(Перевод в процессе) BG1 NPCs for BG2

Переводы модов для Baldur's Gate, Icewind Dale, Planescape: Torment и Neverwinter Nights от Arcanecoast.ru.
Austin
Переводчик
Переводчик

(Перевод в процессе) BG1 NPCs for BG2

Сообщение Austin »

Изображение

"BG1 NPCs for BG2"
Страница мода:
https://arcanecoast.ru/mod/bg1-npcs-for-bg2

Мод не только дописывает дальнейшие судьбы NPC из BG1 вплоть до самого Трона Баала, оставляет большинство из них в живых и позволяет вновь присоединить к партии, но и добавляет просто ОГРОМНОЕ количество диалогов (с ГГ, с персонажами из BG2 и между собой) и много квестов, с ними связанных. Текста в мода около полутора мегабайт.

Я сделал новую версию этого старого мода (за помощь спасибо tipun). Теперь он совместим с EE-EET и трафицирован.
Новая версия условно названа v10, выслана автору и размещена на форуме мода, доступна по ссылке ниже:
СКАЧАТЬ:
https://www.dropbox.com/s/iuazaohh4i7jh ... 0.rar?dl=0
Список изменений под спойлером:
  • мод полностью трафицирован и в процессе перевода на русский
  • добавлен отдельный файл для описания предметов к версии EE (setup_ee.tra)
  • добавлена EE-адаптация записей журнала
  • добавлен ​​iconv-транскодер (чтобы мод устанавливался как на старую, так и на EE-версию)
  • переменные глав теперь меняются в случае установки на EET
  • изменен алгоритм установки звуков на команду LAF HANDLE_AUDIO END, чтобы упростить этот процесс. Совместимо с обеими версиями игры
  • устранен ряд багов, в том числе изначальный баг мода, вызывавший зависание игры при попытке открыть магазин Кагайна при установленном компоненте магазина "обычных" вещей (он был и в старой версии 2014 года).
  • созданы варианты файлов TIS для версии EE (TIS V2 + PVRZ), в файл tp2 добавлен код для установки различных файлов TIS в зависимости от установленной версии игры
  • исправлена ​​ошибка установки, возникавшая из-за того, что старая анимация IC_YUANTI3 не соответствовала новой EE-версии, где она была заменена на YUAN-TI_PRIEST. За описание способа решения спасибо DavidW с форума G3.
  • с огромным трудом и лишь благодаря неоценимой помощи tipun добавлена функция "непрерывности" всем NPC при установленной EET (необходимо для вызова через Дух судьбы в Трилогии, иначе после вызова не учитывалось развитие персонажей в SOA), она еще тестируется, но пока проблем не выявлено.
  • добавлено преобразование файлов MOS в формат MOSv2 при установке на EE-версию, с использованием программы Tile2EE от Argent77
  • добавлены варианты портретов для EE-версии, для ванильной версии оставлены старые
  • устранена ошибка, возникающая при установке на EE из-за отсутствующего файла byesli.dlg
  • названия папок были изменены, чтобы убрать пробелы и символы «&» между словами. Вместо «TIAX & QUAYLE» стало «TIAX-QUAYLE». В противном случае при трафикации возникали ошибки
  • обновлен WeiDU -установщик
Полный список компонентов мода (на английском):
Skie, Branwen, Garrick, Yeslick and Shar-Teel NPCs:
The first component adds Skie, Branwen, Yeslick and Shar-Teel as playable NPCs. All of them can be found within the city limits. Branwen is found in the Temple District. Skie and Yeslick are found in the Bridge District. If you add this component, Eldoth also becomes available thanks to a small plot twist. He will be found in the Graveyard at night if you have Skie with you. Garrick can be found in the tavern of the docks after his episode with Lady Irlana. Garrick has an encounter with a famous actress, on the second floor of the Five Flagons. Branwen has en encounter in the sewers with an old nemesis. Shar-Teel is found near the fighting pits in the back of the Copper Coronet. If you have her in your party, a certain guildmaster that will talk to you in front of the Copper Coronet about fighting in the battle pits against some of the famous gladiators from Hillsfar. A few of the gladiators around the battle pits will also have some quests for you. Yeslick also has an encounter with one of his old clan members at the city gates. Amber and Calandra from Eye of The Beholder 2 make a cameo, adding an extra store with new items and a special quest. Calandra will have have a quest for you, involving Dran Draggore, the main villain from Eye of the Beholder 2. You can also visit a new city area, the Water Gardens, which can be located by talking to a new charater, Olswick, in the Slums. It has a few quests, new stores and a bonus NPC.

Coran and Safana Romance:
This component adds the Coran and Safana Romance. It can only be activated if Safana is killed but Coran kept alive in the original Lanfear werewolf encounter. They will be found in the Temple in the Slums District after the battle. This component also unlocks certain areas that can only be unlocked after Spellhold so that you can have the chance to get Coran and Safana beforehand. Talk to the new messeneger you find at the City Gates to do this.
Safana has an encounter in the Docks District. If you have both Coran and Safana in your party, you will have an encounter with two old foes somewhere in Waukeen's Promenade. One of these quest adds a Blue Dragon and Displacer Beasts, custom creatures created by Arundor and Jaysyn.

Alora NPC:
This component adds Alora to the game as a playable NPC. She can be found inside the Weaponsmith Shop at Waukeen's Promenade.

Ajantis NPC:
This component adds Ajantis. He will be in one of the jail cells that Tazok guards.

Kagain's Korner:
This component adds Kagain as both storekeep and playable NPC. He can be found in Waukeen's Promenade. This has subcomponents so that you can choose between a version of kagain with hundreds of new magical items or one with only vanilla items.

Faldorn's New Leaf:
This component gives Faldorn a new edited portrait in SoA and also adds her as a playable NPC. After defeating her in the Druid Grove, you will find her at the Temple Ruins near the fountain. Or you can now try and help Faldorn destroy the Trademeet using two different options.

Kivan NPC:
This component adds Kivan to the game. He will be found at the City Gates.

Xzar and Monty Murder Mysteries:
This component adds Xzar and Montaron as playable NPCs. Visit Xzar's house after he is 'slain' to find them. Xzar has a quest that starts near the river in the Bridge District. Montaron has an encounter in the sewers beneath the Temple District. There is now a Montaron Romance for female PCs which also includes talks that are player initiated. Therefore, if you are a female PC, try and talk to him from time to time and you will be surprised by what you can learn about him. WARNING: Montaron uses very foul language and makes references to lotus and other hallucinatory substances.

Xan NPC:
This component add Xan into the game. He is a prisoner of the slavers in the Slums.

Gnomes is the City:
This component adds Quayle and Tiax into the game. Quayle will join by surprise through his normal dialog options. Find Tiax in front of the circus. This component also expands the circus quest, adding a 'new' area into the game. I warn you, it makes the circus quest much more challenging, so you might want to gear up before heading in, or you'll be trapped for all eternity. This also adds Oswald and Maralie Fiddlebender from Icewind Dale. Both are located in/near the Jansen home.

Dynaheir SoA:
This component adds Dynaheir back into the sequel. Find her somewhere in the Promenade.

BG1 NPC sounds:
Adds the BG1 NPC sounds.

Inter Component Banter Pack:
Adds banter between characters from different components of this mod.

Skie, Branwen, Garrick, Yeslick, Eldoth and Shar-Teel NPC: ToB
For this component to work properly, you must have the SoA version of these NPCs installed. If you have Shar-Teel with you in the Marching Mountains, you will have a deadly encounter with the Seven Sisters of Shar. In Amkethran, you will meet an imp that has a demonlord (portrait by Sir_Carnifex) on the look out for him and needs help. You will also meet Huzzar in Amkethran, a djinn from the Court of Ice and Steel that is selling his goods to the mercenaries there.

Kagain: ToB
For this component to work properly, you must have the SoA version of this NPC installed.

Tiax & Quayle: ToB
For this component to work properly, you must have the SoA version of these NPCs installed.

Coran & Safana: ToB
For this component to work properly, you must have the SoA version of these NPCs installed.

Xzar & Montaron: ToB

Alora: ToB
For this component to work properly, you must have the SoA version of this NPC installed.

Ajantis: ToB

Kivan: ToB

Xan: ToB

Deekin Scalesinger: ToB
For this component to work properly, you must have the SoA versions of Skie, Branwen, Garrick, Yeslick and Shar-Teel.

Faldorn: ToB
Описание основных квестов, включенных в мод (на английском). Осторожно, спойлеры!
Expanded Circus Quest - If you add the Tiax component, the circus quest in Waukeen's Promenade will have an added area with an ultimate challenge of hack and slash!

Eldoth is back! - If you have Skie Silvershield in your party, Eldoth will appear in the graveyard. Is he there to help you or lead you into a trap?

Black Lotus - involve yourself in Athkatla's shady underworld. Quest starts after meeting Banon at the gates.

Book Delivery - Deliver a book for the owner of the Blue Unicorn, a new inn/tavern found in the Water Gardens

Selling the Airship - Help Oswald Fiddlebender get his airship after it was impounded.

Dispatching a Rival Promoter - A gladiator promoter will want to hire you to dispatch a rival. Can be found in the Battle Pits of the Copper Coronet.

Reclaiming a Sacred Item - Recover a sacred object for a vistor from another world. Quest begins at the Battle Pits of the Copper Coronet

Battle Pit - Fight through a series a tough fights until you have the privilege to challenge the best gladiators in Hillsfar!

Kren Imar Encounter - Dispatch the drow that captured Xan and sold him into slavery.

Bolbek Orothiar Encounter - Meet one of Yeslick's long lost clan members at the City Gates and he will give you a special mission.

Xzar Quest - Help Xzar solve the mystery of who drowned the missing girl. This quest begins in the Bridge District, near the water.

Help Lady Jwennilyn - Lady Jwennilyn is having problems with a wizard that is keeping her from closing a business deal. Take the Wizard out of the picture.

Silke Encounter - If you have Garrick in the party and visit the upper floor of the Five Flagons, you will meet Silke, who is out for revenge.

Dran Draggore - The Lord of the Undead, the top boss from Eye of the Beholder 2 has his eye fixed on Athkatla. Can you save the city?

Zoran Encounter - Montaron has run afoul of a group of thieves. This encounter happens in the sewers when Montaron is in your party.

Tranzig Encounter - A certain wizard from your past has not had enough. This encounter happens in the sewers

Lady Heloise and Uncle Fulbert Saga - Will Uncle Fulbert let Lady Heloise be with her true love? Perhaps you could help.

Slythe and Krystin Encounter - Some villains from the past return to cause you more trouble.

Yago ecounter - If you have both Coran and Safana in your party, you might run into this villain from Baldur's Gate 1 in Waukeen's Promenade.

Lanfear's plead for help - After meeting her doom. This villain learned the error of her ways and now needs Coran's help to save the forest from two ancient dragons.

Revenge of the Water Demons - If you have Safana along with you in the docks long enough, chances are you will have an encounter with these devils of the deep.

Elminster Quest - A crafty imp has stolen Elminster's ring. Too busy to retrieve it himself, he asks you to lend a hand. Quest begins at Lady Goldsword's villa in the Water Gardens.

Volo Quest - Volo will ask you for a favor. Quest begins at Lady Goldsword's villa in the Water Gardens.

Переводчики:
Austin
yota13

ТЕКУЩИЙ СТАТУС ПЕРЕВОДА компонентов мода:
SoA:
1) Skie, Branwen, Garrick, Yeslick, Eldoth and Shar-Teel NPCs (SoA-часть, компонент также добавляет нового NPC из Neverwinter Nights - барда-кобольда Deekin Scalesinger): частично переведено:
файлы bg1x1-bg1x9.tra, 7xcre97.tra, feyna.tra, arena1.tra, arena2.tra, brutax.tra, drandra.tra, 7xyes.tra, ydwarf1.tra, ydwarf2.tra, 7xcre80.tra, dfquest.tra, fedorak.tra, KGSTO2.tra, etbnpc1.tra, etbnpc2.tra, 7xtranz.tra, 7xsilk.tra,

2) Coran and Safana Romance (SoA-часть): полностью переведено
3) Alora NPC (SoA-часть): не переведено
4) Ajantis NPC (SoA-часть): не переведено
5) Kagain's Korner (SoA-часть): частично переведено: bg1x42.tra, kgsto4.tra, kgsto7.tra
6) Faldorn's New Leaf (SoA-часть): полностью переведено
7) Kivan NPC (SoA-часть): полностью переведено
8) Xzar and Monty Murder Mysteries (SoA-часть): частично переведено: файлы 7xxzar.tra, xqtroll.tra, xqwitch.tra, xqnymph.tra, xqlich.tra, xmmm1.tra, mqfire1.tra, 7xmula.tra, 7xmont.tra
9) Xan NPC (SoA-часть): не переведено
10) Gnomes is the City (Tiax&Quayle) (SoA-часть): полностью переведено
11) Dynaheir (SoA-часть): полностью переведено

ToB:
12) Skie, Branwen, Garrick, Yeslick, Eldoth and Shar-Teel NPC (ToB-часть): частично переведено: bg1x38-bg1x41.tra
13) Kagain (ToB-часть): не переведено
14) Tiax & Quayle (ToB-часть): полностью переведено
15) Coran & Safana (ToB-часть): полностью переведено
16) Xzar & Montaron (ToB-часть): не переведено
17) Alora (ToB-часть): не переведено
18) Ajantis (ToB-часть): не переведено
19) Kivan (ToB-часть): полностью переведено
20) Xan (ToB-часть): не переведено
21) Deekin Scalesinger (ToB-часть, требует установленного компонента 12): не переведено
22) Faldorn (ToB-часть): полностью переведено

Разное:
23) Inter Component Banter Pack (диалоги между NPC из разных компонентов между собой): частично переведено: строки, затрагивающие взаимодействие NPC из русифицированных компонентов (Тиакс, Коран)
24) BG1 NPC sound - не требует перевода
P.S. К данному моду есть еще и аддон - "Cross banter mod" (https://arcanecoast.ru/mod/cross-banter-mod), который добавляет диалоги между NPC из этого мода и NPC из разных других модов (Varshoon, Сейрилет и прочими).
https://arcanecoast.ru/mods - Список модов ArcaneCoast

Austin
Переводчик
Переводчик

Re: (Перевод в процессе) BG1 NPCs for BG2

Сообщение Austin »

Я доделал оставшиеся тексты Корана из b7xcoran.tra, вот последний кусок.
"Хроники Сафаны и Корана" для SoA переведены! Текста тут было около 1000 строк.
Берусь за компонент ToB теперь.

