братства мертвы... Они не смогут присоединиться к вашей армии Ярпена!~
@75053 = ~I knew from the fist meet that you can destroy my plans.. so now we will see if you can defeat my best warriors.. ~
@75054 = ~Несколько камней обвалилось и преградили путь. ~
@75055 = ~Ах, вы просто сдаётесь, я предупреждал вас, чтобы вы не следовали за мной!~
@75056 = ~Я не успокоюсь, пока вы будете среди живых Градак!~
@75057 = ~Моряк Градакова~
@75058 = ~Избавься от него!~
@75059 = ~Лидер лагеря~
@75060 = ~Вижу, мы опоздали! Элвин послал нас сюда! Мы берём на себя всех остальных южан! Что это...?~
@75061 = ~Рад видеть вас снова <CHARNAME>, а кто там с тобой? Эльф, это вы Элинар? Да, да, я помню, вас, вы были когда-то командиром охраны в Совете. Вы должны слушать мои приказы!~
@75062 = ~Теперь вы служите Элвину, который имел место в Совете архимагов, мы думали, что вы убили <CHARNAME> ! Неважно, я буду иметь честь уничтожить вас Тассили!~
@75063 = ~Я не думаю, что сейчас подходящий момент, первая армия высадилась в Летораде. Я думаю, что после боя с Лусканом не так много шансов, долго сдерживаться, однажды Градак заполучит Леторад, он также имеет стратегическое положение, из которого далее будет можность вести атаку на Глубины, и уже упомянутый Лускан. Даже вы, и <CHARNAME> этого не остановит!~
@75064 = ~<CHARNAME>, мы воздержимся, быстро идите в Леторад, вы должны помочь им удержать этот город!~
@75065 = ~Брат, так было необходимо обманывать с теми эльфами? Как вы знаете, у нас не так много времени, мне нужно соединить эти магические реликвии... ~
@75066 = ~Да, да, но есть одна проблема, я не могу выполнить ритуал без знания древней магии ещё с древнейшего  времени... Вы должны отправиться на север, в Десятиградие, и найти старого мага по именем Кварилл.~
@75067 = ~Так, что мы пойдём вместе брат!~
@75068 = ~Ne, jdi sбm rychle, nмkdo pшichбzн...~
@75069 = ~Hmm, dalљн elfovй? Myslel jsem, ћe vбm ta porбћka dole ve vesnici staиila!~
@75070 = ~Мы здесь, чтобы отомстить за нашего капитана, приготовся к смерти, предатель!~
@75071 = ~Для Вас это смешно? Вам не поможет ваше оружие!~
@75072 = ~Снова ты, вероятно это означает, что атака на Летоград была неудачной!~
@75073 = ~Тогда, в Совете, я не был готов с вами биться, но только в этот раз вы увидите, на что я способен! Вы готовы "герой" ?~
@75074 = ~Да, закончим это!~
@75075 = ~Наконец теперь он мертв... Но я принёс ужасные новости вам друзья...~
@75076 = ~Что произошло?~
@75077 = ~Сэр Ярпен захватил первый город...~
@75078 = ~Что? Какой? Вы должны предупредить остальных и собрать армию... Мне будет нужно...~
@75079 = ~Я беспокоюсь, что он знает о легендарном Паладине, о котором я рассказал вам, потому что он атакует город Icewind Dale...~
@75080 = ~So Elminster do something for me... You must find help.. Go to the Sudnanesselar or to the dwarves mountains and find help... We need army if we want to succed.. I can kill sir Yarpen but I can't stop tousands of skilled south warriors... you know that..~
@75081 = ~The elves from Sudnanesselar are on our site... but you must find that paladin in Icewind dale he knows some people that can help us...~
@75082 = ~I'm on my way to the city.. Find help Elminster.. than contact me again Farewell and goodluck!~
@75083 = ~Паладины Фаэруна.

So the war has started.. Sir Yarpen invaded first city.. Icewind Dale.. But Elminster told me that he is going after the legendary paladin I must find... So now my journey continues to the north of the Faerun to stop the invasion and find the lost paladin!
~
@75084 = ~Городская стража~
@75085 = ~Гном воин~
@75086 = ~После прибытия в город, вы видите сожженные трущобы, мёртвых солдат служивших Таргу, слышите крики женщин и с севера доносятся звуки мечей и щитов...~
@75087 = ~С юга пришли гномы напомощь Десятиградию...~
@75088 = ~Kde se tu bereљ Grafalcone?~
@75089 = ~Я пришел с юга с армией гномов, мы выбили всех из города Десятиградия, кто напал на вас . Вы всегда были моим лучшим другом Градак, почему ты предал нас?~
@75090 = ~Как ты думаешь? Я никогда не предавал тебя, я просто хотел, стать паладином Фаэруна и получить магическую защиту... Я никогда не был твоим другом, ты не должен был приходить сюда Графалкон, теперь ты должен умереть!~
@75091 = ~Я знаю, что вы ищете Градак, даже если вы найдете это, этим всё незакончится и вы это знаете. Я найду вас и в конце Фаэруна!~
@75092 = ~Nebudeљ muset, toto mнsto ћivэ neopustнљ, a ani tvoje armбda trpaslнkщ tм nezachrбnн. Zabiju tм totiћ sбm!~
@75093 = ~Так давай....~
@75094 = ~Ahh, jsi silnэ Grafalcone, ale mм normбlnн smrtelnнk zabнt nemщћe ty to vнљ... Sbohem...~
@75095 = ~Опять бежите Градак? Увидимся позже!~
@75096 = ~Мэр Таргоса~
@75097 = ~Еще раз вы разочаровали Графалкона... Прощай, а вы Кварилл идёте со мной!~
@75098 = ~Нет, Графалкон, помоги мне!~
@75099 = ~Вы пожалеете об этом... Ах умрите, он был моим другом..~
@75100 = ~Так что теперь вторжения закончено... Многие воины пали за свой город... Но победа за нами... Ярпен будет помнить этот день... Вы тот, кого я уже виде в порту Таргоса... Вы сражались на нашей стороне с небольшой армией гномов... Вы пришли ко мне, скажите кто вы..~
@75101 = ~Так вы тот, кто помог нам в этом ужасном положении? Хм Как тебя зовут авантюрист?.. Меня зовут сэр Слэйн... только для вас просто Слэйн...~
@75102 = ~Я сын Горайона друг Эльминстера... К вашим услугам... Я был направлен сюда Эльминстером на помощь городу и спасти вас... Но я вижу, вы спаслись сами... Вы очень опытный воин и возможно вы тот, кто поможет мне остановить сэра Ярпена от разрушения городов Фаэруна...~
@75103 = ~Вы правы, сын Горайона... Вы сын создателя культа Фаэруна... Я тот, кого вы ищите... Я помогу тебе победить Ярпена... И я знаю, как это сделать...~
@75104 = ~Как скажите мне Слэйн...~
@75105 = ~Сначала вы должны сделать, что-то для города...~
@75106 = ~Это не проблема, скажите мне, что делать, но у нас не так много времени, чтобы тратить его...~
@75107 = ~Итак, вы хорошо постарались сын Горайона... Теперь я должен оставить Таргос... И отправиться в Новый Бринлоу ... Зайдите там ко мне, когда вы будете готовы... Мы будем говорить там с моим старым хорошим другом ... Он нам нужен, если мы хотим добиться успеха... ~
@75108 = ~Хорошо я зайжу... Прощай Слэйн~
@75109 = ~Паладины Фаэруна.

Сейчас я говорил с легендарным паладином Слэйном... Он сказал мне, что сможет помочь мне... Но сначала он должен найти своего друга в Новом Бринлоу... Поэтому, когда я буду готов, я должен добраться туда и найти его где-то в городе...~
@75110 = ~Поле битвы~
@75111 = ~<CHARNAME> быстро сюда... Они взяли его...~
@75112 = ~Подождите, я не понимаю, кто кого взял?~
@75113 = ~Воины Ярпена взяли моего друга Солана...~
@75114 = ~Хорошо.. Вы знаете, где он сейчас?~
@75115 = ~Да, два часа назад пришёл слуга Ярпена и дал мне эту карту... И сказал мне, что если я хочу увидеть Солана, я должен туда прийти один... Но я знаю, это ловушка... Но возможно, если вы поможете мне, мы будем в состоянии остановить его... Я могу присоединиться к вашей партии, если у вас есть место для меня, я опытный Паладин...~
@75116 = ~Да присоединяйся к нам Слэйн... Но мы должны торопиться, дай мне карту...~
@75117 = ~Паладины Фаэруна.

Так, что теперь легендарный паладин Фаэруна Слэйн присоединился к моей партии, и мы должны спасти его друга, если мы хотим победить сэра Ярпена...~
@75118 = ~Извини Слэйн, у меня нет места для тебя... Я найду твоего другая обещаю тебе... покажи мне, где это место...~
@75119 = ~Паладины фаэруна.

