Сообщения без ответовАктивные темы

[Перевод, Заморожен] Adrian NPC Mod

Переводы модов для Baldur's Gate, Icewind Dale, Planescape: Torment и Neverwinter Nights от Arcanecoast.ru.

Модераторы: Silent, Commander L, Аэттеррон, Austin

[Перевод, Заморожен] Adrian NPC Mod

Сообщение Kotofeus » 26 авг 2017, 22:37

Meet Adrian Sianodel, a 33 year old half-elven mage who, after several recent catastrophes, managed to land a brief but involuntary stint as Irenicus' pet wandmaker. Kill the duergar who guard him, and he'll be quite happy to lend his magic to your cause. To repay the debt, to exact vengeance... and perhaps because he simply has nowhere else to go anymore.

Adrian has lived an interesting life, for lack of a better term, though he's hoping to finally put his past behind him. Aside from his magic, he has a background in espionage and a decadent -- some might say romantic -- streak that has gotten him into trouble in the past. He once pursued (and ultimately wrecked) a political career with one of the most notorious organizations in the Realms, and may very much enjoy the opportunities for intrigue the Shadow Thieves have to offer... if you can drag him away from fighting with the Harper and the Red Wizard long enough to notice, that is.

Adrian may be somewhat difficult to get to know. He is not the most tolerant of people, and while he is intrigued by your powers and heritage (and has far more experience with the machinations of dark gods than he would like), neither his respect nor his trust is particularly easy to earn. That said, he will appreciate a leader willing to take him to task.

Версия мода, для которой ведется перевод:
3.1

Описание мода:
(Зарегистрируйтесь, чтобы увидеть ссылку)

Файлы перевода:

Перевод лицензируется по условиям:

Текущая активность:
AldarkВычитка перевода
KotofeusПереводит мод
prozhВычитка перевода

Хочешь присоединиться к проекту перевода и помочь? Просто напиши в этой теме! :good:
Последний раз редактировалось Kotofeus 16 июн 2018, 13:32, всего редактировалось 2 раз(а).
See battle, cat? Meow, cat, MEOW!
Kotofeus [?]

Re: [Перевод, В процессе] Adrian NPC Mod

Сообщение saigon1983 » 01 сен 2017, 15:19

Может, в данном случае имеется ввиду прилагательное "четный"? Там ничего на счет четных/нечетных чисел нет?
saigon1983 [?]

Переводчик

Сообщение Aldark » 01 сен 2017, 15:35

Не перевел название второго квеста, "Always Even in the End". это какая-то идиома, но никак не могу подобрать ничего похожего

Что-то вроде "В конце всегда ожидает расплата".

Even

Как раз таки да, если дело касается сделок, то имеется ввиду поровну. Even parts - равные доли.

Окинул взглядом последние файлы - ощущается, что качество перевода улучшилось. Я не знаю когда у меня будет время на вычитку, куча другой работы наметилась, но как будет - постараюсь вычитать. Если prozh или S1lver хотят помочь - буду только рад.

В любом случае, спасибо за труд! :good:
(Зарегистрируйтесь, чтобы увидеть ссылку) : Список модов ArcaneCoast
(Зарегистрируйтесь, чтобы увидеть ссылку) : GitHub ArcaneCoast (переводы и инструменты)
Aldark [?]

Джедай-Консул

Сообщение Kotofeus » 01 сен 2017, 17:06

Aldark, рано спасибо, еще 5 с половиной тысяч строк :)
Kotofeus [?]

Сообщение prozh » 01 сен 2017, 17:53

Kotofeus писал(а):еще 5 с половиной тысяч строк

Маловато берешь... там еще папка crossmod не трафицирована, так что накидывай сверху еще 500 строк, не ошибешься.
Aldark писал(а):постараюсь вычитать. Если prozh или S1lver хотят помочь - буду только рад.

Ближе к концу следующей недели, раньше не получится...
prozh [?]

Лит. редактор

Сообщение Si1ver » 01 сен 2017, 18:59

Aldark писал(а):Если prozh или S1lver хотят помочь - буду только рад.

Мне пока не до модов, где бы больше времени на текущие вещи найти. Например, хочется довычитать таки уже остатки Трона в BG2EE. Если Бимдоги действительно соберутся и сделают русский в следующей версии - хотелось бы, чтобы он был максимально качественным.
Кстати, единичка у меня посередине ;)
Последний раз редактировалось Si1ver 02 сен 2017, 01:31, всего редактировалось 1 раз.
Si1ver [?]

Переводчик

Сообщение Aldark » 02 сен 2017, 00:40

Если Бимдоги действительно соберутся и сделают русский в следующей версии

Увидим, но надеюсь что так :)

Кстати, единичка у меня посередине ;)

Сорри :)
(Зарегистрируйтесь, чтобы увидеть ссылку) : GitHub ArcaneCoast (переводы и инструменты)
Aldark [?]

Джедай-Консул

Сообщение Kotofeus » 26 сен 2017, 04:30

Нашел немножко времени, выложу небольшой файл.
Русский rh#adrp.tra
@0 = ~Хочешь сказать, надо разделиться?~
@1 = ~Вообще-то, нет. Не хочу.~
@2 = ~Только временно.~
@3 = ~Ага. Удачи и счастливого избавления.~
@4 = ~Рад слышать это.~
@5 = ~Отлично. Если придешь в чувство, можешь найти меня на Променаде.~
@6 = ~Хорошо, что временно. Я отправлюсь в таверну тогда.~
@7 = ~Бросаешь меня в Андердарке? Чудесно.~
@8 = ~В таком случае, "друг", думаю, что мне придется преследовать другие интересы.~
@9 = ~Ааах, вот прямо когда становится невыносимо скучно, <CHARNAME> сваливается на голову. Тебе что-то нужно?~
@10 = ~Не совсем. И все же, почему изо всех мест в Аскатле ты выбрал именно это?~
@11 = ~Я хочу, чтобы ты снова присоединился ко мне.~
@12 = ~Только убить тебя.~
@13 = ~Потому что никто не хочет моей смерти в этом маленьком самодостаточном уголке Аскатлы. Если это все, я продолжу выслушивать местные сплетни. Ну или терпеть их.~
@14 = ~Правда? Глядя на твоих спутников, не могу сказать, что удивлен. Что ж, хорошо.~
@15 = ~Так. Простите меня, что не останусь посмотреть на то, как закончится эта битва.~
@16 = ~Аах, ... почти знакомое лицо. От меня что-то нужно?~
@17 = ~Не совсем. Наслаждаешься окружением?~
@18 = ~Как и ожидалось.~
@19 = ~Тебя ведет надежда вернуть нечто дорогое тебе. Но чем дальше ты будешь продвигаться, тем больше потеряешь.~
@20 = ~Например, этот маг. Такой милый, не так ли? Смелый, когда это требуется, но все же робкий и пугливый в душе. Возможно, мне стоит вырвать это из него.~
@21 = ~Твои угрозы ничего не значат, вампир.~
@22 = ~И все же они более весомы, чем твои. Пойдешь за мной, <CHARNAME>, и ты потеряешь больше, чем можешь представить! Начинаем!~
@23 = ~Финальная Битва с Бодхи.

Бодхи появилась прямо перед тем, как я достигла ее убежища, и предупредила меня о том, что ей было известно, что я ее преследовала, и она украла у меня самое дорогое для моего сердца: Адриана. Перед тем, как испариться, оставив меня в окружении своих мертвых слуг, Бодхи предостерегла меня, что если я продолжу продвижение по ее логову, я потеряю больше, чем могу вообразить. Я не могу оставить Лампу Ринна у нее... Но теперь на кон поставлена жизнь и душа того, кого я люблю!~
@24 = ~Друг поражен вампиризмом. Старая книга советует обратиться к последователям Огмы, они могут что-то знать.~
@25 = ~В бою с его сестрой, Бодхи, пострадала любовь всей моей жизни. Я ищу способ спасти его.~
@26 = ~Вы пришли в поисках мудрости Переплетчика-Того-Что-Известно? Мудрый Бог готов помочь.~
@27 = ~Нет, спасибо, в данный момент мне ничего не нужно.~
@28 = ~Эльхан! Адриан стал наполовину вампиром из-за тебя! Ты в ответе за это!~
@29 = ~Мой возлюбленный превратился в вампира. Что мне ожидать, когда я разыщу его?~
@30 = ~Кое-кто, кто мне не безразличен, превратился в вампира. Есть ли какой-нибудь способ спасти его?~
@31 = ~Но... нет, я достаточно подготовилась к этой встрече, <CHARNAME>. Я предостерегала тебя, что ты понесешь великую потерю, если продолжишь противостоять мне. Я не лгала.~
@32 = ~Ты взяла слишком много! Ты вернешь души и Имоен, и Адриана!~
@33 = ~И ты сдержала обещание. Верни мне Адриана, и, возможно, я буду милосердной.~
@34 = ~Я бы преследовала тебя за похищение Адриана и в одиночку. Он очень важен для меня.~
@35 = ~Ты слишком самоуверенна. Похищение Адриана не спасет тебя.~
@36 = ~Любопытная уловка, хоть я и уверена, что его судьба будет служить хорошим примером -- хочешь ты его вернуть обратно или нет.~
@37 = ~Правда? Сомневаюсь, что твоя неуклюжесть поможет тебе восстановить его преданность, которую я забрала своим укусом. Только сильная рука сможет вести его за собой. И он уже забыл тебя.~
@38 = ~Финальная Битва с Бодхи.

Бодхи превратила Адриана в вампира! Или ... или нечто похожее. Но процесс не мог завершиться так быстро. Я потеряю его, если не сделаю что-нибудь с этим. Возможно, эльфийский боевой мудрец может подсказать, как спасти его ... или Эльхан...~
@39 = ~Такой податливый, не правда ли? Когда-нибудь я пошлю письмо с благодарностями его прежним руководителям. Но до тех пор... процесс еще не завершен, но он все равно атакует тебя, если я прикажу.~
@40 = ~Что...что вам угодно, госпожа?~
@41 = ~Ты... ты спасла меня. <CHARNAME>...~
@42 = ~Ну конечно спасла! Что тут удивительного?~
@43 = ~А чего ты ожидал от меня? Оставить тебя таким на века?~
@44 = ~Не стоит благодарности.~
@45 = ~Согласна, ты на удивление удачлив.~
@46 = ~Что? Нет, нет, я просто...~
@47 = ~Не думал, что он обратим. Вампиризм, я имею в виду. Я не настолько хорош в некромантии, насколько, вероятно стоило бы...~
@48 = ~Как именно у тебя получилось сделать это?~
@49 = ~Используя символ древнего бога солнца Амаунатора. Мы нашли свидетельства того, что его прикосновение излечивало подобное в прошлом.~
@50 = ~Несколько секунд назад он вернулся к жизни, а уже обдумывает свои магические теории! Неужели это так важно?~
@51 = ~Что ж, как минимум, ты не выглядишь слишком уже травмированным.~
@52 = ~С огромной трудностью. На что это было похоже?~
@53 = ~Ясно. Милостью бога света я жив. Хмм. Не совсем уверен по поводу того, как я к этому отношусь, но... собственно, это лучше прочих возможных вариантов.~
@54 = ~Нет, ты права... конечно, права. Это легче, чем просто... вспомнить. Я был...мертв. Я был...за гранью смерти. Я--~
@55 = ~Разве? Хорошо. Думаю, я просто пытаюсь не... вспоминать. Я был...мертв. Я был...за гранью смерти. Я--~
@56 = ~Это было... мда, это БЫЛО. Я не уверен, что хочу это вспоминать. Думаю, это просто подчинило меня. Не могу сказать точнее. Это было чем-то за гранью обычного подчинения... Я уже не был собой. Не был.~
@57 = ~И я был голоден. Очень. И ненавидел... все вокруг. Согласен, это похоже на обычное для меня состояние, но--~
@58 = ~(вздох) Напомни мне никогда не становиться личом, <CHARNAME>.~
@59 = ~Так ладно, а то уже становится страшновато.~
@60 = ~Хех. Я запомню.~
@61 = ~Вот и распрощались с мечтой, видимо.~
@62 = ~Что же, по крайней мере ты снова стал собой.~
@63 = ~(улыбка) Я стараюсь.~
@64 = ~(улыбка) Тогда тебе следует поискать себе другого злого волшебника, дорогуша.~
@65 = ~Не делай вид, что ты расстроена этим, милая.~
@66 = ~Как же я устал повторять это... Но спасибо тебе, <CHARNAME>. От всего сердца. И я поблагодарю тебя еще раз, когда мы покинем эту забытую всеми богами крипту.~
@67 = ~Финальная Битва с Бодхи.