Перевод
// Коран - Аномен 1
@306 = ~ Приятно познакомиться, путешественник.~
@307 = ~ Аномен Делрин, не так ли?~ [coran+]
@308 = ~ Да, так.~
@309 = ~ А тебя как зовут, эльф?~ [ANOMEN22]
@310 = ~ Я Коран, мастер-лучник и игрок из Леса Тетир.~ [coranq]
@311 = ~ Понятно... прости, что я столь краток, но я не очень благосклонно отношусь к твоей расе.~
@312 = ~ Вы живете очень долго и поэтому не цените жизнь, живете без забот.~
@313 = ~ И в итоге прожигаете жизнь. А Благородный Орден Сияющего Сердца учит другим понятиям - таким, как честь, верность и преданность. Ты и твой народ о них не знаете.~ [ANOMEN05]
@314 = ~ Ничего не имею против, но хорошая пинта эля и удача в драконьем покере в сто раз приятнее.~ [coranJ]
@315 = ~ Говоришь как настоящий ублюдок.~
@316 = ~ Ба, замолчи, эльф. Теперь я вижу, что ты такой же подонок, как и вся ваша раса!~ [ANOMEN37]
@317 = ~ Да, по твоему замечанию сразу видно, что великий и могучий Орден принимает только самых благородных воинов.~ [corank]
@318 = ~ Я понимаю, эльф, что ты говоришь об Ордене из ревности.~
@319 = ~ Я бы тоже так реагировал на твоем месте. Благородный Орден Сияющего Сердца - величайшая сила праведности на всем Фаэруне... армия рыцарей и паладинов, готовых сражаться со злом, где бы его ни встретили.~
@320 = ~ Правда? А похоже, что это просто кучка высокомерных и напыщенных рыцарей типа тебя.~ [coran5]
@321 = ~ Ты смеешь так говорить о Благородном Ордене Сияющего Сердца?~
@322 = ~ Да тут особо смелости и не нужно.~ [coranr]
@323 = ~ Надо бы зарезать тебя за высокомерие, эльф, но я не буду мараться, пусть тебя лучше стражники арестуют за воровство!~

// Коран - Аномен 2. Роман с женской ГГ
@324 = ~ Как тебе <CHARNAME>, а? Аномен?~
@325 = ~ Она - очень красивая женщина, раз хочешь знать мое мнение.~
@326 = ~ И прояви уважение к нашему лидеру, ты, эльф-выродок!~
@327 = ~ Я помню день, когда встретил ее, словно вчера было... я тогда еще охотился на виверну в лесу Клоаквуд. И еще не повстречал Сафану...~
@328 = ~ Я достаточно услышал! Ни слова больше, эльф!~
@329 = ~ Как пожелаете, сэр Аномен Делрин.~

// Коран - Йошимо 1 - Корган
@330 = ~ Ты похож на игрока, охотник за головами.~
@331 = ~ Позволь другим пока последить за <CHARNAME>, а мы давай-ка сыграем пару партеек в драконий покер!~
@332 = ~ Драконы и Дикие бронзовые бесы?~
@333 = ~ Конечно! Иначе не играю.~
@334 = ~ Тасовать буду я.~
@335 = ~ Ты там не планируешь мухлевать, мой остроухий друг?~
@336 = ~ Конечно, нет!~
@337 = ~ Хотя разве можно играть в драконий покер вообще без хитрости?~
@338 = ~ Похоже, это намек на небольшой обман.~
@339 = ~ Но вообще сомневаюсь, что мне такие меры понадобятся. Знай - я лучший игрок в карты от Калишмана до Долины Ледяного Ветра.~
@340 = ~ Да, а та карта, что у тебя в рукаве - это просто для красоты, да?~
@341 = ~ Ах, да, Черная Королева Алмазов... Ее бабушка подарила на мой одиннадцатый день рожденья.~
@342 = ~ Хахаха... Она - ничто по сравнению с той картой, которая у меня в рукаве!~
@343 = ~ Хмм... Похоже, эта игра будет интересной.~
@344 = ~ Скажи-ка вот что! Почему бы нам при таких навыках не объединиться в команду, чтобы выиграть пару золотых монет?~
@345 = ~ Так мы заработаем кучу золота для нас обоих.~
@346 = ~ Эй! Без меня ничего не планируйте. Я в доле!~

// Коран - Келдорн 1
@347 = ~ Итак, ты Коран - лучник родом из Леса Тетир.~
@348 = ~ Виноват, признаю.~
@349 = ~ А ты, должно быть, Келдорн Файеркам из Ордена Сияющего Сердца. Приятно познакомиться, Келдорн.~
@350 = ~ Скажи, а это не тебя разыскивают за воровство и браконьерство?~
@351 = ~ Ну, решения суда еще не было.~
@352 = ~ Я слышал, что твои навыки владения луком вошли в легенды. Так говорил один из наших рыцарей, Аджантис, ты путешествовал с ним во Вратах Балдура.~
@353 = ~ К тому же <CHARNAME> тебе доверяет, поэтому я воздержусь и не сдам тебя властям.~
@354 = ~ Просто помни, ты в этой группе не затем, чтобы унизить нас до уровня воров.~
@355 = ~ Отныне, пока ты с нами, я надеюсь, что ты будешь соблюдать законы.~
@356 = ~ Аджантис тебе обо мне рассказывал? ~
@357 = ~ Ммм... Да, если подумать, звучит весело - как и он сам.~
@358 = ~ Я ценю твое чувство юмора, но, пожалуйста, пообещай, что хотя бы попробуешь.~
@359 = ~ Праведность, честность, верность и истина - вот главные добродетели, которых требует от нас Торм.~
@360 = ~ Да, а Ханали учит нас, что путь - не в небеcах.~
@361 = ~ Путь в сердце.~
@362 = ~ И мое сердце говорит, что украсть монетку из кармана - обычное дело, ничего плохого тут нет.~
@363 = ~ Если ты воровал, потому что был голоден - может, и так. Но воровать у других, чтобы тратить деньги на свои пороки - неправильно.~
@364 = ~ Скажи, Келдорн, ты так ко всем ворам приставал, которые с вами путешествовали? Или только мне повезло?~
@365 = ~ Если я пристаю к тебе - то лишь потому, что вижу глубоко внутри тебя скрытые силы.~
@366 = ~ И если будешь слушать советы, то сумеешь отбросить все, что тебя удерживает, и многого добиться.~
@367 = ~ *зевает* Ну ладно, ты свое мнение сказал.~
@368 = ~ Может, поговорим об этом чуть позже? Скажем, за бокальчиком-другим винца?~
@369 = ~ Торм, дай мне терпения...~

// Коран - Аномен 3
@370 = ~ Слушай, Аномен. Давай забудем разногласия и научимся работать вместе.~
@371 = ~ Нам ведь все равно вместе действовать, будем чуть терпимее.~
@372 = ~ У меня нет проблем. Я просто тебя игнорирую, эльф.~
@373 = ~ Ну, это тоже работает, наверное... но я надеялся, что мы сможем прийти к пониманию.~
@374 = ~ Кроме развлечений и игр, мне бы хотелось еще доверять своим попутчикам.~
@375 = ~ Не бойся, эльф! Если окажешься в беде, я быстро убью твоего противника и спасу твою жалкую жизнь.~
@376 = ~ Пожалуйста... Хотя я могу убить всех противников за сотню ярдов да еще пообедать успею, пока ты сообразишь, что идет битва.~
@377 = ~ Слушай, я не говорю, что нам надо стать лучшими друзьями... я лишь хочу доверия. Чтобы, когда будем в пылу битвы с врагами, мы могли положиться на друг друга. И неважно, как мы друг к другу относимся.~
@378 = ~ Мне не нужна лекция о доблести и справедливости, эльф!~
@379 = ~ Когда это нужно, Рыцари Ордена всегда поступают правильно.~
@380 = ~ Очень хорошо. Давай в путь.. Иди вперед.~
@381 = ~ Нет, лучше я за тобой.~

// Коран - Сафана 3
@382 = ~ Должен признаться, я думаю только о тебе, Сафана. У тебя самые красивые... э-э... глаза. Они отвлекают от всего остального.~ [coran29]
@383 = ~ Ну, а как иначе, мой глупый эльф.~
@384 = ~ Может, мне стоит смотреть своими красивыми глазами на что-то другое?~
@385 = ~ Я бы пропал без твоего любящего взгляда. Нет, мне просто нужно чуть сосредоточиться.~
@386 = ~ Хахаха... О, мне жаль мужчину, который действительно захочет жить по моим правилам.~
@387 = ~ Твоя жалость стоит больше, чем самая сильная любовь тысячи женщин. ~
@388 = ~ *улыбается*... ~

// Коран - Имоен
@389 = ~ Так ты научилась магии, да?~
@390 = ~ *зевает* Жизнь слишком коротка, чтобы тратить все свое время на учебу, чтение свитков и готовку зелий.~
@391 = ~ Думаю, если хорошо управляться с луком и стрелами, то это выручит в любой ситуации.~
@392 = ~ А по-моему, расширить кругозор и узнать что-то новое - это неплохо.~ [imoen9]
@393 = ~ Кроме того, я люблю читать книги в библиотеке. Я книжный червь.~
@394 = ~ Ну, хорошо хоть, что сейчас ты выбралась наружу... свежий воздух тебе не помешает.~
@395 = ~ И немного солнца тоже не повредит. А то ты бледная, как призрак.~
@396 = ~ Эй! Меня просто заперли в темнице и мучили, бог знает как долго! Дай передохнуть!~ [imoen!]
@397 = ~ Спокойнее, спокойнее... ~

// Коран - Минск 2
@398 = ~ Минск, ты много трудностей пережил, но не потерял интереса к жизни.~
@399 = ~ Меня восхищает, что ты ломаешь людям череп, а через минуту нянчишься с хомяком.~
@400 = ~ Бу говорит так: жизнь слишком коротка, чтобы тратить время и думать о проблемах. И что борьба со злом приносит много счастья.~
@401 = ~ Минск согласен с Бу.~
@402 = ~ Хмм... Вот бы и мне такого понимающего хомяка.~
@403 = ~ Удачи тебе, Коран.~
@404 = ~ Бу такой один! Потому что он не только мудрец, но и яростный воин!~
@405 = ~ Скажи, Минск, а что ты знаешь об этом новом враге, которого преследует <CHARNAME>? Его вроде зовут Айреникус...~
@406 = ~ Только то, что он схватил и пытал Бу, Минска и <CHARNAME>, держал нас в стальных клетках!~
@407 = ~ Когда Минск доберется до этого злого волшебника, то так ему ногой наподдаст!~
@408 = ~ А потом Бу сделает то же самое!~
@409 = ~ Я слышал, что у него огромные магические способности и ему даже демоны служат.~
@410 = ~ Бу и Минску плевать на его магию и его приспешников-демонов!~
@411 = ~ Мы не остановимся, пока не отомстим за павших друзей и не отметелим этого злого мага - хоть голыми руками!~

// Коран - Аэри 2
@412 = ~ Расскажи о своей дочери, Коран, я хочу про нее послушать.~
@413 = ~ Увы, мне нечего сказать. Я ее почти не знаю. ~
@414 = ~ Не видел ее с тех пор, как покинул Врата Балдура в Лес Тетир.~
@415 = ~ Разве тебе не грустно?~
@416 = ~ Было бы, но я изо всех сил стараюсь не думать об этом.~
@417 = ~ Я не знаю, как ты справляешься, Коран, у меня бы от такого душа разрывалась.~
@418 = ~ Я давно понял: хоть Ханали нас и хранит, но надо самим принимать решения и жить потом с этим.~

// Коран - Йошимо 2
@419 = ~ Знаешь, Йошимо, хоть ты и вор, убийца, бьющий в спину, но ты хороший парень.~
@420 = ~ Ты тоже неплох, Коран, хотя и несешь бред, остроухий и смазливый.~
@421 = ~ Хахаха! Ладно, давай сыгранем в кости. Пока остальные сосунки возятся с ловушками и прислуживают.~
@422 = ~ Не знаю даже.. Ты меня чуть ли не до нитки обчистил в тот раз. Так что я пока лучше воздержусь, мой друг.~
@423 = ~ Давай, Йошимо, не падай духом!~
@424 = ~ Сыграем на твой долг. Проиграешь - удвоим его, выиграешь - и ты мне ничего не должен. Идет?~
@425 = ~ Начинай, остроухий.~
@426 = ~ Сейчас я тебе покажу, как играют в Кара-Туре.~

// Коран - Сернд 2
@427 = ~ Тихо! Сернд... ты это слышал?~
@428 = ~ Ты о чем, Коран? Ничего я не слышал.~
@429 = ~ А, неважно, у меня просто живот урчал.~
@430 = ~ У тебя яблоки еще остались?~
@431 = ~ Нет, ты их все на мишени для стрельбы истратил... помнишь?~
@432 = ~ А, да.. А апельсины?~
@433 = ~ Сравниваешь яблоки и апельсины, да?~
@434 = ~ Извини, но сейчас тебе придется поголодать.~
@435 = ~ Черт, надо было предусмотреть!~
@436 = ~ Сернд, почему ты не остановил меня, видя такую расточительность? ~
@437 = ~ Остановить тебя? Ну, если бы ты потом из моего рюкзака их попробовал стянуть, я бы сказал пару слов.~
@438 = ~ К тому же ты эльф, Коран... Ты точно в лесу еды найдешь.~
@439 = ~ Хм... этот эльф слишком привык к щедрости казино, чтобы лазить по скалам и собирать шишки, выискивая что-то съестное.~
@440 = ~ Городская жизнь сделала тебя рохлей, Коран. Лучше начни жить иначе, пока не стало слишком поздно.~
@441 = ~ Э... это может подождать. Все равно я не так уж и голоден.~

// Коран - Джахейра 2
@442 = ~ Тьфу! Джахейра, почему эти проклятые комары тебя так не кусают?~
@443 = ~ Аа! Я весь чешусь, а ты выглядишь так, будто тебя вообще не трогают!~
@444 = ~ Ахахахаха!~
@445 = ~ Вот... помажь алоэ вера места укусов и проглоти эти листики звездчатки... И перестанет чесаться.~
@446 = ~ Тьфу! ~
@447 = ~ Эти мерзкие твари меня довели.~
@448 = ~ Жаль, что эльф может так плохо знать леса.~
@449 = ~ В следующий раз используй масло лимонника, мяты, гвоздики, герани или корицы, и они тебя не тронут. Это природная защита.~
@450 = ~ Что я могу сказать... теперь я городской эльф.~
@451 = ~ И я правда завидую твоим знаниям в этих делах.~
@452 = ~ Может, ты меня сможешь научить?~
@453 = ~ Не уверена, что ты чему-то можешь научиться.~
@454 = ~ Испытай меня... Я тебя удивлю.~
@455 = ~ Очень сомневаюсь.~

// Коран - Валигар 2
@456 = ~ Ты столько сил потратил на месть, Валигар. И мне интересно - ты хоть успел насладиться своим знатным происхождением?~
@457 = ~ Ведь в этом мире так много красивых женщин, мой друг. И так мало времени, чтобы их всех узнать.~
@458 = ~ Ты когда-нибудь думал о чем-то еще, кроме женщин и азартных игр, Коран?~
@459 = ~ Стараюсь не думать, но иногда бытовые дела не дают покоя.~
@460 = ~ А на твой вопрос отвечу так - да, мне знакомо удовольствие с женщинами.~
@461 = ~ Отлично!~
@462 = ~ А ты был когда-нибудь по-настоящему влюблен в одну, единственную подругу? Был ли готов рискнуть жизнью ради этой любви?~
@463 = ~ Когда ты дворянин, то легко можешь получить кучу девок, но по-настоящему завоевать сердце прекрасной дамы... вот ключ к радости жизни, мой друг.~
@464 = ~ Не у всех есть то, что есть у тебя, Коран.~

// Коран - Корган 2
@465 = ~ Знаешь, Корган, я думаю, что ты слишком долго был в шахтах и у тебя зрение испортилось.~
@466 = ~ Или ты специально все время промахиваешься в бою, чтобы усложнить задачу?~
@467 = ~ Тебе-то что, никчемное дерьмо гоблина?~
@468 = ~ Я не шахтер, и зрение мое в порядке. ~
@469 = ~ О, правда? Думаешь, ты бы смог попасть в тролля стрелой с пятисот шагов?~
@470 = ~ Зачем мне этой фигней страдать? Я подойду поближе и топором его на стейк порублю!~
@471 = ~ А лук твой словно орк лепил - таким ни одного тролля не прибьешь!~
@472 = ~ Ха! Эльфы - как плесень: слабые, мягкие и ко всему цепляются!~
@473 = ~ А себя ты прямо королем мнишь.~