Слэйн сказал мне, что его друг был взят в плен воинами Южан и что мы должны спасти его... поэтому он дал мне карту... Я должен пойти туда и найти его..~
@75120 = ~Лидер дроу~
@75121 = ~Вождь орков~
@75122 = ~Лидер забытых воров~
@75123 = ~Лидер Друид-убийца~
@75124 = ~Так что пришло время... Я вызвал вас, потому что теперь пришло время начать одно из крупнейших вторжений в истории... Всё подготовленно..?~
@75125 = ~Мои люди готовы сэр Ярпен... у нас есть 4 отряда ожидающих приказа...~
@75126 = ~Как я уже сказал вам, что друиды-убийцы готов к команде...~
@75127 = ~Сэр Ярпен ... Мы стоящие насмерть воры собрались здесь, чтобы сделать свою работу за деньги ... Вы даёте деньги, и мы будем бороться за вас... Мы готовы...~
@75128 = ~Серьёзно... Эх.. Сэр мои орки готовы... ~
@75129 = ~Сэр Ярпен мы готовы.. Этой битвой также придёт конец для эльфов...~
@75130 = ~Так что на следующей неделе начнется сражение... В первый же день мы будет атаковать все города от юга до севера Фаэруна... Теперь начинайте подготавливать армии. У меня встреча с незнакомцем "Артемисом", который хочет нам помочь...~
@75131 = ~Горный друид~
@75132 = ~Тюремный охранник Градакова~
@75133 = ~Сэр Солан~
@75134 = ~Мы же сказали, чтобы ты пришёл один Слэйн... А ты пришёл с сыном Горайона... Ваш друг умрёт... И вы тоже.. Друиды убить их...~
@75135 = ~Я не знаю кто вы, но вы не войдёте в это святое место... Убить их друиды...~
@75136 = ~Вы такой смелый, что можете спокойно лгать? Вы заплатите за ваше мужество авантюрист!~
@75137 = ~Аббатство друидов~
@75138 = ~Союзное письмо~
@75139 = ~Это письмо подписано с лидерами каждой группы, чтобы союз людей боролся против Воинов юга..~
@75140 = ~Так я вижу ты победил лучшего воина Ярпена... Ты очень могучий... Я должен сказать, я не ожидал, что есть тот кто-то мог бы победить нас...~
@75141 = ~Теперь вы видите, что я сын Горайона, и я не позволю вам завоевать Фаэрун... Мы пойдём против вас, и я закончу свои поиски... Я убью Ярпена в этот исторический день, который уже наступает...~
@75142 = ~Я так не думаю... Мы ожидали этого и мы вошли в союз с наиболее опасной расой Фаэруна...~
@75143 = ~Орки, Дроу, Забытые Воры и друиды-убийцы... Вы уже убили многих из них, но теперь вы встретитесь с организованной армии...~
@75144 = ~Пока это всё, что сейчас я могу сказать вам сын Горайона... Мы встретимся снова на поле боя..~
@75145 = ~Спасибо за моё спасение... Кто ты чужак?~
@75146 = ~Я <CHARNAME>.. Я был послан Слэйном, чтобы спасти вас... Вы нужны нам..~
@75147 = ~Да он говорит правду Солан... Нам нужна ваша помощь... Ты лучший кузнец во всём Фаэруне... И нам нужен предмет, для предстоящего последнего сражения..~
@75148 = ~Так друид говорил правду... Ярпен готов и у нас нет армии.. Мы потеряли Эльминстера..~
@75149 = ~Нет мы не... Эльфы будут поддерживать нас... И я говорил с лидером гномов потерянного пика... И они будут сражаться на нашей стороне.. ~
@75150 = ~Но всё равно нам нужно больше воинов вы знаете, что Эльминстер ... Мы должны победить этом бою или Фаэрун будет потерян навсегда..~
@75151 = ~Да и у меня есть план как получить огромную армию за неделю...Но для этого вы нужны мне, мой друг.. ~
@75152 = ~Я сделаю всё, что смогу ... Мы должны спасти Фаэрун..~
@75153 = ~Поэтому я хочу сказать, нам нужно поговорить где-то в другом месте .. Идёмте..~
@75154 = ~Итак <CHARNAME> Сейчас я расскажу вам всё, что вы должны знать о нашей ситуации...~
@75155 = ~Ярпен легендарный защитник Фаэруна, он искусный воин, его армия хорошо организованна .. Они не допускают никаких ошибок .. Они уже захватили города в северной части Фаэруна ... Ни одна армия не может остановить их..
Однако мы будем... Ярпен не знает о нашем плане... Он везде имеет шпионов , но не здесь, в этом старом забытом замке... ~
@75156 = ~Теперь слушайте все вы ... Слэйн ваша задача доставить этот документ в Таргос и можете взять всех мужчин оттуда ... Вы лидер гномов пожалуйста, возьмите это и воссоедините всех гномов, чтобы встретиься с этой предстоящей угрозой ... Солан найди лучших кузнецов в Фаэруне и создайте предмет ...и Эллисим доберись до эльфийского города и возьми столько эльфов, сколько получиться, мы снова встретимся через месяц на границе Аткатла ... Здесь это место ... Так, что там наступит конец Ярпену...~
@75157 = ~А теперь вы все можете идти.. я должен поговорить с <CHARNAME> наедине..~
@75158 = ~Теперь <CHARNAME> Я узнал, что Ярпен имеет союз с самыми опасными людьми когда-либо жившими... С невидимым и лучшим вором в Фаэруне... Артемисом... Поэтому ваша задача заключается в том, чтобы добраться до этого места и найти Дриззта, нам понадобится его помощь, он должен быть там с Артемисом... Вы должны спасти его... Дриззт искусный воин, но это ловушка... Теперь ступайте... Я свяжусь с вами позже... Война грядёт друг мой ...~
@75159 = ~Я уже выдвигаюсь Эльминстер, не волнуйтесь, я соберу вам армию, которая сможет противостоять Ярпену. Я обещаю вам...~
@75160 = ~Я надеюсь на это или мы проиграем...~
@75161 = ~Артемис~
@75162 = ~Я приветствую вас снова <CHARNAME>, вам что-то нужно от меня?~
@75163 = ~Да, пожалуйста, найдите Арундел.. ~
@75164 = ~Да, я уже осведомлён о предстоящей опасности... И я помогу вам за то, что вы сделали для меня... Я пришлю вам под ваше коммандование армию из моих лучших друидов... Просто скажите, когда...~
@75165 = ~Спасибо тебе Арундел Я пошлю за ними когда прийдёт время .. Прощайте~
@75166 = ~Я приветствую вас снова <CHARNAME> что я могу сделать для вас?~
@75167 = ~Пожалуйста, прочитайте это Логан...~
@75168 = ~Хм я вижу, да я могу дать вам моих лучших людей... Когда они вам понадобятся <CHARNAME>?~
@75169 = ~Спасибо, я пошлю за ними... Прощай...~
@75170 = ~Совещание~
@75171 = ~Ах, так что этот день настал .. Мы встретимся лицом к лицу с Артемисом ...Вы готовы?~
@75172 = ~Почему вы думаете я пришел. Я хочу увидеть как ты умрёшь Дриззт... Ну покажите мне, что вы можете...~
@75173 = ~Что .. кто ты? Я не знаю тебя... ~
@75174 = ~помочь убить тебя .. Что вы думаете, что я такой дурак, чтобы остаться с вами один на один?~
@75175 = ~Сейчас мы убьем его вместе Артемис..~
@75176 = ~Я так не думаю Ярпен ... Артемис будет сражаться в одиночку, потому что вы будете драться со мной...~
@75177 = ~<CHARNAME> это ты? Я очень рад, увидеть тебя... Как вы узнали об этой встрече?~
@75178 = ~Если вы хотите драться, то подходи дурак...~
@75179 = ~Эльминстер послал меня Дриззт, чтобы помочь вам, он знал всё об этой ловушке... Так Ярпен пришёл твой день...~
@75180 = ~Нет... Этого не может быть... Я ухожу немедленно... Мы встретимся на поле боя сын Горайона... СКОРО...~
@75181 = ~Мы еще встретимся, Дриззт... ~
@75182 = ~Да мы будем и вы умрете в этой встрече...~
@75183 = ~Так <CHARNAME> Я должен поблагодарить вас за моё спасение... ~
@75184 = ~Нам нужна ваша помощь Дриззт... Моя задача убить сэра Ярпена и мне нужно, чтобы вы помогли мне убить Артемиса... Я знаю, что он будет там с ним... Эльминстер сказал, что они союзники...~
@75185 = ~Да, я помогу вам, я слышал о предстоящей войне.. Где Эльминстер..~
@75186 = ~Хм я вижу вечно опаздываете я прав...~
@75187 = ~У нас нет времени, армия Ярпена уже пересекла западные ворота... Мы должны спешить... Битва идет ~
@75188 = ~Хватит ли у нас воинов противостоять Южной армии?~
@75189 = ~Да, есть небольшой шанс на победу .. Теперь мы должны двинуться к Аткатле и подготовиться к войне...~
@75190 = ~Воин Амна~
@75191 = ~Лучник Амна~
@75192 = ~Элита Таргоса~
@75193 = ~Маг совета~
@75194 = ~Дроу Джарлакса ~
@75195 = ~Жрица Джарлакса~
@75196 = ~Так что начинаем сражение.... Их в два раза больше, чем нас Эльминстер...~
@75197 = ~Не волнуйтесь Слэйн... У нас много эльфов... Спасибо Эллисим...
Кроме того, люди только прибыли .. В правом углу у нас гномы и воры .. Мы можем победить в этой войне, если вы Слэйн и <CHARNAME> приведёте армию...~
@75198 = ~Я буду помогать им Эльминстер... Тебе нужна моя помощь и я должен раз и навсегда убить Артемиса и я чувствую, что он находится где-то там..~
@75199 = ~Поэтому мы должны пойти... <CHARNAME> Во славу Фаэруна..!!!~
@75200 = ~Найти Ярпена и убить его, он должен быть уничтожен... для мира в Фаэруна~
@75201 = ~Это не может быть вы победили мою армии? Возможно ли это? ~
@75202 = ~Вы видите, что теперь вы будете страдать за всё, что вы сделали для Фаэруна..~
@75203 = ~Артемис сейчас ваш черёд...~
@75204 = ~Ну старик .. Вы не убьете меня..~
@75205 = ~Добейте их быстро... мы должны убить их обоих прежде, чем они скроются...~
@75206 = ~PoF мод окончен:~
@75207 = ~Паладины Фаэруна
Эпилог

И история заканчивается. Воплощение зла был уничтожено. Градак мёртв, а с ним и его план бессмертия и уничтожение всего Западного Фаэруна.~ [LRSCRN4]
@75208 = ~Так что теперь нет никакого способа для вас избежать этого подземелья .. Так что теперь подготовьтесь к последнему бою с Артемисом...~
@75209 = ~Я готов Дзирт. Я ждал этого момента очень давно... Я готов... Позвольте мне показать вам, на что я способен Дриззт~
@75210 = ~Так вот предатель... Только только ты и я.. Что вы говорите?~
@75211 = ~Я говорю, ты был моим другом Слэйн, но теперь ваше время пришло ... Это лезвие было выковано в огненных горах, и он должен убить всё одним касанием.. Поэтому приготовься Слэйн...~
@75212 = ~Теперь первый из них устранён...~
@75213 = ~Так что мой сын.... Я вижу, ты хорошо постарался снова и помог нам сохранить Фаэрун.. Я могу только поблагодарить вас за это <CHARNAME>.. Надеюсь, я увижу вас снова, когда-нибудь... А теперь я должен идти... да, и если ты беспокоишься о Слэйне.. Его душа будет жить вечно в стороне от вашего отца и других богов.. Теперь иди... вы должны сделать ещё одну вещь... Найти Джона Иреникуса и показать ему, кто вы...!~
@75214 = ~Хорошо Эльминстер.. Я надеюсь, что я найду его и его судьба ждёт его же.. Прощай Эльминстер.. Но я не думаю, что мы встретимся снова...~
@75215 = ~HC Страж Ворот~
@75216 = ~HC Страж~
@75217 = ~Паладины Фаэруна
Глава 1

Pokraиovбnн hledбnн faleљnйho paladina Gradaka stбle pokraиuje. Stopa nбs zavedla aћ na toto mнsto. Zde by se mмlo nachбzet sнdlo tohoto zvrhlйho paladina. Stбle nemщћeљ uvмшit tomu co si vidмl, kdyћ si proљel ty jeskynм pod kultem. Jak by mohl tvщj starэ dobrэ pшнtel Elminster spolupracovat s takovouto zrщdou? Иlovмkem, kterэ si hrбl na paladina? Snad na tyto otбzky najdeљ odpovмп v tomto sнdle.

~ [LRSCRN4]
@75218 = ~Паладины Фаэруна
Тайный проход

Благодаря Графалкону вам удалось спокойно сбежать от Градака. Теперь вы должны пройти через проход и найти ответы~ [LRSCRN4]
@75219 = ~Паладины Фаэруна

Обратно на поверхность

После долгого времени наконец, ваша группа увидела свет.
Теперь мне просто нужно найти Графалкона или Элвина и выяснить, что произошло на самом деле.~ [LRSCRN4]
@75220 = ~Паладины Фаэруна.
Катакомбы

Вы только что вошли в катакомбы замка Градакова.. Как вы видете, это место наполнено мертвой неизвестной магической энергией. Это место не нравится ни кому из вашей партии.. Но Градак должен быть остановлен любой ценой... ~ [LRSCRN4]
@75221 = ~Паладины Фаэруна
Глава 3

В Совете магов вы узнали, что в дополнение к магическому шару есть еще две более мощные реликвии, эти реликвии вместе могут дать одному человеку неограниченную власть и бессмертие. В Совете также решили выслать вам на помощь собственных магов. Выяснилось, что Совет Архимагов был больше, чем просто союзником Градака, и кажется, что заговор был запланирован заранее. После того, как вы бежали, вы нашли Градака в Вратах Балдура, вы последовали за ним на остров в его тайный лагерь, недалеко от Аткатлы. Охота на Градака продолжается.~ [LRSCRN4]
@75222 = ~Паладины Фаэруна
Корабль Ярпена

Как только вы прошли через портал, вы попали на корабль... Корабль Ярпена... атакующий Аткатлу... Вы видели как сэр Ярпен бежит на небольшом спасательном судне... Вы должны убить всех его слуг и следовать за ним... Он должен быть остановлен..~
@75223 = ~Паладины Фаэруна
Глава 4

Градак атаковал Летоград, но благодаря вам, все закончилось хорошо и Летоград потерял лишь несколько десятков солдат. После этого вам даже удалось раз и навсегда остановить архимага и брата Градака. Между тем, Градак подготовился ко второй часте, и намеревается атаковать город на севере. Конечно, вторжение является всего лишь отвлекающим манёвром, для поиска другой части магической реликвии. Ты должен его остановить.~ [LRSCRN4]
@75224 = ~Паладины Фаэруна
Глава 5

Вы смогли сохранить Таргос, даже нашли все магические реликвии, за исключением одной. Осталась палочка. Как только вы найдёте палочку, вы сможете разрушить все планы Градакова.~ [LRSCRN4]
@75225 = ~Паладины Фаэруна
Глава 6

Мне удалось найти все магические реликвии и с помощью Элвина уничтожили их. Градаку ничего не осталось, кроме мести. Охота на Градака подходит к концу. Он должен заплатить за всё, что сделал, кого он убил.~ [LRSCRN4]
@75226 = ~Надзиратель Джон~
@75227 = ~Эррад~
@75228 = ~Эй ты кто? мне нужна помощь..~
@75229 = ~Я <CHARNAME> а ты кто? Что вам нужно?~
@75230 = ~Меня зовут Эррад, я нахожусь в заключении... Я пытался бежать из этой тюрьмы, если это место можно назвать так, но я был ранен... Тюремщики искали меня <CHARNAME> у меня нет сил справится с ними... Мне нужен ключ к порталу... Ключ у одного из тех надзирателей. Вы сможете найти его для меня..?~
@75231 = ~Да я могу попробывать, попытаюсь достать его... Мы можем выбраться отсюда вместе... Согласны ли вы Эррад?~
@75232 = ~Отлично, таким образом вместе найдём его...~
@75233 = ~Помощь заключённому.

Я встретил раненого заключенного, который пытается выбраться отсюда. Он сказал мне, что его искали надзиратели и что один из них имеет ключ, который активирует портал на поверхность. Я должен найти его... Может быть, это выход отсюда.~
@75234 = ~простой ключ~
@75235 = ~Ключ портала~
@75236 = ~Ключ портала к порталу тюрьмы номер 4.~
@75237 = ~У вас есть ключ, мы сможем отсюда выбраться?~
@75238 = ~Еще нет...~
@75239 = ~Да он у меня Эррад...~
@75240 = ~Спасибо друг, к сожалению, только один ключ на одного, до свидания и спасибо за помощь...~
@75241 = ~Подождите, вы обещали, что отсюда мы выберемся вместе! Вы лжец, я найду тебя...~
@75242 = ~Помощь заключённому.

Я нашёл ключ и дал его Эрраду, но он не выполнил наш договор и исчез в портале сам.~
@75243 = ~Тюремный охранник Джон~
@75244 = ~Мариан~
@75245 = ~Ty tam, vypadбљ jako nмkdo co mб uћ nмco za sebou. Potшebuju pomoct! Jak se jmenujeљ?~
@75246 = ~Меня зовут <CHARNAME>, что такое друг?~
@75247 = ~Ну... Меня зовут Мариан, я кузнец и работаю на человека по имени Барбаросса, она заправляет черным рынком в Глубинах. Я не хочу работать на неё, я хочу что-то легальное, я немогу так жить. Я была даже у верховного главнокомандующего городской стражи Глубин, без особых доказательств их руки связаны.~
@75248 = ~И я могу что-то сделать для тебя кузнец?~
@75249 = ~Мне нужно, чтобы ты нашёл его в Глубоководье и позаботился о нем. Ты не гражданин Глубоководья, если вы исчезните, никто не будет задавать вопросы, и тем самым спасти меня и мою семью и многих других невинных граждан Глубоководья.~
@75250 = ~Я схожу туда и посмотрю, что смогу сделать, вы знаете, где я могу его найти?~
@75251 = ~Кузнец Мариан.