Хоть я и переживала, что последняя месть Бодхи заберет у меня Адриана навсегда, оказалось, что информация в книге была верна... Статуя Амаунатора не только вернула Адриана к жизни, но и излечила его от вампиризма.~

Английский rh#adrp.tra
@0 = ~You mean to part ways?~
@1 = ~Actually, no. I don't.~
@2 = ~Only temporarily.~
@3 = ~Indeed. Good luck and good riddance.~
@4 = ~I'm glad to hear it.~
@5 = ~Very well. If you come to your senses, you may yet find me in Waukeen's Promenade.~
@6 = ~This had better be only temporary, Veldrin. I'll head to the inn, then.~
@7 = ~Abandoning me in the Underdark? Wonderful.~
@8 = ~In that case, "friend," I suppose I'll simply have to pursue other interests.~
@9 = ~Ahh, just when things were becoming unbearably dull, <CHARNAME> drops by. Did you want something?~
@10 = ~Not particularly. Of all of the places in Athkatla, though, why would you stay here?~
@11 = ~I'd like you to join with me again.~
@12 = ~Only to kill you.~
@13 = ~Because nobody wants me dead in this small, self-satisfied corner of Athkatla. If that was all, I'm enjoying the local gossip. Or tolerating it, at least.~
@14 = ~Would you? By the looks of your company, I can't say I'm surprised. Very well, then.~
@15 = ~I see. Pardon me for not staying around to see how that battle plays out.~
@16 = ~Ahh, an... almost familiar face. Did you want something, Veldrin?~
@17 = ~Not particularly. Are you enjoying the scenery?~
@18 = ~As much as might be expected.~
@19 = ~You follow in the hopes of retrieving something dear to you. I say that the longer you keep this up, the more you will lose.~
@20 = ~Such as this mage. A pretty thing, isn't he? Bold when it matters, but timid in the ways of the heart. Perhaps I should tear it out for him.~
@21 = ~Your threats mean nothing, vampire.~
@22 = ~And yet they mean more than yours ever have. Follow me further, <CHARNAME>, and you will lose more than you can imagine! Starting now!~
@23 = ~The Final Battle with Bodhi.

Bodhi appeared in an ambush shortly before I reached her haven, warning me that she was aware of my pursuit and stealing from me the one person that is dearest to my heart: Adrian. Before she vanished and unleashed more of her undead creations upon me, Bodhi warned me that if I continue I will lose even more than I thought possible. I cannot give up on the Rhynn Lanthorn... but now the life and immortal soul of the one I love is at stake, as well!~
@24 = ~A friend is afflicted by vampirism. An old book suggested that followers of Oghma might know something about that.~
@25 = ~I lost a loved one in a battle with his sister, Bodhi. I seek a means of curing him.~
@26 = ~Have you come seeking wisdom from the Binder of What is Known? The Wise God stands ready.~
@27 = ~No, thank you, I have no need of help at the moment.~
@28 = ~Elhan! I've the half vampire body of Adrian here because of you! You'll tell me now!~
@29 = ~A loved one was taken by a vampire. What can I expect when I find him?~
@30 = ~Someone I care about has fallen to a vampire. Is there any way to save him?~
@31 = ~But... no, I have already prepared much for this meeting, <CHARNAME>. I did warn you that you would suffer great loss if you continued your push towards me. I did not lie.~
@32 = ~You have taken too much already! You will return both Imoen's soul and Adrian!~
@33 = ~And you have delivered on that promise. Return Adrian and perhaps I will be merciful.~
@34 = ~I would have hunted you for your theft of Adrian alone. He is very important to me.~
@35 = ~You place too much confidence in sentiment. The theft of Adrian will not save you.~
@36 = ~An interesting ploy, though I am sure his fate will still serve as an example -- whether you wish him back or not.~
@37 = ~This one? I doubt your fumbling could have inspired the loyalty I have taken with a bite and a gaze. He requires a strong hand to keep him in line. He is accustomed to no less.~
@38 = ~The Final Battle with Bodhi.

Bodhi has turned Adrian into a vampire! Or ... or very nearly. The process may not have been completed in the short time Bodhi has had him. I will have lost him if something cannot be done. Perhaps the elven war sage might know some way of restoration ... or Elhan...~
@39 = ~Compliant, isn't he? I shall have to send my regards to his old masters someday. For now, however... the process is not quite complete, but he will still strike you down when I command it.~
@40 = ~What...what do you require, mistress?~
@41 = ~You... saved me. <CHARNAME>...~
@42 = ~Of course I'd save you! Don't sound so surprised.~
@43 = ~What did you expect me to do? Leave you like that for the rest of time?~
@44 = ~You're very welcome.~
@45 = ~You're exceptionally lucky, I agree.~
@46 = ~What? No, no, I just...~
@47 = ~I didn't think it was reversible. Vampirism, that is. I'm not as well versed in the necromantic arts as I perhaps should be, but...~
@48 = ~How exactly did you do it?~
@49 = ~By using the icon of the ancient sun god Amaunator. We found evidence that his touch had cured undeath in the past.~
@50 = ~A moment amongst the living again and he's already contemplating arcane theory! Does it really matter?~
@51 = ~Well, at least you don't seem to be traumatized.~
@52 = ~With a great deal of difficulty. What was it like?~
@53 = ~I see. But for the grace of a god of light. Hmm. I'm not sure how I feel about that, but... well, it's better than the alternative.~
@54 = ~No, you're right... you're right, of course. I guess it's easier than actually... remembering. I was...dead. I was...beyond dead. I--~
@55 = ~I don't? Good. I guess I'm trying not to actually... remember. I was...dead. I was...beyond dead. I--~
@56 = ~It was... well, it was. I'm not sure I want to remember. I was dominated throughout it, I think. It's hard to say for certain. It was something beyond normal domination... I wasn't even myself anymore. Not really.~
@57 = ~And I was hungry. So hungry. And I hated...everything. Not that that's particularly unusual for me, but--~
@58 = ~(sigh) Remind me to never become a lich, <CHARNAME>.~
@59 = ~Okay, this is just getting creepy now.~
@60 = ~Heh. I'll do that.~
@61 = ~So much for that dream, I suppose.~
@62 = ~Well, at least you're yourself again.~
@63 = ~(smile) I try my best.~
@64 = ~(smile) You'll need to find yourself another evil sorcerer if you want that, my dear.~
@65 = ~Don't sound so disappointed, my dear.~
@66 = ~I'm growing tired of saying it, but... thank you, <CHARNAME>. Sincerely. And I'll thank you once more after we get out of this gods forsaken crypt.~
@67 = ~The Final Battle with Bodhi.

While I had feared for some time that Bodhi's final revenge on me would be to take away Adrian forever, it seems that the information in the lorebook was right... Amaunator's idol has restored Adrian not only to life, but has removed the vampiric curse from him, as well.~

rh#adrp.d
BEGIN RH#ADRP

// ** PARTING DIALOGUE ** //

IF ~Global("RH#AdrianJoined","GLOBAL",1)~ THEN BEGIN rh#AdrianKicked
SAY @0 /* You mean to part ways? */
++ @1 /* Actually, no. I don't. */ + rh#AdrianKicked_oops
+ ~!Global("Chapter","GLOBAL",5)~ + @2 /* Only temporarily. */ + rh#AdrianKicked_wp
+ ~Global("PlayerLooksLikeDrow","GLOBAL",1)~ + @2 /* Only temporarily. */ + rh#AdrianKicked_drow
+ ~Global("Chapter","GLOBAL",5) !Global("PlayerLooksLikeDrow","GLOBAL",1) !AreaCheck("AR2300")~ + @2 /* Only temporarily. */ + rh#AdrianKicked_underdark
++ @3 /* Indeed. Good luck and good riddance. */ + rh#AdrianKicked_interests
END

IF ~~ rh#AdrianKicked_oops
SAY @4 /* I'm glad to hear it. */
IF ~~ DO ~JoinParty()~ EXIT
END

IF ~~ rh#AdrianKicked_wp
SAY @5 /* Very well. If you come to your senses, you may yet find me in Waukeen's Promenade. */
IF ~~ DO ~SetGlobal("rh#AdrianJoined","GLOBAL",0) EscapeAreaMove("AR0704",614,661,1)~ EXIT
END

IF ~~ rh#AdrianKicked_drow
SAY @6 /* This had better be only temporary, Veldrin. I'll head to the inn, then. */
IF ~~ DO ~SetGlobal("rh#AdrianJoined","GLOBAL",0) EscapeAreaMove("AR2202",1490,944,5)~ EXIT
END

IF ~~ rh#AdrianKicked_underdark
SAY @7 /* Abandoning me in the Underdark? Wonderful. */
IF ~~ DO ~SetGlobal("rh#AdrianJoined","GLOBAL",0) ForceSpell(Myself,WIZARD_INVISIBILITY) EscapeArea()~ EXIT
END

IF ~~ rh#AdrianKicked_interests
SAY @8 /* In that case, "friend," I suppose I'll simply have to pursue other interests. */
IF ~~ DO ~SetGlobal("rh#AdrianJoined","GLOBAL",0) ForceSpell(Myself,WIZARD_INVISIBILITY) EscapeArea()~ EXIT
END

// ** MITHREST INN ** //

IF ~Global("RH#AdrianJoined","GLOBAL",0) AreaCheck("AR0704")~ THEN BEGIN rh#AdrianRejoin
SAY @9 /* Ahh, just when things were becoming unbearably dull, <CHARNAME> drops by. Did you want something? */
++ @10 /* Not particularly. Of all of the places in Athkatla, though, why would you stay here? */ + rh#AdrianRejoin_mithrest
++ @11 /* I'd like you to join with me again. */ + rh#AdrianRejoin_return
++ @12 /* Only to kill you. */ + rh#AdrianRejoin_kill
END

IF ~~ rh#AdrianRejoin_mithrest
SAY @13 /* Because nobody wants me dead in this small, self-satisfied corner of Athkatla. If that was all, I'm enjoying the local gossip. Or tolerating it, at least. */
IF ~~ EXIT
END

IF ~~ rh#AdrianRejoin_return
SAY @14 /* Would you? By the looks of your company, I can't say I'm surprised. Very well, then. */
IF ~~ DO ~SetGlobal("rh#AdrianJoined","GLOBAL",1) JoinParty()~ EXIT
END

IF ~~ rh#AdrianRejoin_kill
SAY @15 /* I see. Pardon me for not staying around to see how that battle plays out. */
IF ~~ DO ~ForceSpell(Myself,DRYAD_TELEPORT)~ EXIT
END

// ** DROW INN ** /

IF ~Global("RH#AdrianJoined","GLOBAL",0) AreaCheck("AR2202")~ THEN BEGIN rh#AdrianRejoin
SAY @16 /* Ahh, an... almost familiar face. Did you want something, Veldrin? */
++ @17 /* Not particularly. Are you enjoying the scenery? */ + rh#AdrianRejoin_scenery
++ @11 /* I'd like you to join with me again. */ + rh#AdrianRejoin_return
++ @12 /* Only to kill you. */ + rh#AdrianRejoin_kill
END

IF ~~ rh#AdrianRejoin_scenery
SAY @18 /* As much as might be expected. */
IF ~~ EXIT
END
// vampire abduction (bodhinapping)

ADD_TRANS_TRIGGER BODHIAMB 5 ~OR(2)
!InParty("rh#Adrian")
!Global("rh#AdrianRomanceActive","GLOBAL",2)~ DO 0

INTERJECT BODHIAMB 5 rh#AdrBodhiAbduction1
== BODHIAMB IF ~Global("rh#AdrianRomanceActive","GLOBAL",2)
InParty("rh#Adrian")~ THEN @19 /* You follow in the hopes of retrieving something dear to you. I say that the longer you keep this up, the more you will lose. */
END
IF ~OR(2)
!InPartyAllowDead("rh#Adrian")
Dead("rh#Adrian")~ THEN EXTERN BODHIAMB 6
IF ~InPartyAllowDead("rh#Adrian")
!Dead("rh#Adrian")~ THEN EXTERN BODHIAMB rh#AdrBodhiAbduction2

CHAIN BODHIAMB rh#AdrBodhiAbduction2
@20 /* Such as this mage. A pretty thing, isn't he? Bold when it matters, but timid in the ways of the heart. Perhaps I should tear it out for him. */
== RH#ADRJ @21 /* Your threats mean nothing, vampire. */
== BODHIAMB @22 /* And yet they mean more than yours ever have. Follow me further, <CHARNAME>, and you will lose more than you can imagine! Starting now! */
END
IF ~~ THEN DO ~ClearAllActions() StartCutSceneMode() StartCutScene("rh#cut1")~
UNSOLVED_JOURNAL @23 /* The Final Battle with Bodhi.