// Коран - Келдорн 2
@474 = ~ Почему ты и <CHARNAME> разошлись во Вратах Балдура, Коран? Вы ведь явно дружили.~
@475 = ~ Что ж, я встретил эту хитрую лису Сафану в Руинах маяка и для меня все изменилось.~
@476 = ~ Я влюбился, Келдорн. И это чувство было таким глубоким и страстным, что полностью поглотило меня и все остальное ушло на второй план.~
@477 = ~ Так ты отказался от своего долга ради любви?~
@478 = ~ Ты не можешь этого понять?~
@479 = ~ Я предан Торму и всегда полностью посвящаю себя этому долгу.~
@480 = ~ Я бы никогда не отказался от всего этого ради женщины.~
@481 = ~ Ну, Ханали Селанил требует искать любовь и прощает мои мелкие ошибки, а Тимора приносит мне удачу, так что я, выходит, исполнял свой долг так хорошо, как только мог.~
@482 = ~ Какое-то падшее существование.~
@483 = ~ Не могу поверить, что такая жизнь может приносить радость.~
@484 = ~ Хахаха... Ты бы удивился.~

// Коран - Аэри 3
@485 = ~ Скажи, милая Аэри, как ты справляешься со всеми жизненными испытаниями и невзгодами, которые окружают нас - ходящих по земле странников?~
@486 = ~ Иногда мне хочется плакать.~
@487 = ~ Здесь люди так жестоки друг к другу.~
@488 = ~ Ну, это правда.~
@489 = ~ А как ты с этим справляешься?~
@490 = ~ Хе-хе... Иногда я забываю, как ты наивна.~
@491 = ~ Вся хитрость, моя дорогая, в том, чтобы быстро управляться с луком и стрелами.~

// Коран - Корган 3
@492 = ~ Чо-то у тебя лицо не только безбородое, но и унылое, остроухий!~
@493 = ~ Ты словно иллитида поцеловал...~
@494 = ~ Иди орка поцелуй!~
@495 = ~ Чо такое, ушастый, я на маргаритку наступил, что ль? ~
@496 = ~ Ты, грязная обезьяна, я просто думал о своей дочери!~
@497 = ~ Твоей дочери!?! ~
@498 = ~ Девять адов, ты хочешь сказать, что у такого ворюги и азартного игрока, как ты, есть дети!~
@499 = ~ Сиськи Селуны! Зачем я вообще говорил с такой псиной, как ты?~

// Коран - Джахейра 3
@500 = ~ Должна признать, что, наверное, лучше тебя я лучника не видела, Коран.~
@501 = ~ 'Наверное', не видела? ~
@502 = ~ Дорогая, я лучше всех!~
@503 = ~ Да я могу сбить муху с собачьей задницы с пятисот ярдов.~
@504 = ~ И еще рассказать об этом историю, знаю. ~
@505 = ~ Ты сомневаешься в моих навыках?~
@506 = ~ Рассказчика?~
@507 = ~ Ха! Стрелка из лука... ~
@508 = ~ Неважно, насколько хорошо ты стреляешь, все равно истории об этом тебе удаются лучше.~
@509 = ~ Это моя старая привычка, я научился, когда в драконий покер играл.~

// Коран - Сафана 4
@510 = ~ Что не так, глупый эльф? Тебя что-то беспокоит?~
@511 = ~ Как мило, Сафана. В последнее время я чувствую беспокойство.~
@512 = ~ Поговори со мной, Коран, расскажи, что у тебя на уме. Ты ведь знаешь, я всегда в твоем распоряжении.~
@513 = ~ Я много думаю о своей дочери.~
@514 = ~ Ты имеешь в виду Намару?~
@515 = ~ Да... может, я ошибся, оставив ее. Мы с Брильбарой никогда не ладили, но мне жаль, что дочь не со мной.~
@516 = ~ Если ты такое чувствуешь - пойдем к ней.~
@517 = ~ Можем подождать, пока все закончится, или пойдем прямо сейчас... что бы ты ни решил, я с тобой, любимый.~
@518 = ~ Ханали, как же мне повезло, что рядом такая сильная женщина.~

// Коран - Йошимо 3
@519 = ~ Итак... сколько золотых ты мне задолжал, когда мы в прошлый раз играли в кости, Йошимо?~
@520 = ~ Четыре.. Пять тысяч?~
@521 = ~ Это еще не конец, Коран...~
@522 = ~ И если ты погибнешь раньше, чем я соберу эту сумму - все ставки будут сняты.~
@523 = ~ Надеюсь, ты не намекаешь на какое-то двуличие?~
@524 = ~ Я уж было подумал, что наконец-то нашел честного вора.~
@525 = ~ Я просто говорю, что работа у нас опасная.~
@526 = ~ Я живу опасностью...~
@527 = ~ Ну и азартными играми.~

// Коран - Сафана 5
@528 = ~ Сафана, ты будешь меня любить до конца моих дней?~
@529 = ~ Нет. ~
@530 = ~ Я буду любить тебя до конца своих дней.~
@531 = ~ Смотри. Я точно знаю, что нас ждут тяжелые времена. И точно знаю, что в какой-то момент я или ты захотим вырваться из этого. Или мы оба.~
@532 = ~ Но еще я точно знаю, что если не попрошу тебя стать моей, буду сожалеть об этом до конца жизни. Потому что в моем сердце - только ты и никого больше.~
@533 = ~ Мое сердце принадлежит тебе и всегда так будет.~
@534 = ~ Благодаря тебе я хочу стать лучше.~
@535 = ~ Наверное, это лучший комплимент в моей жизни.~
@536 = ~ Я люблю тебя.~
@537 = ~ Ты... дополняешь меня.~
@538 = ~ Заткнись.~
@539 = ~ Просто заткнись и целуй меня, глупый эльф!~

// Коран - Аномен 2. Роман с женской ГГ. Фраза после @327
@540 = ~Она была тогда так невинна.~
Оригинал
@306 = ~Well met traveler.~
@307 = ~Anomen Delryn, is it not?~ [coran+]
@308 = ~Yes it is.~
@309 = ~And what shall I call you, elf?~ [ANOMEN22]
@310 = ~I am Coran, master archer and gambler from the Forest of Tethir.~ [coranq]
@311 = ~Yes, well.. forgive me if I am brief with you elf, but I do not look favorably on your race.~
@312 = ~You all live life without regard or care because of your long lives.~
@313 = ~It leads to fruitless lifestyles that contradicts everthing that contradicts the lessons the Order of the Most Radiant Heart has taught us, such as, honor, loyalty and dedication. Things you and your kind know nothing about.~ [ANOMEN05]
@314 = ~Those things are all okay, I guess, but pale in comparison to a good pint of ale and a lucky hand of dragon poker.~ [coranJ]
@315 = ~Spoken like a true bastard.~
@316 = ~Bah, silence yourself, elf. I see now you are nothing but scum, as is all your race!~ [ANOMEN37]
@317 = ~Yes, well judging from your remark, I can tell that the high and mighty Order, only accepts the most noble warriors.~ [corank]
@318 = ~Tis obvious, elf, that you speak of the Order, out of jealousy.~
@319 = ~So too, would I, in your position. The Order of the Most Radiant Heart is the greatest force for righteousness in Faerun...an army of knights and paladins ready to combat evil wherever it may be found.~
@320 = ~Really? Seems like nothing more than a group of arrogant and pompous knights like yourself.~ [coran5]
@321 = ~You dare to speak of the Order of the Most Radiant Heart is such a manner?~
@322 = ~That takes little daring.~ [coranr]
@323 = ~I should cut you down for your arrogance, elf, but would rather leave something for the guards to enjoy when you are arrested for thievery!~
@324 = ~What do you think about that <CHARNAME>, eh Anomen?~
@325 = ~She is a mighty fine looking woman if you ask me.~
@326 = ~Show some respect for our leader, you degenerate elf!~
@327 = ~I remember the day that I met I her like it was yesterday.. back when I was still hunting wyvern in the Cloakwood forest. Back before I was with Safana..~
@328 = ~I have heard enough! Speak no more, elf!~
@329 = ~As you wish, Sir Anomen Delryn.~
@330 = ~You seem the gambling sort, bounty hunter.~
@331 = ~Come, let to others follow <CHARNAME> around and let's play round a few hands of Dragon Poker!~
@332 = ~Dragons and Bronze Imps Wild?~
@333 = ~Of course! I don't play any other way.~
@334 = ~I'll shuffle.~
@335 = ~You would not be planning any underhanded business are you, my pointy eared friend?~
@336 = ~Certainly not!~
@337 = ~Although, can a game of Dragon Poker be played wihout some kind of *Cheating*?~
@338 = ~I suppose a little deception is implied.~
@339 = ~Besides, I doubt I will have to resort to those measures. I will have you know that I am the best card player from Calishman to Icewind Dale.~
@340 = ~Yes, so that card that you have up your sleeve it just some kind of ornament?~
@341 = ~Ah yes, the Black Queen of Diamonds.. A gift from my grandmother on my one hundred and eleventh birthday.~
@342 = ~Hahaha.. nothing compared to the card I had up my sleeve.~
@343 = ~Hmm.. I can see that this game is going to be interesting.~
@344 = ~Tell you what! Why don't we combine our shady skills and team up to win a few gold pieces off the rubes?~
@345 = ~There will be much more gold for both us of us that way.~
@346 = ~Oi! You need you be doing anything without counting me in. I want a piece of the pot!~
@347 = ~So, you are Coran, the archer that hails from the Forest of Tethir.~
@348 = ~Guilty as charged.~
@349 = ~And must be, Keldorn Firecam, of the Order of the Radiant Heart. It's jolly good to meet you, Keldorn.~
@350 = ~Tell me, are you not also a wanted wyvern poacher and thief?~
@351 = ~Well.. the jury is still out on that.~
@352 = ~I heard that your skills with a bow are quite legendary from one of our knights, Ajantis, who you traveled with in Baldur's Gate.~
@353 = ~That, and the fact that <CHARNAME> trusts you with <PRO_HISHER> life, are why I shall refrain from turning you into the magistrates.~
@354 = ~Just remember, <PRO_HESHE> did not take you into this group to lower us to the level of thieves.~
@355 = ~From now on, while you remain among us, I expect you to respect the laws.~
@356 = ~Ajantis told you about me, did he?~
@357 = ~Mmm.. Yes, well, come to think of it, you sound about as much fun as he was.~
@358 = ~I can appreciate your sense of humor, but please, promise me that you will try.~
@359 = ~Righteousness, honesty, loyalty and truth are the primary virtues that Torm teaches us to seek.~
@360 = ~Yes well Hanali teaches us that the way is not in the sky.~
@361 = ~The way is in the heart.~
@362 = ~And my heart tells me that pickpocketing a little gambling coin is not such a bad thing.~
@363 = ~If you were stealing because you were hungry, that might be different, but stealing from others to pay for your vice is wrong.~
@364 = ~Tell me Keldorn, have you pestered all the other thieves that have traveled with <CHARNAME>, or am I just the lucky one?~
@365 = ~If I pester you, it's because I see an untapped potential deep inside you that lay hidden.~
@366 = ~With the proper guidance, you could cast away all the things that are holding you down and fulfill that potential.~
@367 = ~*yawn* Yes, well, you have made your point.~
@368 = ~Perhaps we could talk about it a little later, say, over a glass of wine or two?~
@369 = ~Torm, give me patience.~
@370 = ~Come, Anomen.. Let us put our differences aside and learn to work together.~
@371 = ~It might make our time together, a bit more tolerable.~
@372 = ~I have no problem just ignoring you, elf.~
@373 = ~Well that works too, I guess.. but I was hoping that we could come to an understanding.~
@374 = ~Fun and games aside, I like to know that I can put trust in my traveling companions.~
@375 = ~Fear not, elf! I you should find yourself in trouble, I will quicky smite down your assailant and save your pathetic life.~
@376 = ~Please.. I would have killed all our opponents at a hundred yards at had time to eat lunch before you even realized a battle was going on.~
@377 = ~Look, I'm am not saying that we have to be best pals.. that I want their to be a trust between us, so that when we are in the heat of battle with enemy forces, we can rely upon one another, despite how we may feel about one another.~
@378 = ~I need no lecture in valor or justice from you, elf!~
@379 = ~When the time comes, the Knights of the Order always do what is right.~
@380 = ~Very well. Go on now.. you lead the way.~
@381 = ~I'll follow you.~
@382 = ~I must admit, you've been dominating my thoughts recently, Safana, as always. You have the most beautiful...uh...eyes. They are distracting me from my work.~ [coran29]
@383 = ~Well, we can't have that, can we, my foolish elf.~
@384 = ~Perhaps, I should focus my beautiful eyes elsewhere?~
@385 = ~I would fade into oblivion without your loving gaze. No, I'll just have to concentrate harder.~
@386 = ~Hahaha.. Oh, how I pity the man actually willing to live by my standards.~
@387 = ~Your pity is worth more than the deepest love of a thousand women.~
@388 = ~..*smiles*..~
@389 = ~So you have taught yourself magic, huh?~
@390 = ~*yawn* Life is too short to spend all your time in some study, reading scrolls and brewing potions.~
@391 = ~I find that being good with a bow and arrow can resolve any problems I might encounter.~
@392 = ~I don't see a problem with expanding my horizons and learning new things.~ [imoen9]
@393 = ~Besides, I like reading book in the library. I am sort of a bookworm.~
@394 = ~Well I am glad you are out and about, adventuring right now.. you need the fresh air.~
@395 = ~A little sun wouldn't hurt either. You look as pale as a ghost.~
@396 = ~Hey! I was just locked up in a dungeon, for who knows how long, being tortured! Give me a break!~ [imoen!]
@397 = ~Temper, temper..~
@398 = ~Minsc, despite all that tragic thinags that have happened, you have not lost your zest for life.~
@399 = ~I admire that in a man that cracks skulls one minute, then cuddles with a hamster the next.~
@400 = ~Boo says that life is too short to spend thinking about your problems and that kicking the butt of evil will bring you much happiness.~
@401 = ~Minsc agrees with Boo.~
@402 = ~Hmm.. If only I had a hamster that could dispense such knowledge.~
@403 = ~Good luck, Coran.~
@404 = ~Boo is one of a kind because he is not only very wise, he is also a fierce warrior as well!~
@405 = ~Tell me Minsc, what do you know of this new enemy that <CHARNAME> is up against? The one they call Irenicus..~
@406 = ~Only that he imprisoned and tortured Boo, Minsc & <CHARNAME> in steel cages!~
@407 = ~When Minsc get his hands on that evil wizard he will give him the butt kicking of the century!~
@408 = ~Then Boo will do the same!!~
@409 = ~I hear that he holds vast magical powers and that he consorts with demons.~
@410 = ~Boo and Minsc don't care about his magic or his many demon allies!~
@411 = ~We will not stop until our fallen comrades are avenged and we beat that wizard black and blue with our bare hands!~
@412 = ~Tell me about your daughter Coran, I want to hear all about her.~
@413 = ~Alas I haven't much to say, I hardly know her.~
@414 = ~I have not seen her since I left Baldur's Gate for the Forest of Tethir.~
@415 = ~Doesn't that make you sad?~
@416 = ~It would, only I do my best to try not to think of it.~
@417 = ~I don't know how you do it Coran, such a thing would rip my soul to pieces.~
@418 = ~I learned early in life that although Hanali watches over us, we must still learn to live with the choices we make.~
@419 = ~You know Yoshimo, for being a no good, back-stabbing, thief and assassin, you are okay.~
@420 = ~And for being a delusional washed up, spikey eared, pretty boy elf, I guess you are not so bad either, Coran.~
@421 = ~Hahaha! Come, let's play some dice.. Let the other suckers clean out the traps and mindless henchman for a change.~
@422 = ~I don't know.. After all the gold coins you took me for in Dragon Poker, I don't know if I can afford to gamble with you for some time, my friend.~
@423 = ~Come on now Yoshimo, don't be so down!~
@424 = ~What do you say, double or nothing in dice what you owe me from Dragon Poker?~
@425 = ~Hand them over, earspikes.~
@426 = ~Now I am going to show you how the Kara-Tur shoot dice.~
@427 = ~Quiet! Cerd.. did you hear that?~
@428 = ~What are you talking about Coran? I heard nothing.~
@429 = ~Oh never mind, it was just my stomach growling.~
@430 = ~Have you got any more of those apples?~
@431 = ~No, you shot them all as target practice.. remember?~
@432 = ~Oh yeah.. How about some oranges?~
@433 = ~Comparing apples and oranges, huh?~
@434 = ~Sorry, you'll have to be hungry for now.~
@435 = ~Damn my lack of foresight!~
@436 = ~Cernd, why didn't you stop me from being so wasteful?~
@437 = ~Stop you? Well, had I known you were going to steal them from my satchel I might have said a few words.~
@438 = ~Besides, Coran, you are an elf.. You should have no problem finding food in the forest.~
@439 = ~Hmm.. this is one elf that has gotten used to the lavish services of the casino to settle for scavenging through rocks and pine cones for something edible.~
@440 = ~City living has made you soft, Coran. You best start changing your ways now, before it becomes too late.~
@441 = ~Meh.. it can wait. I am not really all that hungry anyhow.~
@442 = ~Ugh! Jaheira, how do you keep these damn mosquitos from biting you?~
@443 = ~Ugh! I itch, all over and you look like they haven't touched you at all!~
@444 = ~Bwhahahaha!~
@445 = ~Here.. apply some this aloe vera on the bites and swallow this chickweed.. That should stop the itching.~
@446 = ~UGH!~
@447 = ~Those nasty buggers got me good.~
@448 = ~I must tell you that I find it rather pathetic that an elf finds himself so clueless in the forest.~
@449 = ~Next time, apply either some Lemongrass Oil, Peppermint Oil, Clove Oil, Geranium Oil, or Cinnamon Oil to prevent them from bitng you in the first place. They act like natural repellents.~
@450 = ~What can I say, I've become a city elf now.~
@451 = ~I do envy your knowledge on the subject though.~
@452 = ~Perhaps you could tutor me some time?~
@453 = ~I doubt that you would actually learn anything.~
@454 = ~Try me some time.. I could surprise you.~
@455 = ~I extremely doubt that.~
@456 = ~With all the energy that you have spent on your quest for revenge, Valygar, I wonder if you have had time to truly enjoy all the fruits of nobility.~
@457 = ~Afterall, there are so many beautiful women is the world my friend.. and so little time to get to know them all.~
@458 = ~Do you ever think about anything other then women and gambling, Coran?~
@459 = ~I try not to, but sometimes the mundane tasks of every day living do bog me down.~
@460 = ~To answer your question, yes, I know the pleasures of women.~
@461 = ~Excellent!~
@462 = ~But have you ever been truly in love with one, good friend? Have you ever been willing to put your life on the line for that love?~
@463 = ~Bedding of gaggle of wenches is easy when you are a noblemen, but to truly win the heart of a beautiful woman... that is the key to a joyful life, my friend.~
@464 = ~Not everyone has what you have, Coran.~
@465 = ~You know Korgan, I think all that time working in the mines has affected your eyesight.~
@466 = ~Do you always miss your target so much in battle or are you trying to make things more difficult for the challenge?~
@467 = ~Why ya worthless Goblin fondler!~
@468 = ~I ain't no miner and there is nothing wrong with my eyesight.~
@469 = ~Oh really? Do you think that you could hit a troll with an arrow from five hundred paces?~
@470 = ~Why would I do that? I'd run up close to that beast and carve some troll steak out of him with me axe!~
@471 = ~Besides, yer not hunting any trolls with that orc-forged bow of yours!~
@472 = ~Ha! Elves are like mold, they are quiet, soft and slagging everywhere!~
@473 = ~You are king in your imagination.~
@474 = ~Why did you part ways with <CHARNAME> back in Baldur's Gate, Coran? You two were clearly friends.~
@475 = ~Well After I met that cunning fox, Safana at the, Seawatcher Ruins, nothing was ever the same for me.~
@476 = ~I fell in love, Keldorn, a love so deep and so passionate, that consumed me fully and cast all other things by the wayside.~
@477 = ~So you gave up on your duties for love?~
@478 = ~You don't understand, do you?~
@479 = ~My devotion to Torm means that I always devote myself totally to my duty.~
@480 = ~I could never just give that all up for a woman.~
@481 = ~Well, Hanali Celanil requires that I search out romantic love and forgives my minor transgressions, while Tymora makes me lucky along the way, so in essense, I was living up to my duties as best as one could.~
@482 = ~What a decadent existence.~
@483 = ~I can't imagine that you get much joy out of living in that manner.~
@484 = ~Hahaha.. You'd be surprised.~
@485 = ~Tell me, sweet, sweet Aerie, how are you dealing with all the trials and tribulations of life amongst the us ground walkers?~
@486 = ~Sometimes I feel like I want to cry.~
@487 = ~People are so cruel to one another down here.~
@488 = ~Well, that is true.~
@489 = ~So how do you deal with it?~
@490 = ~Hehehe.. I forget how naive you can be sometimes.~
@491 = ~The trick, my dear is being both fast and accurate with a bow and arrow.~
@492 = ~What's with the downtrodden look on yer beardless face, earspikes?~
@493 = ~It looks like ye kissed an Illithid..~
@494 = ~Go kiss an orc!~
@495 = ~What's the matter pointy ears, did I trample a daisy or somethin'?~
@496 = ~If you must know, mud ape, I was just thinking of my daughter!~
@497 = ~Yer daughter!?!~
@498 = ~By the Nine Hells, ya mean ta tell me that a no good tree mining thief and gambler like ya has got children!~
@499 = ~By Sune's boobies! Why did I ever speak my mind to a Turnhound like you?~
@500 = ~I must admit, that you might be the best archer that I have ever seen, Coran.~
@501 = ~Might be the best?~
@502 = ~My dear, I am the best of all time!~
@503 = ~Why, I could hit the fly off a dog's ass from five hundred yards out.~
@504 = ~Well, I know that you could tell a story about it.~
@505 = ~Do you doubt my skills?~
@506 = ~In story telling?~
@507 = ~Ha! In archery..~
@508 = ~No matter how good of a shot that you could do with a bow, you are still far better at telling the story about it.~
@509 = ~It's an old habit of mine that I learned from playing Dragon Poker.~
@510 = ~What's wrong you foolish elf, you seem like something is bothering you?~
@511 = ~Tis true sweet Safana, I have been feeling troubled as of late.~
@512 = ~Talk to me Coran, tell me what's on your mind, you know that I'm always here for you.~
@513 = ~I have thinking a great deal of my daughter.~
@514 = ~You mean Namara?~
@515 = ~Yes.. maybe I was wrong to leave her. Brielbara and I, we were never going to work, but I regret not being there for my daughter.~
@516 = ~If that is how you feel, we shall go to her.~
@517 = ~Whether we wait until this is all over, or we leave now.. whatever you decide, I'm with you, my love.~
@518 = ~By Hanali, I am lucky to have a strong woman like you by my side.~
@519 = ~So.. exactly how many gold coins do you owe me from whence we last played dice, Yoshimo?~
@520 = ~Four.. Five thousand?~
@521 = ~It is not over yet, Coran..~
@522 = ~And if you should happen to fall before I collect that amount, all bets are off.~
@523 = ~I hope you are not insinuating some kind of double cross, are you?~
@524 = ~I thought for a brief moment that I had finally found honor amongst thieves.~
@525 = ~I'm just saying that this a dangerous line of work we are in.~
@526 = ~Danger is my specialty..~
@527 = ~Well that and gambling.~
@528 = ~Safana. will you love me for the rest of my life?~
@529 = ~No.~
@530 = ~I’m gonna love you for the rest of mine.~
@531 = ~Look. I guarantee that we’ll have tough times. And I guarantee that at some point, one or both of us will want to get out of this thing.~
@532 = ~But I also Guarantee that if I don’t ask you to be mine I’ll regret it for the rest of my life. Because I know in my heart, you’re the only one for me.~
@533 = ~My heart is, and always will be, yours.~
@534 = ~You make me want to be a better man.~
@535 = ~That’s maybe the best complement of my life.~
@536 = ~I love you.~
@537 = ~You.. complete me.~
@538 = ~Shut up.~
@539 = ~Just shut up and kiss me, you silly elf!~
@540 = ~She was so innocent back then.~
Мод по ссылке обновлен. Добавлена возможность выбора русского языка при установке, так как один компонент уже переведен + кое-где переведены названия и имена из других компонентов, пока частично. К каждому компоненту сделано пояснение, есть ли к нему перевод.