В Променаде Вокин я столкнулся с испуганным кузнецом, родом из Глудоководья, я слышал много об этом городе, это красивый город, город торговли. Он сказал, что там сейчас на местном рынке правит жестокий Барбаросса, он заправляет на черном рынке. Я должен найти его в таверне или на местном рынке.~
@75252 = ~Стражник Глубоководья~
@75253 = ~Капитан Борис~
@75254 = ~Вор Марио~
@75255 = ~Барбаросса~
@75256 = ~Вор чёрного рынка~
@75257 = ~Мария~
@75258 = ~So do you have all the staff Randolf? ~
@75259 = ~Да вот эти 50 ящиков с оружием и теперь дайте мне мои деньги...~
@75260 = ~Наконец вы арестованы Барбаросса... После 5-ти лет мы тебя... ~
@75261 = ~Как это возможно ... Как вы узнали об этой встрече? Да, я знаю, от кого ... У меня нет времени на вас, простите капитана..~
@75262 = ~Он бежал снова, но на этот раз, мы сможем поймать его...~
@75263 = ~I don't remember to see you my friend?~
@75264 = ~Эмм да.. Меня зовут <CHARNAME> и я был послан сюда кузнецом, который работает на Барбаросса .. Знаете ли вы что-то о нем?~
@75265 = ~Да Мариан тебя послала? Хм я вижу, она не доверяет правительству Глубоководья, и поэтому она послала вас убить Барбаросса я прав?~
@75266 = ~Да, я здесь, чтобы убить его...~
@75267 = ~Он сбежал от меня... Я капитан Борис.. И я был назначен на эту миссию 5 лет назад... Да вы слышали.. Я ищу его в течение 5 лет.. ~
@75268 = ~Тогда я понимаю, почему Марио не доверяет вам капитан ... Могу я вам помочь? Я очень опытный воин, и когда я смотрю на ваших охранников я вижу у них страх .. Так что вы скажете?~
@75269 = ~Я согласен, поэтому вашей задачей заключается попасть внутрь тюрьмы Глубоководья и поговорить с заключенного по имени Марко .. Скажите ему, что Борис послал тебя .. Он расскажет вам все, что он знает ... Теперь ступайте~
@75270 = ~Да капитан~
@75271 = ~Кузнец Мариан.

Я говорил с капитаном Борисом о Барбароссе, и он сказал мне, что он сбежал от него несколько минут назад ... Он отправил меня в тюрьму Глубоководья, я буду говорить с заключенным Марко, который является помощником Бориса в этом задании...~
Последний раз редактировалось Lord_Draconis 22 дек 2012, 15:38, всего редактировалось 1 раз.
Lord_Draconis [?]

Переводчик

Сообщение Prowler » 22 дек 2012, 00:42

Что нашёл:
@74892 = ~Хорошо, я постараюсь, но чтобы разузнать, на это понадобиться время, так что покамись, вы немогли бы сделать кое-что для меня?~
@74913 = ~Да, ты легендарный спаситель эльминстер из долины ледяного ветра!~
@74942 = ~Паладигы Фаэруна.
@74955 = ~Я угроза? Я здесь, чтобы остановить предательство культа паладинов и, таким образом Градака, звы не знаете ничего о нём?~
@74964 = ~Вчера Градак приехал сюда, я думал он сдасться ........
@75014 = ~Это так, я должен достать их из подземли, и остановить, обоих!~
@75015 = ~Да, вы правы, я не доверяю ему, вы должны остановить их, но будьте осторожны <CHARNAME>, Маргул ищет вас уже целую весность... Это будет опасно!~
@75023 = ~Если вы скажете мне, где он, тарестуют только вас, а ваших приятелям можно будет спокойно уйти!~
@75057 = ~Моряк Градакова~ Разве тут нужно склонять так?
@75063 = ~Я не думаю, что сейчас подходящий момент, первая армия высадилась в Летораде. Я думаю, что после боя с Лусканом не так много шансов, долго сдерживаться, однажды Градак заполучит Леторад, он также имеет стратегическое положение, из которого далее будет можность вести атаку на Глубины, и уже упомянутый Лускан. Даже вы, и <CHARNAME> этого не остановит!~
@75108 = ~Хорошо я зайжу... Прощай Слэйн~
@75124 = ~Так что пришло время... Я вызвал вас, потому что теперь пришло время начать одно из крупнейших вторжений в истории... Всё подготовленно..?~
@75156 = ~Теперь слушайте все вы ... Слэйн ваша задача доставить этот документ в Таргос и можете взять всех мужчин оттуда ... Вы лидер гномов пожалуйста, возьмите это и воссоедините всех гномов, чтобы встретиься ...........
@75164 = ~Да, я уже осведомлён о предстоящей опасности... И я помогу вам за то, что вы сделали для меня... Я пришлю вам под ваше коммандование армию из моих лучших друидов... Просто скажите, когда...~
@75165 = ~Спасибо тебе Арундел Я пошлю за ними когда прийдёт время .. Прощайте~
@75220 = ~Паладины Фаэруна.
Катакомбы

Вы только что вошли в катакомбы замка Градакова.. Как вы видете, это место наполнено мертвой неизвестной магической энергией. Это место не нравится ни кому из вашей партии.. Но Градак должен быть остановлен любой ценой... ~ [LRSCRN4]
@75223 = ~Паладины Фаэруна
Глава 4

Градак атаковал Летоград, но благодаря вам, все закончилось хорошо и Летоград потерял лишь несколько десятков солдат. После этого вам даже удалось раз и навсегда остановить архимага и брата Градака. Между тем, Градак подготовился ко второй часте, и намеревается атаковать город на севере. Конечно, вторжение является всего лишь отвлекающим манёвром, для поиска другой части магической реликвии. Ты должен его остановить.~ [LRSCRN4]
@75231 = ~Да я могу попробывать, попытаюсь достать его... Мы можем выбраться отсюда вместе... Согласны ли вы Эррад?~

Десятиградье = Ten Town = Десять Городов
буквы Ё не используется в русской версии BG
+пунктуация хромает. ;)
Изображение
Prowler [?]

Координатор

Сообщение Lord_Draconis » 22 дек 2012, 00:52

Да, пунктуация это моя проблема. Стараюсь минимум ошибок делать, но всё на лицо.

Насчёт Десятиградья. Город Десятиградье, но ни как не город Десять(и) городов. По мне, так не очень звучит.
Lord_Draconis [?]

Переводчик

Сообщение Caroline » 22 дек 2012, 11:09

А где можно скачать этот мод? И сколько он весит?
Du er s? grim, at du g?r blinde b?rn bange.
Caroline [?]

Сообщение prozh » 22 дек 2012, 11:50

prozh [?]

Лит. редактор

Сообщение Silent » 22 дек 2012, 12:27

Jinaya писал(а): Город Десятиградье, но ни как не город Десять(и) городов.
Не читал оригинала, но, по-моему, тут речь идет о Десяти Городах.
http://forgottenrealms.wikia.com/wiki/Ten_Towns
http://dungeons.ru/wiki/index.php/Десять_Городов
Silent [?]

Координатор

Сообщение Lord_Draconis » 22 дек 2012, 13:49

Silent писал(а):Не читал оригинала, но, по-моему, тут речь идет о Десяти Городах.(Зарегистрируйтесь, чтобы увидеть ссылку)Десять_Городов

Спасибо. Возьму на вооружение. Когда переведу весь текст, исправлю.
Lord_Draconis [?]

Переводчик

Сообщение Caroline » 23 дек 2012, 13:25

prozh писал(а):1,5 Гига, он не WeiDU
(Зарегистрируйтесь, чтобы увидеть ссылку)

Жаль, что так много. В ближайшее время не видать мне его :cry:
Du er s? grim, at du g?r blinde b?rn bange.
Caroline [?]

Сообщение Lord_Draconis » 23 дек 2012, 14:01

Я больше скажу. Когда качал этот мод, с их отдачей прошло полторы сутки.
Lord_Draconis [?]

Переводчик

Сообщение Lord_Draconis » 25 дек 2012, 21:12

В tra файле присутствует местами английский текст. Если я его здесь выложу, может кто-то переведёт?
Вот весь английский текст

@74134 = ~ninja~
@74135 = ~Ninja~
@74136 = ~NINJA: This class of thieves isn't very famous in Amn, but in the east it is another story. In Kara-Tur they are justly respected and feared. They have the reputation of being formidable killers, able to approach their victim making no noise. Though little known in Amn, they are still regarded with suspicion, and the common thieves often hate them.

ADVANTAGES:
- Advanced specialization in throwing weapons.
- Poison at levels 1, 6, 11 and 21
- +40% hiding in shadows

DISAVANTAGES:
- Only humans
- Can't use bludgeoning weapons
- Requires 16 in dexterity and strength
- Can dualclass only as wizard
~
@74137 = ~priest of cyric~
@74138 = ~PRIEST OF CYRIC: Cyric is the god of hatred, lies, strife, death and tyranny. Amongst the duties of the priests of Cyric is to convert others to His worship, for the Prince of Lies hungers for the adoration or mortalkind. Suffering pleases Him, so His followers are disposed to commit any crime to please their god.

ADVANTAGES:
- Hold Undead at levels 1, 7 and 20
- Fascination of Evil at levels 1, 7, and 20
- Invisible Stalker at level 1

DISADVANTAGES:
- Need 14 intelligence, wisdom and charisma
- Only evil alignments~
@74139 = ~priest of mystra~
@74140 = ~Priest of Mystra~
@74141 = ~PRIEST OF MYSTRA: Mystra is the goddess of magic and a well known friend of the Harpers. All of her priests are endowed with special magic powers to better defend themselves and the innocent.

ADVANTAGES:
- +2 to saving throws vs. against magic
- +10% Magic Resistance
- +20% to Fire, Cold, Acid and Lightining Resistences
- Detect Evil at levels 1, 7 and 15
- Protection from Evil at levels 1, 7 and 15

DISADVANTAGES:
- Need 14 intelligence and wisdom
- Only good alignments~
@74142 = ~drow thief~
@74143 = ~Drow Thief~
@74144 = ~DROW THIEF: One of the shortfalls of Bg2, in my opinion, is the impossibility of playing the main character as Drow. With the addition of this kit (along with the matching kits for the warrior and for the cleric) this deficiency is made good.

ADVANTAGES:
- +3 Magic Resistance each level till 20th
- +1 Magic Resistance each level from 21 to 41
- +2 Dexterity
- +1 Intelligence
- +45% to all thief abilities except to Open Locks and Pick Pockets

DISADVANTAGES:
- Only Elf
- Only dark skin
- -1 Strength
- -1 Constitution
- -4 Charisma
- -35% to Pick Pockets
~
@74145 = ~priest of mask~
@74146 = ~PRIEST OF MASK: Mask is the God of the shadows, the Great Master of all thieves, and He is given respect, worship and fear by all who steal for a living, even the Shadow Thieves. Curiously, Mask is also venerated by certain merchants...

ADVANTAGES:
- Launch Chaos Word twice per day at first level, with additional castings at levels 10, 15 and 20
- +2 Charisma
- Immune to charm, confusion and feeblemind

DISADVANTAGES:
- Least 16 Charisma
- No dwarves, gnomes and halflings
- Only Chaotic Neutral or Neutral Evil alignments
- -1 Wisdom
- You can memorize one less spell of 1, 2, 3 and 4 level~
@74147 = ~warden of the wind~
@74148 = ~Warden of the Wind~
@74149 = ~WARDEN OF THE WIND: There are many old druidic orders, and the order of the Wardens of the Wind is one of the oldest. This order uses the power of the wind, and with the orders of the Wardens of Fire and Water, are an extremist order of druids. Members of such orders would rather save ten trees than a thousand of people!

ADVANTAGES:
- Lightning Resistance 100%
- Cast Lightning once per day at level 1 and again at level 15
- Cast Chain of Lightning at levels 13 and 20
- Cast Lightning Discharges four times per day at level 1
- Cast Invoke Lightning twice per day at level 1
- Cast Summon Air Elemental at level 17

DISADVANTAGES:
- -15% Acid, Fire and Cold Resistance
- May only use the order's ceremonial weapon
- May only wear the order's tunic as armor
- Must have 18 Wisdom or greater
- -4 Strength~
@74150 = ~warden of the fire~
@74151 = ~Warden of the Fire~
@74152 = ~WARDEN OF THE FIRE: There are many old druidic orders, and the order of the Wardens of the Fire is one of the oldest. This order uses the power of fire, and with the orders of the Wardens of Wind and Water, are an extremist order of druids. Members of such orders would rather save ten trees than a thousand of people!

ADVANTAGES:
- Fire Resistance 100%
- Cast Fire Ball once per day at level 1 and again at level 15
- Cast Firestorm once per day at level 13 and again at level 20
- Cast Burning Hands four times per day at level 1
- Cast Fire Column twice per day at level at level 1
- Cast Summon Fire Elemental at level 17

DISADVANTAGES:
- -40% Cold Resistance
- at Least 18 Wisdom
- -4 Strength~
@74153 = ~warden of the water~
@74154 = ~Warden of the Water~
@74155 = ~WARDEN OF THE WATER: There are many old druidic orders, and the order of the Wardens of the Water is one of the oldest. This order uses the power of water, and with the orders of the Wardens of Wind and Fire, are an extremist order of druids. Members of such orders would rather save ten trees than a thousand of people!