Bodhi appeared in an ambush shortly before I reached her haven, warning me that she was aware of my pursuit and stealing from me the one person that is dearest to my heart: Adrian. Before she vanished and unleashed more of her undead creations upon me, Bodhi warned me that if I continue I will lose even more than I thought possible. I cannot give up on the Rhynn Lanthorn... but now the life and immortal soul of the one I love is at stake, as well! */ EXIT

//Bodhi abduction: Oghma

ADD_TRANS_TRIGGER IMNBOOK1 0
~OR(2)
!Global("RevealUmar","GLOBAL",1)
!PartyHasItem("rh#ADBDY")~

EXTEND_BOTTOM IMNBOOK1 0
IF ~PartyHasItem("rh#ADBDY")
Global("RevealUmar","GLOBAL",1)~ THEN REPLY #59383 EXTERN IMNBOOK1 4
END

EXTEND_BOTTOM DOGHMA 0 #5
+ ~Global("RevealUmar","GLOBAL",1) PartyHasItem("rh#ADBDY")~ + @24 /* A friend is afflicted by vampirism. An old book suggested that followers of Oghma might know something about that. */ GOTO 10
END

EXTEND_BOTTOM DOGHMA 3 7 9 #4
+ ~Global("RevealUmar","GLOBAL",1) PartyHasItem("rh#ADBDY")~ + @24 /* A friend is afflicted by vampirism. An old book suggested that followers of Oghma might know something about that. */ GOTO 10
END

EXTEND_BOTTOM SUDEMIN 2
+ ~PartyHasItem("rh#ADBDY")~ + @25 /* I lost a loved one in a battle with his sister, Bodhi. I seek a means of curing him. */ GOTO 3
END

APPEND OGHMONK1
IF WEIGHT #-1
~Global("RevealUmar","GLOBAL",1)
PartyHasItem("rh#ADBDY")~ THEN BEGIN rh#AdrOghmaMonk
SAY @26 /* Have you come seeking wisdom from the Binder of What is Known? The Wise God stands ready. */
++ @27 /* No, thank you, I have no need of help at the moment. */ EXTERN OGHMONK1 5
++ @24 /* A friend is afflicted by vampirism. An old book suggested that followers of Oghma might know something about that. */ EXTERN OGHMONK1 6
END
END

//Bodhi abduction: Elhan

EXTEND_BOTTOM C6ELHAN2 70
+ ~PartyHasItem("rh#ADBDY")~ + @28 /* Elhan! I've the half vampire body of Adrian here because of you! You'll tell me now! */ + 76
END

EXTEND_BOTTOM WARSAGE 0
+ ~!Dead("c6bodhi") Global("rh#AdrianVampire","GLOBAL",2)~ + @29 /* A loved one was taken by a vampire. What can I expect when I find him? */ + 6
END

EXTEND_BOTTOM WARSAGE 0
+ ~PartyHasItem("rh#ADBDY")~ + @30 /* Someone I care about has fallen to a vampire. Is there any way to save him? */ + 5
END

//Bodhi abduction: final battle

// Bodhi section 2
ADD_TRANS_TRIGGER C6BODHI 21 ~!Global("rh#AdrianVampire","GLOBAL",2)~ DO 0

INTERJECT C6BODHI 21 rh#AdrianBodhiMeet_1
== C6BODHI IF ~Global("rh#AdrianVampire","GLOBAL",2)~ THEN
@31 /* But... no, I have already prepared much for this meeting, <CHARNAME>. I did warn you that you would suffer great loss if you continued your push towards me. I did not lie. */
END
+ ~Global("rh#AdrianVampire","GLOBAL",2)~ + @32 /* You have taken too much already! You will return both Imoen's soul and Adrian! */ EXTERN C6BODHI rh#AdrVamp_taken
+ ~Global("rh#AdrianVampire","GLOBAL",2)~ + @33 /* And you have delivered on that promise. Return Adrian and perhaps I will be merciful. */ EXTERN C6BODHI rh#AdrVamp_taken
+ ~Global("rh#AdrianVampire","GLOBAL",2)~ + @34 /* I would have hunted you for your theft of Adrian alone. He is very important to me. */ EXTERN C6BODHI rh#AdrVamp_taken
+ ~Global("rh#AdrianVampire","GLOBAL",2)~ + @35 /* You place too much confidence in sentiment. The theft of Adrian will not save you. */ EXTERN C6BODHI rh#AdrVamp_sentiment

APPEND C6BODHI

IF ~~ rh#AdrVamp_sentiment
SAY @36 /* An interesting ploy, though I am sure his fate will still serve as an example -- whether you wish him back or not. */
IF ~~ + rh#AdrVamp_taken
END

IF ~~ rh#AdrVamp_taken
SAY @37 /* This one? I doubt your fumbling could have inspired the loyalty I have taken with a bite and a gaze. He requires a strong hand to keep him in line. He is accustomed to no less. */
IF ~~ UNSOLVED_JOURNAL @38 /* The Final Battle with Bodhi.

Bodhi has turned Adrian into a vampire! Or ... or very nearly. The process may not have been completed in the short time Bodhi has had him. I will have lost him if something cannot be done. Perhaps the elven war sage might know some way of restoration ... or Elhan... */
EXTERN RH#VADR RH#VampAdrian1
END

IF ~~ RH#VampAdrian2
SAY @39 /* Compliant, isn't he? I shall have to send my regards to his old masters someday. For now, however... the process is not quite complete, but he will still strike you down when I command it. */
IF ~~ EXTERN C6BODHI 28
END
END

BEGIN RH#VADR

IF ~~ RH#VampAdrian1
SAY @40 /* What...what do you require, mistress? */
IF ~~ EXTERN C6BODHI RH#VampAdrian2
END

// post-abduction

CHAIN IF WEIGHT #-1 ~OR(2) Global("rh#AdrianVampire","GLOBAL",3) Global("rh#AdrianVampire","GLOBAL",4)~ THEN RH#ADRP rh#AdrVamped
@41 /* You... saved me. <CHARNAME>... */
DO ~ChangeAIScript("rh#adr",OVERRIDE) SetGlobal("rh#AdrianVampire","GLOBAL",5)~
END
++ @42 /* Of course I'd save you! Don't sound so surprised. */ + rh#AdrVamped_reverse
++ @43 /* What did you expect me to do? Leave you like that for the rest of time? */ + rh#AdrVamped_reverse
++ @44 /* You're very welcome. */ + rh#AdrVamped1
++ @45 /* You're exceptionally lucky, I agree. */ + rh#AdrVamped1

APPEND RH#ADRP

IF ~~ rh#AdrVamped_reverse
SAY @46 /* What? No, no, I just... */
IF ~~ + rh#AdrVamped1
END

IF ~~ rh#AdrVamped1
SAY @47 /* I didn't think it was reversible. Vampirism, that is. I'm not as well versed in the necromantic arts as I perhaps should be, but... */
= @48 /* How exactly did you do it? */
++ @49 /* By using the icon of the ancient sun god Amaunator. We found evidence that his touch had cured undeath in the past. */ + rh#AdrVamped_sungod
++ @50 /* A moment amongst the living again and he's already contemplating arcane theory! Does it really matter? */ + rh#AdrVamped_theory
++ @51 /* Well, at least you don't seem to be traumatized. */ + rh#AdrVamped_trauma
++ @52 /* With a great deal of difficulty. What was it like? */ + rh#AdrVamped_vamped
END

IF ~~ rh#AdrVamped_sungod
SAY @53 /* I see. But for the grace of a god of light. Hmm. I'm not sure how I feel about that, but... well, it's better than the alternative. */
IF ~~ + rh#AdrVamped2
END

IF ~~ rh#AdrVamped_theory
SAY @54 /* No, you're right... you're right, of course. I guess it's easier than actually... remembering. I was...dead. I was...beyond dead. I-- */
IF ~~ + rh#AdrVamped2
END

IF ~~ rh#AdrVamped_trauma
SAY @55 /* I don't? Good. I guess I'm trying not to actually... remember. I was...dead. I was...beyond dead. I-- */
IF ~~ + rh#AdrVamped2
END

IF ~~ rh#AdrVamped_vamped
SAY @56 /* It was... well, it was. I'm not sure I want to remember. I was dominated throughout it, I think. It's hard to say for certain. It was something beyond normal domination... I wasn't even myself anymore. Not really. */
= @57 /* And I was hungry. So hungry. And I hated...everything. Not that that's particularly unusual for me, but-- */
IF ~~ + rh#AdrVamped2
END

IF ~~ rh#AdrVamped2
SAY @58 /* (sigh) Remind me to never become a lich, <CHARNAME>. */
++ @59 /* Okay, this is just getting creepy now. */ + rh#AdrVamped_creepy
++ @60 /* Heh. I'll do that. */ + rh#AdrVamped3
++ @61 /* So much for that dream, I suppose. */ + rh#AdrVamped_dream
++ @62 /* Well, at least you're yourself again. */ + rh#AdrVamped_again
END

IF ~~ rh#AdrVamped_creepy
SAY @63 /* (smile) I try my best. */
IF ~~ + rh#AdrVamped3
END

IF ~~ rh#AdrVamped_dream
SAY @64 /* (smile) You'll need to find yourself another evil sorcerer if you want that, my dear. */
IF ~~ + rh#AdrVamped3
END

IF ~~ rh#AdrVamped_again
SAY @65 /* Don't sound so disappointed, my dear. */
IF ~~ + rh#AdrVamped3
END

IF ~~ rh#AdrVamped3
SAY @66 /* I'm growing tired of saying it, but... thank you, <CHARNAME>. Sincerely. And I'll thank you once more after we get out of this gods forsaken crypt. */
IF ~~ DO ~SetGlobal("rh#AdrianJoined","GLOBAL",1) JoinParty() EraseJournalEntry(@23 /* The Final Battle with Bodhi.

Bodhi appeared in an ambush shortly before I reached her haven, warning me that she was aware of my pursuit and stealing from me the one person that is dearest to my heart: Adrian. Before she vanished and unleashed more of her undead creations upon me, Bodhi warned me that if I continue I will lose even more than I thought possible. I cannot give up on the Rhynn Lanthorn... but now the life and immortal soul of the one I love is at stake, as well! */)
EraseJournalEntry(@38 /* The Final Battle with Bodhi.

Bodhi has turned Adrian into a vampire! Or ... or very nearly. The process may not have been completed in the short time Bodhi has had him. I will have lost him if something cannot be done. Perhaps the elven war sage might know some way of restoration ... or Elhan... */)~
SOLVED_JOURNAL @67 /* The Final Battle with Bodhi.

While I had feared for some time that Bodhi's final revenge on me would be to take away Adrian forever, it seems that the information in the lorebook was right... Amaunator's idol has restored Adrian not only to life, but has removed the vampiric curse from him, as well. */ EXIT
END
END
Kotofeus [?]

Сообщение Kotofeus » 27 сен 2017, 07:11

Так. Попробовал персонажа в игре с крупицами переведенного текста, сразу же возник диссонанс моего Иреникуса с Айреникусом Si1ver'а (Аскатла - Аткатла, Уотердип - Вотердип, мелочь, а глаза режет). Принял решение поправить в своем тексте все вот это вот по максимуму, дабы в дальнейшем переводить по канону основного перевода bg2. Да и времени на перевод не ахти (а чего греха таить, сил и желания после рабочего дня тоже не сыскать). Начал править -- обнаружил пару грубейших ошибок и уйму мелких. Так что пока буду корректировать.
Прошу Aldark по возможности обновлять правленный текст на гитхабе, дабы не запутаться.