2) Еще я уточнил поподробнее насчет вот этого:
Для тех же Скай (мод же ещё и события SoD не учитывает...) и Квейла есть более крупные моды от Лавы.
Автор мода изначально предусмотрел в установщике специальные проверки. Если данный мод находит, допустим, Скай от Лавы, то файлы для Скай не должны установиться, чтобы в игре не появилось двух Скай. Но остальное из первого компонента будет.
Или при установке компонента "Quayle & Tiax" установится только Тиакс, если стоит отдельный мод на Квэйла.
Правда, с 2014 года много модов вышло, сменились названия файлов и эти проверки кое-где устарели. И, может, если установить текущую Скай, то в игре их станет две. Я не проверял. Это к автору мода уже.

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin »

Пардон, добавил еще переводы биографий, боевых кличей и прочих мелких фраз из setup-файла. Ссылка обновлена.

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin »

Перевожу следующий компонент "Коран и Сафана в ToB". Готовы пока строки 0-58 и 280-319. Всего у этой парочки тут 319 строк (плюс к 1000 в SoA).

Первые фрагменты..

1) Перевод
// Воло о Коране (таверна Сарадуша)
@0 = ~ Расскажи мне о Коране.~
@1 = ~ Хорошо... Так, Коран из Леса Тетир, прославился во Вратах Балдура как вор и преступник.~
@2 = ~ Он участвовал в соревнованиях по стрельбе из лука под видом человека и выиграл десятки тысяч золотых монет. Но когда он выиграл сорок семь соревнований подряд без поражений, на него разозлились и набросились, сдернули капюшон и раскрыли, что он эльф.~
@3 = ~ Скрываясь от закона, он начал доблестную кампанию - воровал у богатых и раздавал все бедным. Однако потом он встретил <CHARNAME> при охоте на виверну в лесах Клоаквуд и стал важной частью группы, помогая спасти Врата Балдура от зловещих планов Саревока.~
@4 = ~ Каждое слово правдиво - ну, разве что беднякам я ничего не раздавал...~
@5 = ~ Когда я что-то крал, то почти всегда оставлял себе.~

// Дух Судьбы (просьбы)
@6 = ~ Доставь мне пиратку-воровку из Калимшана, Сафану.~
@7 = ~ Доставь мне бродячего авантюриста и бабника, Корана. ~

// Коран-ГГ
@8 = ~ Ты хочешь расстаться? Ханали, а я только во вкус вошел!~
@9 = ~ Если подумать, то я поторопился.~ ~ Если подумать, то я поторопилась.~
@10 = ~ Просто подожди здесь, пока не понадобишься ~
@11 = ~ Подожди в Карманном Плане, я за тобой приду.~
@12 = ~ Поверь, <CHARNAME>, ты еще спасибо скажешь, когда я перебью врагов десятками стрел.~
@13 = ~ *зевает* Я всегда говорил: жизнь - это или приключение, или ничто!~
@14 = ~ Похоже, пока это будет 'ничто'.~
@15 = ~ Ну как, объединим снова свои силы? Пока я тут торчу, приключений едва ли дождусь...~
@16 = ~ Извини, Коран, сейчас у меня нет для тебя места.~
@17 = ~ Собирай вещи и пошли.~
@18 = ~ Хорошо... Но если потом вернешься, а я со скуки помер, то я не виноват.~
@19 = ~ Наконец-то! Я только и ждал очередного приключения!~

// Коран-Имоен
@20 = ~ Я знаю, что пожалею об этом вопросе, но что не так, Коран? Сегодня в тебе нет обычной беззаботности.~
@21 = ~ Если чуть помолчишь, то услышишь.~
@22 = ~ Ммм... Ничего не слышу.~
@23 = ~ Это потому, что мы постоянно говорим... Мы, смертные, всегда переоцениваем свою значимость.~
@24 = ~ Ладно, и что? Какого черта ты говоришь?~
@25 = ~ Разве не так, Имоен? Сперва ты думаешь, что особенная, а потом на каждом углу появляются дети Баала.~
@26 = ~ И мне просто интересно, что будет, если я погибну в битве? <CHARNAME> заплатит, чтобы вернуть меня к жизни? Будет ли Сафана просто жить дальше?~
@27 = ~ *вздох* Да... Коран, я тоже не знаю, как быть. Я просто делаю все, что могу. Понимаешь, о чем я?~
@28 = ~ Теперь все намного сложнее, чем в Кэндлкипе. Забавно, но когда я росла среди монахов, мне было там скучно. А сейчас я бы десять раз отдала все, что имею, лишь бы туда вернуться.~
@29 = ~ Говорят, трава в прошлом всегда зеленее... ~
@30 = ~ И мы никогда не оценим что-то, пока не потеряем.~
@31 = ~ Да, это тоже правда.~

// Коран-Аномен
@32 = ~ Меня беспокоит, что <CHARNAME> терпит в наших рядах такого гнусного вора, как ты, Коран. Я думал, <PRO_HESHE> лучше разбирается в людях.~
@33 = ~ В чем проблема, Аномен?~
@34 = ~ У тебя есть ребенок, рожденный вне брака. Ты убил мужа женщины, с которой состоял в аморальных отношениях. Ты все это пережил и все равно бросил и женщину, и своего ребенка.~
@35 = ~ Я считаю, что та трагическая история в Лесу Тетир была поэтической справедливостью.~
@36 = ~ *зевает* Знаешь, если бы я закрыл глаза, мог бы поклясться, что со мной говорит Аджантис.~
@37 = ~ *вздох* Вы, Рыцари Ордена, все такие тупые?~
@38 = ~ Изменись, эльф! Я не позволю, чтобы ты был с нами и действовал аморально.~
@39 = ~ Не волнуйся, Аномен, я знаю, когда красть... а когда нет.~
@40 = ~ Ты мне напомнил... Сыграем в драконий покер? *подмигивает*~

// Коран-Корган
@41 = ~ Вы, эльфы-анютины глазки, просто кучка танцоров-цветочников! Один мой большой палец в бою полезнее, чем ты весь!~
@42 = ~ Я могу стрелой попасть в прыщ на твоем жирном носу, даже в темноте.~
@43 = ~ Да знаю я - вы, эльфы, умеете драться только на расстоянии! Как трусливые скунсы! Вы они и есть!~
@44 = ~ Но попробуй сразиться топором, подойди поближе! Почувствуй, как оружие отрезает конечности, выиграй бой. И когда весь в крови врага измажешься - тогда и посмотрим, есть ли в тебе сердце настоящего воина.~
@45 = ~ Твой аргумент такой же пугающий, как и неверный, Корган.~
@46 = ~ Зачем пачкать тунику кровью, когда можно убить всех врагов, пока они еще не подошли?~
@47 = ~ Вам, слабакам-эльфам, никогда этого не понять.~
@48 = ~ А вы, дварфы, никогда не моетесь! ~
@49 = ~ Еще одна веская причина держаться от вас подальше.~
@50 = ~ *ворчит* Гррр.... Жалкий эльф!~