ADVANTAGES:
- Cold Resistance 100%
- Cast Cone of Cold once per day at level 1 and again at level 15
- Cast Ice Storm once per day at level 13 and again at level 20
- Cast Ice Touch four times per day at level 1
- Cast Sudden Storm twice per day at level at level 1
- Cast Summon Earth Elemental at level 17

DISADVANTAGES:
- -40% Fire Resistance
- Least 18 Wisdom
- -4 Strength~
@74156 = ~messiah~
@74157 = ~Messiah~
@74158 = ~MESSIAH: A messiah is a strong paladin equipped by his patron deity with great magic powers. He can be considered to be the messenger of the deity in the world. It's very important not to be confused: the body of the messiah has nothing of the divine nature. He is still condemned to die sooner or later, but until that moment he will be a mighty servant of Good.

ADVANTAGES:
- Permanent Protection from Evil
- + 25% Resistance to physical, elemental, and magical damage
- Cast Imposition of the Hand twice per day at first level, with an additional casting at level 10
- Cast False Dawn twice per day at first level with an additional casting at level 15
- Cast Summon Fire Elemental once per day at first level, with an additional casting level 13
- Cast Fascination of Good at level 1x2, 18
- Cast True Sight twice per day at first level, with additional castings at levels 10, 15 and 20

DISADVANTAGES:
- Minimum 18 Wisdom and Intelligence
- May only use magical weapons, armor, shields and helms.~
@74159 = ~anti-paladin~
@74160 = ~Anti-paladin~
@74161 = ~ANTI-PALADIN: An anti-paladin hates good and considers the ideals of goodness, fraternity and justice to be useless human inventions. True power belongs to the strongest and all others must subject themselves to him. The duty of the anti-paladin is to enter into the orders of real paladins to destroy them from within. He tries to convert the young knights (squires) into servants of evil. It is very important not to confuse the anti-paladin and the dark knight. The anti-paladin is a person with no innate abilities, but through study and perseverance they can be successful in inverting the typical innate abilities of the paladins. The anti-paladin's goals are to subvert the systems of justice that prevent his rise to power. The dark knight is a sort of half demon, half man with innate abilities who wants to destroy everything.

ADVANTAGES:
- Cast Sacrilege of the Hands at level 1
- Cast Detect Good once per day, gaining additional castings every level.
- Cast Protection once per day, gaining additional castings every level.
- Cast Perversion of Evil twice per day at level 1, with additional castings at 10 and 15

DISADVANTAGES:
- No Lay on Hands
- No Detect Evil
- No Protection from Evil
- Alignment restricted toy Lawful Evil
- Minimum 17 Wisdom, Intelligence and Charisma~
@74162 = ~dark knight~
@74163 = ~Dark Knight~
@74164 = ~DARK KNIGHT: It is very important not to confuse the anti-paladin and the dark knight. The anti-paladin is a person with no innate abilities, but through study and perseverance they can be successful in inverting the typical innate abilities of the paladins. The anti-paladin's goals are to subvert the systems of justice that prevent his rise to power. The dark knight is a sort of half demon, half man with innate abilities who wants to destroy everything. In fact, the dark knight's only purpose seems to be to spread chaos and destruction through the world.

ADVANTAGES:
- Strength set to 25
- +50% resistance to physical and magical damage
- Permanent Protection from Good
- Cast Dark Light at level 1, 10, 15
- Cast Summon Demon at level 18
- Cast Stinking Cloud once per day at levels 1, 10, 15
- Cast Detect Good at once per day at level 1 with additional castings every level.

DISADVANTAGES:
- No Lay on Hands
- No Detect Evil
- No Protection from Evil
- Alignment restricted to Chaotic Evil
- May not use missile weapons
- All stats apart from STR capped at 6~
@74165 = ~treasure hunter~
@74166 = ~Treasure Hunter~
@74167 = ~TREASURE HUNTER: If you have to steal... steal a lot! With these few words, you can summarize the mentality of the Treasure Hunter. A Treasure Hunter doesn't lower themselves to steal a mere ten coins at an inn, nay! A Treasure Hunter's sight is set on loftier goals! The treasures of nobility, or the legendary hoards guarded by dragons or buried in the deepest caves. Because of this, the Treasure Hunter is specialized in the search for and in removal of, the traps that are often present in these dangerous places.

ADVANTAGES:
- Constitution: +1
- Find/Remove Traps, Detect Illusion, Set Traps and Open Locks: +50%

DISADVANTAGES:
- Need Intelligence: 15
- Dexterity: -1
- Pick Pockets, Hide in Shadows and Move Silently: -50%~
@74168 = ~scoundrel~
@74169 = ~Scoundrel~
@74170 = ~SCOUNDREL: The Scoundrel is the exact opposite of the Treasure Hunter. A bird in the hand is worth two in the bush, half a loaf is better than no bread, or, steal everything when you can, because tomorrow you might not have the opportunity. The scoundrel steals and snatches from everyone, and sometimes from the wrong people, so every successful Scoundrel is also a formidable runner.

ADVANTAGES:
- Physical Damage Resistance: +10%
- Pick Pockets, Open Lock, Hide in Shadows and Move Silently: +50%
- Acid Resistance: +40%

DISADVANTAGES:
- Maximum Intelligence, Wisdom and Charisma: 9
- Find/Remove Traps, Detect Illusion and Set Traps: -50%
- Need Constitution: 16
- Humans only
- May not be of any good alignment.~
@74171 = ~dark druid~
@74172 = ~Dark Druid~
@74173 = ~DARK DRUID: Do you think druids are immune from the influence of evil? Well... you are wrong! The dark druid is a rejected by nature, and only through dark and evil magics do they succeed in bending the natural world to their will.

ADVANTAGES:
- Shadow Transformation: Twice per day at level 1, plus additional castings at levels 15 and 20
- Summon Dog at level 1
- Summon Spider Progeny at level 5
- Summon Mountain Bear at level 15
- Summon Wyvern at level 17
- Cast Slay Animal: Three times per day at level 1, plus additional castings at levels 10, 15 and 20

DISADVANTAGES:
- Alignment must be Neutral Evil
- Need Wisdom: 18
- Maximum Constitution: 14
- Maximum Charisma: 10~
@74174 = ~minstrel~
@74175 = ~Minstrel~
@74176 = ~MINSTREL: The Minstrel is a bard specialized in the telling of stories. They are more persuasive than a normal bard, due in part to their use of magic to catch the attention of the audience. Fortunately, few Minstrels engage in "Song Battles". Since Minstrels are immune to their own brand of magic a competition between them might go on forever!

ADVANTAGES:
- Immune to Charm and Mental Drain
- Cast Charm Person at level 1
- Cast Blind at level 1
- Cast Sleep at level 1
- Cast Confusion at level 1
- Cast Silence at level 1
- Cast Domination at level 12
- Charisma: +2

DISADVANTAGES:
- Requires Charisma: 18
- Requires Wisdom and Intelligence: 16
- Strength, Dexterity and Constitution: -1
- Pick Pockets and Open Lock: -30%~
@74177 = ~priestess of lolth~
@74178 = ~PRIESTESS OF LOLTH: The drow also have their gods, and because Return To Trademeet already has two other drow kits, well... good things come in threes! Lolth isn't a benevolent deity, and her priestesses should be very careful how they act, lest they fall into Her disfavour...

ADVANTAGES:
- Magic Resistance: +3% per level up to 20
- Magic Resistance: +1% per level from 21
- Dexterity and Intelligence: +1
- Acid Resistance: 10%
- Cast Spider Progeny once per day, with additional castings at levels 15 and 20
- Cast Poison once per day, with additional castings at levels 15 and 20
- Cast Neutralize Poison once per day, with additional castings at levels 15 and 20

DISADVANTAGES:
- Only (Drow) Elves
- Constitution and Strength: -1
- Maximum charisma: 10
- Only evil alignments
- Requires Intelligence: 17
- No ranged weapons~
@74179 = ~time keeper~
@74180 = ~Time Keeper~
@74181 = ~TIME KEEPER: It's said that time is an element, just like earth, air, fire or water and that, long ago, time was controlled by a druidic sect. Considering the existence of Time Keepers, this could be true! Time Keepers are warriors, since a simple druid wouldn't survive for all these centuries, but they are also a force of nature... do not forget that the flow of time itself is at their command!

ADVANTAGES:
- Cast Time Stop (3 seconds) three times per day at level 1
- Cast Time Stop (6 seconds) once per day at level 10, with additional castings at levels 12 and 14
- Cast Time Stop (12 seconds) once per day at level 16, with additional castings at levels 18 and 20
- Cast Time Stop (20 seconds) at level 22

DISADVANTAGES:
- May never remove their sacred tunic, rings or amulet.
- May only fight with their holy cudgel.
- Requires Intelligence and Wisdom: 18~
@74182 = ~samurai~
@74183 = ~Samurai~
@74184 = ~SAMURAI: A Samurai is the incarnation of honour in a warrior. Even if some of their choices may seem strange to a non-samurai, this caste of warriors is well-respected and revered.

ADVANTAGES:
- Attacks per round: +1
- Cast Samurai Invisibility, five time a day at level 1, with additional castings at levels 10, 15 and 20
- Cast Kai twice per day at level 1 with an additional casting at level 15
- THAC0 Bonus: +2

DISADVANTAGES:
- Humans Only
- No dual-class
- No evil alignments
- Requires: Dexterity 15
- May only use two handed swords, wakizashis, katanas and long bows
- May achieve Grand Mastery in two handed and two weapon fighting styles~
@74185 = ~investigator~
@74186 = ~Investigator~
@74187 = ~INVESTIGATOR: Often, it's better ask questions before you kill. The investigator always tries to speak before a fight. But if there is no choice (or you are faced by a very stupid foe), the Investigator doesn't disdain violence. An Investigator also has the ability to find traps and other dangers that most warriors would just step on.

ADVANTAGES:
- Intelligence and Wisdom: +1
- Find Traps four times per day at level 1 with additional castings at levels 10 and 15
- Detect Alignment four times per day at level 1 with additional castings at levels 10 and 15
- Detect Illusion four times per day at level 1 with additional castings at levels 10 and 15
- Open Locks (Knock) four times per day at level 1 with additional castings at levels 10 and 15

DISADVANTAGES:
- No dual-class
- Must be Lawful Neutral
- No ranged weapons
- May not go beyond specialisation (2 slots) for any weapon
- Requires Intelligence and Wisdom: 16
- Maximum Charisma: 14~
@74188 = ~juggler~
@74189 = ~Juggler~
@74190 = ~JUGGLER: the juggler is a bard who entertains people not only with words, but also with actions. In fact jugglers can handle daggers and other small blades with extraordinary skill.

ADVANTAGES:
- May Specialize (two stars) with daggers and short swords
- +5 thac0 with ranged weapon
- Juggler's Frenzy at level 1x4, 15, 20, 25
- Dexterity: +1

DISADVANTAGES:
- Requires: 16 Dexterity
- May only use daggers as ranged weapons
- No armor or helms~
@74191 = ~gladiator~
@74192 = ~GLADIATOR: Fighting for entertainment, is the job of a gladiator. Sometimes a freed gladiator may decide to travel a world larger than a sandy arena, seeking adventure. Without a doubt, a gladiator is a good companion in a party. Because of the years spent in battle, gladiators develop an innate resistance to physical damage. But living in a world of ignorance and superstition, gladiators have a senseless fear of what they consider "strange", that is intelligence, wisdom and magic.

ADVANTAGES:
- Strength and Constitution: +1
- Physical and Elemental Damage Resistance: +15%
- AC: +3 Bonus

DISADVANTAGES:
- Charisma and Dexterity: -2
- Maximum Intelligence and Wisdom: 9
- Saving Throws.: -2
- Magic Resistance: -15%
- Requires: 16 Strength and Constitution
- No Multi- or Dualclass
- No Gnomes or Halflings~
@74193 = ~golem trainer~
@74194 = ~Golem Trainer~
@74195 = ~GOLEM TRAINER: Some bards decide to study melodies to control the power of the elements. The Golem Trainer is a member of this particular elite of bards. Putting aside the old common and classical songs, they spend their days creating servants, called up from the very stuff of the land, to serve them, even fighting in their stead.

ADVANTAGES:
- Twice a day may "Summon Primary Golem" for 1 hour (the type of Golem depends on the level of the Trainer: level 1-13: Clay Golem, level 14-17:
Stone Golem, level 18-21: Ice Golem, level 22+ Adamantite Golem)
- Four times a day "Summon Support Golems" (the type of Support Golems depends on the type of the Primary Golem. The three Golems called will be one level lower then the Primary Golem)
- Charm Golem (allows a save, but no magic resistance) at levels 1, 5, 10,
15 and 20

DISADVANTAGES:
- Cannot cast spells
- Cannot open locks
- Cannot pick pockets~
@74196 = ~giant slayer~
@74197 = ~Giant Slayer~
@74198 = ~GIANT SLAYER: There are very few gnomes who decide to leave their homes to dedicate their life to a great and noble cause: the destruction of giants! Since antiquity gnomes and evil giants have despised one another. Giants have always held the advantage, except for the rare times when a brave giant slayer strode the land.