Русский setup.tra
@0 = ~Adrian for BGII~
@1 = ~You must have Throne of Bhaal installed.~
@2 = ~Адриан~
@3 = ~Когда ты спрашиваешь его о жизни до вашего знакомства, АДРИАН слегка улыбается и говорит, что не стоит беспокоиться о демонах прошлого, поскольку их хватает и в настоящем. Учитывая его недавнее пребывание в рабстве, Адриан имеет немало и своих собственных, с которыми ему приходится бороться. Несмотря на его увиливания от ответа, ты все-таки узнаешь, что он провел немало времени в Сембии, работая в качестве наемного мага на восходящего торгового принца. Ты быстро осознаешь, что дальнейшие распросы не принесут ничего, кроме головной боли.~
@4 = ~О, я так не думаю.~ [rh#ad1]
@5 = ~Должен признать, это весьма эффективно.~ [rh#ad2]
@6 = ~Ну, мы определенно знаем толк в бесполезном времяпрепровождении.~ [rh#ad3]
@7 = ~Эта бессмыслица так уж необходима?~ [rh#ad4]
@8 = ~Хм, мне это безразлично.~ [rh#ad5]
@9 = ~Что это, тайская плантация? Неужели так сложно найти гостиницу?~ [rh#ad6]
@10 = ~Если я снова успею напиться к тому моменту, как ты решишь сделать что-нибудь, винить можешь только себя.~ [rh#ad7]
@11 = ~Проклятье!~ [rh#ad8]
@12 = ~Нет... только не так...~ [rh#ad9]
@13 = ~Где этот чертов клерик, когда он так нужен?~ [rh#ad10]
@14 = ~Это же не Кормантор, правда?~ [rh#ad11]
@15 = ~Аа, красоты и запахи города... Я бы предпочел обойтись без второго.~ [rh#ad12]
@16 = ~Да уж. Предпочел бы кому-нибудь заплатить, чтобы он спустился сюда вместо нас.~ [rh#ad13]
@17 = ~Прекрасный денек, чего не скажешь об окружении.~ [rh#ad14]
@18 = ~Ммм... солнце садится, и бодрость приходит.~ [rh#ad15]
@19 = ~Скоро тебе наступит конец.~ [rh#ad16]
@20 = ~Дьявол!~ [rh#ad17]
@21 = ~Оу, прелестно. Если ты не отыщешь для меня оружие получше, я просто сяду в уголке и буду наблюдать.~ [rh#ad18]
@22 = ~Я маг, а не тягловый мул.~ [rh#ad19]
@23 = ~Не сочтите за дерзость, но мне нужно прикрытие...~ [rh#ad20]
@24 = ~Это обещает быть интересным.~ [rh#ad21]
@25 = ~Это не совсем невидимость, но, полагаю, я справлюсь.~ [rh#ad22]
@26 = ~Ну-с, что у нас тут?~ [rh#ad23]
@27 = ~В Бездну тебя!~ [rh#ad24]
@28 = ~Никакой жалости для мрази, подобной тебе!~ [rh#ad25]
@29 = ~Умри, ну же!~ [rh#ad26]
@30 = ~Можно уже считать золото.~ [rh#ad27]
@31 = ~Даже не пытайся убежать.~ [rh#ad28]
@32 = ~Да?~ [rh#ad29]
@33 = ~Что такое?~ [rh#ad30]
@34 = ~Говори.~ [rh#ad31]
@35 = ~Что теперь?~ [rh#ad32]
@36 = ~Да.~ [rh#ad33]
@37 = ~Хмм?~ [rh#ad34]
@38 = ~Конечно.~ [rh#ad35]
@39 = ~Естественно.~ [rh#ad36]
@40 = ~Ну, если ты настаиваешь. А ты ведь всегда настаиваешь, да?~ [rh#ad37]
@41 = ~Пустая трата таланта волшебника, я считаю.~ [rh#ad38]
@42 = ~Да, да, да. Я работаю над этим.~ [rh#ad39]
@43 = ~Ох, только не снова.~ [rh#ad40]
@44 = ~Ты можешь лучше.~ [rh#ad41]
@45 = ~Указывай этой штукой на кого-нибудь другого.~ [rh#ad42]
@46 = ~Что ж, вижу, ты за словом в карман не полезешь.~ [rh#ad43]
@47 = ~Это же не Кормантор, правда?~ [rh#ad11]
@48 = ~Ммм... солнце встает, и день по-настоящему начинается.~ [rh#ad15]
@49 = ~Девочка~
@50 = ~Таня~
@51 = ~Таня Дамарова~
@52 = ~Страж Жентарима~
@53 = ~Дерин~
@54 = ~Орланна~
@55 = ~Салка~
@56 = ~Соаргил~
@57 = ~Талсар Соаргил~
@58 = ~Страж Соаргила~
@59 = ~Михаил~
@60 = ~Михаил Васильев~
@61 = ~Кольцо с печаткой Васильевых~
@62 = ~Это кольцо с печаткой принадлежало деду Адриана, младшему лорду Крепости Зентил. Хоть у кольца и нет магических свойств, принадлежность его Адриану очевидна.~
@63 = ~Документы Тани~
@64 = ~Эти документы, найденные в комнате Тани, как раз то, что Адриан искал.~
@65 = ~Тело Адриана~
@66 = ~Адриан был захвачен Бодхи и заражен вампиризмом, с целью заставить вас убить его. Должен быть способ вернуть его к жизни, хотя вы еще не знаете, как это сделать.~
@67 = ~Повязка~
@68 = ~Повязка Интеллекта~
@69 = ~Это шнурок с небольшим камнем, устроенным таким образом, что он покоится на лбу носителя. Его свойства неизвестны.~
@70 = ~Это шнурок с небольшим камнем, устроенным таким образом, что он покоится на лбу носителя. Он делает владельца умнее.

STATISTICS/ПАРАМЕТРЫ:

+1 к Интеллекту.~
@71 = ~Ключ~
@72 = ~Сильно проржавевший ключ. Похоже, он подходит к кандалам Адриана.~
@73 = ~Годы после того, как <CHARNAME> и Адриан странствовали вместе, были поразительно спокойными. Обнаружив внутри себя множество вопросов и не найдя вразумительных ответов, Адриан вскоре остепенился и осел возле храма Азута в Симбаре. Жизнь в умиротворении, однако, оказалась невыносимой, и он отважился покинуть город после жестокой стычки с дворянином из Чессенты. Вскоре после воскрешения Бэйна и восстановления его церкви, Адриан перебрался в Вотердип. Он обвинялся в двух несвязанных между собой инцидентах, но по слухам оказался под защитой Черного Посоха. Хотя правда и неизвестна, Адриан считался достаточно добропорядочным гражданином, впрочем ходили слухи и о его связях с Вотердипским подпольем. Он не был женат, и у него не было собственных детей, хоть он и выбрал себе нескольких учеников. Как он совмещал их обучение и игру в хитросплетениях Вотердипа, остается одной из величайших загадок Фаэруна.~
@74 = ~Годы после того, как <CHARNAME> и Адриан странствовали вместе, были поразительно спокойными. Следуя своему обещанию, Джахейра сопроводила его в Шэдоудэйл, где он попробовал примириться со своим отцом. Дорога была весьма терниста, и после стычки с местным Арфистом, Адриана вежливо попросили уйти. Он поддерживал дружбу с Джахейрой и все-таки установил более-менее неплохие отношения со своим отцом, но его мнение о Долине так и не улучшилось. Вскоре после воскрешения Бэйна и восстановления его церкви, Адриан перебрался в Вотердип. Он обвинялся в двух несвязанных между собой инцидентах, но по слухам оказался под защитой Черного Посоха. Хотя правда и неизвестна, Адриан считался достаточно добропорядочным гражданином, впрочем ходили слухи и о его связях с Вотердипским подпольем. Он не был женат, и у него не было собственных детей, хоть он и выбрал себе нескольких учеников. Как он совмещал их обучение и игру в хитросплетениях Вотердипа, остается одной из величайших загадок Фаэруна.~
@75 = ~<CHARNAME> и странствия в <HISHER> компании весьма ожесточили Адриана. Никогда не любивший эльфов, с каждым годом он осознавал, что его ярость и ненависть к Айреникусу перенаправляются на народ Сулданесселара, породивших, по его мнению, этого монстра. Покинув дитя Баала, Адриан странствовал по северным землям, пытаясь превозмочь и смягчить свою злобу. Потерпев неудачу, он вернулся домой к Лунному Морю, где он стал по-настоящему могуществен. Из-за участия в недавних событиях он продвинулся вверх в иерархии Зентарима, и соблазнил нескольких членов организации, пообещав им богатства Сулданесселара. Это и привело его к погибели, и он обрел смерть от руки знаменитого эльфа Дриззта До'Урдена, на входе в город, который он когда-то спасал.~
@76 = ~Несмотря на уверенность, что он сможет выжить без нее, месяцы спустя после того, как <CHARNAME> возвысилась, Адриан осознал, насколько ему тяжело. Он быстро потерял контакт со своими бывшими товарищами и вскоре покинул Берег Мечей, поселившись возле храма Азута в Симбаре. Жизнь в умиротворении, однако, оказалась невыносимой, и он отважился покинуть город после жестокой стычки с выпившим дворянином из Чессенты. Вскоре после воскрешения Бэйна и восстановления его церкви, Адриан перебрался в Вотердип. Он обвинялся в двух несвязанных между собой инцидентах, но по слухам оказался под защитой Черного Посоха. Хотя правда и неизвестна, Адриан считался достаточно добропорядочным гражданином, впрочем ходили слухи и о его связях с Вотердипским подпольем. Позже он был схвачен либо последователями Сирика, либо бэйнитами. Как они смогли убить такого могущественного мага неизвестно, но все-таки любого рано или поздно можно победить. Их намерения, однако, были ясны. Когда клерики в конце концов бросили его тело на ступени храма, построенного в честь новой богини, один сквозь смех воскликнул: "Если и это послание не дойдет до нее, тогда я не знаю что вообще смогло бы".~
@77 = ~Через несколько дней после окончательной победы над Мелиссан, <CHARNAME> и Адриан оставили Тетир. Обеспокоенные способностью общества принять Дитя Баала, несмотря на собственные трудности Адриана, пара не желала останавливаться ни в одном месте. Некоторое время они провели путешествуя. Вскоре после воскрешения Бэйна и восстановления его церкви, они перебрались в Вотердип. Адриан обвинялся в двух несвязанных между собой инцидентах, но по слухам оказался под защитой Черного Посоха. Хотя правда и неизвестна, говорили, что он имел некоторые связи с подпольем. Истории о том, что делала <CHARNAME> в это время еще более таинственны. Половина утверждает, что она стала одним из Тайных Лордов города. Другие считают, что она всех провела и стала править городской преступностью. Остальные не верят ни в одно, ни во второе. Несмотря на все слухи, <CHARNAME> и Адриан счастливо жили в Городе Роскоши. У них не было собственных детей, хотя Адриан и собрал вокруг себя несколько учеников. "На них тратится меньше времени", он шутит, если его об этом спрашивают. "А что еще важнее, я могу вышвырнуть их в любой момент, если они меня раздражают".~
@78 = ~Через несколько дней после окончательной победы над Мелиссан, <CHARNAME> и Адриан оставили Тетир. Обеспокоенные способностью общества принять Дитя Баала, несмотря на собственные трудности Адриана, пара не желала останавливаться ни в одном месте. Некоторое время они провели путешествуя. Сопровождаемые Джахейрой, они вскоре отправились в Шэдоудэйл, где Адриан попробовал примириться со своим отцом. Дорога была весьма терниста, и после стычки с местным Арфистом, их вежливо попросили уйти. Вскоре после воскрешения Бэйна и восстановления его церкви, они перебрались в Вотердип. Адриан обвинялся в двух несвязанных между собой инцидентах, но по слухам оказался под защитой Черного Посоха. Хотя правда и неизвестна, говорили, что он имел некоторые связи с подпольем. Истории о том, что делала <CHARNAME> в это время еще более таинственны. Половина утверждает, что она стала одним из Тайных Лордов города. Другие считают, что она всех провела и стала править городской преступностью. Остальные не верят ни в одно, ни во второе. Несмотря на все слухи, <CHARNAME> и Адриан счастливо жили в Городе Роскоши. У них не было собственных детей, хотя Адриан и собрал вокруг себя несколько учеников. "На них тратится меньше времени", он шутит, если его об этом спрашивают. "А что еще важнее, я могу вышвырнуть их в любой момент, если они меня раздражают".~
@79 = ~Через несколько дней после окончательной победы над Мелиссан, <CHARNAME> и Адриан оставили Тетир. Они сразу же вернулись в Аткатлу, где поженились в тихой, спокойной обстановке. Как бы то ни было, они не желали останавливаться в одном месте и оправились в длинное свадебное путешествие. Вскоре после воскрешения Бэйна и восстановления его церкви, они перебрались в Вотердип. Адриан обвинялся в двух несвязанных между собой инцидентах, но по слухам оказался под защитой Черного Посоха. Хотя правда и неизвестна, говорили, что он имел некоторые связи с подпольем. Истории о том, что делала <CHARNAME> в это время еще более таинственны. Половина утверждает, что она стала одним из Тайных Лордов города. Другие считают, что она всех провела и стала править городской преступностью. Остальные не верят ни в одно, ни во второе. Несмотря на все слухи, <CHARNAME> и Адриан счастливо жили в Городе Роскоши. У них не было собственных детей, хотя Адриан и собрал вокруг себя несколько учеников. "На них тратится меньше времени", он шутит, если его об этом спрашивают. "А что еще важнее, я могу вышвырнуть их в любой момент, если они меня раздражают".~
@80 = ~Через несколько дней после окончательной победы над Мелиссан, <CHARNAME> и Адриан оставили Тетир. Они сразу же вернулись в Аткатлу, где поженились в тихой, спокойной обстановке. Как бы то ни было, они не желали останавливаться в одном месте и оправились в длинное свадебное путешествие. Сопровождаемые Джахейрой, они вскоре отправились в Шэдоудэйл, где Адриан попробовал примириться со своим отцом. Дорога была весьма терниста, и после стычки с местным Арфистом, их вежливо попросили уйти. Вскоре после воскрешения Бэйна и восстановления его церкви, они перебрались в Вотердип. Адриан обвинялся в двух несвязанных между собой инцидентах, но по слухам оказался под защитой Черного Посоха. Хотя правда и неизвестна, говорили, что он имел некоторые связи с подпольем. Истории о том, что делала <CHARNAME> в это время еще более таинственны. Половина утверждает, что она стала одним из Тайных Лордов города. Другие считают, что она всех провела и стала править городской преступностью. Остальные не верят ни в одно, ни во второе. Несмотря на все слухи, <CHARNAME> и Адриан счастливо жили в Городе Роскоши. У них не было собственных детей, хотя Адриан и собрал вокруг себя несколько учеников. "На них тратится меньше времени", он шутит, если его об этом спрашивают. "А что еще важнее, я могу вышвырнуть их в любой момент, если они меня раздражают".~
@81 = ~Через несколько дней после окончательной победы над Мелиссан, <CHARNAME> и Адриан оставили Тетир. Обеспокоенные способностью общества принять Дитя Баала, несмотря на собственные трудности Адриана, пара не желала останавливаться ни в одном месте. Некоторое время они провели путешествуя. Вскоре после воскрешения Бэйна и восстановления его церкви, они перебрались в Вотердип. Адриан обвинялся в двух несвязанных между собой инцидентах, но по слухам оказался под защитой Черного Посоха. Хотя правда и неизвестна, говорили, что он имел некоторые связи с подпольем. Истории о том, что делала <CHARNAME> в это время еще более таинственны. Половина утверждает, что она стала одним из Тайных Лордов города. Другие считают, что она всех провела и стала править городской преступностью. Остальные не верят ни в одно, ни во второе. Несмотря на все слухи, <CHARNAME> и Адриан счастливо жили в Городе Роскоши... По крайней мере пока не родилась их дочь. Несмотря на свое безразличие к детям, Адриан осознал, что с каждым годом семейная жизнь становится все более невыносимой. Он начал пить больше, чем когда бы то ни было, и избегал своих отцовских обязанностей настолько, насколько мог. Адриан и <CHARNAME> охладели друг к другу, впрочем, о том, что произошло с ними и их дочерью, история умалчивает.~
@82 = ~Через несколько дней после окончательной победы над Мелиссан, <CHARNAME> и Адриан оставили Тетир. Обеспокоенные способностью общества принять Дитя Баала, несмотря на собственные трудности Адриана, пара не желала останавливаться ни в одном месте. Некоторое время они провели путешествуя. Сопровождаемые Джахейрой, они вскоре отправились в Шэдоудэйл, где Адриан попробовал примириться со своим отцом. Дорога была весьма терниста, и после стычки с местным Арфистом, их вежливо попросили уйти. Вскоре после воскрешения Бэйна и восстановления его церкви, они перебрались в Вотердип. Адриан обвинялся в двух несвязанных между собой инцидентах, но по слухам оказался под защитой Черного Посоха. Хотя правда и неизвестна, говорили, что он имел некоторые связи с подпольем. Истории о том, что делала <CHARNAME> в это время еще более таинственны. Половина утверждает, что она стала одним из Тайных Лордов города. Другие считают, что она всех провела и стала править городской преступностью. Остальные не верят ни в одно, ни во второе. Несмотря на все слухи, <CHARNAME> и Адриан счастливо жили в Городе Роскоши, хотя рождение их дочери и проверило их любовь на прочность. Несмотря на свое безразличие к детям, Адриан осознал, что с каждым годом семейная жизнь становится все более невыносимой, и он начал пить больше, чем когда бы то ни было. Узнав об этом, его отец сам неожиданно прибыл в Вотердип поговорить с сыном. Никто не знает, что там произошло, но с той поры Адриан не брал в рот ни капли. Вопреки своему прошлому поведению, он доказал, что является заботливым отцом. Возможно, слишком заботливым, ибо их дочь выросла избалованной и изнеженной молодой леди с большим количеством денег и свободного времени...~
@83 = ~Через несколько дней после окончательной победы над Мелиссан, <CHARNAME> и Адриан оставили Тетир. Они сразу же вернулись в Аткатлу, где поженились в тихой, спокойной обстановке. Как бы то ни было, они не желали останавливаться в одном месте и оправились в длинное свадебное путешествие. Вскоре после воскрешения Бэйна и восстановления его церкви, они перебрались в Вотердип. Адриан обвинялся в двух несвязанных между собой инцидентах, но по слухам оказался под защитой Черного Посоха. Хотя правда и неизвестна, говорили, что он имел некоторые связи с подпольем. Истории о том, что делала <CHARNAME> в это время еще более таинственны. Половина утверждает, что она стала одним из Тайных Лордов города. Другие считают, что она всех провела и стала править городской преступностью. Остальные не верят ни в одно, ни во второе. Несмотря на все слухи, <CHARNAME> и Адриан счастливо жили в Городе Роскоши... По крайней мере пока не родилась их дочь. Несмотря на свое безразличие к детям, Адриан осознал, что с каждым годом семейная жизнь становится все более невыносимой. Он начал пить больше, чем когда бы то ни было, и избегал своих отцовских обязанностей настолько, насколько мог. Его отношения с женой охладели, впрочем, о том, что произошло с ними и их дочерью, история умалчивает.~
@84 = ~Через несколько дней после окончательной победы над Мелиссан, <CHARNAME> и Адриан оставили Тетир. Они сразу же вернулись в Аткатлу, где поженились в тихой, спокойной обстановке. Некоторое время они провели в длинном медовом месяце. Сопровождаемые Джахейрой, они вскоре отправились в Шэдоудэйл, где Адриан попробовал примириться со своим отцом. Дорога была весьма терниста, и после стычки с местным Арфистом, их вежливо попросили уйти. Вскоре после воскрешения Бэйна и восстановления его церкви, они перебрались в Вотердип. Адриан обвинялся в двух несвязанных между собой инцидентах, но по слухам оказался под защитой Черного Посоха. Хотя правда и неизвестна, говорили, что он имел некоторые связи с подпольем. Истории о том, что делала <CHARNAME> в это время еще более таинственны. Половина утверждает, что она стала одним из Тайных Лордов города. Другие считают, что она всех провела и стала править городской преступностью. Остальные не верят ни в одно, ни во второе. Несмотря на все слухи, <CHARNAME> и Адриан счастливо жили в Городе Роскоши, хотя рождение их дочери и проверило их любовь на прочность. Несмотря на свое безразличие к детям, Адриан осознал, что с каждым годом семейная жизнь становится все более невыносимой, и он начал пить больше, чем когда бы то ни было. Узнав об этом, его отец сам неожиданно прибыл в Вотердип поговорить с сыном. Никто не знает, что там произошло, но с той поры Адриан ни брал в рот ни капли. Вопреки своему прошлому поведению, он доказал, что является заботливым отцом. Возможно, слишком заботливым, ибо их дочь выросла избалованной и изнеженной молодой леди с большим количеством денег и свободного времени...~
@85 = ~Change Adrian's class to Cleric/Mage~
@86 = ~Install alternate class for Adrian?~
@87 = ~Change Adrian's class to Mage/Thief~