// Коран-Хаер'Далис
@51 = ~ Итак, моя вольная птица, дашь ли ты мне шанс вернуть золото, которое ты украл, когда мы в прошлый раз играли в драконий покер?~
@52 = ~ Украл? Хаер'Далис, мой добрый тифлинг, ты так ранишь мое сердце!~
@53 = ~ Я выиграл у тебя эти монеты, честно и справедливо.~
@54 = ~ Нет ничего справедливого, когда у тебя четыре золотых дракона трижды подряд!~
@55 = ~ Признайся, шулер... у тебя была пара тузов в рукаве. ~
@56 = ~ Кинжал, может, и был. Тузов не было.~
@57 = ~ Мммм... А что ты собираешься делать, когда все это закончится?~
@58 = ~ Смотря куда меня судьба заведет.~
Оригинал
@0 = ~Tell me about Coran.~
@1 = ~Ahhh yes.. Originally from from the Forest of Tethir, Coran made quite a name for himself in the city of Baldur's Gate as a thief and outlaw.~
@2 = ~He used to enter archery contests in guise of a human and won tens of thousands of gold coins in the process. After Coran won forty seven archery contests in a row without defeat though, the GLOBAL became angry and attacked him, removing his hood and exposing his elven heritage.~
@3 = ~Outlawed and shunned, he began a valiant campaign of stealing from the rich.. and giving back to the poor. Then of course, he met <CHARNAME> while hunting wyverns in Cloakwood forest and became an essential member of <PRO_HISHER> group, helping to save Baldur's Gate from Sarevok's evil plan.~
@4 = ~Every word of it true, except that whole giving back to the poor stuff..~
@5 = ~When I stole something, I pretty much kept it.~
@6 = ~Bring me the Calishite pirate thief, Safana.~
@7 = ~Bring me that wandering adventurer and womanizing archer of dubious virtue, Coran.~
@8 = ~You wish to part ways? By Hanali, I was just beginning to enjoy myself!~
@9 = ~After careful consideration, I have changed my mind.~
@10 = ~Just wait here until I need you.~
@11 = ~Wait in the pocket plane until I come to get you.~
@12 = ~Trust me, <CHARNAME>, you'll thank me when I shooting down enmies by the dozens with my arrows.~
@13 = ~*yawn* I always said, life is adventure or nothing!~
@14 = ~Looks like its going to be nothing, for the time being though.~
@15 = ~Shall we join forces once more? I can hardly get myself in enough trouble waiting around here..~
@16 = ~Sorry Coran, I don't have room for you right now.~
@17 = ~Grab your equipment and let's go.~
@18 = ~Very well.. But don't blame me if you come back and find me bored to death.~
@19 = ~At last! I haven't stopped thinking about having another adventure since we last parted ways!~
@20 = ~I know that I'm going to regret asking but, what is wrong, Coran? You have not seemed like your regular, carefree self today.~
@21 = ~If you are quiet enough, you can hear.~
@22 = ~Mmm.. I don't hear anything.~
@23 = ~That's because we are always talking all the time.. We mortals always greatly overestimate our own importance.~
@24 = ~Okay, what gives? What the heck are you talking about?~
@25 = ~Isn't that the way it always goes, Imoen? Just when you think you are special, you find out that there is a Bhaalspawn around every street corner.~
@26 = ~I was just wondering what would happen, should I fall in battle? Would <CHARNAME> pay to have me brought back to life? Would Safana move on?~
@27 = ~*sigh* Yeah.. I don't know what to make of things either, Coran. I just do the best that I can. You know what I mean?~
@28 = ~Things are obviously a lot more complicated now then they were back in Candlekeep. Funny that no matter how boring things were there sometimes, growing up amongst the monks, I would give everything I have ten times over to be there again.~
@29 = ~It is like they say, the grass is always greener..~
@30 = ~And we never really appreciate things until they are gone.~
@31 = ~Yes, that is true, as well.~
@32 = ~I am disturbed by the fact that <CHARNAME> has decided to take a no good thief like yourself admist our ranks, Coran. I would had thought <PRO_HIMHER> a better judge of character then that.~
@33 = ~What is your problem with me, Anomen?~
@34 = ~You have a child that is born out of wedlock. You killed the husband of the woman that you had you immoral relationship with and despite going through that trouble, you still abandoned both the woman and your baby when it was over.~
@35 = ~I consider that tragic business in the Forest of Tethyr, poetic justice.~
@36 = ~*yawn* You know, if I closed my eyes, I could have sworn that was Ajantis speaking to me.~
@37 = ~*sigh* Are all you Knights of the Order so dull?~
@38 = ~Change your ways, elf! I will not have you acting immorally around the rest of us.~
@39 = ~Don't worry, Anomen, I know when to steal.. and when not to.~
@40 = ~Which reminds me.. Care to play a few hands of dragon poker? *wink* *wink*~
@41 = ~Ye pansy elves are nothing but a bunch a daisy dancers! Ye haven't got the warrior skills in yer whole body, that which I have in my thumb!~
@42 = ~Please, I could pop a zit on your fat nose of yours with an arrow in the dark.~
@43 = ~Aye, I know ye sissy elves are good at fighting from a distance, like the cowardly skunks that ye are.~
@44 = ~But try fighting with an axe, close up, where you have to feel yer weapon cutting off limbs ta win a fight. Then we'll see, when yer covered in yer enemy's blood, if ye have the heart of a true warrior.~
@45 = ~Your argument is as chilling as it is irrelevant, Korgan.~
@46 = ~Who wants to get their tunic covered in blood when you can kill your enemies before they even get within range of you?~
@47 = ~Ye sissy elves will never understand.~
@48 = ~And you dwarves never bathe!~
@49 = ~yet another good reason for fighting them at a distance.~
@50 = ~*grumble* Grrr.... Wimpy elf!~
@51 = ~So, my freebird, are you going to give me the chance to win the gold back that you stole from me whence we last played dragon poker?~
@52 = ~Stole? Haer'Dalis, my good tiefling, that hurts my heart!~
@53 = ~I won those gold pieces off you, fair and square.~
@54 = ~There is nothing fair about having four gold dragons, three hands in a row!~
@55 = ~Admit it, freebird.. you had a few aces up your sleeve.~
@56 = ~A dagger maybe, but no aces.~
@57 = ~Mmmm.. Given any thought as to what you are going to do when this is all over?~
@58 = ~Wherever fate takes me.~
2) Перевод
// Сафана-ГГ
@280 = ~ Давай начистоту... Значит, я забралась сюда от самого леса Тетир, просто чтобы меня тут бросили?~
@281 = ~ Если подумать, то нет, оставайся.~
@282 = ~ Мне просто нужно рискнуть. Подожди здесь, пока не понадобишься.~
@283 = ~ Извини, мне просто нужно рискнуть. Подожди в Карманном плане, пока я не приду за тобой.~
@284 = ~ Люблю, когда ты все понимаешь.~
@285 = ~ Отлично! Только если не справишься с чем-то, то не приходи ко мне потом плакаться.~
@286 = ~ Вот и ты. Снова вместе?~
@287 = ~ Извини, Сафана, тебе надо потерпеть и еще подождать.~
@288 = ~ *закатывает глаза* Как угодно! ~
@289 = ~ После того, как со мной обошлись, не стоило бы присоединяться, но торчать в таком месте - это хуже смерти.~

// Отдельные реплики
@290 = ~ Не везет по жизни? Повезет в драконий покер! ~ [coran20]
@291 = ~ Нельзя жить без приключений!~ [coran26]
@292 = ~ Похоже, Громнир - отличная подушка для моих стрел.~ [corank]
@293 = ~ С дварфами сложно.~
@294 = ~ И ты, похоже, прекрасно справляешься с этим.~
@295 = ~ Не суйся в чужое дело, эльф.~
@296 = ~ Нет... это выше моих сил, когда на кону такое прелестное личико, как у этой дамы.~
@297 = ~ Я тебя уже предупредил! Оставь меня в покое, эльф, или пожалеешь!~
@298 = ~ Честно говоря, вряд ли это случится.~
@299 = ~ Интересно... Если бы я пустил стрелу рикошетом от стены ему в горло, это бы его убило или просто ранило на всю жизнь?~
@300 = ~ Думаю, есть только один способ узнать.~

// Дух Судьбы (вызов Сафаны)
@301 = ~ Хммм, дай угадаю... Тебе снова нужна моя помощь?~
@302 = ~ Хватай свои вещи, Сафана, и пошли.~
@303 = ~ Мне нужно, чтобы ты ждала здесь.~
@304 = ~ Хорошо, я помогу тебе, но считай нас командой, даже после того случая с Ланфир.~
@305 = ~ Думаешь, я останусь здесь? Тьфу! Как будто у меня есть выбор!~
@306 = ~ Ах, да, ты возвращаешься - я так и думала, что это произойдет.~
@307 = ~ Я присоединюсь? Судя по всему, тебе не помешал бы в группе человек с интеллектом.~
@308 = ~ Просто бери вещи и пошли.~
@309 = ~ Пока оставайся тут.~
@310 = ~ Просто слушай меня, и все будет хорошо.~
@311 = ~ Ты тупица или как?~

// Дух Судьбы (вызов Корана)
@312 = ~ Ханали! Это было, конечно, неожиданно! ~
@313 = ~ Хотя... когда путешествуешь с тобой так долго, как я, то привыкаешь, что тебя магически тащат сквозь порталы. Итак, что нового?~
@314 = ~ Некогда объяснять, Коран, но мне нужна твоя помощь.~
@315 = ~ Ну, раз у тебя проблемы, я бы не хотел подвести, после того как меня сюда вызвали. В конце концов... Жизнь - это или приключение, или ничего!~
@316 = ~ Хорошо... ~
@317 = ~ Может, призовешь сюда заодно пару игроков в драконий покер с высокими ставками... чтобы я мог сыграть, пока жду.~
@318 = ~ Мы снова вместе? Мне не терпится вернуться к приключениям!~
@319 = ~ Жизнь - это или приключение, или ничто!~
Оригинал
@280 = ~Let me get this straight.. I travel all the way from the Forest of Tethir, just so that you can dump me here?~
@281 = ~On second thought, stay where you are.~
@282 = ~I'll have to just take my chances. Wait here until I need you.~
@283 = ~Sorry, I'll have to just take my chances. Wait in the pocket plane until I come to get you.~
@284 = ~I love it when you actually make sense.~
@285 = ~Fine! Don't come crying to me though when you come across something that you can't handle without me.~
@286 = ~There you are. So, are we to join forces?~
@287 = ~Sorry Safana, you will have patient and wait longer.~
@288 = ~*rolls eyes* Whatever!~
@289 = ~After the way that you treated me, I really shouldn't join you, but waiting around this miserable place is a fate worse than death.~
@290 = ~Bad luck in life? Good luck in Dragon Poker!~ [coran20]
@291 = ~You can't live without a little adventure!~ [coran26]
@292 = ~Sounds like this, Gromnir, would make an excellent pin cushion for my arrows.~ [corank]
@293 = ~That is the difficulty with dwarves.~
@294 = ~Yes, and you seem to be doing a fine job of it.~
@295 = ~Mind your business, elf.~
@296 = ~No.. that is too hard for me to do when such a pretty face as this lady's is on the line.~
@297 = ~I told you once already! Leave me alone, elf, or'll you'll be sorry!~
@298 = ~Honestly, I see little chance of that happening at this point.~
@299 = ~I wonder.. If I ricocheted an arrow off the wall, into the table and into his throat, would it still have the force to kill, or would it just wound him for life?~
@300 = ~Guess there is only one way to find out.~
@301 = ~Hmmm, let me guess.. You desperately need my help again?~
@302 = ~Grab your stuff, Safana, and let's go.~
@303 = ~I need you to just stay here for now.~
@304 = ~Okay, I will help you, but now you must consider us even for that whole, Lanfear incident.~
@305 = ~You expect me to stay here? Ugh! Seems I have liitle choice!~
@306 = ~Ah yes, you have returned, just as my brilliant brain knew you would.~
@307 = ~Shall I join you then? From the looks of it, you could use a someone with actual intelligence on your side.~
@308 = ~Just grab your stuff and let's get going.~
@309 = ~Just stay put for now.~
@310 = ~Just keep listening to me and we are going to be fine.~
@311 = ~Are you a bonehead or what?~
@312 = ~By Hanali! Well this was certainly unexpected!~
@313 = ~Although.. when one has been traveling with you for as long as I have, you get used to being magically zapped through portals. So, what's new?~
@314 = ~I need your help, Coran, I will explain later.~
@315 = ~Well, I wouldn't want you to have gone through the whole trouble of bringing me here just to let you down. Afterall.. Life is adventure or nothing!~
@316 = ~Very well...~
@317 = ~Why don't you see about bringing me some high stakes dragon poker players here though.. so that I can play a few games while I wait.~
@318 = ~Are we to join forces once more, I have been itching for some adventure?~
@319 = ~Life is adventure or nothing!!!~

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin »

Следующий фрагмент coran-safanatob.tra... Все диалоги Корана из Папиной Табуретки переведены, осталась Сафана.

Перевод
// Коран-Аэри
@59 = ~ Аэри, я тебе рассказывал о том случае, когда я победил Короля Кормира в драконий покер?~
@60 = ~ Я вытянул у бедняги столько золота, что к концу ночи он проиграл мне свою корону и панталоны! И заодно сундук, полный сокровищ и бриллиантов, и одну из своих племянниц!~
@61 = ~ Знаешь, Коран, что интересно? Вот ты вроде потратил много времени на азартные игры и женщин, но все еще потрясающе управляешься с луком и стрелами.~
@62 = ~ В чем секрет?~
@63 = ~ Секрет в том, чтобы не пытаться контролировать стрелу.~
@64 = ~ Не управлять стрелой? Не понимаю.~
@65 = ~ Видишь ли, Аэри... стрела в полете живет своей жизнью. Это жизнь яркая и короткая - она обрывается, как только стрела находит цель.~
@66 = ~ А в драконьем покере все иначе.~
@67 = ~ Стрельба из лука - это одно. Я никогда не буду таким мастером, как ты, но хочу уметь себя защитить, держа врагов на расстоянии.~
@68 = ~ А драконий покер - другое. Не думаю, что когда-то его пойму. Слишком много правил... У меня голова кругом идет, когда играю.~
@69 = ~ Тебе нужно научиться спокойнее дышать, когда проигрываешь столько золота... Хахаха! Ты бы видела выражение своего лица!~
@70 = ~ Я не думала, что у тебя будет семь единорогов!~
@71 = ~ Я прошел весь Фаэрун и могу сказать, что единороги не так уж редко встречаются.~
@72 = ~ А вот хорошие женщины - наоборот... ~
@73 = ~ О, Коран, ты невыносим!~

// Коран-Сернд
@74 = ~ Знаешь, Сернд... Ты единственный из наших спутников, кого я не обчистил в драконьем покере...~
@75 = ~ Почему?~
@76 = ~ Потому что я не признаю азартные игры.~
@77 = ~ Ладно, давай сыграем без всяких ставок.~
@78 = ~ Наверняка таким отцам, как мы, найдется о чем поговорить за игрой.~
@79 = ~ Зачем нам говорить о таких вещах во время игры?~
@80 = ~ Потому что сама игра в драконий покер хороша не меньше, чем рассказыванье историй и золото, которое получаешь к концу вечера.~
@81 = ~ Но если в этот раз мы сыграем не на деньги, то истории должны быть в два раза лучше.~
@82 = ~ Ладно, Коран, ты меня убедил. В следующий раз, когда будет свободное время, я согласен сыграть.~
@83 = ~ Вот это дух, старина!~