ADVANTAGES:
- Strength, Dexterity and Constitution: +1
- Bonus Damage and Thac0 against giants: +4
- Additional Bonuses to Damage and Thac0 against giants: +1 at levels 10,
15 and 20
- Gnomic Rage: Twice per day at first level, additional rages at levels
15 and 20

DISADVANTAGES:
- Requires: 17 Strength, Dexterity, Constitution and Charisma
- Maximum Intelligence and Wisdom: 10~
@74199 = ~enticer~
@74200 = ~Enticer~
@74201 = ~ENTICER: A master of the arts of charm magic, the only aim of the enticer is to "convert" the greatest number of people to his cause. With a mind fixed in equilibrium and through arcane power, an enticer can charm almost all his enemies. Unfortunately, the charmed creatures are conscious of their situation, and so, should the enticer's spell be disabled (or if someone else disables it) charmed creatures will turn on the enticer and fight with all their rage.

ADVANTAGES:
- Never-Ending Charm: Four times per day. One additional casting at level 10
- Never-Ending Dire Charm: Twice per day at level 14, one additional casting at level 18
- Never-Ending Domination: Once per day at level 20, one additional casting at level 25
- Immune to all charm spells.

DISADVANTAGES:
- Alignment must be True Neutral
- Requires: 17 Wisdom and Charisma
- Strength and Constitution: -2~
@74202 = ~elementalist~
@74203 = ~Elementalist~
@74204 = ~ELEMENTALIST: An elementalist is a particular kind of ranger who has dedicated their life to fighting without protective devices. After many years of training, an elementalist's skin becomes as hard as stone! In practice, this means that an elementalist is protected by their natural armor and so is not encumbered by artificial armor. A side effect of this training is to increase the elementalist's resistance to every sort of climate.

ADVANTAGES:
- Elemental Resistance: +3% at level 1-15
- Elemental Resistance: +2% at level 16-20
- Elemental Resistance: +1% at level 21-...
- Physical Damage Resistance: +15%,
- AC: +2 at level 15, 25

DISADVANTAGES:
- May not wear any armor, cloak or gauntlets
- May not Multi- or Dualclass
- Requires: 17 Constitution~
@74205 = ~gentleman~
@74206 = ~Gentleman~
@74207 = ~GENTLEMAN (or GENTLEWOMAN): Have you always dreamt of being Faerun's Robin Hood? Well... this kit is as close as you'll likely get! The gentleman (or gentlewoman) has a high reputation and the favor of the people. But... this can have its drawbacks. The gentleman must be careful not to commit any evil act, or he will forever lose his special powers.

ADVANTAGES:
- Starting Reputation: 16
- Charisma: +3
- Pick Pockets, Open Locks and Stealth: +75%
- Allows Specialization with short and long bow.

DISADVANTAGES:
- Every hour the gentleman automatically donates 125 gp to worthy causes.
- Must be Chaotic or Neutral Good
- Requires: 16 Charisma
- Reputation must never drop below 16, or the Gentleman will lose all kit abilities~
@74208 = ~dark ranger~
@74209 = ~Dark ranger~
@74210 = ~DARK RANGER: Along with the dark druid, the dark ranger is the one of the renegades of nature. Through dark magic, the renegade can cause animals to dance to his tune.

ADVANTAGES:
- Shadow Transformation: Twice per day, with additional castings at levels
15 and 20
- Summon Dog at level 1
- Summon Spider Progeny at level 5
- Summon Mountain Bear at level 15
- Summon Wyvern at level 17
- Slay Animal (no save allowed): Three times per day, with additional castings at levels 10, 15 and 20

DISADVANTAGES:
- Must be Neutral Evil
- Maximum Charisma: 10
- Maximum Constitution: 14
- No Stealth.~
@74211 = ~Soul~
@74212 = ~Lance of Valkiria~
@74213 = ~Spear of the Valkiria
Type: innate (Amazons)
Range: 0
Duration: 114 seconds
Casting Time: 3
Target: the caster
Saving Throw: None
Effects: Summons one of the legendary spears of the Valkirias, the divine amazons.~
@74214 = ~Summon Dogs~
@74215 = ~Slay Animal~
@74216 = ~Slay Animal
Type: druid, level 3
Range: 50 yards
Duration: Permanent
Casting Time: 6
Target: All animals in range
Save: yes
Effects: Druids love animals and nature more than most. Sometimes, however, an animal becomes ill or destructive to the balance of nature. In this case, there is only one choice for a druid... Cast this spell and the poor animal will know nothing more.~
@74217 = ~Shadow Transformation~
@74218 = ~Invisible Samurai~
@74219 = ~Drow Invisibility
Type: innate (Drow Warriors)
Duration: 20 seconds
Casting Time: 1
Effects: Drow are the masters of furtive movement, and this is the innate ability that permits it to be so, for drow warriors. The drow will always become invisible, even if it is only for a few moments, just sufficient time to launch a stealthy assault before they reveal themselves.~
@74220 = ~Time Stop (3s)~
@74221 = ~Time Stop (6s)~
@74222 = ~Time Stop (12s)~
@74223 = ~Time Stop (20s)~
@74224 = ~Dark Skin~
@74225 = ~Fascination of Evil~
@74226 = ~Fascination of Evil
Type: innate (Priests of Cyric)
Duration: 1 day
Target: one creature
Effects: The effects of this spell are the same as the common Charm Person spell, but with a difference; if the target succumbs to the spell, their alignment will change to evil for an entire day. The priesthood of Cyric love to use this spell, especially against the paladins. They find it very funny.~
@74227 = ~Innate Magic Resistance~
@74228 = ~Magic Resistance: +3%~
@74229 = ~Magic Resistance: +1%~
@74230 = ~Drow Invisibility~
@74231 = ~Juggler's Frenzy~
@74232 = ~<No Text>~
@74233 = ~Wardens~
@74234 = ~Create Projectiles~
@74235 = ~Create Bullets
Type: innate (Halfling Launchers)
Duration: Instantaneous
Casting Time: 9
Effects: If a halfling launcher should run out of bullets, there is no problem. They are able to create them on their own! With this spell you will create 10 units of ammunition for each type of missile weapon (bow, crossbow and sling).~
@74236 = ~mask priest~
@74237 = ~Sudden Storm~
@74238 = ~Sudden Storm
Type: innate (Wardens of the Water)
Range: 40 yards
Casting Time: 5
Target: One creature
Savign Throw: None
Effects: The Druid's magic divides the heavens and a strange, boiling fluid of water, acid and other unpleasant things drops on to the target. The target will be blinded and deafened and suffer one hit point of damage per second until the spell ends. The target is also slowed by the weight of the water that surrounds him.~
@74239 = ~Mystra~
@74240 = ~Sacrilege of The Hands~
@74241 = ~Sacrilege of the Hands
Type: innate (Anti-paladins and Dark Knights)
Saving Throw: neg.
Effects: All anti-paladins and dark knights have this innate ability. The Sacrilege of the Hands is the exact opposite of Lay on Hands, instead of giving 2 hp, it damages the target by 2 hp for each level of the caster. ~
@74242 = ~Detect Good~
@74243 = ~Detect Good
Type: innate (Anti-paladins and Dark Knights)
Effects: Anti-paladins and dark knights have this innate ability. This is the opposite of Detect Evil; good individuals in the area will be illuminated. ~
@74244 = ~Protection from Good~
@74245 = ~Protection from Good
Type: innate (Anti-paladins)
Duration: 60 seconds
Effects: This is the reverse of Protection from Evil. All the good individuals attempting to harm the caster will have -2 thac0 and evil individuals will be at +2 thac0. Also this spell gives protection from demonic creatures. ~
@74246 = ~Perversion of Evil~
@74247 = ~Perversion of Evil
Type: innate (Anti-paladin)
Range: 1
Duration: 15 seconds
Effects: This is the last hope of a difficult battle. The target will be slowed, physical and elemental resistances will be lowered by 50% and be at -5 to all saves.~
@74248 = ~Messiah's Spell~
@74249 = ~Fascination of Good~
@74250 = ~Fascination of Good
Type: innate (Messiah)
Effects: This is the reverse of Fascination of Evil. The target will be controlled by the caster for 120 seconds, and he will remain Lawful Good for 3600 seconds (1 game day).~
@74251 = ~Dark Light ~
@74252 = ~Dark Light~
@74253 = ~Elven Privilege~
@74254 = ~Elven Privilege
Type: innate (Elven Paladin)
Duration: 114 seconds
Effects: This is the special ability that Lathander gives to His elven paladins. No other class has access to this spell, that gives these temporary bonuses: +1 to all saves, +1 Thac0, +1/2 attack per round, +50% resistance to physical damage, +4 AC and immunity to level drain.~
@74255 = ~Gnomic Rage~
@74256 = ~Gnomic Rage
Type: innate (kit of the Giant Slayer)
Duration: 30 seconds
Effects: The effects are the same as the spell "Barbarian Rage" but with an added increase in speed.~
@74257 = ~Never-ending Charm~
@74258 = ~Never-ending Charm
Type: innate (kit of the Enticer)
Range: 18 yards
Target: a single creature
Saving Throw: Neg.
Effects: The effects are the same as the spell Charm Person, but it is permanent. Only a Dispel Magic spell can save the one affected.~
@74259 = ~Never-ending Dire Charm~
@74260 = ~Never-ending Dire Charm
Target: a single creature
Effects: The effects are the same as the spell Dire Charm, but it is permanent. Only a Dispel Magic spell can save the one affected.~
@74261 = ~Never-ending Domination~
@74262 = ~Never-ending Domination
Target: single person
Effects: The effects are the same as the spell Domination, but it is permanent. Only a Dispel Magic spell can save the one affected.~
@74263 = ~Summon Primary Golem~
@74264 = ~Summon Primary Golem
Type: Innate (Golem Trainer)
Duration: 1 hour
Casing Time: 9
Target: Special.
Effects: This is one of the exclusive spells of the Golem Trainer. The bard will summon a Golem to serve for the next hour. The type of Golem depends on the level of the Golem Trainer: level 1-13: Clay Golem, level 14-17: Stone Golem, level 18-21: Ice Golem, level 22+ Adamantite Golem.~
@74265 = ~Summon Support Golems~
@74266 = ~Summon Support Golems
Casing Time: 9
Target: Special.
Saving Throw: None.
Effects: This is one of the exclusive spells of the Golem Trainer. The bard will summon three Support Golems to serve for the next hour. The type of Support Golems called depends on the type of Primary Golem present. The three Golems summoned will be a level lower than the Primary Golem.~
@74267 = ~Charm Golem~
@74268 = ~Charm Golem
Range: Touch
Casing Time: 1
Target: 1 Golem.
Saving Throw: Yes.
Effects: Casting this spell enables the golem trainer to charm a golem for the next hour. A save vs. spells is allowed to negate the effect, but any magic resistance possessed by the target is bypassed.~
@74269 = ~Gift of Tempus~
@74270 = ~Gift of Tempus
Type: innate (Priests of Tempus)
Saving Throw: None.
Effects: Calling upon the power of Tempus, the priest invokes power for both attack and defence. The priest gains +2 to all saves, +4 to Thac0, +4 to damage, +1/2 attacks per round and immunity to level drain.~
@74271 = ~Weapon~
@74272 = ~Valkiria's Lance~
@74273 = ~Nada~
@74274 = ~Tunic of the Warden~
@74275 = ~This is the tunic of a Time Keeper. Dry clean only...~
@74276 = ~Keeper's Ring~
@74277 = ~This is a Time Keeper's holy ring.~
@74278 = ~Keeper's Amulet~
@74279 = ~This is the amulet of a Time Keeper.~
@74280 = ~The juggler can't wear armor or helmets.~
@74281 = ~This is the tunic of a Warden of the Wind. It's very important! Dry clean only...~
@74282 = ~ This is the tunic of a Warden of the Wind. It's very important! Dry clean only...~
@74283 = ~ This is the tunic of a Warden of the Fire. It's very important! Dry clean only...~
@74284 = ~ This is the tunic of a Warden of the Water. It's very important! Dry clean only...~
@74285 = ~Staff of the Warden~
@74286 = ~ This is the Staff of the Warden, the only weapon your order allows you to use.~
@74287 = ~Sudden Storm
Type: wizard, level 3
Effects: The wizard's magic divides the heavens and a strange, boiling fluid of water, acid and other unpleasant things drops on to the target. The target will be blinded and deafened and suffer one hit point of damage per second until the spell ends. The target is also slowed by the weight of the water that surrounds him.~
@74288 = ~Greater Sudden Storm~
@74289 = ~Greater Sudden Storm
Type: wizard, level 5
Effects: The effects of this spell are the same as the spell Sudden Storm, with the difference that the target will receive two points of damage (instead of one) each second, and the spell duration is 60 seconds (instead of 20 seconds).~
@74290 = ~Detect of Good
Type: priest, level 1
Effects: This is the reverse of the spell Detect Evil; good individuals in the area will be illuminated. ~
@74291 = ~Protection from Good
Type: priest, level 1
Target: yourself
SAVING THROW: no
Effects: This is the reverse of Protection from Evil. All good individuals attempting to attack the caster will have -2 Thac0 and evil individuals will be at +2 Thac0. Also, this spell gives protection from demonic creatures. ~
@74292 = ~Sword of the Messiah~
@74293 = ~This is the sword of the Messiah...

DESCRIPTION:
Damage: 1d10+1, +1d3 lightning damage~
@74294 = ~Armor of the Messiah~
@74295 = ~This is the armor of the Messiah...

DESCRIPTION:
AC: 3~
@74296 = ~Shield of the Messiah~
@74297 = ~This is the shield of the messiah...

DESCRIPTION:
Medium Shield +1~
@74298 = ~Fascination of Good
Type: priest, level 2
Effects: This is the reverse of Fascination of Evil. The target will be controlled by the caster for 120 seconds, and he will remain Lawful Good for 3600 seconds (1 game day).~
@74299 = ~Helm of the Messiah~
@74300 = ~This is the helm of the messiah~
@74301 = ~Sorry, you can't wear rings.~
@74302 = ~Sorry, you can't wear amulets.~
@74303 = ~This is the upgraded sword of the Messiah.