Нерусский setup.tra
@0 = ~Adrian for BGII~
@1 = ~You must have Throne of Bhaal installed.~
@2 = ~Adrian~
@3 = ~When asked about his past, ADRIAN smiles slightly and says that there are enough demons to face in the present without worrying about yesterday's as well. Given his recent enslavement, it would appear that he has more than a few of his own with which to contend. Despite his slippery responses, you eventually glean that he spent some time in Sembia, working as a hirespell wizard for a rising merchant prince. You quickly learn that further prodding will win you nothing but headaches.~
@4 = ~Oh, I don't think so.~ [rh#ad1]
@5 = ~I must admit, this is rather effective.~ [rh#ad2]
@6 = ~Well, we certainly know how to waste our time.~ [rh#ad3]
@7 = ~Is this sort of nonsense really necessary?~ [rh#ad4]
@8 = ~Oh, I don't mind this at all.~ [rh#ad5]
@9 = ~What is this, a Thayvian plantation? Couldn't we find an inn?~ [rh#ad6]
@10 = ~If I'm drunk again by the time you decide to do something, you've only yourself to blame.~ [rh#ad7]
@11 = ~Damn!~ [rh#ad8]
@12 = ~No... not like this...~ [rh#ad9]
@13 = ~Where's a damn cleric when I need one?~ [rh#ad10]
@14 = ~It's not exactly Cormanthor, is it?~ [rh#ad11]
@15 = ~Ah, the sights and smells of the city... I could do without the latter.~ [rh#ad12]
@16 = ~Quite the setting... I'm beginning to wish we'd simply paid someone to do this for us.~ [rh#ad13]
@17 = ~A lovely day, isn't it? Shame about the locale.~ [rh#ad14]
@18 = ~Mmm... the sun sets, and the day truly begins.~ [rh#ad15]
@19 = ~That should just about finish this.~ [rh#ad16]
@20 = ~Dammit!~ [rh#ad17]
@21 = ~Oh, this is working wonderfully. If you don't find me a better weapon soon, I might as well just sit in a corner and watch.~ [rh#ad18]
@22 = ~I'm a mage, not a pack mule.~ [rh#ad19]
@23 = ~Some cover over here, if you don't mind...~ [rh#ad20]
@24 = ~This is sure to be entertaining.~ [rh#ad21]
@25 = ~It's not quite invisibility, but I suppose it'll do.~ [rh#ad22]
@26 = ~Well, what have we here?~ [rh#ad23]
@27 = ~To the Abyss with you!~ [rh#ad24]
@28 = ~No mercy for scum like this!~ [rh#ad25]
@29 = ~Die, already!~ [rh#ad26]
@30 = ~I can already count the gold.~ [rh#ad27]
@31 = ~Don't even bother to run.~ [rh#ad28]
@32 = ~Yes?~ [rh#ad29]
@33 = ~What is it?~ [rh#ad30]
@34 = ~Speak up.~ [rh#ad31]
@35 = ~What now?~ [rh#ad32]
@36 = ~Spit it out already.~ [rh#ad33]
@37 = ~Hmm?~ [rh#ad34]
@38 = ~Certainly.~ [rh#ad35]
@39 = ~Of course.~ [rh#ad36]
@40 = ~If you insist. And you always do, don't you?~ [rh#ad37]
@41 = ~A waste of a mage's talents, if you ask me.~ [rh#ad38]
@42 = ~Yes, yes, yes. I'm working on it.~ [rh#ad39]
@43 = ~Oh, not this again.~ [rh#ad40]
@44 = ~You can do better than that.~ [rh#ad41]
@45 = ~Go point that thing at someone else.~ [rh#ad42]
@46 = ~Well, you do have a way with words, don't you?~ [rh#ad43]
@47 = ~It isn't exactly Cormanthor, is it?~ [rh#ad11]
@48 = ~Mmm, the sun sets, and the day truly begins.~ [rh#ad15]
@49 = ~Girl~
@50 = ~Tanya~
@51 = ~Tanya Damarov~
@52 = ~Zhentarim Guard~
@53 = ~Deryn~
@54 = ~Orlanna~
@55 = ~Salka~
@56 = ~Soargyl~
@57 = ~Talsar Soargyl~
@58 = ~Soargyl Guard~
@59 = ~Mikail~
@60 = ~Mikail Vasiliev~
@61 = ~Vasiliev Signet Ring~
@62 = ~This was once the signet ring of Adrian's grandfather, a minor lord of Zhentil Keep. While the ring has no magical properties, its significance to Adrian is obvious.~
@63 = ~Tanya's Documents~
@64 = ~These documents, discovered in Tanya's room in the Five Flagons, are apparently what Adrian was hoping to find.~
@65 = ~Adrian's Body~
@66 = ~Adrian was captured by Bodhi and infected with vampirism, forcing you to slay him. There may be some way to revive him, though you don't know what it would be.~
@67 = ~Headband~
@68 = ~Headband of Intellect~
@69 = ~This device is a light cord with a small gem set so that it rests upon the forehead of the wearer. Its purpose is uncertain.~
@70 = ~This device is a light cord with a small gem set so that it rests upon the forehead of the wearer. The headband adds to the wearer's Intelligence score in the form of an enhancement bonus of +1.

STATISTICS:

+1 to Intelligence~
@71 = ~Key~
@72 = ~This is a fairly rusty looking key. It looks like it might fit Adrian's manacles.~
@73 = ~The years following Adrian's travels with <CHARNAME> were surprisingly quiet. Finding himself with too many questions and no true answers, he soon gave up adventuring and took up residence near a temple of Azuth in Cimbar. A life of contemplation, however, ultimately proved unsuitable, and he was encouraged to leave the city after a violent clash with a Chessentan nobleman. Shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church, Adrian relocated to Waterdeep. He would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, Adrian remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. He never married nor had children of his own, though he eventually chose to take on apprentices. How he found time to teach them whilst embroiled in Waterdhavian intrigue is considered one of Faerun's greatest mysteries.~
@74 = ~The years following Adrian's travels with <CHARNAME> were surprisingly quiet. As she had promised, Jaheira accompanied him to Shadowdale, where he attempted to reconcile with his father. The road was as rocky as could be expected, and after a clash with a local Harper, Adrian was kindly invited to leave. He would remain on good terms with Jaheira in the following years and eventually established a functional relationship with his father, but his opinion of the Dale remained as low as it had ever been. Shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church, Adrian relocated to Waterdeep. He would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, Adrian remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. He never married nor had children of his own, though he eventually chose to take on apprentices. How he found time to teach them whilst embroiled in Waterdhavian intrigue is considered one of Faerun's greatest mysteries.~
@75 = ~Adrian's experiences with <CHARNAME> further embittered him. Never a great admirer of elves, he found his fury towards the late Irenicus turning more and more upon the people of Suldanessellar who, in his mind, had created the monster. Adrian wandered the northern lands for a time after his travels with <CHARNAME>, trying without success to alleviate his bitterness. In failure, he finally returned home to the Moonsea, where he truly came into his power. Taking advantage of the recent turmoil within the ranks of the Zhentarim, he lured away a number of members, promising them the wealth of Suldanessellar instead. This ultimately proved to be his undoing, as he would meet his end at the hands of the famous ranger Drizzt Do'Urden, on the very steps of the city he had once helped to save.~
@76 = ~Despite his assurances that he would survive without her, the months following <CHARNAME>'s ascension were surprisingly difficult for Adrian. He quickly fell out of contact with his former companions and soon left the Sword Coast altogether, taking up residence near a temple of Azuth in Cimbar instead. A life of contemplation, however, ultimately proved unsuitable, and he was encouraged to leave the city after a drunken altercation with a Chessentan nobleman. Shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church, Adrian relocated to Waterdeep. He would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, Adrian remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. It was ultimately Cyricists rather than Banites who caught up with Adrian. How they lured so powerful a mage to his death is uncertain, though it is a long established fact that any man can be bested. Their intent, however, was all too clear. When the clerics finally tossed the body onto the steps of <CHARNAME>'s temple, one laughingly claimed, "If that doesn't send a message, I don't know what will."~
@77 = ~Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. Concerned about a community's ability to tolerate a child of Bhaal, Adrian's own difficulties notwithstanding, the couple was reluctant to finally settle down in any one place. For a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he is said to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors. They never had children of their own, though Adrian eventually did choose to take on apprentices. "They're less of a time commitment," he would joke when asked about it. "And more importantly, I can kick them out if they annoy me."~
@78 = ~Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. Concerned about a community's ability to tolerate a child of Bhaal, Adrian's own difficulties notwithstanding, the couple was reluctant to finally settle down in any one place. For a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. Accompanied by Jaheira, they briefly traveled to Shadowdale, where Adrian attempted to reconcile with his father. The road was as rocky as could be expected, and after a clash with a local Harper, they were kindly invited to leave. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors. They never had children of their own, though Adrian eventually did choose to take on apprentices. "They're less of a time commitment," he would joke when asked about it. "And more importantly, I can kick them out if they annoy me."~
@79 = ~Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. They briefly returned to Athkatla, where they were married in a quiet, private ceremony. They were reluctant to settle down immediately, however, and for a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved and remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors. They never had children of their own, though Adrian eventually did choose to take on apprentices. "They're less of a time commitment," he would joke when asked about it. "And more importantly, I can kick them out if they annoy me."~
@80 = ~Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. They briefly returned to Athkatla, where they were married in a quiet, private ceremony. They were reluctant to settle down immediately, however, and for a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. Accompanied by Jaheira, they briefly traveled to Shadowdale, where Adrian attempted to reconcile with his father. The road was as rocky as could be expected, and after a clash with a local Harper, they were kindly invited to leave. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors. They never had children of their own, though Adrian eventually did choose to take on apprentices. "They're less of a time commitment," he would joke when asked about it. "And more importantly, I can kick them out if they annoy me."~
@81 = ~Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. Concerned about a community's ability to tolerate a child of Bhaal, Adrian's own difficulties notwithstanding, the couple was reluctant to finally settle down in any one place. For a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors... at least until the birth of their daughter. Despite his lukewarm assent to the concept of children, Adrian found the reality much more difficult to handle. He began drinking far more heavily than he ever had before, and he avoided the responsibilities of fatherhood as much as possible without running away entirely. His relationship with <CHARNAME> quickly deteriorated, though what ultimately became of them and their daughter, no tale tells.~
@82 = ~Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. Concerned about a community's ability to tolerate a child of Bhaal, Adrian's own difficulties notwithstanding, the couple was reluctant to finally settle down in any one place. For a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. Accompanied by Jaheira, they briefly traveled to Shadowdale, where Adrian attempted to reconcile with his father. The road was as rocky as could be expected, and after a clash with a local Harper, they were kindly invited to leave. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved while in the city and is said to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors, though the birth of their daughter sorely tested their relationship. Despite his lukewarm assent to the concept of children, Adrian found the reality much more difficult to handle, and he began to drink more heavily than he ever had before. Disturbed by this behavior, his own father unexpectedly came to Waterdeep to speak with him. Nobody outside of the family knows exactly what passed between them, but Adrian has not had a drop of wine to drink since. Despite the rocky beginning, he ultimately proved to be an attentive parent. Too attentive, perhaps, as their daughter grew up to be everything one might expect of a pampered young noblewoman with too much money and too much time...~
@83 = ~Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. They briefly returned to Athkatla, where they were married in a quiet, private ceremony. They were reluctant to settle down immediately, however, and for a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved while in the city and is said to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors... at least until the birth of their daughter. Despite his lukewarm assent to the concept of children, Adrian found the reality much more difficult to handle. He began drinking far more heavily than he ever had before, and he avoided the responsibilities of fatherhood as much as possible without running away entirely. His relationship with <CHARNAME> quickly deteriorated, though what ultimately became of them and their daughter, no tale tells.~
@84 = ~Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. They briefly returned to Athkatla, where they were married in a quiet, private ceremony. They were reluctant to settle down immediately, however, and for a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. Accompanied by Jaheira, they briefly traveled to Shadowdale, where Adrian attempted to reconcile with his father. The road was as rocky as could be expected, and after a clash with a local Harper, they were kindly invited to leave. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved while in the city and is said to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors, though the birth of their daughter sorely tested their relationship. Despite his lukewarm assent to the concept of children, Adrian found the reality much more difficult to handle, and he began to drink more heavily than he ever had before. Disturbed by this behavior, his own father unexpectedly came to Waterdeep to speak with him. Nobody outside of the family knows exactly what passed between them, but Adrian has not had a drop of wine to drink since. Despite the rocky beginning, he ultimately proved to be an attentive parent. Too attentive, perhaps, as their daughter grew up to be everything one might expect of a pampered young noblewoman with too much money and too much time...~
@85 = ~Change Adrian's class to Cleric/Mage~
@86 = ~Install alternate class for Adrian?~
@87 = ~Change Adrian's class to Mage/Thief~

setup.tp2
BACKUP ~adrian/backup~
AUTHOR ~kae@spellholdstudios.net~
VERSION ~v3.1~
README ~adrian/translations/%LANGUAGE%/Adrian_Readme.html~

ALWAYS
// Borrowed from Edwin Romance: convert strings to UTF-8 for BGEE/BG2EE

// setup.tra contains in game texts as well as installation texts
// and need to be converted
ACTION_DEFINE_ARRAY rh#noconvert BEGIN END
ACTION_DEFINE_ARRAY rh#reload BEGIN setup END

LAF HANDLE_CHARSETS
INT_VAR
infer_charset = 1
STR_VAR
tra_path = EVAL ~%MOD_FOLDER%/translations~
// charset_table = rh#charsets // Use HANDLE_CHARSETS built-in rule for charset choice
noconvert_array = rh#noconvert
reload_array = rh#reload
END
END

AUTO_TRA ~adrian/translations/%s~
LANGUAGE ~English~
~English~
~adrian/translations/english/setup.tra~
LANGUAGE ~French (Translated by Ixyon)~
~French~
~adrian/translations/french/setup.tra~

BEGIN @0 /* Adrian for BGII */
REQUIRE_PREDICATE FILE_EXISTS_IN_GAME ~mel01.cre~ @1 /* You must have Throne of Bhaal installed. */

APPEND ~STATE.IDS~ ~0x80101FEF CD_STATE_NOTVALID~
UNLESS ~CD_STATE_NOTVALID~

// Fixing Imoen's dialogue file
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~mel01.cre~ THEN BEGIN
COPY_EXISTING ~interdia.2da~ ~override~
SET_2DA_ENTRY 17 1 2 ~BIMOEN2~ // fixes ToB version
BUT_ONLY_IF_IT_CHANGES
END ELSE BEGIN
APPEND ~interdia.2da~ ~IMOEN BIMOEN2~ // fixes SoA version
UNLESS ~BIMOEN2~
END

// Audio
COPY ~adrian/audio/rh#blank.mus~ ~music~

COPY_EXISTING ~songlist.2da~ ~override~
SET_2DA_ENTRY 0 2 3 ~rh#blank.mus~

LAF HANDLE_AUDIO END

COMPILE ~adrian/dialogue/rh#adr.d~
COMPILE ~adrian/dialogue/rh#adrj.d~
COMPILE ~adrian/dialogue/rh#adrp.d~
COMPILE ~adrian/dialogue/brh#adr.d~
COMPILE ~adrian/dialogue/rh#quest.d~

COMPILE ~adrian/scripts/rh#adr.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#adrd.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#tanya.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#orph.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#cut2.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#sgyl.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#sggrd.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#advmp.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#cut1.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#salk.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#orla.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#deryn.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#zhgrd.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#ercia.baf~

EXTEND_TOP ~ar0603.bcs~ ~adrian/scripts/AR0603.baf~
EXTEND_TOP ~ar0511.bcs~ ~adrian/scripts/AR0511.baf~
EXTEND_BOTTOM ~ar0700.bcs~ ~adrian/scripts/AR0700.baf~
EXTEND_BOTTOM ~ar0314.bcs~ ~adrian/scripts/ar0314.baf~
EXTEND_BOTTOM ~ar0515.bcs~ ~adrian/scripts/ar0515.baf~
EXTEND_BOTTOM ~ar0406.bcs~ ~adrian/scripts/ar0406.baf~
EXTEND_BOTTOM ~ar0809.bcs~ ~adrian/scripts/ar0809.baf~
EXTEND_BOTTOM ~duergar1.bcs~ ~adrian/scripts/rh#duergar1.baf~
EXTEND_BOTTOM ~baldur.bcs~ ~adrian/scripts/baldur.baf~
EXTEND_BOTTOM ~cleanse.bcs~ ~adrian/scripts/cleanse.baf~
EXTEND_BOTTOM ~bodhiamb.bcs~ ~adrian/scripts/bodhiamb.baf~
EXTEND_BOTTOM ~vampamb.bcs~ ~adrian/scripts/vampamb.baf~
EXTEND_BOTTOM ~bguard1.bcs~ ~adrian/scripts/rh#bguard1.baf~
EXTEND_BOTTOM ~anomen.bcs~ ~adrian/scripts/rh#anomen.baf~
EXTEND_BOTTOM ~edwin.bcs~ ~adrian/scripts/rh#edwin.baf~
EXTEND_BOTTOM ~haerdali.bcs~ ~adrian/scripts/rh#haerdalis.baf~
EXTEND_BOTTOM ~jaheira.bcs~ ~adrian/scripts/rh#jaheira.baf~
EXTEND_BOTTOM ~korgand.bcs~ ~adrian/scripts/rh#korgand.baf~
EXTEND_BOTTOM ~vicond.bcs~ ~adrian/scripts/rh#viconiad.baf~
EXTEND_BOTTOM ~yoshimo.bcs~ ~adrian/scripts/rh#yoshimo.baf~

// ToB
COMPILE ~adrian/dialogue/rh#ad25.d~
COMPILE ~adrian/dialogue/rh#ad25j.d~
COMPILE ~adrian/dialogue/rh#ad25p.d~
COMPILE ~adrian/dialogue/brh#ad25.d~

COMPILE ~adrian/scripts/rh#ad25.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#ad25d.baf~
COMPILE ~adrian/scripts/rh#cut4.baf~
EXTEND_BOTTOM ~edwi25.bcs~ ~adrian/scripts/rh#edw25.baf~
EXTEND_BOTTOM ~jahe25.bcs~ ~adrian/scripts/rh#jah25.baf~
EXTEND_TOP ~ar6200.bcs~ ~adrian/scripts/ar6200.baf~
EXTEND_BOTTOM ~cut218g.bcs~ ~adrian/scripts/rh#218.baf~

// BG2EE

ADD_JOURNAL @12 @61 @69 @77 USING ~adrian/translations/%LANGUAGE%/rh#adr.tra~
ADD_JOURNAL @32 @38 @82 @84 @89 @127 @129 @143 @147 @149 @151 @153 @155 @196 @197 @215 @226 @227 @249 @262 @264 USING ~adrian/translations/%LANGUAGE%/rh#quest.tra~
ADD_JOURNAL EXISTING TITLE (#74337) @23 @38 @67 USING ~adrian/translations/%LANGUAGE%/rh#adrp.tra~

ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~dorn10.cre~ THEN BEGIN
COMPILE ~adrian/bgee/dorn.d~
EXTEND_BOTTOM ~dorn.bcs~ ~adrian/bgee/scripts/dorn.baf~
END

ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~ohhex10.cre~ THEN BEGIN
COMPILE ~adrian/bgee/hexxat.d~
EXTEND_BOTTOM ~rh#adr.bcs~ ~adrian/bgee/scripts/hexxat.baf~
END

ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~neera10.cre~ THEN BEGIN
COMPILE ~adrian/bgee/neera.d~
EXTEND_TOP ~ohndenna.bcs~ ~adrian/bgee/scripts/ohndenna.baf~
END

ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rasaad10.cre~ THEN BEGIN
COMPILE ~adrian/bgee/rasaad.d~
EXTEND_BOTTOM ~rh#adr.bcs~ ~adrian/bgee/scripts/rasaad.baf~
END

// Area stuff
COPY ~adrian/areas~ ~override~

APPEND ~mastarea.2da~
~RH#AD1 value~
UNLESS ~RH#AD1~

// Copying images and creatures

COPY ~adrian/images~ ~override~
ACTION_IF GAME_IS ~BG2EE~ THEN BEGIN
COPY ~adrian/bgee/images~ ~override~
END