// Коран-Эдвин
@84 = ~ Не хочешь сыграть пару раз в драконий покер, тэйвиец? Чтобы справиться с игрой, требуется большой ум... давай, тебе понравится.~
@85 = ~ Большой ум? Пожалуйста! Только шут так может думать! ~
@86 = ~ Драконий покер - это всего лишь удача. Как цветок из задницы вытащить, просто дым и зеркала.~
@87 = ~ Хммм... Ну, я не совсем понял, что ты имел в виду, но вряд ли это важно. А как насчет маленького соревнования?~
@88 = ~ Если я смогу победить тринадцать игр подряд, ты признаешь, что это не просто удача?~
@89 = ~ Хмм... Тринадцать игр подряд! Это математически невозможно! Не может такого быть. Шанс - один из миллиона!~
@90 = ~ Ладно, ладно, хватит приставать! Да, я с удовольствием выиграю у тебя все золото, дурак!~
@91 = ~ Давай, чтобы было интереснее, сделаем ставкой пару магических предметов и много золотых монет.~
@92 = ~ Отлично! Готовь монетки, эльф-простачок... Я тебе преподам пару уроков и покажу, как мир устроен!~

// Коран-Джахейра
@93 = ~ Джахейра, ты ведь из Тетира, так? Расскажи пару историй о своей родине.~
@94 = ~ Коран, не все могут сидеть целый день и рассказывать истории. Некоторым надо и следить за тем, что вокруг - чтобы нас не убили.~
@95 = ~ Видишь, у тебя всегда одна и та же проблема, Джахейра - ты слишком нервничаешь!~
@96 = ~ Ты все еще расстроена из-за того медальона, который я в прошлый раз выиграл в покер?~
@97 = ~ Надо было догадаться, что такой обманщик, как ты, не будет играть честно.~
@98 = ~ Ты меня ранишь, дорогая! Я же говорил, что просто был жертвой обстоятельств, как и ты.. Оказался в нужном месте в нужное время.~
@99 = ~ Не принимай меня за дуру, Коран, я не из тех глупых девушек, к которым ты привык. И знаю, что получить четырех радужных драконов пять раз подряд невозможно!~
@100 = ~ Нет ничего невозможного, дорогая.~
@101 = ~ В любом случае проясню... Меня это не волнует.~
@102 = ~ Некоторым нужно стать ответственнее... А кому-то - вдвойне, чтобы компенсировать то, чего у них нет.~
@103 = ~ А если я верну медальон, это все равно не поможет, верно?~
@104 = ~ Замолчи, Коран!~
@105 = ~ Достаточно честно...~

// Коран-Ян
@106 = ~ Знаешь что, Ян? Можешь не отдавать мне то золото, что я выиграл в прошлый раз...~
@107 = ~ Только две трети, и еще сорок твоих лучших пирогов с репой. И мы в расчете. Что скажешь?~
@108 = ~ Да благословят тебя боги, Коран, ты святой! Случайно не знаешь моего кузена Питера? Он тоже был очень щедрым, прямо как ты... И, помнится, однажды кузен Питер... ~
@109 = ~ Ммм... Нет, Ян, не думаю, что встречал твоего кузена. Я просто подумал - мы же друзья, пара тысяч ничего не значит.~
@110 = ~ Верно ведь?~
@111 = ~ В любом случае... возьми еще пару десятков пирогов! Ты сделал этот день прекрасным, я этого никогда не забуду!~
@112 = ~ Стараюсь, как могу... ~
@113 = ~ Оооооо! Не могу ждать! Как подумаю обо всех этих вкусных пирогах с репой - прямо слюнки текут!~

// Коран-Маззи
@114 = ~ Сколько турниров по стрельбе из лука ты выиграл, Коран? Пока не раскрыли, что ты эльф?~
@115 = ~ Наверное, целых сто. Не помню даже.~
@116 = ~ Может, запомнилось бы, будь там хоть один достойный противник... но нет.~
@117 = ~ Так почему ты остановился? Ведь есть много мест, где эльфов допускают к соревнованиям. И где-то ты бы прославился.~
@118 = ~ Играть в драконий покер мне сейчас интереснее. ~
@119 = ~ Особенно когда на кону сундуки с сокровищами!~
@120 = ~ Жизнь - это не только золото, Коран!~
@121 = ~ Да, но если у тебя есть золото, все остальное получить намного проще.~

// Коран-Минск
@122 = ~ Вау! Я до сих пор не могу поверить, что вы с Бу обыграли меня в драконий покер, Минск! ~
@123 = ~ Мы тебя обыграли?~
@124 = ~ Да! Хм... Может, хомяк приносит удачу? ~
@125 = ~ Бу говорит, что он тоже не может поверить в наш выигрыш - мы ведь даже правил не знаем!~
@126 = ~ Ты не понимаешь, Минск? В этом же вся соль! Вы победили меня, мастера, силой своего невежества! Это замечательно!~
@127 = ~ В следующий раз я за тобой послежу, здоровяк. И снова сыграем на деньги...~
@128 = ~ Ты слышал, Бу!? Минск должен сделать ставку золотом в игре, которую не понимает! Мы не можем проиграть!!~

// Коран-Налия
@129 = ~ Дай мне шанс отыграться, Коран. Давай, либо удвоим мой долг, либо он спишется!~
@130 = ~ Я лучше остановлю тебя, Налия, а то я так скоро стану новым владельцем крепости де'Арнис.~
@131 = ~ Ты просто жульничаешь! Как у тебя могло оказаться пять бронзовых огров трижды подряд? Это практически невозможно!~
@132 = ~ Тьфу! А я собиралась отдать это золото бедным!~
@133 = ~ Ну, если продолжишь так проигрывать, тебе придется оставить его себе, потому что сама станешь бедной.~
@134 = ~ О, ты прав! Главное, не надо было играть в эту игру с тобой! *вздох* Мне стоило лучше подумать.~
@135 = ~ Да ладно, не расстраивайся, Налия... Мы все порой ошибаемся в жизни. Важно, как мы справляемся с последствиями своего выбора.~
@136 = ~ Не могу поверить, что слушаю уроки морали от такого обманщика, как ты, Коран. Тьфу! Я никогда больше не буду играть!~

// Коран-Валигар
@137 = ~ Скажи, друг мой, ты специально стал следопытом, чтобы не платить налоги?~
@138 = ~ Ты серьезно?~
@139 = ~ Мне кажется невероятным, что дворянин может проводить столько времени в глуши вместо того, чтобы наслаждаться роскошью лучших дворцов Аткатлы.~
@140 = ~ И это наводит на мысль, что ты что-то скрываешь... возможно, налоги.~
@141 = ~ Извини, но, в отличие от тебя, Коран, я не вор.~
@142 = ~ Не нужно извиняться, друг мой - потому что я горжусь тем, что я вор, и получаю удовольствие от своей работы!~
@143 = ~ Хорошо... Я рад, что тебе нравится твоя работа, друг.~
@144 = ~ Так должно быть у каждого мужчины.~

// Коран-Викония
@145 = ~ Расскажи пару историй про комнаты удовольствий дроу, Викония. Я слышал про них интересные вещи.~
@146 = ~ Пожалуйста, поделись с нами своим личным опытом.~
@147 = ~ Слушай, ты! Надо вырезать тебе язык за то, что посмел спрашивать о всяких глупостях! Ты, жалкая древесная крыса!~
@148 = ~ Не прячь свое бикини в доспехи, дорогая, это был простой вопрос.~
@149 = ~ Даже если я была в этих комнатах - что с того, древесная крыса?~
@150 = ~ Ну, мне просто интересно, можешь поделиться знаниями в этой области? Не надо стыдиться, поделись с другими.~
@151 = ~ Ты бы и пять минут не продержался с женщиной-дроу, древесная крыса!~
@152 = ~ Хочешь поспорить?~

// Коран-Сафана 1
@153 = ~ Сафана, моя пиратская принцесса. Ты, пожалуй, самая красивая женщина на Фаэруне.~
@154 = ~ Только на Фаэруне?~
@155 = ~ О, моя милая, как я люблю твою смелую натуру.~
@156 = ~ А я люблю, как ты к этому относишься.~
@157 = ~ Как же иначе? Я бы скучал по твоим сладким поцелуям и нежным объятиям.~
@158 = ~ Хотя, когда я по тебе скучаю, мне не нужно далеко ходить... Нужно лишь заглянуть в свое сердце, потому что ты всегда там.~
@159 = ~ Мммм, дорогой... Мне нравится, когда ты так говоришь!~

// Коран-Сафана 2
@160 = ~ Дорогой, а ты не задумывался, что нас ждет в будущем - после того, как <CHARNAME> закончит свое путешествие?~
@161 = ~ Честно говоря, даже не думал об этом. Думаю, все само образуется.~
@162 = ~ Мы все идем разными путями в жизни, но неважно, куда именно идем - мы все равно будем вместе.~
@163 = ~ Я когда-нибудь говорила, что ты безнадежный романтик, Коран?~
@164 = ~ Каждый день говоришь, и все же это вряд ли изменит мое настроение.~
@165 = ~ Я восхищаюсь твоей стойкостью, дорогой, но, думаю, наш опыт научил тебя, что любовь - дело непростое. Она как огонь, и искру надо поддерживать, иначе погаснет.~
@166 = ~ Прости, дорогая, но я не соглашусь...~
@167 = ~ Невозможно разлюбить. Любовь - это такая сильная эмоция, что если однажды она пришла, то уже не уйдет. Настоящая любовь вечна. Если думаешь, что когда-то была влюблена, а потом это прошло - значит, это была не любовь.~
@168 = ~ Просто заткнись и поцелуй меня, глупый эльф.~

// Сафана-Коран-Саревок
@169 = ~ Если бы я знал, что <CHARNAME> собирается пополнить наши ряды шлюхами, я бы достал свой красивый доспех.~
@170 = ~ И еще одну сумку с золотом... ~
@171 = ~ Следи за словами, злодей, а то я тебе глаза стрелой вышибу!~
@172 = ~ Я ценю это чувство, дорогой, но я и сама справлюсь.~
@173 = ~ Закрой рот, Саревок, грязная свинья! Иначе горло перережу!~
@174 = ~ Именно такого ответа я и ожидал от блохастой шлюхи и ее сучьего рта!~
@175 = ~ Ха! Ты тень себя прежнего, трусливый ублюдок! <CHARNAME> надо было оставить тебя гнить в Бездне!~
@176 = ~ Ха! Без моей помощи ты бы там тоже осталась в ловушке!~
@177 = ~ Ты переоцениваешь себя - как и во Вратах Балдура! Ты ничто.~
@178 = ~ Проверим, на что еще способны эти руки воина?~
@179 = ~ Ой, все! Я не трачу время на второсортных помощников!~
@180 = ~ Хехехе! Великий когда-то Саревок превратился в гребаного слугу. Хахахахаха!~
@181 = ~ Аааа... Давно я так не смеялась.~
@182 = ~ Сафана, ты такая грубая женщина.~
@183 = ~ Думаю, поэтому я тебя так и люблю.~
@184 = ~ Заткнись и поцелуй меня, глупый эльф!~
@185 = ~ АРХ! Меня сейчас стошнит!~
Оригинал
@58 = ~Wherever fate takes me.~
@59 = ~Aerie, did I ever tell you about the time that I beat the King of Cormyr in Dragon Poker?~
@60 = ~I took off so much gold from the poor fellow that by the end of the night, he had lost both his crown and pantaloons to me along with a treasure chest full of diamonds and one of his nieces!~
@61 = ~You know Coran, it's remarkable that despite the amount of time that you have spent gambling and womanizing that you are still such an amazing shot with a bow and arrow.~
@62 = ~What is your secret?~
@63 = ~The secret is, not to try and control the arrow.~
@64 = ~Not to control the arrow? I don't understand.~
@65 = ~You see, Aerie.. the flight of every arrow is a life unto itself. Burning brightly and swiftly ending once it finds its mark.~
@66 = ~Dragon poker is another matter altogether.~
@67 = ~Archery is one thing. I won't ever be a master like you, but I see the need to be able to protect myself while keeping my enemies at a distance.~
@68 = ~Dragon Poker on the other hand, I don't think I'll ever understand. Too many rules.. I feel dizzy every time I play.~
@69 = ~You just have to learn to breathe deep when I take you for that much gold.. Hahaha! You should have seen the look on your face!~
@70 = ~I thought there was no way that you could have seven unicorns!~
@71 = ~I have traveled the length of Faerun and can tell you that unicorns are not as rare as people would have you think.~
@72 = ~A good woman on the other hand...~
@73 = ~Oh Coran, you are reprehensible!~
@74 = ~You know something, Cernd.. You are the only of our companions, that I have not taken gold from in Dragon Poker..~
@75 = ~Why is that?~
@76 = ~Because, I don't believe in gambling.~
@77 = ~Very well, let us play a hand, with no gold on the line.~
@78 = ~I'm sure there are dozens of things that a pair of deadbeat fathers like us could think of to talk about in one game of Dragon Poker.~
@79 = ~Why would we talk about such things during a game?~
@80 = ~Because a game of Dragon Poker is only as good as the stories told and the amount of gold you have at the end of the night.~
@81 = ~But in this case, since we are not playing for gold, the stories will be twice as rich.~
@82 = ~Very well Coran, you have convinced me. The next time that we have some spare time I agree to play a game.~
@83 = ~That's the spirit old boy!~
@84 = ~Fancy playing a few hands of Dragon Poker, Thayvian? It really takes a great mind to be able to master the game.. come now, you would love it.~
@85 = ~A great mind? Please! Only a buffoon would think so!~
@86 = ~Dragon Poker is nothing but mere luck. Like pulling a flower out of your bum, it's nothing but smoke and mirrors.~
@87 = ~Hmmm.. Well, I'm not quite sure what you meant there, but it hardly matters. How about a little challenge then.~
@88 = ~If I can beat you thirteen games in a row, will you admit than more than luck is involved?~
@89 = ~Hrrm... Thirteen games in a row! That's mathematically impossible! There is no way that could happen. The odds are in the millions!~
@90 = ~Fine, fine, just stop pestering me! Yes, I'll be more then happy to take your gold, fool!~
@91 = ~How about me make this interesting and put a few magical items on the line as well as a nice quantity of gold coins.~
@92 = ~Very well! Get your coin in order, you simple-minded elf.. I'm am going to teach you a few things about how the world works!~
@93 = ~Jaheira, you are from Tethyr are you not? Tell me a few stories native to your lands.~
@94 = ~Please Coran, not all of us can sit around and tell stories all day. Some of us actually have to pay attention to what is going on around us so that we don't get killed.~
@95 = ~See, that's always been your problem, Jaheira, you are far too uptight!~
@96 = ~You are not still upset about that locket I took from you last we played Dragon Poker?~
@97 = ~I should have known not to trust that a trickster like you would play fair.~
@98 = ~You wound me, my dear! I tell you, I was just a victim of circumstance, same as you.. I just happen to be at the right place at the right time.~
@99 = ~Do not take me for a fool, Coran, I am not like to foolish girls that you surround yourself with. I know getting four rainbow dragons, five hands in a row, is impossible!~
@100 = ~Nothing is impossible, my dear.~
@101 = ~In any case, I thought I would mention it.. Not that's it is bothering me.~
@102 = ~But some of us have to be responsible.. Others doubly so, to make up for those that that have none.~
@103 = ~It wouldn't help if I gave the locket back, would it?~
@104 = ~Be quiet, Coran!~
@105 = ~Fair enough..~
@106 = ~You know something, Jan? You don't have to pay me all the gold that you owe me fromt the last time we played Dragon Poker..~
@107 = ~Just give me two-thirds of it and about four dozen of your best turnip pies and we'll call it even. What do you say?~
@108 = ~Oh, bless you Coran, you are a saint! You would not happen to know my second cousin Peter, by any chance? He was also very generous, like you.. Why I remember this one time where cousin Peter..~
@109 = ~Ummm.. No Jan, I don't think I know I have ever met your cousin. I just thought, hey, what's a few thousand gold coins between friends.~
@110 = ~Am I right?~
@111 = ~By all means.. take a few dozen more pies as well! You have made this a wonderful day that I will never forget!~
@112 = ~I try my best..~
@113 = ~OooooH! I can't wait! My mouth waters at the thought of all those delicious turnip pies!~
@114 = ~How many archery tournaments did you win before you were uncovered as an elf, Coran?~
@115 = ~Perhaps as many as a hundred. I really can't remember.~
@116 = ~It might be easier to recall if any of the other competitors had actually stood a chance against me.. but no.~
@117 = ~So why did you stop? I mean, there are plenty of places where being an elf does not bar you from competing. In fact in some places, you would be revered.~
@118 = ~I find a good game of Dragon Poker more fulfilling these days.~
@119 = ~Especially, more filling when talking of treasure chests!~
@120 = ~Life is more than just gold, Coran!~
@121 = ~Yes, but it is easier to get those things with a pile of gold at your side.~
@122 = ~Wow! I still cannot believe that you and Boo beat me in Dragon Poker the last time we played, Minsc!~
@123 = ~We did?~
@124 = ~Yes you did! Hmmm.. Perhaps the hamster is good luck?~
@125 = ~Boo says that he cannot believe that we won either, especially since we did not know the rules!~
@126 = ~Can't you see Minsc, that's the brilliance of it. You beat me, a master, through sheer force of your ignorance! It's remarkable!~
@127 = ~Next time, I'm keep an eye of you, big fellow.. Oh and there will be gold on the line as well...~
@128 = ~You hear that Boo!? Minsc shall wager gold in a game that he does not understand! We cannot lose!!~
@129 = ~Just give me a chance you win back what you took from me last time, Coran. Come on, double or nothing!~
@130 = ~I'm going to do you a favor and cut you off now, Nalia, before I end up being the new owner of de'Arnise Keep.~
@131 = ~It's just not fair! How can you get five bronze ogres, three time in a row? It's practically impossible!~
@132 = ~Ugh! And I was going to give that gold to the poor!~
@133 = ~Well, if you keep losing at this rate, you'll be needing to give it back to yourself because you will be poor.~
@134 = ~Oh, you are right! I should have never played that tricked out game with you in the first place! *sigh* I should known better.~
@135 = ~Come now, don't feel bad, Nalia.. We all make bad choices in our lives. What defines us, is how we live with the consequences those choices.~
@136 = ~I can't believe that I have been reduced to taking moral advice from a trickster like you, Coran. Ugh! I will never gamble again!~
@137 = ~Tell me, my friend, is this ranger lifestyle that you live a way for you to avoid paying taxes?~
@138 = ~Are you serious?~
@139 = ~Just strikes me as unlikely that a nobleman would spend all his time in the backwoods when he could be wallowing in luxury in the finest palaces that Athkatla has to offer.~
@140 = ~Leads me to suspect that you are hiding something.. probably some tax money.~
@141 = ~Sorry, but unlike you, Coran, I am no, thief.~
@142 = ~No need to apologize my friend, for I am a proud thief that takes great pleasure in his work!~
@143 = ~Well.. I'm glad that you take joy in your line of work, friend.~
@144 = ~Every man should have it be so.~
@145 = ~Tell me some stories of the special drow lust chambers, Viconia. I here some very interesting things.~
@146 = ~Please, share your first hand experience with us.~
@147 = ~Why you! I should cut out your tongue for daring asking me about such foolish things, you weak surface tree-rat!~
@148 = ~No need to get your chain mail bikini in an uproar, darling, it was just a simple question.~
@149 = ~What if I have been to those chambers, tree-rat, what of it?~
@150 = ~Well, I was just wondering if you could share a little of your expert knowledge on the subject with me. You don't seem ashamed of sharing with others.~
@151 = ~You would not last five minutes with a drow woman, tree-rat!~
@152 = ~Wanna bet?~
@153 = ~Safana, my pirate princess, you must be the most beautiful woman in all of Faerun.~
@154 = ~Just Faerun?~
@155 = ~Oh, my sweet, how I love your self serving nature.~
@156 = ~And I love how you cater to it.~
@157 = ~How could could I do other? I would miss your soft kisses and tender embrace.~
@158 = ~Although, when I miss you, I don't have to go far... I just have to look inside my heart because that's where I'll find you.~
@159 = ~Mmmm darling... I love it when you speak to me like that!~
@160 = ~Darling, have you given any thought as to what our future holds after we are done questing with <CHARNAME>?~
@161 = ~To be honest, I had no thought of it at all. Things always seem to fall into place though.~
@162 = ~We all take different paths in life, but no matter where we go, we take a little of each other everywhere.~
@163 = ~Have I ever told you that you are a hopeless romantic, Coran?~
@164 = ~Everyday actually, and yet that is hardly going to change my disposition.~
@165 = ~I admire your persistence, darling, but I thought that our experiences together would have taught you that love is no simple matter. Like a fire, you must keep the spark going, or it will die out.~
@166 = ~I'm sorry darling, but I could not disagree more..~
@167 = ~It is impossible to fall out of love. Love is such a powerful emotion, that once it envelops you it does not depart. True love is eternal. If you think that you were once in love, but fell out of it, then it wasn't love you were in.~
@168 = ~Just shut up and kiss me you foolish elf.~
@169 = ~If I had know that <CHARNAME> was going to fill our ranks with whores, I would have brought my nice suit of armor.~
@170 = ~And an extra satchel of gold..~
@171 = ~Watch what you say, fiend, or I'll shoot an arrow through your eye!~
@172 = ~I appreciate the sentiment, dear, but I can handle this myself.~
@173 = ~Shut your mouth, Sarevok, you filthy pig, or I'll rip out your fucking throat!~
@174 = ~That is exactly what I would expect from a flea-ridden bitch with a whore's mouth.!~
@175 = ~Ha! You are a shadow of your former self, you cowardly motherfucker! <CHARNAME> should have let you rot in the Abyss!~
@176 = ~Ha! Without my help, you all would still be trapped there with me!~
@177 = ~You overestimate yourself, just like you did nack in Baldur's Gate! You are nothing.~
@178 = ~Shall we find out if I have anything left in these warrior arms?~
@179 = ~Please I don't waste my time with second rate sidekicks!~
@180 = ~Hehehe! The once great Sarevok, reduced to the status of fcuking henchman. Hahahahhahahaha!~
@181 = ~Ahhh.. I haven't laughed that hard in a while.~
@182 = ~Safana, you are such a crude woman.~
@183 = ~I think that's what I love about you so much.~
@184 = ~Shut up and kiss me, you stupid elf!~
@185 = ~UGH! I think I am going to be sick!~