STATISTICS:
Damage: 1d14+3, +1d8 lightning damage~
@74304 = ~This is the upgraded shield of the Messiah.

STATISTICS:
Medium Shield +6~
@74305 = ~Dark Light
Type: wizard, level 7
Range: 6 yards
Casting Time: 4
Target: any good creature
Effects: This is the reverse of the spell "False Dawn". Instead of un-dead and evil characters, only good characters will be damaged.~
@74306 = ~Greater Lightning Bolt~
@74307 = ~Greater Lightning Bolt
Type: wizard, level 3
Target: single person
Saving Throw: half
Effects: The effects are the same as the spell Lightning Bolt, but will receive 4d10 lightning damage.~
@74308 = ~You cannot wear this~
@74309 = ~Sorry, but the elementalist ranger cannot wear armor, gloves or cloaks.~
@74310 = ~Gift of Tempus
Type: priest, level 3
Target: The caster
Effects: Calling upon the power of Tempus, the priest invokes power for both attack and defence. The priest gains +2 to all saves, +4 to Thac0, +4 to damage, +1/2 attacks per round and immunity to level drain.~
@74311 = ~Not Usable~
@74312 = ~Sorry, but this kit can't use thrown weapons.~

Damage: 1D8+1 /+ 1d4 cold damage

Abilities: 50% of stunning target at hit, except if he succeeds a save vs death.

Damage type: slashing

Weight: 4

Speed Factor: 5

Proficiency Type: Long Sword

Type: 1-handed

Requires: 6 Strength

Not Usable By:

Druid

Cleric

Mage”

~
@74590 = ~STATISTICS:

~
@74591 = ~STATISTICS:

Damage: 1D8+1 /+ 1d4 cold damage

Abilities: 50% of stunning target at hit, except if he succeeds a save vs death.

Damage type: slashing

Weight: 4

Speed Factor: 5

Proficiency Type: Long Sword

Type: 1-handed

Requires: 6 Strength

Not Usable By:

Druid

Cleric

Mage”

@74631 = ~Ho there! Blue, the demigoddess of immortal bards, told me you could use a little assistance in here! So I took a break from destroying the denizens of the Hells and reckless, wayward plane-hopping to drop in and see if I could lend a hand. I'm Jasper St. Baird, her favorite love slave, and I am at your service.~ [DBGJAS00]
@74632 = ~Хорошо, Златовласка, что вы можете сделать для меня?~
@74633 = ~That's alright, I don't need your help.~
@74634 = ~Well? Don't just stand around, then, get me the blazes out of here!~
@74635 = ~Yes, I'd appreciate your help.~
@74636 = ~Okay, Brighteyes, fall into line like the rest of the cretins.~
@74637 = ~Okay, sure, but could you wait here for a second?~
@74638 = ~Get you out of here, of course. Unless you'd rather scramble for leather scraps of armor and a few twigs for weapons, doing battle with vicious mephits and goblins? I can take you to the end of this place, and, what's more, I know what's here that you'll need and will be happy to grab it for you. After all, considering this Irenicus guy locked you up, tortured you, and killed your friends, I think the least he can do for compensation is offer up his valuables free-of-charge.~
@74639 = ~Now wait a minute, Irenicus is a powerful, mad wizard! What makes you think you could just slip us all right from under his nose, AND take all his stuff, too?~
@74640 = ~Cool. Beam me up, Scotty.~
@74641 = ~Wonderful. Wait here a minute, I gotta take a wizz.~
@74642 = ~Alright, then, I'll just go continue my quest to become a god. I hear I might see you there! Anyway, it's about time for mistress Blue's backrub, so I'll just be vanishing now.~
@74643 = ~Alright, great. Before we move, there's this Yoshimo dude on the second floor, and I think he wants to join up with you; want me to take you there, first?~
@74644 = ~No, but leave him a memo to go to the Copper Coronet.~
@74645 = ~Sure, we'll see what Yoshi wants.~
@74646 = ~Oh, sorry, I can't do that. I'm on a quest for godhood, and besides, I'm in 3rd edition rules, kiddo, and I subscribe to such radical dogmas as casting spells in armor and letting elves be bards. It's a bit too incredible for your 2.5 edition mind to handle.~
@74647 = ~Oh, great, one of them newfangled edition freaks. What CAN you do, then?~
@74648 = ~Ow, my brain hurts. Wait here, would you?~
@74649 = ~Bah, I don't need your help! I can get out of here ALL BY MYSELF, so nyah!~
@74650 = ~For all of Irenicus' mad power, he still is but a humble collection of actions and reactions before the might of the IF-THEN block. And no matter how many days, weeks, months, eons you spend in this dungeon, until you leave the exit, he will never come back down here. He also has better things to do with his time than track you down for stealing his scimitar and eight-point healing potions.~
@74651 = ~Okay, smartass, get me out of here.~
@74652 = ~Wait here, I'm going to go gather up that scimitar and eight-point healing potion.~
@74653 = ~Oh, cool, I'll just find my way out on my own then. (moon him)~
@74654 = ~Fine, fine, but make it quick - mistress Blue hates it when I'm late for her scented bubble baths.~
@74655 = ~Right, will do. To the exit it is! Otek, Elesky, Wonra! Abra, Kadraba, Sesame... oh, hell, let's just skip all that spellcasting gibberish, since we all know it doesn't really DO anything but waste time.~ [DBGJAS01]
@74656 = ~I'm sure he'll be sooo happy to see you.~ [DBGJAS02]
@74657 = ~Ready to go?~ [DBGJAS03]
@74658 = ~Nevermind, I don't want your help.~
@74659 = ~Okay, everyone nice and cozy? It's right on to the end from here, folks, keep your arms, legs, swords, bows, and godlike-powers firmly in check, and enjoy the ride.~ [DBGJAS04]
@74660 = ~Wheee.~
@74661 = ~Nevermind, go away.~
@74662 = ~Well, here we are. Here's all the items you would have picked up, along with the gold you would have gotten for slaying all the goblins and toting every piece of crap equipment down here out. Oh, yeah, have some experience pieces, too. They're good for the heart!~ [DBGJAS05]
@74663 = ~By the way, some dryad chicks would be very appreciative if you'd take their acorns to the Windspear Hills so they can quit being Irenicus' harem. Feel like accepting?~ [DBGJAS06]
@74664 = ~That's a lot of stuff - make sure you didn't drop any of it. Irenicus kept an awful lot of crap lying around for the taking. Nothing worse than a sloppy villian. P'feh.~ [DBGJAS07]
@74665 = ~Alright, then, that's all for me. Mistress Blue sends her regards, and good luck, because you'll likely need it. Anyway, I have a baalor to kill by three, and by five I need to attend to a certain demigoddess's massage. I should be a god by next week, though - I hear I'll probably see you there sometime! Remember: Love bards, unless they're that Haer'Dalis jackass.~ [DBGJAS08]

@75080 = ~So Elminster do something for me... You must find help.. Go to the Sudnanesselar or to the dwarves mountains and find help... We need army if we want to succed.. I can kill sir Yarpen but I can't stop tousands of skilled south warriors... you know that..~
@75081 = ~The elves from Sudnanesselar are on our site... but you must find that paladin in Icewind dale he knows some people that can help us...~
@75082 = ~I'm on my way to the city.. Find help Elminster.. than contact me again Farewell and goodluck!~

So the war has started.. Sir Yarpen invaded first city.. Icewind Dale.. But Elminster told me that he is going after the legendary paladin I must find... So now my journey continues to the north of the Faerun to stop the invasion and find the lost paladin!

@75258 = ~So do you have all the staff Randolf? ~

@75278 = ~Hmm your friend will know when you give him this... ~

@75482 = ~So you are the one my scouts told me about... You seem skilled to eliminate all my knights... But you are only killing innocent people... Why are you taking quests from a traitor to Faerun.... ~
@75483 = ~A traitor do you mean Atkathla king? He told me he was friend of my father... So I trust him... ~
@75484 = ~Yes trully king of Atkathla met your father long ago, but the one who is sitting on the throne in Atkathla is traitor and he serves to a man named Yarpen... At the right time the city will be defendless and Yarpen will take control over the city... We must stop him quickly... ~
@75485 = ~You seem to speak the truth old man... But I still can't trust you... ~
@75486 = ~You are making mistakes... And I'm sure that Gorion didn't want me to fight against you so I will let you go... But remember what I say and I'm sure in the time we will meet again you will be on my side son of Gorion... Now I must leave, if I'm right you have 3 more Isladns to explore, but trust me the knight's of the order are innocent people fighting for their King....~
@75487 = ~Lord Madslave~
@75488 = ~Traveler from the West~
@75489 = ~Trained hunter~
@75490 = ~Trained hunter~
@75491 = ~~
@75492 = ~Vstoupil si do kobky. slyљнљ kroky, nмkdo pшichбzн.~
@75493 = ~Ah we are lucky you are here, come help us defeating this traitors...~
@75494 = ~Don't listen to him my old friend... Trust the knights of the Order~
@75495 = ~Ajantis? What the hell are you doing here? You say that I should trust these knights? ~
@75496 = ~These knights serve the trully king of Atkathla... You was my friend <CHARNAME> so trust me that these Amn soldiers are traitors and the king with you spoke is a lyier... So what will you do....?~
@75497 = ~I will once again fight at your side my friend Ajantis, I'm happy to see you... Let's get rid of the Amn soldiers... For the King!!!~
@75498 = ~I welcome you in our village... What takes you to this lands traveler?~
@75499 = ~I'm <CHARNAME> and I'm here to fing a traitor to Atkathla... Do you know something about it?~
@75500 = ~In my village is no place for the traitors... We were always good friends of Atkathla...~
@75501 = ~And you are sure that none has passed through the village last few days?~
@75502 = ~Hm... The man told me that you will come... so you are the friend of Gorion?~
@75503 = ~Yes I'm... So you know something about it? ~
@75504 = ~Oh... yes of course... He told me to tell you to go south from this village and to enter the holy place and there you will find stairs to the dungeon...~
@75505 = ~Ok thanks and can you tell me the man's name?~
@75506 = ~I think I can't, we still don't know if we can trust you, but I hope you will take the right path traveler...~
@75507 = ~Hmm I already heard this.. We will see mayor... Thank you for the help I shall be going...~
@75508 = ~King's Request.

The village mayor told you about a man who is hidding in a holy place near the village... You should go south and then downstairs to the holy dungeon and there you will find that traitor...~
@75509 = ~Hi friend I see you are far more better warrior then in Baldurs Gate , your skills have very improved since we were fighting together last time...~
@75510 = ~Thanks Ajantis you also fight well~
@75511 = ~Why were you helping this traitors? In a second I thought I have to fight against you.~
@75512 = ~I thought that this knights are trairos or at least the king of Atkathla told me so...~
@75513 = ~No no no, The king of Atkathla is here in the north-east room, he is waiting for you , but first I must tell you what has happend and I also want to know something about you <CHARNAME>?~
@75514 = ~I would rather go to the king then listen to you. Thanks for the help in fighting goodbye for now Ajantis, it was nice to meet you again..~
@75515 = ~Yesh good Idea I want to know what is happening and I also want to know what you were doing all the years...~
@75516 = ~Ok, I'm happy to hear this, you were always good man <CHARNAME>, so 3 years ago the king's district was invaded by well skilled and organized thieves , "Lost Theives" is their Guild name , and they have captured the king and they took him to the hidden castle somewhere in Cromwell...~
@75517 = ~Go on~
@75518 = ~At that time I was the king right hand and most trustfull servant and the leader of the king's paladin Guild... A whole year I was preparing an expedition to the lands, where the hidden castle should by.. After one and half year I and the paladins invaded the castle and killed all the mercenaries and thieves...~
@75519 = ~We have succesfully saved the king, but many men died on that day and we were no match for the false king legions, so we escaped to four isladns, for now you have seen two from them... This islands were our hideout before the King's legions and after three years we started to occupy the Atkathla, but he have found you and hired you to kill us...~
@75520 = ~Yes that's true Ajantis, but I thought I'm helping Gorion's friend and the real King of Atkathla...~
@75521 = ~Now when you have joined us we can do the final attack and get the Atkathla throne back... And about this wont to speak with you the real king...~
@75522 = ~Thanks my friend for the informations , now I will go to the king... Goodbye...~
@75523 = ~Tell what were you doing all the years?~
@75524 = ~I was helping poor people, mighty kings and other good people against evil.. It's my duty I'm paladin... But most of my time I spend on a journey with the Baldurs Gate mayor, do you remember him? You met him in tmes of Sarevok. He died on that jorney I was protecting him till last breath... Than I was traveling all around the Faerun and helping people. Of course I heard about your deeds...~
@75525 = ~People are talking about you, they have rumors like you are a demigod or sometimes they are saying you are god... They say that none can match you in a close combat, easily you are a hero for many people... Now go the king is waiting I'm sure we will meet again...~
@75526 = ~Bye Ajantis I hope so...~
@75527 = ~So at last I hoped it will end like this... ~
@75528 = ~You were lucky that Ajantis was here, without him I would fight on the traitor's site...~
@75529 = ~I was expecting this, so I call him, I knew you would trust him, it's your old friend...~
@75530 = ~So you are clever like a king should be...~
@75531 = ~Thank you <CHARNAME> I remember Gorion, he teached you well... ~
@75532 = ~Thank you Ki...~
@75533 = ~I'm no King for you just John... I should say old John...~
@75534 = ~~
@75535 = ~Now I want to discuss with you the final attack on Atkathla and take back the throne...~
@75536 = ~Ok what are the plans...~
@75537 = ~King's wizard~
@75538 = ~What? What is happening? Who are you wizard? What do you want get out or I will kill you!!~
@75539 = ~I should have known that they will kidnapp the king... But I sent inmidietly spies so I know, where he is now... We must free him at all cost <CHARNAME>. We must go now, we have no time, if the king dies all is lost!~
@75540 = ~You cannot leave until the lord is dead~
@75541 = ~Lord Dread~
@75542 = ~Hm, I knew you would come human, but here you will find only death, go back to your home!~
@75543 = ~I will deal with YOU, like I have dealed with your friends lich!~
@75544 = ~You are brave warrior, but fool, the gladiators you killed were nothing. I'm one of the greatest lich that have ever lived, I'm lord Dread~
@75545 = ~Nice to meet ya, my name is <CHARNAME>~
@75546 = ~You think you are funny? ~
@75547 = ~You mentioned 3 Lich, who are the other 2?~
@75548 = ~The one named Sarkan was killed almost 200 years ago. The second is the king of Atkathla, my good friend... ~
@75549 = ~Tell my lich, where is the trully king? Where are you hidding him?!~
@75550 = ~I won't tell you, and you won't find him! We have spoken too much, show me your fighting skills advanturer ! ~
@75551 = ~As you wish Lord Dread!~
@75552 = ~King's Request.