COPY ~adrian/creatures/rh#adr.cre~ ~override/rh#adr.cre~
SAY NAME1 @2 /* Adrian */
SAY NAME2 @2 /* Adrian */
WRITE_ASCII 0X34 ~rh#adrS~ #8 //small portrait
WRITE_ASCII 0x3c ~rh#adrM~ #8 //medium portrait
SAY BIO @3 /* When asked about his past, ADRIAN smiles slightly and says that there are enough demons to face in the present without worrying about yesterday's as well. Given his recent enslavement, it would appear that he has more than a few of his own with which to contend. Despite his slippery responses, you eventually glean that he spent some time in Sembia, working as a hirespell wizard for a rising merchant prince. You quickly learn that further prodding will win you nothing but headaches. */
SAY MORALE @4 /* Oh, I don't think so. */
SAY HAPPY @5 /* I must admit, this is rather effective. */
SAY UNHAPPY_ANNOYED @6 /* Well, we certainly know how to waste our time. */
SAY UNHAPPY_SERIOUS @7 /* Is this sort of nonsense really necessary? */
SAY LEADER @8 /* Oh, I don't mind this at all. */
SAY TIRED @9 /* What is this, a Thayvian plantation? Couldn't we find an inn? */
SAY BORED @10 /* If I'm drunk again by the time you decide to do something, you've only yourself to blame. */
SAY DAMAGE @11 /* Damn! */
SAY DYING @12 /* No... not like this... */
SAY HURT @13 /* Where's a damn cleric when I need one? */
SAY AREA_FOREST @14 /* It's not exactly Cormanthor, is it? */
SAY AREA_CITY @15 /* Ah, the sights and smells of the city... I could do without the latter. */
SAY AREA_DUNGEON @16 /* Quite the setting... I'm beginning to wish we'd simply paid someone to do this for us. */
SAY AREA_DAY @17 /* A lovely day, isn't it? Shame about the locale. */
SAY AREA_NIGHT @18 /* Mmm... the sun sets, and the day truly begins. */
SAY CRITICAL_HIT @19 /* That should just about finish this. */
SAY CRITICAL_MISS @20 /* Dammit! */
SAY TARGET_IMMUNE @21 /* Oh, this is working wonderfully. If you don't find me a better weapon soon, I might as well just sit in a corner and watch. */
SAY INVENTORY_FULL @22 /* I'm a mage, not a pack mule. */
SAY SPELL_DISRUPTED @23 /* Some cover over here, if you don't mind... */
SAY SET_A_TRAP @24 /* This is sure to be entertaining. */
SAY HIDDEN_IN_SHADOWS @25 /* It's not quite invisibility, but I suppose it'll do. */
SAY PICKED_POCKET @26 /* Well, what have we here? */
SAY BATTLE_CRY1 @27 /* To the Abyss with you! */
SAY BATTLE_CRY2 @28 /* No mercy for scum like this! */
SAY BATTLE_CRY3 @29 /* Die, already! */
SAY BATTLE_CRY4 @30 /* I can already count the gold. */
SAY BATTLE_CRY5 @31 /* Don't even bother to run. */
SAY SELECT_COMMON1 @32 /* Yes? */
SAY SELECT_COMMON2 @33 /* What is it? */
SAY SELECT_COMMON3 @34 /* Speak up. */
SAY SELECT_COMMON4 @35 /* What now? */
SAY SELECT_COMMON5 @36 /* Spit it out already. */
SAY SELECT_COMMON6 @37 /* Hmm? */
SAY SELECT_ACTION1 @38 /* Certainly. */
SAY SELECT_ACTION2 @39 /* Of course. */
SAY SELECT_ACTION3 @40 /* If you insist. And you always do, don't you? */
SAY SELECT_ACTION4 @41 /* A waste of a mage's talents, if you ask me. */
SAY SELECT_ACTION5 @42 /* Yes, yes, yes. I'm working on it. */
SAY SELECT_ACTION6 @43 /* Oh, not this again. */
SAY SELECT_ACTION7 @44 /* You can do better than that. */
SAY SELECT_RARE1 @45 /* Go point that thing at someone else. */
SAY SELECT_RARE2 @46 /* Well, you do have a way with words, don't you? */

COPY ~adrian/creatures/rh#adr25.cre~ ~override/rh#adr25.cre~
SAY BIO @3 /* When asked about his past, ADRIAN smiles slightly and says that there are enough demons to face in the present without worrying about yesterday's as well. Given his recent enslavement, it would appear that he has more than a few of his own with which to contend. Despite his slippery responses, you eventually glean that he spent some time in Sembia, working as a hirespell wizard for a rising merchant prince. You quickly learn that further prodding will win you nothing but headaches. */
SAY TIRED @9 /* What is this, a Thayvian plantation? Couldn't we find an inn? */
SAY BORED @10 /* If I'm drunk again by the time you decide to do something, you've only yourself to blame. */
SAY AREA_FOREST @47 /* It isn't exactly Cormanthor, is it? */
SAY AREA_CITY @15 /* Ah, the sights and smells of the city... I could do without the latter. */
SAY AREA_DUNGEON @16 /* Quite the setting... I'm beginning to wish we'd simply paid someone to do this for us. */
SAY AREA_NIGHT @48 /* Mmm, the sun sets, and the day truly begins. */
SAY TARGET_IMMUNE @21 /* Oh, this is working wonderfully. If you don't find me a better weapon soon, I might as well just sit in a corner and watch. */
SAY HIDDEN_IN_SHADOWS @25 /* It's not quite invisibility, but I suppose it'll do. */

// Orphan:
COPY_EXISTING ~burch2.cre~ ~override/rh#orph.cre~
SAY NAME1 @49 /* Girl */
SAY NAME2 @49 /* Girl */
WRITE_EVALUATED_ASCII DIALOG ~%DEST_RES%~ #8
WRITE_EVALUATED_ASCII DEATHVAR ~%DEST_RES%~ #32
WRITE_EVALUATED_ASCII SCRIPT_OVERRIDE ~%DEST_RES%~ #8
WRITE_EVALUATED_ASCII SCRIPT_DEFAULT ~~ #8

// Tanya:
COPY ~adrian/creatures/rh#tanya.cre~ ~override~
SAY NAME1 @50 /* Tanya */
SAY NAME2 @51 /* Tanya Damarov */
WRITE_EVALUATED_ASCII DIALOG ~rh#tanya~ #8
WRITE_EVALUATED_ASCII DEATHVAR ~rh#Tanya~ #32
WRITE_EVALUATED_ASCII SCRIPT_OVERRIDE ~rh#tanya~ #8
ADD_CRE_ITEM ~chan08~ #0 #0 #0 ~NONE~ ~armor~
ADD_CRE_ITEM ~blun15~ #0 #0 #0 ~NONE~ ~weapon1~ EQUIP
ADD_CRE_ITEM ~potn52~ #0 #0 #0 ~IDENTIFIED~ ~inv1~
ADD_CRE_ITEM ~potn21~ #0 #0 #0 ~NONE~ ~inv2~

// Tanya's guards: thief8 (x2)
COPY_EXISTING ~ffcust01.cre~ ~override/rh#zhgrd.cre~
SAY NAME1 @52 /* Zhentarim Guard */
SAY NAME2 @52 /* Zhentarim Guard */

// Spies:
COPY_EXISTING ~ffcust01.cre~ ~override/rh#deryn.cre~
SAY NAME1 @53 /* Deryn */
SAY NAME2 @53 /* Deryn */
WRITE_EVALUATED_ASCII DIALOG ~rh#dery~ #8
WRITE_EVALUATED_ASCII DEATHVAR ~rh#Deryn~ #32
ADD_CRE_ITEM ~potn10~ #0 #0 #0 ~NONE~ ~inv1~

COPY_EXISTING ~thief3.cre~ ~override/rh#orla.cre~
SAY NAME1 @54 /* Orlanna */
SAY NAME2 @54 /* Orlanna */
WRITE_EVALUATED_ASCII DEATHVAR ~rh#Orlanna~ #32

COPY_EXISTING ~thief3.cre~ ~override/rh#salk.cre~
SAY NAME1 @55 /* Salka */
SAY NAME2 @55 /* Salka */
WRITE_EVALUATED_ASCII DEATHVAR ~rh#Salka~ #32

// Soargyl:
COPY ~adrian/creatures/rh#sgyl.cre~ ~override~
SAY NAME1 @56 /* Soargyl */
SAY NAME2 @57 /* Talsar Soargyl */
WRITE_EVALUATED_ASCII DIALOG ~rh#sgyl~ #8
WRITE_EVALUATED_ASCII DEATHVAR ~rh#sgyl~ #32
WRITE_EVALUATED_ASCII SCRIPT_OVERRIDE ~rh#sgyl~ #8
ADD_CRE_ITEM ~rh#hdbd~ #0 #0 #0 ~NONE~ ~helmet~
ADD_CRE_ITEM ~dagg24~ #0 #0 #0 ~NONE~ ~weapon1~ EQUIP
ADD_CRE_ITEM ~potn52~ #0 #0 #0 ~IDENTIFIED~ ~inv1~
ADD_CRE_ITEM ~potn37~ #0 #0 #0 ~NONE~ ~inv2~

// Soargyl's guards: trfuedo3
COPY_EXISTING ~trfued03.cre~ ~override/rh#sggrd.cre~
SAY NAME1 @58 /* Soargyl Guard */
SAY NAME2 @58 /* Soargyl Guard */

// Vampire Adrian
COPY_EXISTING ~vampano.cre~ ~override/rh#advmp.cre~
WRITE_EVALUATED_ASCII DIALOG ~rh#vadr~ #8
WRITE_BYTE 0x0237 2
WRITE_BYTE 0x0275 2
WRITE_ASCII 0x0034 ~rh#adrs~ #8
WRITE_ASCII 0x003c ~rh#adrm~ #8
REPLACE_CRE_ITEM ~RH#ADBDY~ #0 #0 #0 ~IDENTIFIED~ ~QITEM1~

// Wraith Scene
COPY_EXISTING ~degard.cre~ ~override/rh#mikai.cre~
SAY NAME1 @59 /* Mikail */
SAY NAME2 @60 /* Mikail Vasiliev */
WRITE_EVALUATED_ASCII DIALOG ~rh#mikai~ #8
WRITE_EVALUATED_ASCII DEATHVAR ~rh#mikai~ #32

COPY_EXISTING ~duergar1.cre~ ~override~
ADD_CRE_ITEM ~rh#key~ #0 #0 #0 ~IDENTIFIED~ ~inv10~

COPY_EXISTING ~ffcust01.cre~ ~override~
WRITE_EVALUATED_ASCII SCRIPT_OVERRIDE ~rh#ercia~ #8

// Items

COPY ~Adrian/Items/rh#adrng.itm~ ~override~
SAY NAME1 @61 /* Vasiliev Signet Ring */
SAY NAME2 @61 /* Vasiliev Signet Ring */
SAY DESC @62 /* This was once the signet ring of Adrian's grandfather, a minor lord of Zhentil Keep. While the ring has no magical properties, its significance to Adrian is obvious. */

COPY ~Adrian/Items/rh#note.itm~ ~override~
SAY NAME1 @63 /* Tanya's Documents */
SAY NAME2 @63 /* Tanya's Documents */
SAY DESC @64 /* These documents, discovered in Tanya's room in the Five Flagons, are apparently what Adrian was hoping to find. */

COPY ~Adrian/Items/rh#adbdy.itm~ ~override~
SAY NAME1 @65 /* Adrian's Body */
SAY NAME2 @65 /* Adrian's Body */
SAY DESC @66 /* Adrian was captured by Bodhi and infected with vampirism, forcing you to slay him. There may be some way to revive him, though you don't know what it would be. */

COPY ~Adrian/Items/rh#hdbd.itm~ ~override~
SAY NAME1 @67 /* Headband */
SAY NAME2 @68 /* Headband of Intellect */
SAY UNIDENTIFIED_DESC @69 /* This device is a light cord with a small gem set so that it rests upon the forehead of the wearer. Its purpose is uncertain. */
SAY DESC @70 /* This device is a light cord with a small gem set so that it rests upon the forehead of the wearer. The headband adds to the wearer's Intelligence score in the form of an enhancement bonus of +1.