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin »

Закончил перевод Корана и Сафаны в ToB. Вот последний кусок.

Перевод
// Сафана-Саревок
@186 = ~ Не заходи слишком далеко, Сафана, а то нам придется тебя связать.~
@187 = ~ Нечего развратничать у всех на виду.~
@188 = ~ Ха! А твой поводок как там, Саревок? Не жмет?~
@189 = ~ Ты жалок! Не смог даже победить <CHARNAME> до того, как у н<PRO_HISHER> раскрылись силы Баала. Ты просто марионетка на ниточках.~
@190 = ~ ХА! Без души ты даже тень не можешь отбросить!~
@191 = ~ Смейся, шавка, пока можешь. Но все может быстро измениться.~
@192 = ~ Ты меня не запугаешь, Саревок. Без своей брони ты ни на что не годен!~
@193 = ~ У меня все еще хватит сил, чтобы тебя убить, пиратская сука!~
@194 = ~ Хотела бы я посмотреть, как ты попробуешь.~
@195 = ~ Ба! Жалко силы на тебя тратить.~

// Сафана-Налия
@196 = ~ Ты там не отстаешь, богатая девчонка? Мы не можем ждать, пока ты каждые десять минут в кусты бегаешь!~
@197 = ~ Не преувеличивай, Сафана! Я ходила всего раз и то быстро! ~
@198 = ~ И кого ты вообще называешь 'богатая девчонка'? Ты и сама из благородной семьи.~
@199 = ~ Мы ни в чем не похожи, дорогая. Я давно оставила эту роскошную жизнь, чтобы стать пираткой и плавать в открытом море. А ты щеголяешь своим богатством, все время чувствуешь вину и пытаешься искупить ее перед бедняками.~
@200 = ~ Это правильно.~
@201 = ~ Забудь про этих ленивых крестьян! Они хоть раз делали что-то для кого-то другого?~
@202 = ~ Кроме этой тяжелой ежедневной работы, на которой держится наш мир?~
@203 = ~ Будь эти дураки поумнее, они бы воровали, как и мы, чтобы заработать на жизнь.~
@204 = ~ Говори за себя, Сафана, я не считаю себя воровкой.~
@205 = ~ О, правда? А кто ты тогда?~
@206 = ~ Маг, которая использует ум, чтобы добыть деньги для бедных.~
@207 = ~ Тебе надо придумать что-то новое, дорогуша. Бедные не перестанут быть бедными от твоих подачек.~

// Сафана-Джахейра 1
@208 = ~ Признаюсь, ты меня удивила, Сафана. Я думала, что после инцидента с Ланфир никогда уже не смогу тебе доверять.~
@209 = ~ Но ты согласилась помочь <CHARNAME>, когда это было нужнее всего, и этим доказала, что заслуживаешь второго шанса.~
@210 = ~ Я же говорила, дорогая, это была ярость оборотня. Которая может сильно повлиять на девушку.~
@211 = ~ Я рада, что сейчас ты на нашей стороне.~
@212 = ~ Просто оставь для меня пару исцеляющих заклинаний, ладно, Джахейра?~

// Сафана-Аэри 1
@213 = ~ Сафана... Ты такая красивая...~
@214 = ~ Аэри! Ты умная девушка... но наивная.~
@215 = ~ Скажи, дорогая, а ты когда-нибудь целовалась с девушкой?~
@216 = ~ Ц-целовалась ли с девушкой? Я?~
@217 = ~ Да, ты.~
@218 = ~ Сафана, я не думаю, что стоит говорить об этом вслух, другие могут услышать.~
@219 = ~ *вздох* Когда-то и я была такой невинной, как ты.~
@220 = ~ А потом мне исполнилось семь.~

// Сафана-Аэри 2
@221 = ~ Значит, Аэри, <CHARNAME> с тобой нашел общий язык?~
@222 = ~ Давай, расскажи сочные детали. Как он в постели?~
@223 = ~ Насколько он большой... Ну, ты понимаешь?~
@224 = ~ Давай, дорогая! У нас, девочек, не бывает друг от друга секретов.~
@225 = ~ Извини, Сафана, но мне неловко говорить о таких вещах.~
@226 = ~ Ну и ладно, ханжа.~

// Сафана-Аэри 3
@227 = ~ Сафана, мне нужно тебе кое-что сказать.~
@228 = ~ Что такое, дорогая? ~
@229 = ~ Видимо, больше нет смысла это скрывать... ~
@230 = ~ Я беременна.~
@231 = ~ Что? Ммм... Аэри, это замечательно!~
@232 = ~ Ты, кажется, не очень за меня рада. ~
@233 = ~ Просто сама я пару раз уклонилась от этой стрелы... и слава богу.~
@234 = ~ Но ты.. Ты другая. Я уверена, все будет хорошо.~
@235 = ~ Да... спасибо, Сафана.~

// Сафана-Сернд
@236 = ~ Так где ты оставил этого жалкого малыша, Сернд?~
@237 = ~ Его зовут Асдейл, и я оставил его в умелых руках моих друзей-друидов.~
@238 = ~ Хммм... А это нормально, что ты оставил его мать умирать у бездушного дворянина, а самого ребенка - в руках кучки грязных друидов?~
@239 = ~ В этот раз ты прямо превзошел себя.~
@240 = ~ Я ценю твою заботу, Сафана, но это мое дело.~
@241 = ~ Кроме того, не думаю, что было бы разумно прислушиваться к советам женщины, заманившей <CHARNAME> на смерть в логово оборотней.~
@242 = ~ В последний раз говорю - мной овладела ярость оборотня.~
@243 = ~ Можешь хоть миллион раз повторять ложь, но от этого она правдой не станет.~

// Сафана-Корган-Коран
@244 = ~ Эй, Сафана, почему ты до сих пор с этим слабаком-эльфом? Ты неплохая девка и заслуживаешь настоящего воина. Такого, как я, ха, ха, ха!~
@245 = ~ Дварф, не обманывай себя. Твой топор слишком мал, чтобы удовлетворить такую женщину.~
@246 = ~ Дорогой, так мило, что ты ревнуешь!~
@247 = ~ Да уж, Корган, твоя бравада разве что насмешить может.~
@248 = ~ ХА! Люблю баб с огоньком. Таких и завоевать приятней.~
@249 = ~ Ты просто кусок дерьма, отвратнее я не встречала! Надеюсь, тебя ждет холодная, жалкая смерть!~
@250 = ~ Ты по-другому заговоришь, когда я стану Королем Подземья!~
@251 = ~ Ха! Ты больше похож на короля безработных.~

// Сафана-Маззи
@252 = ~ Ты когда-нибудь жалела о том выборе, который сделала в жизни, Сафана?~
@253 = ~ Я уже говорила тебе, дорогуша - я предала тогда из-за ярости оборотня.~
@254 = ~ Нет, я имела в виду, что ты стала такой распущенной.~
@255 = ~ Что ты хочешь знать, Маззи? Жалела ли я, что с кем-то разделила постель?~
@256 = ~ Я жила той жизнью, какой хотела, и все же сумела найти изумительную вещь, которую мы называем любовью. Нет, я ни о чем не жалею.~
@257 = ~ И ты никогда не боялась подцепить какую-нибудь болезнь от этих пиратов?~
@258 = ~ Для этого у нас и есть храмы, дорогуша.~
@259 = ~ Ммм... Наверное, мне вообще не стоило спрашивать. Извини, что побеспокоила, Сафана.~
@260 = ~ Не волнуйся, дорогуша. Я мало чем могу помочь такой строгой ханже.~

// Сафана-Джахейра 2
@261 = ~ Знаешь, Джахейра, ты почти такая же стерва, как и при нашей первой встрече. Там, на Побережье Мечей. Я еще в тот момент подумала: вот ведь заноза в заднице.~
@262 = ~ Это такой комплимент?~
@263 = ~ Прими как есть.~
@264 = ~ Очень хорошо.~
@265 = ~ Тогда и я скажу - Коран на тебя хорошо влияет. Ты уже не такая развратная.~
@266 = ~ Дорогуша, я сейчас в два раза развратнее. Разница лишь в том, что теперь у меня только один любовник.~

// Сафана-Имоен
@267 = ~ Так что, Имоен, ты тоже начнешь превращаться в огромного отвратительного монстра, как и <CHARNAME>?~
@268 = ~ Не обижайся, Сафана, но я бы не хотела об этом говорить.~
@269 = ~ С тех пор, как все это произошло, у меня в голове каша - думаю, что с ума сойду.~
@270 = ~ Прости, дорогая, но я должна была спросить. Мне нужно знать, стоит ли покупать один из тех амулетов, которые защищают от сил Баала.~
@271 = ~ Только не говори, что веришь в такие штуки...~
@272 = ~ Эй, я просто хочу убедиться, что ты не сойдешь с ума и не ударишь меня в спину. ~
@273 = ~ Да... ты бы не хотела, чтобы с тобой обращались так же, как ты сама делала.~

// Сафана-Валигар
@274 = ~ Ты меня удивляешь, Валигар... ~
@275 = ~ Чем?~
@276 = ~ Мы столько времени вместе путешествовали, а ты ни разу не пялился на мою грудь.~
@277 = ~ Ты точно не из тех странных мужчин, которым нравится сражаться на мечах с другими мужчинами?~
@278 = ~ Ошибаешься, Сафана. Меня привлекают женщины - но только не те, кто так низко себя ценит, как ты.~
@279 = ~ Единственное, что у меня низко, Валигар - это мое мнение о тебе.~