On the third Isle I found Lord Dread, he was a lich same as the traitor (king) of Atkathla, he didn't tell me where are they hidding the king... I must find the king at all cost!~
@75553 = ~I see it wasn't so hard to deal with this lich. Meanwhile you have been fighting with this lich, we have find out, where are they hidding king. We must inmidieatly invastigate that are, I have already assembled an army. My spies told me that the area is being well guarded. ~
@75554 = ~Well Ajantis, take me to that area. We are going for the king!~
@75555 = ~Mercenarier~
@75556 = ~Out troops have taken control over the south gate and the tower on the east... We are advancing my friend, we are almost at the keep gate follow me...~
@75557 = ~You are going anywhere Ajantis! We came to kill you and your friends... ~
@75558 = ~Take out these merceneries I must get into the cvastle and save the king hurry we will meet there!~
@75559 = ~Leader of the gladiators~
@75560 = ~Amnskэ poruинk~
@75561 = ~High Priest of Cyric~
@75562 = ~Well done my friend, meanwhile you were fighting with the prests I found te king in the cell, the army is prepared, we are making the final invasion on the Atjkathla, take out these priest, take everything you need, when you are finish here get to the main door, I will be waiting there...~
@75563 = ~So are you ready to leave this place?~
@75564 = ~Yes, let's go Ajantis~
@75565 = ~No, not yet, wait here Ajantis...~
@75566 = ~Mмsниniny~
@75567 = ~So we are here, in the Atkathla Docks, we must join our knights on the field let's go...~
@75568 = ~Our knights has everything under control, we must get to the King's district, hurry we have no time!!~
@75569 = ~The prison is locked~
@75570 = ~You have no time to go there, you must save the king~
@75571 = ~You see 3 ships landing in the Atkathla harbour~
@75572 = ~The Inn is abandoned, you have no time to go there~
@75573 = ~The ring of Peace~
@75574 = ~The ring was given to you by the king of Atkathla~
@75575 = ~You did well my friend, come to me again I will reward you!~
@75576 = ~So you have betrayed me, you joined the traitors? Why did you do this I was Gorion friend!~
@75577 = ~You wasn't Gorion's friend LICH, and I joined the trully king of Atkathla, you are the traitor, I killed your friend Lich, but you must already know that, He told me there are three greatest lich, now 2 of them are dead, you are the last!~
@75578 = ~Hm I see I have underestimated you <CHARNAME>, Yes I'm the last, but I'm so powerfull as the two together!~
@75579 = ~Maybe, maybe not we will see...~
@75580 = ~You really want to fight with me? ~
@75581 = ~No, you have also another option, you can surrender and I will spare your life king. So how will you decade?~
@75582 = ~Do you think I will surrender? Do you think you can kill me, the greatest lich in the Faerun? No, no, no I see you do not know much about lichs.~
@75583 = ~I will deal with you once for all, It will be pleasure to me to kill the last living greatest lich.~
@75584 = ~No, It will be the pleasure to me to kill the Faerun hero, when you will be dead, there will be no one, who can resist the evil like me.~
@75585 = ~You have great plans lich, but this won't happend!~
@75586 = ~I'll tell you this. Today you'll maybe survive, but you wouldn't kill me either, you are not powerfull enough to challange me today, but the day will come and we will meet again and there it will be finally decaded.~
@75587 = ~What?! What are you talking about?~
@75588 = ~Hmm, you still didn't understand? I didn't want the place of Atkathla king, I wanted you all the time, I wanted to know, whom I will ne facing, I knew you would join the trully king and I knew you would return to kill me!~
@75589 = ~So this all was a challange?~
@75590 = ~Yes something like that... I only wanted to know who you are, now I have all the information i needed to know about you. So you wanted to fight me? You have the chance right now!~
@75591 = ~You said you would flee , so it has no sence to fight you!~
@75592 = ~Fight me <CHARNAME>!~
@75593 = ~King's Request.

So finally I know what was this all about, I killed the traitor, but he wasn't a human, he was a lich and he told me strange thinks, he said that I'm not so powerfull today to kill him, he told me that we will meet again and then our faith will be decided!~
@75594 = ~I must thank you <CHARNAME> for what you did for Atkathla and for me and my knights.~
@75595 = ~You have not to thank me, this all was only a challenge.~
@75596 = ~A challange, what do you mean by that friend?~
@75597 = ~This traitor I killed wasn't a human and he also wasn't your enemy king, he didn't want to be a king, he was looking for me all the time, he want to fight with me.~
@75598 = ~He want? I thought he is dead.~
@75599 = ~No king, I don't think so , before we were fighting he told me, that today no one from us will die, that we will both survive and that one day we will meet again and there it will be decided.~
@75600 = ~But, why has he taken over the Atkathla?~
@75601 = ~It's simple, he knew I would help the king, so he became the king himself, it was a plan, he knew I would join you, and he also knew I would come back to kill him! He knew everything that's strange.~
@75602 = ~So he knew all this? But how?~
@75603 = ~That's what I have to discover, the lich can be a huge danger for the whole Faerun, he is very powerfull, I sense something evil is now happening, but what?~
@75604 = ~Wait, my servant is coming, ... O thanks , you can go..~
@75605 = ~It's strange, It's for you and the autor is, ehm .. Our faith will be decided. Should I read it <CHARNAME>~
@75606 = ~Yes...~
@75607 = ~So: You want to know more about me? Then head immidietly to the Shaar plains, my servant is waiting there for you and take the king also, soon our faith will be known.~
@75608 = ~It's him, We must go there now.. Or I can leave alone, you have not to come with me.~
@75609 = ~You helped me so I will help you.~
@75610 = ~Thank you king, we are leaving inmmidietly ~
@75611 = ~One more thing friend, after you will deal with this lich, come again to see me I have another work for ya! Bye and good luck~

@76755 = ~Shieldbearer~
@76756 = ~SHIELDBEARER: It's a stron warrior trained in shield using. He's very good on defence, but got less accuracy in attack.

Advantages:
- Starts with 2 point in 'Sword and shield' style
- +1 to AC and +5% mislles damage reduction per 4 levels. After 20th level that bonus is limited to +1 and +5% per 6 levels.
- Once per day per 4 levels can use 'Shield' ability, which grants him +1 to AC per 2 levels and immunity to mislle damages, but he can't moves and can make only one attack per round. Shield lasts 4 rounds.

Disadvantages:
- Is limited to normal specialisation (2 points) in melee weapons
- Is limited to profinency (1 point) in distance weapons
- Can't achieve other weapon styles than 'Sword and shield' style
- Can't dualclass into other class than cleric~
@76757 = ~Shield~
@76758 = ~Strong back~
@76759 = ~Strong back
That HLA grants Shieldbearer +10 to maximum hit points, +5% slashing, piercing and crushing damage reduction, immunity to fatigue and backstab. It can be selected only once.~
@76760 = ~PALADIN OF FAERUN: He's a member of elite knight order, which try to defend Faerun against evil. They must make a something called "Heart ritual" but noone knows how it works. That paladins have got powerful heart and soul essence, but lesser body atributes.

Advantages:
- He's pernamently immune to evil (+2 to AC vs. evil creatures - like a "protection from evil" spell)
- Once per day can use 'Heart protection' ability which grants to one creature immunity to fear and death spells for 1 round per paladin level.
- Once per day per 4 levels can use 'Convert' ability, which charm one enemy for 10 rounds and change his alignment to lawful good for 8 hours. Victim can make saving throw vs. rods (mod. 0 -1 per 5 levels, to max -4 at 20th level)
- Can cast more spells than normal paladin. At higher levels he still gain additional spells (can achieve max. 5 spells of 1st and 2nd level and 4 spells of 3rd and 4th levels)

Disadvantages:
- Is limited to profinency (1 point) in slashing and piercing weapons
- -2 to strenght and constitution~
@76761 = ~Heart protection~
@76762 = ~Khopesh~

@78820 = ~Mercenary~
@78821 = ~MERCENARY: This is a full-round fighter, capable of fighting with melee or ranged weapons. He's well trained in using his racial weapons, but has trouble with other types. Also, he's able to focus himself for a few moments and fight harder than in his normal state.

Mercenaries can select any alignment with "neutral" in it.

Advantages:
- Gain 1 free proficiency point for his racial melee and ranged weapons. Human, elven and half-elven mercenaries gain longsword and longbow profinencies.
- Once per day per 5 levels, he can use the 'Inspiration' ability, which grants him for 30 seconds: +2 to THACO and damage, +1 to saving throws, AC and morale, and 1 additional attack per round.

Disadvantages:
- Can achieve grand mastery only in his racial weapons. In other types is limited to standard specialisation (2 points).
- Can't use plate mails~
@78822 = ~MERCENARY: It's a full-round fighter, capable for fighting on melee or range. He's well trained in using his racial weapons, but got trouble with other types. Also, he's able to focus himself for a few moments and fight harder than in normal state.

Mercenary can select any alignment with neutral part.

Advantages:
- Gain 1 free proficiency point for his racial melee and ranged weapons. Dwarven mercenaries gain battle axe and crossbow profinencies.
- Once per day per 5 levels, he can use the 'Inspiration' ability, which grants him for 30 seconds: +2 to THACO and damage, +1 to saving throws, AC and morale, and 1 additional attack per round.

Disadvantages:
- Can achieve grand mastery only in his racial weapons. In other types is limited to standard specialisation (2 points).
- Can't use plate mails~
@78823 = ~MERCENARY: It's a full-round fighter, capable for fighting on melee or range. He's well trained in using his racial weapons, but got trouble with other types. Also, he's able to focus himself for a few moments and fight harder than in normal state.

Advantages:
- Gain 1 free proficiency point for his racial melee and ranged weapons. Gnomish mercenaries gain hammer and crossbow profinencies.

Disadvantages:
- Can't use plate mails~
@78824 = ~MERCENARY: It's a full-round fighter, capable for fighting on melee or range. He's well trained in using his racial weapons, but got trouble with other types. Also, he's able to focus himself for a few moments and fight harder than in normal state.

Advantages:
- Gain 1 free proficiency point for his racial melee and ranged weapons. Halfling mercenaries gain short sword and slings profinencies.

Disadvantages:
- Can't use plate mails~
@78825 = ~MERCENARY: It's a full-round fighter, capable for fighting on melee or range. He's well trained in using his racial weapons, but got trouble with other types. Also, he's able to focus himself for a few moments and fight harder than in normal state.

Advantages:
- Gain 1 free proficiency point for his racial melee and ranged weapons. Half-orc mercenaries gain axe and longbow profinencies.

Disadvantages:
- Can't use plate mails~
@78826 = ~Inspiration~
@78827 = ~Streetfighter~
@78828 = ~STREETFIGHTER: Streetfighters have found a place, and even some small amount of fame, among the shadowy and dangerous regions of the world's great cities. Some leave their homes, putting their skills to the test against dangerous monsters in lost tombs or fighting for sport in front of the nobility, but they always remember the lessons of the streets.

Streetfighters never rest easy. They have seen violence and depravity to rival any dungeon adventurer, and they have survived because they never let their guard down. Rather than leaving a streetfighter suspicious or spent, this experience has forged his mind and body into that of a lean, quick-thinking combatant capable of seizing any advantage in battle.

Advantages:
- Immunity to backstab
- +1 to AC and attack speed factory per 5 levels
- Once per day + once per day per 8 levels he can use Sudden strike ability, which makes all his attacks in next round as backstabs with 2x damage modifier. After 20th level multipler raises to 3x.

Disadvantages:
- Can't use metal armours~
@78829 = ~Sudden strike~
@78830 = ~Knight~
@78831 = ~KNIGHT: A knight is a proud, skilled melee combatant who fights in the name of honour. A knight relies on more than a sharp sword and a stout suit of armour to defeat his foes. His drive, determination, and fighting spirit allow him to control the battlefield in ways that others cannot match.

Knight can't select chaotic alignments.