STATISTICS:

+1 to Intelligence */

COPY_EXISTING ~key09.itm~ ~override/rh#key.itm~
SAY NAME1 @71 /* Key */
SAY NAME2 @71 /* Key */
SAY DESC @72 /* This is a fairly rusty looking key. It looks like it might fit Adrian's manacles. */

APPEND ~pdialog.2da~
~rh#Adrian rh#adrP rh#adrj rh#adrD rh#ad25p rh#ad25j rh#ad25d rh#ad25~
UNLESS ~rh#Adrian~

APPEND ~interdia.2da~
~rh#Adrian brh#adr brh#ad25~
UNLESS ~rh#Adrian~

// Epilogues

// 1. non-romanced, lawful neutral, Jaheira not in party.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end1.2da~
REPLACE ~99999~ @73 /* The years following Adrian's travels with <CHARNAME> were surprisingly quiet. Finding himself with too many questions and no true answers, he soon gave up adventuring and took up residence near a temple of Azuth in Cimbar. A life of contemplation, however, ultimately proved unsuitable, and he was encouraged to leave the city after a violent clash with a Chessentan nobleman. Shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church, Adrian relocated to Waterdeep. He would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, Adrian remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. He never married nor had children of his own, though he eventually chose to take on apprentices. How he found time to teach them whilst embroiled in Waterdhavian intrigue is considered one of Faerun's greatest mysteries. */

// 2. non-romanced, Jaheira in party.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end2.2da~
REPLACE ~99999~ @74 /* The years following Adrian's travels with <CHARNAME> were surprisingly quiet. As she had promised, Jaheira accompanied him to Shadowdale, where he attempted to reconcile with his father. The road was as rocky as could be expected, and after a clash with a local Harper, Adrian was kindly invited to leave. He would remain on good terms with Jaheira in the following years and eventually established a functional relationship with his father, but his opinion of the Dale remained as low as it had ever been. Shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church, Adrian relocated to Waterdeep. He would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, Adrian remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. He never married nor had children of his own, though he eventually chose to take on apprentices. How he found time to teach them whilst embroiled in Waterdhavian intrigue is considered one of Faerun's greatest mysteries. */

// 3. lawful evil.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end3.2da~
REPLACE ~99999~ @75 /* Adrian's experiences with <CHARNAME> further embittered him. Never a great admirer of elves, he found his fury towards the late Irenicus turning more and more upon the people of Suldanessellar who, in his mind, had created the monster. Adrian wandered the northern lands for a time after his travels with <CHARNAME>, trying without success to alleviate his bitterness. In failure, he finally returned home to the Moonsea, where he truly came into his power. Taking advantage of the recent turmoil within the ranks of the Zhentarim, he lured away a number of members, promising them the wealth of Suldanessellar instead. This ultimately proved to be his undoing, as he would meet his end at the hands of the famous ranger Drizzt Do'Urden, on the very steps of the city he had once helped to save. */

// 4. romanced, PC ascended.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end4.2da~
REPLACE ~99999~ @76 /* Despite his assurances that he would survive without her, the months following <CHARNAME>'s ascension were surprisingly difficult for Adrian. He quickly fell out of contact with his former companions and soon left the Sword Coast altogether, taking up residence near a temple of Azuth in Cimbar instead. A life of contemplation, however, ultimately proved unsuitable, and he was encouraged to leave the city after a drunken altercation with a Chessentan nobleman. Shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church, Adrian relocated to Waterdeep. He would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, Adrian remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. It was ultimately Cyricists rather than Banites who caught up with Adrian. How they lured so powerful a mage to his death is uncertain, though it is a long established fact that any man can be bested. Their intent, however, was all too clear. When the clerics finally tossed the body onto the steps of <CHARNAME>'s temple, one laughingly claimed, "If that doesn't send a message, I don't know what will." */

// 5. romanced, unmarried, no children, Jaheira not in party.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end5.2da~
REPLACE ~99999~ @77 /* Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. Concerned about a community's ability to tolerate a child of Bhaal, Adrian's own difficulties notwithstanding, the couple was reluctant to finally settle down in any one place. For a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he is said to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors. They never had children of their own, though Adrian eventually did choose to take on apprentices. "They're less of a time commitment," he would joke when asked about it. "And more importantly, I can kick them out if they annoy me." */

// 6. romanced, unmarried, no children, Jaheira in party.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end6.2da~
REPLACE ~99999~ @78 /* Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. Concerned about a community's ability to tolerate a child of Bhaal, Adrian's own difficulties notwithstanding, the couple was reluctant to finally settle down in any one place. For a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. Accompanied by Jaheira, they briefly traveled to Shadowdale, where Adrian attempted to reconcile with his father. The road was as rocky as could be expected, and after a clash with a local Harper, they were kindly invited to leave. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors. They never had children of their own, though Adrian eventually did choose to take on apprentices. "They're less of a time commitment," he would joke when asked about it. "And more importantly, I can kick them out if they annoy me." */

// 7. married, no children, Jaheira not in party.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end7.2da~
REPLACE ~99999~ @79 /* Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. They briefly returned to Athkatla, where they were married in a quiet, private ceremony. They were reluctant to settle down immediately, however, and for a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved and remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors. They never had children of their own, though Adrian eventually did choose to take on apprentices. "They're less of a time commitment," he would joke when asked about it. "And more importantly, I can kick them out if they annoy me." */

// 8. married, no children, Jaheira in party.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end8.2da~
REPLACE ~99999~ @80 /* Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. They briefly returned to Athkatla, where they were married in a quiet, private ceremony. They were reluctant to settle down immediately, however, and for a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. Accompanied by Jaheira, they briefly traveled to Shadowdale, where Adrian attempted to reconcile with his father. The road was as rocky as could be expected, and after a clash with a local Harper, they were kindly invited to leave. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors. They never had children of their own, though Adrian eventually did choose to take on apprentices. "They're less of a time commitment," he would joke when asked about it. "And more importantly, I can kick them out if they annoy me." */

// 9. unmarried, one child, Jaheira not in party.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end9.2da~
REPLACE ~99999~ @81 /* Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. Concerned about a community's ability to tolerate a child of Bhaal, Adrian's own difficulties notwithstanding, the couple was reluctant to finally settle down in any one place. For a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved and is believed to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors... at least until the birth of their daughter. Despite his lukewarm assent to the concept of children, Adrian found the reality much more difficult to handle. He began drinking far more heavily than he ever had before, and he avoided the responsibilities of fatherhood as much as possible without running away entirely. His relationship with <CHARNAME> quickly deteriorated, though what ultimately became of them and their daughter, no tale tells. */

// 10. unmarried, one child, Jaheira in party.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end10.2da~
REPLACE ~99999~ @82 /* Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. Concerned about a community's ability to tolerate a child of Bhaal, Adrian's own difficulties notwithstanding, the couple was reluctant to finally settle down in any one place. For a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. Accompanied by Jaheira, they briefly traveled to Shadowdale, where Adrian attempted to reconcile with his father. The road was as rocky as could be expected, and after a clash with a local Harper, they were kindly invited to leave. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved while in the city and is said to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors, though the birth of their daughter sorely tested their relationship. Despite his lukewarm assent to the concept of children, Adrian found the reality much more difficult to handle, and he began to drink more heavily than he ever had before. Disturbed by this behavior, his own father unexpectedly came to Waterdeep to speak with him. Nobody outside of the family knows exactly what passed between them, but Adrian has not had a drop of wine to drink since. Despite the rocky beginning, he ultimately proved to be an attentive parent. Too attentive, perhaps, as their daughter grew up to be everything one might expect of a pampered young noblewoman with too much money and too much time... */

// 11. married, one child, Jaheira not in party.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end11.2da~
REPLACE ~99999~ @83 /* Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. They briefly returned to Athkatla, where they were married in a quiet, private ceremony. They were reluctant to settle down immediately, however, and for a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved while in the city and is said to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors... at least until the birth of their daughter. Despite his lukewarm assent to the concept of children, Adrian found the reality much more difficult to handle. He began drinking far more heavily than he ever had before, and he avoided the responsibilities of fatherhood as much as possible without running away entirely. His relationship with <CHARNAME> quickly deteriorated, though what ultimately became of them and their daughter, no tale tells. */

// 12. married, one child, Jaheira in party.

COPY ~Adrian/epilogue/rh#adrep.2da~ ~override/rh#end12.2da~
REPLACE ~99999~ @84 /* Mere days after the final defeat of Melissan, <CHARNAME> and Adrian put Tethyr behind them. They briefly returned to Athkatla, where they were married in a quiet, private ceremony. They were reluctant to settle down immediately, however, and for a short time, their days together resembled a long (if somewhat tempestuous) honeymoon. Accompanied by Jaheira, they briefly traveled to Shadowdale, where Adrian attempted to reconcile with his father. The road was as rocky as could be expected, and after a clash with a local Harper, they were kindly invited to leave. It was shortly after Bane's resurrection and the resurgence of his church that the pair finally established themselves in Waterdeep. Adrian would claim the two incidents unrelated, but most believed that for his own protection, he had entered into an arrangement with the Blackstaff. While the truth of this is uncertain, he remained well behaved while in the city and is said to have kept his dealings with the Waterdhavian underworld reasonably limited. The stories concerning <CHARNAME> herself were considerably more fanciful, however. Half the populace was convinced that she had become one of the Masked Lords of Waterdeep. Others just as happily speculated that she had played everyone for a fool and taken over the criminal underworld. No few insisted that both claims were true. Despite the increasingly wild rumors, <CHARNAME> and Adrian enjoyed life in the City of Splendors, though the birth of their daughter sorely tested their relationship. Despite his lukewarm assent to the concept of children, Adrian found the reality much more difficult to handle, and he began to drink more heavily than he ever had before. Disturbed by this behavior, his own father unexpectedly came to Waterdeep to speak with him. Nobody outside of the family knows exactly what passed between them, but Adrian has not had a drop of wine to drink since. Despite the rocky beginning, he ultimately proved to be an attentive parent. Too attentive, perhaps, as their daughter grew up to be everything one might expect of a pampered young noblewoman with too much money and too much time... */

BEGIN @85 /* Change Adrian's class to Cleric/Mage */
SUBCOMPONENT @86 /* Install alternate class for Adrian? */

COPY ~adrian/creatures/rh#adr1.cre~ ~override/rh#adr.cre~

COPY ~adrian/creatures/rh#ad25c.cre~ ~override/rh#adr25.cre~

BEGIN @87 /* Change Adrian's class to Mage/Thief */
SUBCOMPONENT @86 /* Install alternate class for Adrian? */

COPY ~adrian/creatures/rh#adr2.cre~ ~override/rh#adr.cre~

COPY ~adrian/creatures/rh#ad25t.cre~ ~override/rh#adr25.cre~

// Crossmod Content

BEGIN ~Crossmod Content~
REQUIRE_COMPONENT ~setup-adrian.tp2~ ~0~ ~Please install Adrian before additional content~

// Adrian-Angelo Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~adangel.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Sister Vigilante's Angelo...~
COMPILE ~adrian/crossmod/angelo.d~
END

// Adrian-Arath Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~lk#arath.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Arath...~
COMPILE ~adrian/crossmod/arath.d~
END

// Adrian-Darian Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~t1dar.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Darian...~
COMPILE ~adrian/crossmod/darian.d~
END

// Adrian-Faren Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~fhfrn.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Faren...~
COMPILE ~adrian/crossmod/faren.d~
EXTEND_BOTTOM ~fhfrn.bcs~ ~adrian/crossmod/faren_fhfrn.baf~
END

// Adrian-Gavin Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~b!gav25j.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Gavin...~
COMPILE ~adrian/crossmod/gavin.d~
EXTEND_BOTTOM ~rh#adr.bcs~ ~adrian/crossmod/gavin_rh#adr.baf~
END

// Adrian-Kivan of Shilmista Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~p#kiv25.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Kivan of Shilmista...~
COMPILE ~adrian/crossmod/kivan.d~
EXTEND_BOTTOM ~rh#adrd.bcs~ ~adrian/crossmod/kivan_rh#adrd.baf~
END

// Adrian-Kulyok's Coran Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~o#cor25.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Kulyok's Coran...~
COMPILE ~adrian/crossmod/coran.d~
END

// Adrian-Kulyok's Tiax Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~o#tiax.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Kulyok's Tiax...~
COMPILE ~adrian/crossmod/tiax.d~
END

// Adrian-Kulyok's Xan Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~o#xan25.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Kulyok's Xan...~
COMPILE ~adrian/crossmod/xan.d~
END

// Adrian-Nephele Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~lk#neph.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Nephele...~
COMPILE ~adrian/crossmod/nephele.d~
END

// Adrian-Ninde Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~lk#ni25.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Ninde...~
COMPILE ~adrian/crossmod/ninde.d~
END

// Adrian-Xulaye Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#adr.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~lk#xula.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Xulaye...~
COMPILE ~adrian/crossmod/xulaye.d~
END

// Adrian-Iylos Material
ACTION_IF FILE_EXISTS_IN_GAME ~rh#ad25.dlg~ AND FILE_EXISTS_IN_GAME ~lk#iylo.dlg~
THEN BEGIN
PRINT ~Adding banters between Adrian and Iylos...~
COMPILE ~adrian/crossmod/iylos.d~
END
Kotofeus [?]

Сообщение Aldark » 28 сен 2017, 13:46

Прошу Aldark по возможности обновлять правленный текст на гитхабе, дабы не запутаться

Будет сделано :good:

Кто не знает, в Github можно очень легко смотреть изменения, например, вот так поменялся setup.tra (Зарегистрируйтесь, чтобы увидеть ссылку)

P.S. "неизвезтны" - огонь :)
Aldark [?]

Джедай-Консул

Сообщение Kotofeus » 28 сен 2017, 16:49

Aldark,
P.S. "неизвезтны" - огонь

Тут в меня вселились демоны из PlayUA, вероятно. :facepalm:
Kotofeus [?]

Пред.След.

Вернуться в Переводы модов