// Сафана-ГГ
@280 = ~ Давай начистоту... Значит, я забралась сюда от самого леса Тетир, просто чтобы меня тут бросили?~
@281 = ~ Если подумать, то нет, оставайся.~
@282 = ~ Мне просто нужно рискнуть. Подожди здесь, пока не понадобишься.~
@283 = ~ Извини, мне просто нужно рискнуть. Подожди в Карманном плане, пока я не приду за тобой.~
@284 = ~ Люблю, когда ты все понимаешь.~
@285 = ~ Отлично! Только если не справишься с чем-то, то не приходи ко мне потом плакаться.~
@286 = ~ Вот и ты. Снова вместе?~
@287 = ~ Извини, Сафана, тебе надо потерпеть и еще подождать.~
@288 = ~ *закатывает глаза* Как угодно! ~
@289 = ~ После того, как со мной обошлись, не стоило бы присоединяться, но торчать в таком месте - это хуже смерти.~

// Отдельные реплики
@290 = ~ Не везет по жизни? Повезет в драконий покер! ~ [coran20]
@291 = ~ Нельзя жить без приключений!~ [coran26]
@292 = ~ Похоже, Громнир - отличная подушка для моих стрел.~ [corank]
@293 = ~ С дварфами сложно.~
@294 = ~ И ты, похоже, прекрасно справляешься с этим.~
@295 = ~ Не суйся в чужое дело, эльф.~
@296 = ~ Нет... это выше моих сил, когда на кону такое прелестное личико, как у этой дамы.~
@297 = ~ Я тебя уже предупредил! Оставь меня в покое, эльф, или пожалеешь!~
@298 = ~ Честно говоря, вряд ли это случится.~
@299 = ~ Интересно... Если бы я пустил стрелу рикошетом от стены ему в горло, это бы его убило или просто ранило на всю жизнь?~
@300 = ~ Думаю, есть только один способ узнать.~

// Дух Судьбы (вызов Сафаны)
@301 = ~ Хммм, дай угадаю... Тебе снова нужна моя помощь?~
@302 = ~ Хватай свои вещи, Сафана, и пошли.~
@303 = ~ Мне нужно, чтобы ты ждала здесь.~
@304 = ~ Хорошо, я помогу тебе, но считай нас командой, даже после того случая с Ланфир.~
@305 = ~ Думаешь, я останусь здесь? Тьфу! Как будто у меня есть выбор!~
@306 = ~ Ах, да, ты возвращаешься - я так и думала, что это произойдет.~
@307 = ~ Я присоединюсь? Судя по всему, тебе не помешал бы в группе человек с интеллектом.~
@308 = ~ Просто бери вещи и пошли.~
@309 = ~ Пока оставайся тут.~
@310 = ~ Просто слушай меня, и все будет хорошо.~
@311 = ~ Ты тупица или как?~

// Дух Судьбы (вызов Корана)
@312 = ~ Ханали! Это было, конечно, неожиданно! ~
@313 = ~ Хотя... когда путешествуешь с тобой так долго, как я, то привыкаешь, что тебя магически тащат сквозь порталы. Итак, что нового?~
@314 = ~ Некогда объяснять, Коран, но мне нужна твоя помощь.~
@315 = ~ Ну, раз у тебя проблемы, я бы не хотел подвести, после того как меня сюда вызвали. В конце концов... Жизнь - это или приключение, или ничего!~
@316 = ~ Хорошо... ~
@317 = ~ Может, призовешь сюда заодно пару игроков в драконий покер с высокими ставками... чтобы я мог сыграть, пока жду.~
@318 = ~ Мы снова вместе? Мне не терпится вернуться к приключениям!~
@319 = ~ Жизнь - это или приключение, или ничто!~
Оригинал
@186 = ~Do not wander too far, Safana, or we will have to put a leash on you.~
@187 = ~We do not need you going around fornicating with everything in sight.~
@188 = ~Ha! Like the leash that <CHARNAME> has put upon you, Sarevok?~
@189 = ~You are pathetic! You could not even defeat <CHARNAME> before <PRO_HISHER> Bhaalspawn powers had kicked in.You are nothing more than a puppet on strings.~
@190 = ~HA! You could not even cast a shadow without your soul!~
@191 = ~Laugh now, jackal, while you can, for things can change in the blink of an eye.~
@192 = ~You don't frighten me, Sarevok. Everyone knows that without your armor, you are useless!~
@193 = ~I still have enough power to smite you down where you stand, you pirate bitch!~
@194 = ~I'd like to see you try.~
@195 = ~Bah! You are not worth the effort.~
@196 = ~Would you keep up, rich girl? We cannot keep waiting around for you while you go pee every ten minutes!~
@197 = ~Don't exaggerate, Safana! I went once and was quick about it!~
@198 = ~And just who are you calling 'rich girl' anyhow? You come from a noble family, same as me.~
@199 = ~Please, there is nothing, the same, about us, dear. I gave up that pampered life long ago to become a pirate on the high seas. You flaunt your wealth, all the time feeling guilty about it, and feeling the need to give back to the poor.~
@200 = ~It's the right thing to do.~
@201 = ~Forget those lazy peasants! What have they ever done for anyone?~
@202 = ~Other then all the hard work done on a daily basis, that keeps our world going?~
@203 = ~If those fools were smart, they would steal for a living just like the rest of us.~
@204 = ~Speak for yourself, Safana, I don't consider myself a thief.~
@205 = ~Oh really? So what are you then?~
@206 = ~A magic user who uses here intelligence to procure much need funding for the poor.~
@207 = ~You really ought to think up something new, dear. The poor are not going to get any less poor by you giving them free handouts.~
@208 = ~I must say that you have surprised me, Safana. I thought that after the Lanfear incident, that you would never gain my trust again.~
@209 = ~But by agreeing to help <CHARNAME> when <PRO_HESHE> needs it most, you have proved that you are worthy of a second chance.~
@210 = ~I'll telling you, darling, it was that lycan rage. It can really do a number on a girl.~
@211 = ~I'm glad that you are on our side now.~
@212 = ~Just save a few healing spells for me, okay, Jaheira?~
@213 = ~Safana.. you are so beautiful..~
@214 = ~Aerie! Such a smart girl.. yet so naive.~
@215 = ~Tell me darling, have you ever kissed a girl before?~
@216 = ~K-Kissed a g-girl? M-me?~
@217 = ~Yes, you.~
@218 = ~Safana, I don't think it's proper to talk about such thing out loud, where others might hear.~
@219 = ~*sigh* I remember when I was innocent like you.~
@220 = ~Then I turned seven.~
@221 = ~So Aerie, you and <CHARNAME> are really hitting it off aye?~
@222 = ~Okay tell me the juicy details. Is <PRO_HESHE> good in bed?~
@223 = ~How big is his.. Well, you know?~
@224 = ~Come on darling, we girls never keep secrets amongst ourselves.~
@225 = ~I'm sorry, Safana, but I just don't feel comfortable speaking of such things.~
@226 = ~Have it you way then, you prude.~
@227 = ~Safana, I need to tell you something.~
@228 = ~What is it, darling?~
@229 = ~I guess there is no sense hiding it any longer...~
@230 = ~I'm pregnant.~
@231 = ~What? Ummm.. Aerie, that's wonderful!~
@232 = ~You don't sound very happy for me.~
@233 = ~It's just that I've dodged that arrow myself once or twice in the past.. thank goodness.~
@234 = ~But you.. You are different. I'm sure things will work out great.~
@235 = ~Yes, well.. thank you, Safana.~
@236 = ~So, where did you leave that miserable little brat of yours, Cernd?~
@237 = ~His name is, Ahsdale, and I left him in the capable hands of my fellow druids.~
@238 = ~Hmmm.. Well if it wasn't bad enough that you left his mother to die at the hands of an uncaring nobleman, you also left the child in the hands of a bunch of dirty druids?~
@239 = ~You have really outdone yourself this time.~
@240 = ~I appreciate your concern, Safana, but these are my matters.~
@241 = ~Besides, I do not think it wise to listen to the moral advice of a woman that tried to lead <CHARNAME> into a den of werewolves to be slaughtered.~
@242 = ~For the last time, it was the lycan rage.~
@243 = ~You can keep telling yourself the same lie a million times but that will not make it ring true.~
@244 = ~Tell me, Safana, why are ye still with that weak elf? A fine looking wench like you deserves a real warrior at here side. Someone like me, har, har, har!~
@245 = ~Please dwarf, do not kid yourself. You axe is far too small to satisfy a woman of this quality.~
@246 = ~Darling, it's so cute when you get jealous!~
@247 = ~But yes, Korgan, your bravado will get you nothing from me, except maybe a good laugh.~
@248 = ~HA! I like a woman with some fire in her. It makes beating the defiance out of her that much more enjoyable.~
@249 = ~You are most most disgusting piece of shit that I ever have had the misfortune of traveling with! I hope you ie a cold, miserable death!~
@250 = ~You'll feel differently when I'm King of the Underdark!~
@251 = ~Ha! More like the King of Unemployment.~
@252 = ~Do you ever regret some of the choices you have made in your life, Safana?~
@253 = ~I told you already, dear, it was the lycan rage that made me betray, <CHARNAME>.~
@254 = ~No, I meant being a such a slut.~
@255 = ~What do you want to know, Mazzy? If there are men that I regret sharing a bed with?~
@256 = ~I lived the life that I wanted and still managed to find that elsuive thing we call love. No, I regret nothing.~
@257 = ~But were you not ever afraid of getting some kind of disease from those pirates?~
@258 = ~That's why we have temples, darling.~
@259 = ~Mmm.. Perhaps I should not have brought it up at all. I'm sorry to have disturbed you, Safana.~
@260 = ~Think nothing of it, darling. Anything I can do to help you from such a overbearing prude.~
@261 = ~You know, Jaheira, you are nearly as bitchy as you were back when we first met off the Sword Coast. I thought you were a real pain in the ass back then.~
@262 = ~Is that supposed to be some sort of compliment?~
@263 = ~Take it for what it is.~
@264 = ~Very well.~
@265 = ~And may I say that Coran has been good for you. You are far less whorey.~
@266 = ~Darling, if anything, I am twice the whore now. The only difference is that I only have one lover now.~
@267 = ~So Imoen, are you going to turn into a huge disgusting monster like <CHARNAME> does from time to time?~
@268 = ~No offense Safana, but I'd really rather not talk about it.~
@269 = ~Ever since this whole thing happened, I have so many things going on in my mind, I think I might go crazy.~
@270 = ~I'm sorry darling, but I have to ask these sort of questions. I need to know whether I should buy one of those amulets that protects against Bhaalspawn evil.~
@271 = ~Don't tell me you believe in those things..~
@272 = ~Hey, I just want to make sure that you don't go insane and stab me in the back.~
@273 = ~Yeah.. you wouldn't want to be treated the way you treat other people.~
@274 = ~I am surprised by you Valygar..~
@275 = ~How so?~
@276 = ~It's just that this whole time that we have been traveling together you have not stared at my breasts once.~
@277 = ~You are not one of those fancy men that like to sword fight with other men, are you?~
@278 = ~You have the wrong idea, Safana. I am attracted to women, just not ones with problems of low self esteem like you.~
@279 = ~I only thing low about me, Valygar, is my opinion of you.~
@280 = ~Let me get this straight.. I travel all the way from the Forest of Tethir, just so that you can dump me here?~
@281 = ~On second thought, stay where you are.~
@282 = ~I'll have to just take my chances. Wait here until I need you.~
@283 = ~Sorry, I'll have to just take my chances. Wait in the pocket plane until I come to get you.~
@284 = ~I love it when you actually make sense.~
@285 = ~Fine! Don't come crying to me though when you come across something that you can't handle without me.~
@286 = ~There you are. So, are we to join forces?~
@287 = ~Sorry Safana, you will have patient and wait longer.~
@288 = ~*rolls eyes* Whatever!~
@289 = ~After the way that you treated me, I really shouldn't join you, but waiting around this miserable place is a fate worse than death.~
@290 = ~Bad luck in life? Good luck in Dragon Poker!~ [coran20]
@291 = ~You can't live without a little adventure!~ [coran26]
@292 = ~Sounds like this, Gromnir, would make an excellent pin cushion for my arrows.~ [corank]
@293 = ~That is the difficulty with dwarves.~
@294 = ~Yes, and you seem to be doing a fine job of it.~
@295 = ~Mind your business, elf.~
@296 = ~No.. that is too hard for me to do when such a pretty face as this lady's is on the line.~
@297 = ~I told you once already! Leave me alone, elf, or'll you'll be sorry!~
@298 = ~Honestly, I see little chance of that happening at this point.~
@299 = ~I wonder.. If I ricocheted an arrow off the wall, into the table and into his throat, would it still have the force to kill, or would it just wound him for life?~
@300 = ~Guess there is only one way to find out.~
@301 = ~Hmmm, let me guess.. You desperately need my help again?~
@302 = ~Grab your stuff, Safana, and let's go.~
@303 = ~I need you to just stay here for now.~
@304 = ~Okay, I will help you, but now you must consider us even for that whole, Lanfear incident.~
@305 = ~You expect me to stay here? Ugh! Seems I have liitle choice!~
@306 = ~Ah yes, you have returned, just as my brilliant brain knew you would.~
@307 = ~Shall I join you then? From the looks of it, you could use a someone with actual intelligence on your side.~
@308 = ~Just grab your stuff and let's get going.~
@309 = ~Just stay put for now.~
@310 = ~Just keep listening to me and we are going to be fine.~
@311 = ~Are you a bonehead or what?~
@312 = ~By Hanali! Well this was certainly unexpected!~
@313 = ~Although.. when one has been traveling with you for as long as I have, you get used to being magically zapped through portals. So, what's new?~
@314 = ~I need your help, Coran, I will explain later.~
@315 = ~Well, I wouldn't want you to have gone through the whole trouble of bringing me here just to let you down. Afterall.. Life is adventure or nothing!~
@316 = ~Very well...~
@317 = ~Why don't you see about bringing me some high stakes dragon poker players here though.. so that I can play a few games while I wait.~
@318 = ~Are we to join forces once more, I have been itching for some adventure?~
@319 = ~Life is adventure or nothing!!!~
Мод по ссылке обновлен. Переведено уже два компонента и все тексты, связанные с Сафаной и Кораном (итого около 1300-1400 строк).
Приступаю к следующему компоненту - Фалдорн в SoA.

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin »

Перезалил архив с модом - при русификации у некоторых файлов осталась неверная кодировка, исправил. Иначе русская версия бы глючила.

scheele
Переводчик
Переводчик

Сообщение scheele »

Планируете ли переводить Алору? Если да, то всегда готов взяться за вычитку. Алора же! :love:

yota13

Сообщение yota13 »

Мод хороший. Взялся помочь с этими файлами.
upd. готово.
У вас нет необходимых прав для просмотра вложений в этом сообщении.
Последний раз редактировалось yota13 23 июн 2020, 15:25, всего редактировалось 1 раз.

Austin
Переводчик
Переводчик

Сообщение Austin »

Спасибо всем за поддержку! Насчет Алоры пока не знаю, сначала сделаю Фалдорн и Тиакса, а дальше по ситуации.

Нужна помощь с кодировкой! Кто-нибудь может поменять кодировку всех файлов в папке Russian на 1251 и прислать?
У меня что-то странное с Notepad+, он не сохраняет кодировку после изменения. И даже если он показывает, что файл в ANSI, в блокноте тот же файл все равно как UTF показан. В игре в итоге глюки именно с русской версией. Раньше всё было нормально, но последнее время Notepad+ словно сошел с катушек.

tipun
Переводчик
Переводчик

Сообщение tipun »

Я сейчас не дома. Только ближе к вечеру. А вообще можешь скачать AkelPad. Он никогда не подводил. Правда лучше сразу с плагинами. Если понравится, могу потом скинуть подсветку синтаксиса для tp2(tph, tpa), baf, d(tra).

Ответить