Advantages:
- Immunity to fear and morale break
- Trice per day can use the 'Battle shout' ability, which cure all forms of fear (but doesn't protect from later fear attacks) and gives the knight's allies +2 to THACO, damages and morale for the next 3 rounds.
- At 12th level once per day can use the 'Fight to end' ability, which grants all his allies an additional 10 hit points, +2 to AC and saving throws, immunity to fear and morale break for the next 10 rounds. After that they lose the temporary hit points.

Disadvantages:
- Is limited to mastery (3 points) in melee weapons
- Can't use ranged weapons
- Can't dual class to thief~
@78832 = ~Battle shout~
@78833 = ~Fight to end~
@78834 = ~Militarist~
@78835 = ~MILITARIST: The Militarist is a battlefield virtuoso. War is a sacred act, he believes, and a chance for spiritual redemption. By defeating enemies in combat, he pays tribute to his gods and secures his place in the afterlife.

Sphere access:
- None

Advantages:
- +1 to THACO and damage
- Can achieve mastery (3 points) in any weapon
- Once per day per 4 levels can use the 'Smite infidels' ability, which grants him in the next round +4 to THACO and damage bonus.

Disadvantages:
- Can't cast spells
- Can't turn undead~
@78836 = ~Smite infidels~
@78837 = ~Votary~
@78838 = ~VOTARY: Like other paladins, the devoutly religious Votaries function as soldiers of their church. But Votaries are far more militant, considering devotees of "false" religions as the epitome of evil. Additionally, Votaries follow an unusually strict ethos that includes vows of poverty and chastity.

Because he has a more restrictive code, he can choose only the lawful neutral alignment. Also by his lack of social skills, he has lower charisma requirements.

Sphere access:
- Major: all, combat, law, protection, war and divination

Advantages:
- +3 to THAC0 and damages vs. clerics
- Immunity to charm
- Once per day can cast 'Armour of faith'
- Gains improved spell progression: can cast 5 spells of 1st and 2nd levels, and 4 spells of 3rd and 4th levels

Disadvantages:
- Can't use the 'lay on hands' ability
- -1 penalty to reputation at start~
@78839 = ~Medician~
@78840 = ~MEDICIAN: On the front lines of battle against evil, injury is inevitable. Where the carnage is at its worst, the Medician can be found keeping his allies alive and tending to the fallen. For a Medician, the goal is not to kill the enemy but to make sure the enemy does not kill his allies.

Spheres access:
- Major: healing, protection, divination and necromancy

Advantages:
- Immunity to diseases and poison
- Gains an additional lay on hands ability every 6 levels
- At 1st level can once per day cast Sanctuary
- At 8th level can once per day cast Cure diseases
- At 12th level can once per day cast Mass heal
- At 17th level can once per day cast Raise dead

Disadvantages:
- Can achieve specialisation (2 points) only in dagger, staff, club, mace, short sword, crossbow, sling and dart.
- -2 penalty to damage~
@78841 = ~Scout~
@78842 = ~SCOUT: Any force on the move, whether it's an army or an adventuring group needs information about what's ahead and what's behind and, more important, time to prepare for battle. A scout can navigate difficult terrain at good speed, and he specializes in seeing his foe before the opponent ever detects his presence. In a dungeon or in the wild, a scout is seen only when he wants to be.

Sphere access:
- None

Advantages:
- Gains +20% bonus to hide in shadows and silent walking
- +3 to sight range bonus
- At 5th level gains +1 to movement speed. Gains next +1 at 11th level.
- Once per day can use 'Skirmish' ability, which grants him +1 (and an additional +1 per 5 levels - max +5 at 20th level) bonus to THACO, movement speed and AC for the next 4 rounds.
- At 16th level can once per day cast on himself Freedom of movement.

Disadvantages:
- Can't use metal weapons and armour
- Can't cast standard druidic spells
- Can't dual class into cleric~
@78843 = ~Skirmish~
@78844 = ~Seeker~
@78845 = ~SEEKER: This ranger has a better connection with the spirit of the environment than anyone else. Nature grants him many powers, wisdom and abilities, which can be helpful in the fight against enemies.

The Seeker can choose from any non-evil alignment, but he still can lose his title (becoming a "fallen ranger").

Sphere access:
- Minor: all, animal, healing, plant, divination, protection and weather

Advantages:
- +10 to lore at start
- Gain bonus spells from 1-4 levels
- Can use items limited only to druids
- Can once per day cast 'Shillegah'
- At 7th level can once per day shape change into a wolf

Disadvantages:
- Can achieve specialisation only in weapons limited to druids
- Does not get the free 2 points in two-weapons fighting style
- Can't use metal armour~
@78846 = ~Tempest~
@78847 = ~TEMPEST: The Tempest is the point of calm within a whirling barrier of deadly weapons. Poets use colourful terms such as 'dancer' to describe the movements of the Tempest and his two weapons, but mastery of this fighting style is not about dancing. Nor is it about impressing anyone - least of all poets. The Tempest focuses on learning the ultimate secrets of two-weapon fighting for a single purpose - the destruction of his enemies.

Sphere access:
- Minor: all, animal, healing, plant, and weather

Advantages:
- Can achieve mastery in any melee weapon
- Ambidexterity: Tempest do not get the standard -2 Thac0 penalty for off-hand weapons
- Once per day per 5 levels (starting at 5th) can use the 'Parry' ability, which grants him +2 to AC and one hit deflection possibility per 5 levels (starting at 5th level with one deflection) for the next 5 rounds.
- Once per day per 5 levels (starting at 5th) can use the 'Tempest' ability, which grants him in the next 5 rounds one additional attack per 5 levels (starting at 5th level with one additional attack) but also gives a -2 penalty to THACO.

Disadvantages:
- Is limited to proficiency in ranged weapons
- Can't use the hide in shadows skill
- Can't wear plate armour
- Can't use Charm animals~
@78848 = ~Parry~
@78849 = ~Expert~
@78850 = ~EXPERT: The Expert is a specialist in non-combat thief talents like a trap finding or hiding in shadows. It makes him an excellent burglar. But he's a thief - not a murderer, and is not able to backstab.

Advantages:
- Starts with +5% bonus to all thief skills
- Gains +5% to open locks and detect traps per 2 levels (after 19th, per 3 levels)

Disadvantages:
- Can't backstab~
@78851 = ~Arcane Trickster~
@78852 = ~ARCANE TRICKSTER: Arcane Tricksters combine their knowledge of spells with a taste of intrigue, larceny, or just plain mischief. They are among the most adaptable of adventurers.

Advantages:
- Once per day at levels divisible by 5 (1,5,10,15,20, etc.) can cast Reflected image, Luck and Non-detection. These spells have a casting time of 1 and duration of 1 round per level.
- At 12th level can once per day cast Shadow doors
- At 17th level can once per day cast Mislead

Disadvantages:
- Has a limited backstab multiplier. 1-8: 1x, 9-16: 2x, 17+: 3x.
- Gains only 15% of thief skills~
@78853 = ~Thug~
@78854 = ~THUG: The Thug is the most violent sort of thief. Assassins are killers, certainly, but they depend on refinement and subtlety. Bounty hunters also are willing to use violence, but are relatively restrained as well. Thugs depend only on their bloodlust and brutality.

Cannot choose any good or lawful alignment.

Advantages:
- +2 to melee damage bonus
- +5% to pickpocket and hide in shadows
- Can achieve specialisation in dagger, club, short sword, long sword, and can put 3 points in two weapons style
- Once per day per 3 levels can use 'Cause fear' ability, which duplicates Spook spell

Disadvantages:
- Gains only 20% thief skills per level
- Gains only 1 lore point per level
- Gains set traps at half the rate of a normal thief
- -3 penalty to intelligence and charisma~
@78855 = ~Cause fear~
@78856 = ~spellsinger~
@78857 = ~Spellsinger~
@78858 = ~SPELLSINGER: Spellsingers are rare practitioners of an ancient Elven bardic tradition. Like bards, spellsingers work magic with song and poetics, but, whereas bards draw on the Weave through singing and poetry, spellsingers are truly part of the Weave. As such, spellsingers can work magic through music with greater effect and flexibility than other bards.

They have an innate talent for spell casting, and minor immunity to magic, but are more vulnerable to deadly spells attacks.

Advantages:
- +1 to saving throws vs. spells and wands
- Gain 1 bonus spell per level
- Spellsong: This song makes the bard's companions more protected against enemy magic. But also there's a 5% chance to forget one remembered spell from daily spells.
1st level: +1 to saving throw vs. spells
15th level: +2 to saving throw vs. spells, +5% immunity to magic
20th level: +4 to saving throw vs. spells, +15% immunity to magic

Disadvantages:
- Can't use standard bardsong
- -2 to saving throw vs. death
- Gains only 1/4 of pickpocket skill
- Gains only 5 points of lore per level~
@78859 = ~Beguiler~
@78860 = ~BEGUILER: Beguilers see lying and manipulation as tools. Just as a hammer can be used to build a house or crack a skull, deceit and the ability to control others can be used for good or ill. A lie whispered in the right ear can ruin lives, but a dishonest smile and honeyed words can open doors, turn foes into friends, and even end wars.

Beguilers have reputations as rakes, thieves, spies and puppet masters, but they can also be diplomats, peacemakers, or heroic leaders who give hope in desperate situations.

Advantages:
- Immunity to charm and domination
- Starts with +10% pickpocket bonus
- Beguiler song: this bardsong charms enemies who fail their saving throw vs. spells. At 1st level the save has a +3 modifier, at 15th level this is reduced to 0, and at 20th to -2.
- Once per day per 5 levels (starting at 5) can use the 'Charming gaze' ability, which charms the selected creature for 5 rounds (but the enemy can make a saving throw with a -2 penalty.). If he fails his save, he also gains a -2 to saving throw and -5% to magic immunity penalties for 10 rounds.

Disadvantages:
- Gains only 3 lore points per level
- Can't use standard bardsong~
@78861 = ~Charming gaze~
@78862 = ~Klни~
@78863 = ~DERVISH: Wild, exotic, and as dangerous as his whirling blades, the dervish epitomizes speed, quickness and abandon. Her motions appear to be as random as they are graceful, but the steps of her lethal dance play out according to their own rhythm.

Advantages:
- Can achieve specialisation (2 points) in any 1-handed sword
- Sword dance: this bardsong deals damages to enemies around of Dervish, got chance for blind them and give small bonus to AC and movement speed of bard.
1st level: deals 1D4 damages, 50% chance for blind (save vs. wands negate), +1 to AC and movement speed for Dervish
15th level: deals 1D6 damages, 75% chance for blind (save vs. wands negate), +2 to AC and movement speed for Dervish
20th level: deals 1D8 damages, blind (save vs. wands negate), +3 to AC and movement speed for Dervish

Disadvantages:
- -2 penalty to Thac0 and damage when use ranged weapons
- Can't use standard bardsong
- Can't cast spells~
@78864 = ~Weather enchanter~
@78865 = ~WEATHER ENCHANTER: This wandering druid is a specialist in enchanting weather. By his spells and abilities, he can summon lighting and ice swarms. Also he can protect others from deadly nature powers.

Sphere access:
- Major: all, animal, elemental (all), healing, plant, sun and weather

Advantages:
- Once per day per 4 levels can use the 'Storm shield' spell, which grants one person immunity to fire, cold and lighting for 8 rounds.
- Once per day per 7 levels (starting at 7th level.) can cast 'Call lightning' and 'Ice storm'

Disadvantages:
- Can't shape change~
@78866 = ~Storm shield~
@78867 = ~Hivemaster~
@78868 = ~HIVEMASTER: The Hivemaster druid lives to foster insectoid and arachnid life wherever it exists. Hivemasters appear somewhat enigmatic. Many attempt to instill insectoid virtues in their followers, such as patience, hard work, and close cooperation. A Hivemaster's grove usually centres on the dwelling place of the creature for which the druid has the greatest affinity - a forest covered with spider webs, a field with beehives, etc.

Sphere access:
- Major: all, animal (only insect-based), elemental (all), healing, plant, sun and weather
- Additional mage spells: Web, Spider spawn, Carrion summon

Advantages:
- +4 to saving throws vs. poison
- Immunity to web and insect summoning spells
- At 7th level can trice per day shape change into a giant spider
- At 15th level his connection with insects is rising. He gains infravision (regardless of race) and immunity to poison and hold.

Disadvantages:
- Loses all standard druid powers (like normal shape changing and immunities)
- -2 to charisma penalty~
@78869 = ~Blighter~
@78870 = ~BLIGHTER: When a druid turns away from the land, the land turns away from her. Some ex-druids make peace with this change, others seek to restore the bond. A few however, actually embrace their disconnection from nature and become forces of destruction. These few, called blighters, leave their mark wherever they tread.

Sphere access:
- Major: all, necromancy, elemental (all), healing, sun and weather

Advantages:
- Once per day per 2 levels (starting at 1st with one use) can cast Burning hands
- Once per day per 4 levels (starting at 5th level) can use 'Contagion touch'. After using that ability, the next touch attack will inflict disease on the enemy. Victim will lose 2 points of strength, constitution and charisma, inflict 10 damage and slow him for next 10 rounds if he fails a saving throw vs. death without a modifier. It's a magic disease which can't be cured by the 'Cure disease' spell.
- At 15th level he changes into an undead creature. Gains immunity to mind-affecting spells, fear and cold. Also, his constitution is changed to 10, but he gains +20 hit points.

Disadvantages:
- Loses all standard druid powers (like normal shape changing and immunities vs. elementals)
- -2 penalty to constitution~
@78871 = ~Contagious touch~

Спасибо, если кто-то переведёт, а то мне и так много переводить
Lord_Draconis [?]

Переводчик

Пред.След.

Вернуться в Переводы модов